24 Şubat 2018 Cumartesi 13:09
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

İZMİT BELEDİYESİ HAYVANLARI BESLEYENLERE CEZA KESTİ..!

Bigman Çakman
  • 4
  • 4502

İzmit'te, sokak hayvanlarını beslemek için çöpleri karıştırıp et parçalarını ve yiyecekleri çıkarıp kedi ve köpekleri besleyen Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Kadir Tekin ile öğrencisi Yunus Kozan'a İzmit Belediyesi Zabıta ekibince çevreyi kirletmeleri nedeniyle 209 TL ceza kesildi.

Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Meslek ve Yüksek Okulu öğretim görevlisi Kadir Tekin öğrencileriyle beraber sokak hayvanlarını beslemek için her akşam sokak sokak gezerek çöpleri karıştırıp atılan etleri ve yiyecekleri topluyor. Eldiven takıp, çöplerden kasapların ve iş yerlerin attığı yemek artıklarını plastik tabaklara dolduran Kadir Tekin ve öğrenciler, yiyecek dolu tabakları kedi ve köpeklerin önüne bırakıyor. Kadir Tekin ve öğrenciler, hayvanların beslenmesinin ardından ise bölgeyi temizliyor. İddiaya göre, besleme yapılan bölgelerde hayvanların birbirine saldırmasından rahatsız olan esnaflar, şikayette bulundu. Kadir Tekin ve Yunus Kozan'a zabıta ekipleri çevre kirliliğine neden olmaları nedeniyle uyarıda bulundu. Hayvanların beslenmeye devam edilmesi üzerine Kadir Tekin ve Yunus Kozan'a 220 TL ceza kesildi.

 

220 lira ceza kestiler

Kadir Tekin cezanın mahkeme tarafından da onanmasıyla ödemek zorunda kaldığını belirterek, "Her gün sokak hayvanlarını besliyoruz. Sokak hayvanlarına et topluyoruz. Etleri kasapların çıkardığı atıkların arasından topluyoruz. Çöpleri karıştırıyoruz, hayvanların yiyebileceği atıkları alıyoruz. Kovamız var, fırçamız var, işimiz bittikten sonra besleme yapılan alanı yıkıyoruz, temiz bir şekilde bırakıyoruz. Hayvanlar doyduktan sonra tabakları alıp çöpe atıyoruz. Buradaki esnaf, köpeklerin beslenmesinden şikayetçiymiş, sebebi olarak da hayvanların insanlara saldırdığını söylüyorlar. Biz çok uzun zamandır burada bu işi yapıyoruz ama herhangi bir hayvanın bir insana saldırdığını görmedim. Sadece kendi aralarında bir hiyerarşik yer kavgası var, öteki köpekleri yanlarına yanaştırmıyorlar. Birbirleri arasında bir sürtüşme olduğunda da bunu insanlara saldırıyorlarmış gibi algılıyor esnaflar. Bizi şikayet etmişler. Uzaktayken güzel bir şey yapıyorlar diyorlar, takdir ediyorlar ama iş başa düşünce tavırları değişiyor. Bu şikayetten dolayı zabıta ekipleri geldi bir uyarıdan sonra ikinci defa geldiler. Hayvanlara yemek bıraktığımız tabakları görüntüleyip çevreyi kirletmek suçundan encümen kararıyla bize ceza kestiler. 220 lira ceza kestiler, ben cezamı ödedim. Yunus Kozan ödeyemedi. Mahkemeye başvurduk, ceza mahkemede onandı. İtirazımız da sonuç getirmedi" dedi.

 

Bu hayvanlar nerede beslenecek?

Amaçlarının kışın sokakta yiyecek bulmakta zorlanan hayvanların karınlarını doyurmak olduğunu ifade eden Yunus Kozan, "Bu hayvanlar yaşam alanlarında beslenemeyecekse nerede beslenecek? Şu an hayvanların şehrin içinde sıkışması büyük bir problem, biz bu çalışmayla bu sorunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bizim yaptığımız kesinlikle çevreyi kirletmek değil, zaten normalde kasapların önündeki çöpleri buradaki köpekler etrafa dağıtıyordu. Özellikle kasap bölgesinde toplanıyorlar. Çöplerin çıktığını biliyorlar ve o saatlerde burada toplanıyorlar buraya alışmış hayvanlar. Biz bu çöpleri daha düzenli bir şekilde toplayıp, ayıklayıp, düzenleyerek daha sağlıklı büyümelerini sağlamaya çalışıyoruz. Kesinlikle çevreyi kirletmiyoruz" diye konuştu.

 

 

 

 

4502 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI