15 Aralık 2017 Cuma 16:50
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

BAŞBUĞ HAKKINDA FLAŞ KARAR

Başbuğ hakkında FLAŞ KARAR
  • 0
  • 3144

Anayasa Mahkemesince eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanabilmesi için Başbakanlık'tan kovuşturma izni alınması kararı verildi

Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğile Dursun Çiçek, Hasan Iğsız ve Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 19 kişi hakkındaki "Ergenekon" davasıyla ilgili dosyanın ön incelemesini tamamladı.

 

BAŞBAKAN İZNİ

Yüksek Mahkeme heyeti, ön incelemede, gönderilen evrak ve iddianamede eksiklik bulunup bulunmadığını ele aldı. Genelkurmay başkanlarının yargılanmasını Başbakan iznine bağlayan yasal düzenleme gereği, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un yargılanması için Başbakanın izni gerekiyor.

Alınan bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi heyeti Başbakandan bu iznin istemesine karar verdi, diğer 18 sanık için ise dosya ayrıldı.

Başbakan izni gelene kadar Başbuğ ile ilgili dosya bekletilecek, izin verilmesi halinde Yüce Divan yargılamasına başlanacak, izin verilmezse dosya kapanacak.

 

YÜCE DİVAN'A GÖNDERMİŞTİ

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, "Ergenekon" davasında, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Dursun Çiçek, Hasan Iğsız ve Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 19 sanık hakkındaki dosyanın Yüce Divan sıfatıyla yetkili ve görevli Anayasa Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında soruşturma açılmasının 11 Şubat 2014'te kabul edilen kanun maddesi gereğince Başbakanın iznine tabi tutulduğu belirtilen kararda, Başbakan tarafından kamu davasının açılmasına gerek görülürse soruşturma dosyasının Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapılmak üzere Anayasa Mahkemesine gönderileceği kuralının getirildiği aktarılmıştı.

Kaynak: Hürriyet

3144 defa okundu.

DİĞER HABERLER

AKP’li Belediye Başkanı İSTİFA ETTİ

AKP’li Belediye Başkanı İSTİFA ETTİ

Esenyurt Belediye Başkanı AKP’li Necmi Kadıoğlu istifa etti

İşsizlik rakamları AÇIKLANDI

İşsizlik rakamları AÇIKLANDI

Türkiye'de işsizlik oranı, eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puanlık azalışla yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde işsiz sayısı 104 bin kişi azalarak 3 milyon 419 bin kişi oldu

OHAL komisyonu

OHAL komisyonu

OHAL inceleme komisyonu tarafından ilk kararların çıkması beklenirken yapılan açıklamalara bir yenisi daha eklendi

İTO Başkanı Çağlar HAYATINI KAYBETTİ

İTO Başkanı Çağlar HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti

Çıkan olaylarda 108 kişi YARALANDI

Çıkan olaylarda 108 kişi YARALANDI

Batı Şeria'da Trump'ın Kudüs kararını protesto etmek için toplanan Filistinlilere, İsrail güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba, gerçek ve plastik mermi kullanarak müdahale etti. Olaylarda 108 Filistinli yaralandı.

Trump Kudüs kararını AÇIKLADI

Trump Kudüs kararını AÇIKLADI

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını açıklayarak, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması talimatını verdim." dedi

ANKET

KÖŞE YAZARLARI