16 Aralık 2017 Cumartesi 17:47
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

SİGARAYI BIRAKMANIN PÜF NOKTALARI

Sigarayı bırakmanın püf noktaları
  • 0
  • 879

Sigara kullanımı, özellikle gençler ve kadınlar arasında çok büyük bir artış gösteriyor.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü sebebiyle siz de hayatınızla ilgili olumlu bir adım atarak kendiniz ve sevdikleriniz için bir karar alın ve sigarayı bırakın. Liv HOSPITAL Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Eren Eroğlu sigaraya bırakmayı kolaylaştıracak yöntemler hakkında bilgi verdi.

 

Sigara içiyorsanız, sağlığınızı geliştirmek, yaşam kalitenizi arttırmak ve yaşam sürenizi uzatmak için yapabileceğiniz en güzel şey sigarayı bırakmaktır. Yıllar boyunca denemiş ve hep başarısızlığa uğramış olabilirsiniz. Nikotinin kuvvetli fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle sigarayı bırakmak zordur. Çünkü sigara içme arzusunu başlatan ve kuvvetlendiren madde nikotindir. Düşük nikotinli sigaraları tercih etmeye başlamanız yanlış bir seçimdir. Çünkü alıştığınız nikotin seviyesini sağlayabilmek için öncekinden daha fazla sigara içme tehlikesi oluşacaktır.

 

Sigarayı Bırakmayı Kolaylaştıracak Yöntemler

Bırakmak için bir gün seçin ve o güne sadık kalın. Daha önce sigarayı bırakmış olan kişilerle konuşun ve deneyimlerini paylaşın. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden destek alın. Gerektiğinde doktorunuza danışarak ondan yardım alın.

 

Sağlık risklerinizi göz önünde bulundurun ve kanser başta olmak üzere olası hastalıkların ya da rahatsızlıkların bir listesini yapın. Bu listeyi her zaman görebileceğiniz bir yere asın.

 

Sigara içme ile ilgili alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı not edin. Her gün içmekten en çok hoşlandığınız üç sigara ve bunların nerede ve ne zaman içtiğinizi mutlaka yazın. O sigara içme zamanlarında başka uğraşlar edinin.

 

Düzenli egzersiz veya her gün 20-30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapın. Meditasyon veya yoga gibi dinlendirici yöntemlerden yararlanın.

 

Ev, araba ve iş yerinizdeki sigaraları ve aksesuarları uzaklaştırın. Küllük, çakmak ve kibritlerden kurtulun. “Yoksunluk belirtileri”nin sadece birkaç hafta süreceğini unutmayın. İradenize hakim olun.

 

Beslenmenize dikkat edin. Sigaradan gördüğünüz zarara eş miktarda zarar görebilmeniz için almanız gereken kilo miktarının yaklaşık 30-35 kilo civarında (!) olduğunu unutmayın. Sigara yerine glisemik indeksi yüksek çikolata, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve hamur işleri gibi besinleri tüketmeyin.

 

Sinemaya, tiyatroya ve müzikallere gidin. Restoran, otel, uçak gibi yerlerde sigara içilmeyen bölümleri tercih edin.

 

Kahve içmek sigara içmenizi tetikliyorsa kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, yeşil çay, bitki çayları ve en önemlisi de vücudunuzu toksinlerden arındırmak için temiz ve bol sudan yararlanın.

 

Sigara ve Alkol ikilisini birlikte seviyorsanız, sigarayı bıraktığınız dönemde alkol almamaya çalışın.

 

İnat edin ve bu inadınızı ısrarla sürdürün.

 

Pasif içiciliğe dikkat!

Hayatınızda hiç sigara içmemiş olsanız bile, yıllarca pasif sigara Dumanına maruz kalmanızın da başta kanser olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanmanıza neden olabileceğini bilmelisiniz. Sigara içildiğinde havaya iki tür duman yayılır: Birincisi doğrudan sigaradan karışan ve daha tehlikeli olan dumandır. İkincisi ise; sigara içen kişinin solunumla havaya verdiği dumandır. Bu her iki tip dumana maruz kalmanız, yüksek konsantrasyondaki pek çok tehlikeli maddeyi solumanıza neden olur.

 

Pasif içicilik özellikle bebekler ve çocuklar için daha tehlikelidir. Ebeveyn olarak sigara içmeniz çocuklarınızın; astım başta olmak üzere öksürük, soğuk algınlıkları, orta kulak enfeksiyonları, pnömoni ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına daha kolay yakalanmalarına neden olacaktır. Ayrıca çocuğunuza kötü bir örnek olarak onun da yetişkinlik döneminde bir sigara tiryakisi olmasını sağlarsınız.

 

Sigara içiyorsanız;

Nefesiniz kötü kokar.

 

Dişleriniz istediğiniz gibi beyazlamaz.

 

Diliniz doğru dürüst tat almaz.

 

Çocuğunuz sizi öperken yüzünü buruşturur.

 

Akciğer kanserine ve diğer bazı kanserlere eğiliminiz artar.

 

İnatçı öksürük, nefes darlığı, uyku problemleri ve çabuk yorulma görülür.

 

Cildinizde erken yaşlanma, erken kırışıklıklar ve kuruma ve pullanma başlar.

 

Amfizem, pnömoni, bronşit ve diğer solunum yolları enfeksiyonları ile akciğer rahatsızlıkları gelişebilir.

 

 

879 defa okundu.

DİĞER HABERLER

WhatsApp'ın bilmeniz gereken gizli özellikleri

WhatsApp'ın bilmeniz gereken gizli özellikleri

Whatsapp'ta birini engellediğinizde ya da sizi biri engellediğinde artık iki taraf da birbirine mesaj atamıyor.

Fındık yağının faydaları nelerdir?

Fındık yağının faydaları nelerdir?

Fındık yağı, fındıktan soğuk pres yöntemi ile yağının çıkarılmasıyla elde edilir. Kemiklere iyi gelmesi, yüksek tansiyonu düşürmesi ve kabızlığa iyi gelmesi fındık yağının faydaları arasındadır.

Her sabah su içmek

Her sabah su içmek

Su ile tedavi yöntemi şu şekildedir:

İşte ÖMRÜ UZATAN 6 yiyecek!

İşte ÖMRÜ UZATAN 6 yiyecek!

Bazı besinlerin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Isırgan otu

Isırgan otu

Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir ve bu kimyasallar yaprak cilt ile temas ettiğinde salgılanır.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI