24 Şubat 2018 Cumartesi 13:04
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

DEVLETTEN 5 SOSYAL YARDIM!

Bigman Çakman
  • 0
  • 2116

Devlet, zor durumda olan, hasta, başkasının bakımına muhtaç, yoksul ya da kimsesizlere, oğlu askere gidenlere ve doğum yapanlara farklı isimler altında ödeme yapıyor.

1 – Engelli ve evde bakana

Engelli raporunun ‘Ağır Engelli’ kısmında ‘EVET’ yazan vatandaşların bakımını üstlenen yakınına bağlanan bir aylık. Evde bakım aylığı bağlanabilmesi için ailede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 2/3 ’ün (2018 için bu rakam 967. 27 TL’dir) altında olması ve engellinin bakımını üstlenecek bir yakınının olması gerekiyor. Evde Bakım Aylığı, 2018 yılı için aylık 1068 lira olarak belirlendi. Başvurular ikamet edilen ilçenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılacak.

 

2 – Doğum yapana

Doğum yapan her anne için tek sefere mahsus 1. çocuğa 300 TL, 2. çocuğa 400 TL, 3. çocuk ve daha fazlası için 600 TL doğum yardımı veriliyor. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Sosyal Hizmet Merkezlerinde alınıyor. Yardım 15 Mayıs 2015 sonrası doğan bütün çocuklar için geçerli oluyor. Bu tarihten önce doğan çocuklar, yeni doğan çocukların kaçıncı çocuk olduğunda hesaba dahil ediliyor.

 

3 – Dul aylığı 500 lira

Resmi nikâhlı eşi vefat etmiş, hanedeki hiç kimsenin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelirinin olmadığı hallerde dul kadına maddi destek sağlanıyor. İki ayda bir yapılan bu ödemenin tutarı 500 lira. Başvuru ikamet edilen adrese en yakın kaymakamlık içerisindeki Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılıyor. Hanedeki kişi başına aylık gelirin 483 liranın üzerine çıkması durumunda ödeme kesiliyor. 65 yaş aylığı alanlar bu maaşı alamıyor. İkisinden biri tercih edilecek.

 

5- Muhtaç asker yakınlarına yardım

 - Evli ise eşinin bekar ise anne/babasının herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelirinin olmadığı ve Mütevelli Heyetince muhtaç durumda olduğuna karar verilen askerin eşine, bekar ise anne veya babasına 2 ayda bir 550 TL maddi yardım yapılıyor. Ayrıca asker çocuğu için de 2 ayda bir 200 TL maddi yardım sağlanıyor.

 

  • Muhtaç asker ailelerine yönelik nakdi yardım programı, Aile Bakanlığı tarafından zorunlu askerlik hizmetini yürüten muhtaç er ve erbaşların ailelerine yönelik bir düzenli nakdi yardım. Başvuruda bulunacak kişiler, ikamet ettikleri il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kimlikleri ile başvuracak. Aylık en fazla 15 ay sürüyor. 65 yaş maaşı alan ve eşi/oğlu askerde olan kişiler ayrıca bu yardım programına başvurabilir.

Kaynak: Posta

2116 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI