22 Şubat 2018 Perşembe 03:38
  • 3.7970 TL
  • 4.6795 TL
KOCAELİ 12°

CENGİZ TOPEL’İ HAREKETLENDİRMELİYİZ

Bigman Çakman
  • 6
  • 2490

Kocaeli Sanayi Odası’nın eylül ayı meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuk oldu.

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) Eylül ayı meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Meclis toplantısına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan oldu. Bakan Arslan’ın yanı sıra meclis toplantısına Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Milletvekili Cemil Yaman, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter İlhan Bayram, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti Başkan Vekili Orhan Barış, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, KTO Başkanı Sibel Moralı meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağladı.

 

CARİ AÇIĞIN ARTTIĞI DÖNEMLERDE

Bakan Ahmet Arslan’ın katılımından önce Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İhracat 13,3 milyar dolar olup yüzde 12,3 arttı. İthalat 19,2 milyar dolar yüzde 15,3 arttı. 12 aylık ihracatımız 152,6 milyar dolara yükseldi. İhracattaki artış eğilimi memnuniyet vericidir. Düşük kurun yanı sıra, ithalattaki artışın bir etkeni de bu yıl için altın oldu. Hemen hemen artışın üçte biri altından kaynaklanıyor. Bu nedenle ihracatın ithalatı karşılama oranı geriliyor. ilk 8 ay yüzde 71,2 ve yüzde 69,3. dış ticaret açığımız büyüyor. İlk 8 ay: -37,7 milyar dolar ve 45,6 milyar dolar. Cari açık artıyor. Tabii cari açığın arttığı dönemlerde büyüme de artıyor” dedi.

 

EN GÜÇLÜ ARTIŞ

Yıllık yüzde 14,5 aylık  yüzde 2,3. Sanayi üretiminde son 6 yılın en kuvvetli verisi yayınlandı.  Takvim etkisinden arındırılarak bakıldığında yüzde 25,6 artışla çok daha yüksek diyen Zeytinoğlu, “Sanayi gruplarına baktığımızda; aylık olarak en yüksek artışın yüzde 3,2 ile enerji sektöründen geldiğini görüyoruz. Enerji talebindeki artış da daha yüksek bir üretim düzeyine gidiş anlamına geliyor.  Dayanıklı tüketim malları ve sanayi malları grubundaki artışa da dikkat çekmek istiyorum.  Geçen yıla göre baktığımızda en yüksek artışın yüzde 28,4 ile dayanıklı tüketim malları ve arkasından yüzde 24,1 ile sermaye mallarında olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KÖRFEZ’İN ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE BAĞLANMASINI İSTİYORUZ

Bakan Arslan’ın meclis toplantısına katılmasının ardından Zeytinoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu projesinin bizi ilgilendiren Kurtköy-Akyazı kesiminin ihalesi yapıldı ve inşaatı başladı. Sadece Dilovası’nın kuzeyinden bir bağlantı var. GOSB, Güzeller OSB, Plastikçiler OSB ve TOSB’dan da bağlantı istiyoruz. OSB’lere verilen bağlantı planlanan haliyle, Gebze’deki OSB’lerin ihtiyacına cevap vermiyor. Yeni bir planlama talep ediyoruz. Ayrıca, Körfez İlçemizin de 3. Köprü Otoyoluna bağlanmasını istiyoruz. Hükümet programında yer alan Güney Otoyolu projesinin 2018 yılının ilk yarısında ihale edilmesini talep ediyoruz. Ayrıca Köseköy-Gölcük-Gemlik istikametinde, bir demiryolu hattının planlanması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul istikametindeki Gebze OSB otoyol bağlantı gişesinde yapılan girişimin, Kocaeli istikameti için de yapılmasını talep ediyoruz.

 

BÜYÜK MEMNUYİET DUYUYORUZ

Yılport Ankara arası taşıma maliyeti Demiryolu ile  46,7 TL ton süresi 2 gün, kılçık hat olsa demiryolu ile 19,7 TL ton’ ye düşüyor. Karayolu ile ise  60 TL ve ton süresi 6 saat,   Buradan ülkemizde eksik olan tüm faktörler giderilirse, demiryolu ile taşımanın, karayolundan yüzde 66 daha ucuza yapılabileceğini görüyoruz. Bunun ilk aşaması demiryollarının serbestleşmesidir. Öncelikle geçtiğimiz yıl Haziran ayında TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin kurulmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim.

 

OSB’LERİN DEMİRYOLU BAĞLANTISI YOK

OSB’ler ile limanların demiryolu ile bağlantısının yapılmasıyla, Anadolu’daki istenen sanayileşme sürecinin hızlanacağını ve bunun sanayiye verilen en büyük teşvik olacağını düşünüyoruz.  Bölgemizden geçen (İstanbul-Ankara) yüksek hızlı tren hattına paralel yük ve banliyö taşımacılığı için 3’üncü hat talebimiz kabul edilmişti.  Ayrıca Gebze-Köseköy arasında, üçüncü hatta ilave yeni bir dördüncü hattın planlanmasını ve coğrafi olarak müsait olan bölgelerde yapılmasını talep ediyoruz. Köseköy – Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yeni Demiryolu projesine paralel, sadece yük taşımacılığının yapılacağı bir demiryolu hattının da planlanmasını istiyoruz.  Malumunuz, yük taşımacılığında ilimizdeki limanlar ve OSB'lerin hiç birinin demiryolu bağlantısı yok.

 

CENGİZ TOPEL 3-4 İLE SEFER YAPSIN

TCDD tarafından başlatılan iltisak hattı çalışmalarının, biran önce yapım aşamasına geçmesini talep ediyoruz. Ancak ilave iltisak hatlarına ihtiyacımız var. Kısa vadede Darıca ve Köseköy arasında, kesintisiz olması mümkün gözükmeyen dördüncü demiryolu hattının, sanayi kümeleri ve limanlarla kılçık hatla bağlanmasını bekliyoruz. Eğim sorunu nedeniyle 4’üncü hattan bağlantı yapılamaması durumunda ise orta vadede  Dilovası ve Gebze’nin kuzeyindeki 9 OSB’ye, Köseköy-Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yeni Demiryolu hattına bağlantı yapılmasını talep ediyoruz. 2011 yılında sivil havacılığa açılan Cengiz Topel Havaalanımızdan 3-4 İlimize günlük düzenli seferlerin yapılmasını istiyoruz.

 

İLİMİZİN TÜM İHTİYAÇLARINI TAMAMLAYABİLİRİZ

Büyükşehir Belediyemizin kendi finansmanı ile önemli yatırımlar yaptığından bahsetmiştim. Kendilerine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Yatırım maliyeti 2,2 milyar TL olan “Darıca - Gebze – OSB’ler arasındaki metro hattı” projesini başlatmak için finansman desteği istiyoruz. Bakanlık tarafından uygun görülen, takribi 5 milyar TL maliyeti olan “Körfez – Köseköy arası metro hattı projesi”nin bütçeye konularak finansman temin edilmesini talep istiyoruz. Ayrıca bu hattın Gebze’ye ve Cengiz Topel’e kadar uzatılarak, bütçelenmesi ve ihale edilmesini istiyoruz. Bu finansmanın; biraz evvel bahsettiğim 7,5 milyar TL ile sağlanabileceğini görüyoruz. Sadece 1 yıllık bu farkla, ilimizin tüm altyapı ihtiyaçlarını kısa sürede tamamlayabiliriz.

 

ODA OLARAK TALİP OLABİLİRİZ

Bu projelere ilave henüz kamuoyu ile paylaşmadığımız, yeni bir önerimizi de size sunmak istiyorum. Kocaeli Körfez etrafına konuşlanmış olmasına rağmen, deniz taşımacılığı yeteri kadar efektif olamıyor.35 km mesafeli Karamürsel-İzmit arası vapur seferleri var. 2,5 saat sürüyor. Gece çok güzel, ama efektif değil. Körfez’in kuzeyinde Köseköy-Gebze arasında metro hattı ve Körfez’in güneyinde Yalova-Köseköy arasında hafif raylı sistem yapılması halinde şehir içi trafiği çok rahatlar. Bu şekilde; Karamürsel-Hereke, Değirmendere-Körfez ve Gölcük-Derince arası hızlı taşıma ile denizyolu ulaşımını çok daha efektif hale gelebilir. Değirmendere Yüzbaşılar ve Körfez yarış pisti arasında, Harem-Sirkeci arası yapılan arabalı vapur seferlerinin benzerini öneriyoruz. Bu seferler için arazi de uygundur. Gerekirse Oda olarak işletilmesine talip olabiliriz” şeklinde konuştu

 

KOCAELİ’YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ

Daha sonra konuşan Vali Hüseyin Aksoy, bakanlığın Kocaeli’de çok önemli projeler yapıldığını ifade ederek, “Bu tür çalışmaların ülke ekonomisine çok büyük katkıları var” dedi. Daha sonra konuşan Bakan Arslan “Kocaeli, ülkemizde çok önemli bir kavşak noktasıdır. Kocaeli’nin alt yapı yatırımı iyileştirilerek bu duruma getirilmiştir. Kocaeli’in sanayi kenti olduğunu düşünürsek yaptığınız iş çok önemli. Karayolu ve deniz yolunun entegrasyonu özellikle ihracat açısından önemi büyük. Kocaeli’de Cengiz Topel’i biliyoruz ama yine İstanbul havalimanlarına çok yakın mesafede. Yakın zamanda hızlı trenle de bağlandığımızı düşünürsek. 4 havalimanına yakın olması büyük avantaj. Bunu değerlendirmek siz sanayicilere düşüyor. Sadece yabancı sermaye değil, sanayi firmalarının yüzde 10’dan fazla olduğunu biliyoruz. Kocaeli ile ilgili konuşulacak çok şey var. Kocaeli’nin sanayi ve ticaret açısından gelişmesinin sebebi konteyner taşımacılığıdır. Son 15 yılda Kocaeli’ye yapılan proje maliyeti 6 milyar 880 TL’dir. Helali hoş olsun, yapılanlar ortada. Kocaeli’ye her türlü desteği veriyoruz” dedi.

 

CENGİZ TOPEL’İN SEFERLERİNİ ARTTIRMALIYIZ

Cengiz Topel Havalimanı’ndan şu an sadece Trabzon’a uçuş var. Bu sayıyı sadece Trabzon değil, başka şehirlere de arttırmalıyız diyen Arslan, “Kocaeli’de ülkenin her yerinden insan olduğunu biliyoruz. Ben havalimanı şirketleriyle konuştum. Sizde taşın altına elinizi koyun. Bizde desteğimizi sürdürelim. Üst yapının tamamen bitirilmesi önümüzde ki yıl tamamlanacak. Gebze Hanibal kavşağı çalışması devam etmekte. 2019’a kadar da Dilovası Eynerce kavşağı bitecek. Yaklaşık 30 kilometre bölünmüş yola sıcak asfalt çalışması devam ediyor. Bütün bu yatırımların sonuçları önemli. İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Konya’nın hepsinin Yüksek Hızlı Tren ile bağladık. Yüksek Hızlı Tren 250 kilometre hızla hizmet veriyor. Sadece yolcu taşıyor. İlerleyen zamanda yük taşımacılığı yapacak duruma da gelecek. Kocaeli sanayisini çok daha büyüten çalışmaları hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

2490 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI