24 Şubat 2018 Cumartesi 18:56
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

ELİNDE AĞIR ÇANTAYLA GÖRDÜ; YAŞLI ÇİFTİN HAYATI DEĞİŞTİ…

Bigman Çakman
  • 3
  • 5921

Yıllardır gaz lambasıyla yaşamaya çalışan ve iki ayda bir devletten aldığı 300 TL dışında bir geliri bulunmayan Neriman-Mehmet Canbaz çifti, çöplerden topladıkları bira şişelerini satarak geçiniyordu. Psikolog Hatice İlhan, Nermin Teyze’yi elinde ağır bir çantayla gördükten sonra yaşlı çiftin hayatı tamamen değişti

İzmit Yeni Mahalle Radar Yolu’nda yaşayan 60 yaşındaki Neriman Canbaz ve 64 yaşındaki Mehmet Canbaz çifti, yıllardır maddi durumları olmadığı için sobalı evde gaz lambası yakarak yaşıyorlardı. Mehmet Canbaz rahatsızlığı nedeniyle çalışamadığı için Neriman Canbaz çöplerden topladığı bira kutuları ve metalleri hurdacıya satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyordu. Evli olan 2 kızları da maddi yetersizlikten dolayı kendilerine yardımcı olamıyordu. Oğulları da bir bacağında pilatin olmasından dolayı çalışamadığından kendilerine yardım edemiyordu. Kalça çıkığı ve astım rahatsızlığı olan Neriman Canbaz ve Koah rahatsızlığı bulunan Mehmet Canbaz’ın devletten 2 ayda bir aldıkları 300 TL maaş ve yılda bir aldıkları kömür yardımı dışında herhangi bir gelirleri yoktu.


Hatice İlhan yardım elini uzattı

Maddi yetersizlikle boğuşan çiftin kaderi ise Psikolog Hatice İlhan’ın, Neriman Teyze’yi sokakta elinde ağır bir çantayla görmesiyle beraber değişti. Neriman Teyze’yi arabasıyla evine bırakan Hatice İlhan, evlerinde yakacak odunu, kömürü ve erzağı olmayan çifti görünce bir süre kendi imkanlarıyla çifte destek oldu. Neriman Teyze’nin rızasıyla durumlarını sosyal medyada paylaşmasıyla birlikte il içinden ve il dışından hiçbir tanışıklığı bulunmayan onlarca insan Neriman Teyze ve Mehmet Amca’ya kendi imkanlarıyla destek vermeye çalıştı. 

 

Bira şişelerini ezip satıyordu

Hatice İlhan, Neriman Teyze’nin çöpten topladığı bira şişelerini hurdacıya satarak geçinmeye çalıştığını söyleyerek, “Bir gün evimden çıkarken arabamla giderken bu teyzemizi gördüm. Elinde bir pazar çantası vardı, onu sürükleyerek gidiyordu. Ben de ‘acaba teyze bir yere mi gidiyor’ diye düşündüm. Sonra geri dönüp ‘belki uzak bir yere gidiyordur’ diye geri döndüm aracımla. Teyzeyi evine bırakabileceğimi söyledim çünkü hava çok soğuktu. Teyzeyi evine bıraktım. Daha sonra bir miktar para verdim ve bir şeye ihtiyacı olursa mutlaka bana gelebileceğini söyledim. Fakat teyze gelmedi. Ben onu tekrar gördüm çöp karıştırmaya gelmişti. Bira şişelerini ezip satıyordu hurdacılara. Daha sonra teyzeye biraz erzak alışveriş yaptım. Beni gören üst komşum Mehmet Darcan da biraz alışveriş yaptı onun için. Daha sonra komşumla onu evine bıraktık. 1 hafta sonra teyze kapımızı çaldı. Çok üşümüştü. 1 haftadır uyku uyuyamadığını ve evinde kömür bittiğini söyledi. Eşimle birlikte bir miktar kömür aldık. Ve teyzeyi evine bıraktık. Bir sonraki hafta teyzeyi tekrar çöp karıştırırken gördük. Meğer odunu yokmuş. Odunu olmadığı için kömürü yakamamış. Ben de bilmediğim için almamıştık. Hiç aklımıza gelmemişti. Daha sonra iki çuval odun alarak teyzeyi evine bıraktık” diye konuştu.

 

3 ay öncesine kadar gaz lambasıyla yaşıyormuş

İlhan, Neriman Teyze’nin 3 ay öncesine kadar gaz lambasıyla yaşadığını belirterek, “Ben de teyzeye ‘Müsaden olursa bu durumunu sosyal medyada paylaşmak istiyorum’ dedim. Teyze de kabul etti. Ben de onu Facebook’taki Yardım Rail grubunda paylaştım. İnanılmaz dönüşler oldu oradan bana. İnsanlar oradan geri dönüş yaptılar. Teyzenin evinde yıllardır elektrik yok. Komşudan elektrik çekilmiş. 3 lamba ve bir televizyon çalışıyordu. Bunun dışında hiçbir elektrikli eşya çalışmıyordu. Evde bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi falan yok. Teyzemiz 3 ay öncesine kadar gaz lambasıyla yaşıyormuş. Komşusu taşınıp kendi elektriğini onların evine çekmiş. Elektrik bu şekilde sağlanmış. Ama kablolar dışarıda ve çok tehlikeli. Bir yağmurda büyük tehlikeler yaratabilir. Teyzeye birçok yardım geldi. Belediye ve sosyal hizmetler benimle irtibata geçti. Eşinin ise sadece 2 ayda bir 300 TL para ve senden seneye aldığı küçük bir miktar kömür yardımı. Fakat o kömür onlara yetmiyor.

 

Oğlunun da bir bacağı tutmuyor

Amcanın başka hiçbir şekilde bir geliri, emekliliği veya sigortası yok. 3 tane çocuğu var. 2 kızı evli ve maalesef onlar da maddi olarak zor durumdalar. 1 oğlu var. Oğlunun da bir bacağı tutmuyor. Baştan ayağa platinli ve platini çürüdüğü için ameliyat olması gerekiyor. Onun da bir çocuğu var ama o da otistik. Onun da durumu çok iyi değil. Gayet kötü bir durumdalar” dedi.

İlhan, şimdiye kadar hep bireysel şekilde yardım ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Arkadaşlar şimdiye kadar hep bireysel yardım ettiler. AHBAP Grubu daha sonra benimle iletişime geçtiler. Kocaeli Üniversitesi’nin gruplarında da yayıldı bu durum. Birçok insan bana ulaştı. İnsanlar kömür aldıklar, erzak aldılar. Şu anda erzak ve kömür ihtiyacımız büyük ölçüde karşılandı. Şu an için amcanın bir işe ihtiyacı var. Bekçilik gibi bir iş arıyoruz. Bunun dışında Amcanın Medical Park Hastanesi’nde baştan aşağı check-upı yapılacak. Buna vesile olan bir arkadaşımız oldu.

 

İl dışından bile yardımlar geldi

 Elektrik için çözümler üretilmeye çalışılıyor. Bir arkadaşımız diş hastanesinde çalışıyor ve bütün dişlerini yaptıracak. Bir arkadaşımız kıyafet ihtiyacını karşılamaya çalıştı. Teyzemize bir miktar para vermiştik. Teyzemiz o kadar dürüst ki o parayla bir borcunu kapatmış. Kalanıyla da evine yiyecek almış. İl dışından bile çok yardımcı olmaya çalıştılar. Teyzemizi her gün ziyaret ediyoruz. İhtiyacı varsa karşılamaya çalışıyoruz. 3-4 aydır gaz lambasıyla yaşamıyorlar. Elektrikleri var ama buzdolapları, çamaşır makineleri, ütüleri yok.

 

Elektrik sorunu halledilmeye çalışılıyor

Yetiş Yetiş Derneği’nin başkanıyla tanıştım. O da teyzenin elektrik sorununu halletmeye çalışıyor. Daha sonra ise çamaşır, bulaşık makinesi gibi ihtiyaçlarını temin etmeye çalışacak. Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Ben birkaç aylık odun, kömür ve erzak ihtiyacını karşılamaya çalışıyordum ama ben de bir yere kadar yardım edebilirdim. Şimdi çevreden çok destek geldi ve bu iş tamamen benden çıktı. Belediye her ay bir miktar yardım yapacağını söyledi. Tüplü ocak gelecek. Çünkü teyzemiz piknik tüpünde yemek yapmaya çalışıyor. Banyolarını da piknik tüpüyle ısıttıkları suyla yapıyorlar. Başka türlü imkanları yok. Şofbene ihtiyacımız var. Bazı arkadaşlar evin tadilatıyla ilgilenecek. Zaten ev prefabrik. Watsapp üzerinden de 45 kişilik bir yardım grubu kurmuştuk onlar için. Oradan da herkes yardım etti sürekli ve hep gidip ziyaret ettik onlar. Yalnız bırakmadık.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5921 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI