24 Şubat 2018 Cumartesi 20:49
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

92 SANIKLI DONANMA KOMUTANLIĞI DAVASI GÖRÜLDÜ

Bigman Çakman
  • 0
  • 791

DONANMA Komutanlığı'ndaki darbe girişimi davasında, darbeci askerler tarafından gözaltına alınan ve düzenlenen operasyonla kurtarılan Tuğamiral Yalçın Payal, müşteki olarak ifade verdi.

Tuğamiral Payal darbe girişimi sanığı amiral Hayrettin İmren konusunda askerleri uyardığını belirterek, "Hayrettin İmren'in vatana ihanet içerisinde olduğunu söyledim. Beni dinlemediler" dedi.

 

Aralarında meslekten ihraç edilen amiraller Hayrettin İmren, Nazmi Ekici ve Tezcan Kızılelma, eski subay ve astsubaylar ile örgüt abilerinin bulunduğu 92 sanıklı Donanma Komutanlığı davası, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde bulunan Yüksek Güvenlikli Cezaevi Yerleşkesi'ndeki Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam ediliyor. Darbe girişimi sırasında darbeci askerler tarafından gözaltına alınan ve düzenlenen operasyonla kurtarılan Tuğamiral Yalçın Payal, müşteki olarak duruşmaya katıldı. Gemilerin kalktığını duyduğunda Harp Filosu'nu aradığını belirten Yalçın Payal, "Donanma Komutanı ile birkaç kez görüştüm. İlk anladığımda hava sahasının kapatıldığını rapor ettim. Ana Üs Komutanı Hayrettin İmren lojmanıma gelerek beni aldı ve iradem dışında Merkez Komutanlığı'na götürdü. Bir süre cep telefonum yanındaydı. Birkaç görüşmem oldu. Donanma Komutanı'na, bana yapılanları ve Donanma'da olanları anlattım. Ben Merkez Komutanlığı'na götürülürken Donanma Komutanı bana, 'Benim emrim olmadan hiçbir emri uygulamayın' dedi. Bunu Hayrettin İmren'e o anda tebliğ ettim. Donanma Komutanı ile görüşmeyi reddetti" diye konuştu.

 

Hayrettin İmren konusunda komutanları uyardığını belirten Payal, "Merkez Komutanlığı'nda, Donanma Komutanı'nın emrini albay Muharrem Aslan'a da ilettim. Hayrettin İmren'i dinlememesini söyledim. Beni dinlemedi. Hayrettin İmren'in vatana ihanet içerisinde olduğunu söyledim. O yine dinlemedi ve cep telefonumu elimden aldı. Araçta Donanma Komutanı'nın emrini komutan ve askere ilettim. Fakat kimse dinlemedi" dedi.

 

Yolda cezaevi aracının durdurulduktan sonra emniyet yetkilileri tarafından Gölcük'e geri getirildiklerini belirten Yalçın Payal, "Hayrettin İmren ve yanındakilerin Donanma'dan kaçtıklarını öğrendik. Beni hürriyetimden yolsun bırakan, görevimi yapmamı engelleyen herkesten şikâyetçiyim" ifadelerini kullandı.

 

Davada müşteki konumunda bulunan emir astsubayı Yalçın Gül ise 15 Temmuz'da Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin emir astsubaylığı görevindeyken Fenerbahçe Orduevi'nde bulunduklarını anlattı. Olayların ardından Fenerbahçe Yelken Kulübü'ne geçtiklerini ve buradan lastik botla TCG Yavuz Gemisi'ne geçtiklerini söyleyen Gül, gemideyken emekli Oramiral Veysel Kösele'nin bulunduğu kamaranın önünde yaşanan arbedenin ardından silahlarına el konulduğunu söyledi. Yalçın Gül gemide kendilerini engellemek isteyenlerden şikâyetçi olduğunu belirtti.

791 defa okundu.

DİĞER HABERLER

616 terörist ÖLDÜRÜLDÜ

616 terörist ÖLDÜRÜLDÜ

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin Afrin kentinde sürdürülen Zeytin Dalı Harekatının 10'uncu gününde teröristlere ait 9 hedefin imha edildiğini, 19 teröristin etkisiz hale getirildiği açıkladı

İzmitli Şairden Mehmetçik'e ŞİİR

İzmitli Şairden Mehmetçik'e ŞİİR

İzmit'in yetiştirdiği önemli şairlerden olan ve aynı zamanda Kişisel Gelişim Uzmanı olarak vazife yapan Eğitimci Hanife Barış'ın, 'Zeytindalı Barış Harekatı'na katılan askerlerimiz için kaleme aldığı şiir; oldukça duygu yüklü. 

TSK' dan Afrin AÇIKLAMASI

TSK' dan Afrin AÇIKLAMASI

TSK Afrin operasyonunun 9. Gününde açıklama yaptı.

TSK’dan Afrin AÇIKLAMASI

TSK’dan Afrin AÇIKLAMASI

'Zeytin Dalı Harekatı' 8'inci gününde; 394 terörist etkisiz hale getirildi

TSK' dan Afrin AÇIKLAMASI!

TSK' dan Afrin AÇIKLAMASI!

Türk Silahlı Kuvvetleri gece boyunca 13 uçağın Afrin'deki 23 terör hedefini vurduğunu, operasyonda şu ana kadar en az 343 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

287 terörist etkisiz hale GETİRİLDİ

287 terörist etkisiz hale GETİRİLDİ

Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütlerine ait 47 hedefin 27 uçak ile ateş altına alındığını harekatın ilk gününden bu yana toplam en az 287 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI