24 Şubat 2018 Cumartesi 12:51
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

KOÜ’DEN MERAL AKŞENER TEZİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bigman Çakman
  • 0
  • 2804

Kocaeli Üniversitesi’nde Vedat Erbaş tarafından yazılan ‘Türk Siyasetinde Meral Akşener’ konulu tezin Rektör Saadettin Hülagü tarafından Tarihçi İbrahim Şirin danışmanlığında yazdırıldığı şeklindeki haberlere üniversiteden ve İbrahim Şirin’den açıklama geldi.

Anadolu Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü okumasının ardından Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yapan Vedat Erbaş, ‘Türk Siyasetinde Meral Akşener’ adlı bir yüksek lisans tezi hazırlamış ve bu tez kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Teze danışman hoca olarak ise Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin atanmıştı. Ardından kamuoyunda Şirin’in, teze danışmanlık yapmak için kendisinin başvurduğu ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra Akşener tezinin tehlike görmesiyle kendini korumak için tez danışmanlığını bıraktığı şeklinde haberler yer almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktorluğunu yapan Prof. Dr. Saadetin Hülagü’nün rektörü olduğu üniversitede Meral Akşener hakkında tez yazılması tartışmalara neden olmuştu. Hatta Akşener hakkındaki tezin Rektör Saadettin Hülagü’nün de onayıyla hazırlatıldığı iddia edilmişti.


Rektör hocanın döneminde olmamıştır
Konuyla ilgili Günaydın Kocaeli haber sitemize konuşan Prof. Dr. İbrahim Şirin, tez konusunun verilmesinin rektör hoca döneminde olmadığını belirterek, “Söz konusu kişi Vedat Erbaş, 2004 yılında yüksek lisansa girmiş Kocaeli Üniversitesi’nde ve 2013’e kadar atılmış ve afla geri dönmüş. Sonrasında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde hiçbir hocayla çalışamayınca, oradaki hocalar çalışmak istemeyince Tarih Bölümü’nden benimle çalıştı çünkü ben yüksek lisansta onların dersine girmiştim. Dolayısıyla yüksek lisans tezinin belirlenmesi konusunda da biz genelde öğrenciye bırakırız. Çünkü neticede onlar bu konuda tez hazırlıyorlar. O konuda demokratik davranmak durumundayız. Bizde her şey tez yapılabilir, akademik ve bilimsel kriterlere uygun olduğu müddetçe. Yani bu Meral Hanım da olabilir Tayyip Bey de olabilir. Bunda bir sıkıntı yok. Rektör Hocanın bundan haberi olmaz, bilgisi de olmaz. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün kendi iç işleyişiyle ilgili bir durumdur. Bu olayın rektör hocanın rektör olmasıyla bir ilgisi yok, zaten öncesinde olmuştur. Rektör hoca 2014’te rektör olmuştur, bu kişi 2004’te yüksek lisansa girmiştir. Tez konusunun verilmesi de rektör hocanın döneminde olmamıştır” dedi.


Tezi geçirmem için baskı yaptı
Şirin, Vedat Erbaş’ın tezini bilimsel yöntemle yazılmadığı için reddettiğini ve sonrasında ise Erbaş’ın kendisini akademisyen ve siyasetçilerden arayıp baskı yaptığını ifade ederek, “Bu arkadaş bu tezi getirdiğinde ben bu tezin bilimsel metot ve yöntemiyle olmadığı gerekçesiyle reddettim tezi ve düzeltme istedim. 6 aylık süreçte düzeltme yapmayınca söz konusu kişi Vedat Bey, sağdan soldan akademisyen ve siyasetçilerden arayıp baskı yaptı ve bu tezi geçirtmek istedi. Ben de bunu Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bildirdim ve Ekim ayı itibariyle de tez danışmanlığından feragat ettim. Ondan sonraki süreci bilmiyorum. Benim kendimle ilgili süreç bu. Bu sürecin rektör hocayla bir ilgisi yok. Bu sürecin 15 Temmuz’la da bir alakası yok. Bu tez çok daha önce başlanılmış. Şiir vardı mesela tezinde Topuklu Efe diye bir şiir yazmıştı. Yüksek lisans tezinde bir tez öğrencisi şiir yazamaz. Bu kadar da değil. Ve bir parti sözcüsünün ifadeleri vardı. Biz bunları çıkarmak istedik. Bunlar akademik değil. Bizim kaygımız tamamen akademikti. Meral Akşener, Süleyman Demirel veya Erbakan da olsa bizim için değişmez. Tamamen akademik kriterlerle ilgiliydi. O bunu başka şekillerde halletmeye çalıştı. Ben tavrımı koydum çünkü benim öyle bir hakkım var bir öğretim üyesi olarak. Bir tezi yürütmeme hakkım var. Ortada bir tez yoksa buna imza atamam” şeklinde konuştu.

Tezler Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde onaylanır, senatoda değil
Şirin, tezlerin üniversite senatosunda değil, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde onaylandığını belirterek şöyle dedi: “Ben çekilince başkası atanmış danışman olarak. Jüri toplanmış, tezin bilimsel olduğuna karar vermişler ve geçirmişler. Bunda yapacak bir şey yok. Burada rektör hocanın herhangi bir bilgisi söz konusu değil, dönemiyle ilgili değil. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tez onaylanır, Üniversite senatosunda onaylanmaz. Ben tezin geçen halini görmedim. Ben o tezi satır satır inceleyeceğim ve onunla ilgili de bir yazı yazacağım. Bu süreç bitmemiştir asla ve yeni başlamıştır. Ben Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bununla ilgili bir yazı yazdım. Bu adamın akademik teamüllere uygun olmayan, dışarıdan baskılarla bu tezi geçirmek istediği ve bundan dolayı da tezinden feragat ettiğimi yazdım.”


Haberler gerçeği yansıtmamaktadır
Konuyla ilgili Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ise şöyle: “Yerel ve Ulusal Basının bir kısmında, Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapılmış olan ‘Türk Siyaseti’nde Meral Akşener’ başlıklı yüksek lisans tezi ile ilgili yer alan haberler gerçeği yansıtmamakta, kurumumuzu ve yöneticilerini yıpratma niyetiyle malzeme yapılmaktadır. Akademik bilgiden ve konunun aslına dair malumattan yoksun olarak hazırlanan bu haberler gündem yaratma kaygısından başka bir amaç taşımamaktadır. Yüksek Lisans tezleri üniversite senatosu tarafından incelenen ya da onaylanan akademik çalışmalar değildir. Üniversite Rektörlerinin Yüksek Lisans tez konusunun belirlenmesinde veya başarısının değerlendirilmesinde herhangi bir etkisi veya yetkisi bulunmamakta, imzasına ya da ‘oluruna’ sunulmamaktadır.


Tez 2004 yılında yazılmaya başlanmış
Tez çalışmaları konu başlıkları ile değil, bilimsel kriterlere uygunlukları çerçevesinde danışman ve 2 jüri üyesinden oluşan komisyon tarafından değerlendirilmektedir. Tez konusuna ilişkin başvuruları danışmanlar değil öğrencinin kendi gerçekleştirmektedir. Konuya ilişkin tez, 2004 yılında öğrenci tarafından yazılmaya başlanmış olup, yasal süre içerisinde tamamlanmadığı için öğrencinin ilişiği kesilmiş, YÖK tarafından çıkartılan ‘af’ kapsamında yeniden kayıt yaptıran öğrencinin tezi, kendisine yönetmelik gereği atanan danışman gözetiminde tamamlanmıştır. İlgili tezin konusu tamamıyla öğrenci tarafından seçilmekte olup, kurumumuzun veya kurumumuza bağlı çalışan öğretim üyelerinin, tez konusu vermek ya da dayatmak gibi bir eylem içerisinde olması, ilgili tez konusunu zorla değiştirmesi yönetmelik gereği mümkün değildir.”

 

 

2804 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sinema ve Tiyatro İle Eğlenerek ÖĞRENDİLER

Sinema ve Tiyatro İle Eğlenerek ÖĞRENDİLER

Kaliteli kültür ve sanat etkinlikleriyle adından söz ettiren Körfez Belediyesi, 2017 yılında da çocukları tiyatro ile buluşturmaya devam etti. Çocuklar ayrıca 4K sinema keyfi de yaşadı.

Okullar tatilde, ÇOCUKLAR HAVUZDA

Okullar tatilde, ÇOCUKLAR HAVUZDA

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve spor yaparak kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlayan Körfez Belediyesi’nin bünyesindeki yüzme havuzu, 15 tatilin keyfini çıkarmak isteyen çocuklarla dolup taşıyor.

Kurs ve Okul Talebeleri Derneği, genel kurul YAPACAK

Kurs ve Okul Talebeleri Derneği, genel kurul YAPACAK

Kartepe Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği, 22 Şubat’ta genel kurul toplantısını yapacak.

GTÜ bir ilke daha İMZA ATTI

GTÜ bir ilke daha İMZA ATTI

Kaliteli yönetim anlayışı içinde hareket eden GTÜ Türkiye'de ilk kez ISO 9001:2015 ve ISO 10002 kalite belgelerini alan üniversite oldu.

Öğrenciler doyasıya GEZDİ

Öğrenciler doyasıya GEZDİ

Çayırova Belediyesi, Bilgievleri ve Gençlik Merkezi öğrencilerine İzmit gezi programı düzenledi.

 “Renkli Fırçalar Renkli HAYALLER”

 “Renkli Fırçalar Renkli HAYALLER”

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü(KOÜEMK), “Renkli Fırçalar Renkli Hayaller” projesiyle kitap okumaya teşvik etmek ve kitap sevgisi aşılamak için sınıf boyayarak okuma salonu oluşturuyor.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI