24 Şubat 2018 Cumartesi 10:38
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

SAĞLIĞI TEHDİT EDEN UNSURLAR KÜRESELLEŞİYOR

Bigman Çakman
  • 0
  • 903

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetler Meslek Yüksekokulu’nda dün ‘Tek Sağlık Olmadan Sağlıklı Dünya Mümkün müdür’ adlı bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte konuşan Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, “Sağlığı tehdit eden unsurlar küreselleşiyor” dedi

KOÜ Sağlık Hizmetler Meslek Yüksekokulu’nda dün 3 Kasım Dünya Tek Sağlık Günü sebebiyle ‘Tek Sağlık Olmadan Sağlıklı Dünya Mümkün müdür’ adı altında bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak,  Kocaeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan’ın katıldığı etkinlikte ‘Tek Sağlık’ konusu hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Önleyici ve koruyucu sağlık hizmetlerinde toplumsal farkındalığı ve meslekler arası işbirliğini arttırmayı amaçlayan düzenlenen konferansta, Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, ülkemizde ‘Tek Sağlık Günü’ ile ilgili yapılan tek etkinliğin KOÜ’de gerçekleştirildiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Taştan, Tek Sağlık Günü’nün amacına yönelik, “Gelişmekte olan sağlık problemlerine tek sağlık yöntemiyle yaklaşmak, küresel ölçekte etkileri süren iklim değişikliği ve enfeksiyon salgınlarına yönelik çözümler üretmek, farkındalık oluşturmak ve ilham verici projelerin oluşmasını sağlamak” olarak tanımladı. Yrd. Doç. Dr. Taştan, konferansında tek sağlığın tanımı, tarihçesi, ilgilendiği alanlar ve önemine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

 

ÇEŞİTLİ SEMPOZYUMLAR DÜZENLENİYOR

Etkinliğin ardından Radyo K.İ. muhabiri Derya Özel’e açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, tek sağlığın tarihçesi hakkında bilgiler vererek “Tek sağlık kimilerine göre 100-175 yıl önce tanımlanmış ancak tarihini Hipokrat’a kadar götürenler var. Uluslararası yayınlarda ve dünyanın gelişmiş üniversitelerinde tek sağlığın tarihçesi 2006 yılında yapılan uluslararası toplantıya dayanmaktadır ve tek sağlık 2014 yılında yapılan uluslararası toplantıyı da kapsamaktadır. O günden bugüne tek sağlık hakkında dünyanın değişik üniversitelerinde ve değişik ülkelerinde sürekli gelişen konferans ve sempozyumlar düzenlenmiştir” dedi.

 

YENİ KULANILAN BİR KAVRAM

Konuşmasının devamında tek sağlık kavramının tanımını yapan Yrd. Doç. Dr. Taştan, “Ülkemizde yeni kullanılan bir kavramdır. Türkçe literatüre bakarsak 10 yıllık bir geçmişi vardır. Tek sağlık, insan, hayvan ve çevre sağlığı üzerinde yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilim insanlarının işbirliği içerisinde çalışması, bilgi ve deneyim paylaşması, bir ortak çabadır. Sağlık içerisinde ortak düşünce felsefesidir de denilebilir” ifadelerini kullandı.

 

SAĞLIĞI TEHDİT EDEN UNSURLAR

Tek sağlık konusunda Türkiye’de yapılan çalışmalara da değinen Yrd. Doç. Dr. Taştan, “Bu kavram yeni bir kavram olduğu için bireysel anlamda yapılan çalışmalar var ancak kurumsal anlamda herhangi bir gelişme yok. Geçen yıl ülkemizde Zoonozlar konferansı düzenlenmişti ancak bu konu işlenmemişti. 2014 yılında İzmir Veteriner Hekimleri Odası tarafından Tek Sağlık Süt ve Süt Ürünleri Çalıştayı düzenlenmişti. Kurumsal bir toplantıydı bu. Samsun’da geçen yıl bir hocamız tek sağlık hakkında konferans vermişti. Yani Türkiye’de tek sağlık konusunda çalışmalar oldukça az” dedi. Doç. Dr. Rüştü Taştan, sağlık hizmetlerinin küreselleşmesiyle birlikte sağlığı tehdit eden unsurların da küreselleştiğini sözlerine ekledi.

 

 

903 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sinema ve Tiyatro İle Eğlenerek ÖĞRENDİLER

Sinema ve Tiyatro İle Eğlenerek ÖĞRENDİLER

Kaliteli kültür ve sanat etkinlikleriyle adından söz ettiren Körfez Belediyesi, 2017 yılında da çocukları tiyatro ile buluşturmaya devam etti. Çocuklar ayrıca 4K sinema keyfi de yaşadı.

Okullar tatilde, ÇOCUKLAR HAVUZDA

Okullar tatilde, ÇOCUKLAR HAVUZDA

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve spor yaparak kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlayan Körfez Belediyesi’nin bünyesindeki yüzme havuzu, 15 tatilin keyfini çıkarmak isteyen çocuklarla dolup taşıyor.

Kurs ve Okul Talebeleri Derneği, genel kurul YAPACAK

Kurs ve Okul Talebeleri Derneği, genel kurul YAPACAK

Kartepe Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği, 22 Şubat’ta genel kurul toplantısını yapacak.

GTÜ bir ilke daha İMZA ATTI

GTÜ bir ilke daha İMZA ATTI

Kaliteli yönetim anlayışı içinde hareket eden GTÜ Türkiye'de ilk kez ISO 9001:2015 ve ISO 10002 kalite belgelerini alan üniversite oldu.

KOÜ’den Meral Akşener teziyle ilgili açıklama

KOÜ’den Meral Akşener teziyle ilgili açıklama

Kocaeli Üniversitesi’nde Vedat Erbaş tarafından yazılan ‘Türk Siyasetinde Meral Akşener’ konulu tezin Rektör Saadettin Hülagü tarafından Tarihçi İbrahim Şirin danışmanlığında yazdırıldığı şeklindeki haberlere üniversiteden ve İbrahim Şirin’den açıklama geldi.

Öğrenciler doyasıya GEZDİ

Öğrenciler doyasıya GEZDİ

Çayırova Belediyesi, Bilgievleri ve Gençlik Merkezi öğrencilerine İzmit gezi programı düzenledi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI