24 Şubat 2018 Cumartesi 20:43
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

HÜRRİYET: KÖYLERİ PARÇALAYAMAZSINIZ

Bigman Çakman
  • 0
  • 1239

Kuzey Marmara Otoyolu sebebiyle köyleri ikiye bölünecek olan İzmit Süleymaniye Köyü sakinlerini dinleyen Milletvekili Hürriyet, "Bu insanların köylerini parçalayamazsınız" dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Emrah Efe önceki akşam Kuzey Marmara Otoyolu sebebiyle köyleri ikiye ayrılacak İzmit Akmeşe Süleymaniye Köyü sakinlerinin sorunlarını dinledi.

 

TÜNEL YAPILMASINA UYGUN BİR ARAZİ

Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köyleri ikiye bölünecek olan İzmit'in Akmeşe Süleymaniye Köyü sakinleri yaşadıkları sorunu, CHP Kocaeli Milletvekili Meclis Anayasa Komisyonu üyesi Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Emrah Efe'ye anlattı. Süleymaniye Köyü Muhtarı Nazmi Özdemir, otoyol ile birlikte köylerinin ikiye bölüneceğini öğrendikleri andan itibaren gerekli kurumlara dilekçe verdiklerini ve köylerinin ikiye bölünmek yerine, tünel istediklerini dile getirdi. Muhtar Nazmi Özdemir, "Karayolları Genel Müdürlüğüne dilekçe yazarak, Kuzey Marmara Otoyolu'nun güzergahı tam köyümüzün sınırlarından geçtiğini ilettik. Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleriyle daha önceki görüşmelerimizde bizlere arazinin jeolojik yapısının tünel yapmaya elverişli olduğunu söylemişlerdi. Biz de buna istinaden otoyolun köyümüzden geçen yerinde tünel yapılmasını istedik" dedi.

 

KÖYÜMÜZ BÖLÜNMESİN İSTİYORUZ

Süleymaniye Köyü Muhtarı Nazmi Özdemir Kuzey Marmara Otoyolu'nun köylerinden geçecek alanın yüksek bir rakımda olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Yol yüksek bir rakımda olacağından gerekli yol kotuna inilebilmesi için köyümüzün yolun çok altında kalması ve dış dünya ile bağlantımızın kopacağı anlamına geliyor. Ayrıca anılan bölgede Akmeşe dahil olmak üzere 42 yerleşim birimine su sağlayan İSU'nun yüksek basınçlı ana şebeke hattı, su deposu, enerji trafosu, Türk Telekom hattı, Kocaeli'yi Sakarya'ya bağlayan alternatif karayolu bulunuyor. Ayrıca daha önceki projede birbirine yakın kottaki geçiş tünel ile verilmişti. Herkesin işini son derece zorlaştıracak bu otoyoldan ötürü isteklerimizin duyulmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

 

YURDUNUZUN TALAN EDİLMEMEMESİ GEREKİYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise otoyol projesinin bir köyün hayatını parçalamaması gerektiğini dile getirerek, "Kuzey Marmara Otoyolunu yaparken insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yapacaklarını söylüyorlardı. Ama başka insanların hayatlarını kolaylaştırırken, geride kalan insanların hayatlarını bozamazsınız. Şimdi burada da bu yapılıyor. Tünel yapılması maliyeti hem daha düşürecek hem de güzergahta olan su, elektrik ve telefon hatlarına dokunulmayacak. En önemlisi de sizlerin yeri yurdu talan edilmeyecek. Biz de en doğrusunun yapılması için gerekli tüm görüşmeleri sağlayacağız ve sizlerin de sesinin daha gür duyulması için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.

1239 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI