15 Aralık 2017 Cuma 17:06
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

KARADENİZ, ‘’KÖRFEZ’DEN İZMİT’E KADAR İNDİ-BİNDİ YAPARIZ’’

Karadeniz, ‘’Körfez’den İzmit’e kadar indi-bindi yaparız’’
  • 3
  • 10901

İzmit Şehir İçi taşıma otobüs ve minibüslerinin Körfez Kent’e kadar yolcu taşıması ve açılan yeni hatla buranın son durak, toplanma merkezi olarak kullanılması, Körfezli taşıyıcıları ve esnafı isyan ettirdi. Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, bu konuda yapılan anlaşmaya uyulmaması halinde Körfez otobüs ve minibüslerinin de İzmit’e kadar indi-bindi yapmaya başlayacaklarını, hatta iki ayrı hatta da yolcu taşımaya başlayacaklarını söyledi

Karadeniz, SS 10 Nolu Tütünçiftlk Yarımca Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin kurulduğu günden bu yana ilçe sınırları içinde kaliteli hizmet verdiklerini belirterek, ‘’Kooperatif üyeleri, araçları ile ilçe sınırları içinde teknolojiye, istenen araç kalitelerine, taşıma koşullarına uyarak Türkiye’de bir örnek olmuştur. Alt yapı kalitesini arttırarak, ucuz taşımacılık yapmaya çalışan kooperatif, bu konuda da taşıma koşullarına, sınır kurallarına her zaman uymuştur. Artan maliyetlere rağmen kar marjı en alt seviyede tutularak toplu taşımacılık yapılırken, 173. Anayasa maddesinde belediyelerin esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirler alacağına dair açık madde hiçe sayılmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park A.Ş. vasıtasıyla Körfez taşıyıcı esnafını hiçe sayarak istediği bölgeye otobüs koymakta ve hat açmaktadır’’ dedi.

Karadeniz, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım yetkilileri ile toplu taşıma konusunda anlaşma yaptıklarını hatırlatarak, ‘’Körfez Kent’te yalnızca saatte bir araba kalkacaktı ve burada toplanmayacaklardı. Oysa, şehir içi araçları 10 dakikada bir Körfez Kent’e yolcu taşımaya başladılar ve 114 nolu yeni hat açıldı. Bu yeni hatla da otobüs ve minibüsler Körfez Kent’i son durak ve toplanma yeri olarak kullanmaya başladılar. Bu durum hem Körfez taşıyıcılarının ekmeği ile oynamak anlamına geldiği gibi buradaki trafik hareketi nedeniyle de vatandaşlar, işyerlerinin önü kapanan esnaf şikayet eder oldu. Aramızda yapılan anlaşmaya uyulmasını ve saatte bir araç kaldırılarak, burada bekleme ve toplanma yapılmamasını istiyoruz’’ dedi.

Karadeniz, aksi halde kendilerinin de anlaşmalara uymayacaklarını belirterek, ‘’Körfez otobüs ve minibüsleri de aksi halde İzmit’e kadar indi-bindi yapmaya başlayacaklar. Normalde, 95 Evler bizim için son indi-bindi durağı iken bu mesafeyi İzmit’e kadar uzatabilir, Körfez Kent’ten otogar ve Beğendik hattı adıyla iki hat açabiliriz. Her gün yedekte bekleyen 20 aracımız var ve bunları devreye sokabiliriz. Yetkilileri görevlerini yapmaya ve taşımacılık huzurunu bozan bu uygulamayı düzeltmeye davet ediyoruz. Körfez taşıyıcıları en iyi hizmeti veriyor ama ekmek yiyemiyorlar. Bu olay yaşanırken Kocaeli Kooperatifler Birliği, UKOME yetkilileri nerede, hiç birinin sesi çıkmıyor. Buraların tozunu, toprağını, çilesini çeken Körfez taşıyıcıları şimdi yolcu taşıyamaz oldu. Neden bize bu durum sorulmadı? İstişare yapılmadı? Yetkilileri görevlerini yapmaya dav et ediyoruz’’ dedi.

 

Madde 7 açık

Karadeniz, bu konuda ulaşımla ilgili çalışmalar konusunda belediye ile yapılan anlaşmada, 7. Maddenin çok açık olduğunu da hatırlatarak, ‘’Bu maddede, alt yapı çalışmaları, trafik değişikliği, yolcu yoğunluğundaki değişmeler ve benzeri zorlayıcı nedenlerle hattın bir kısmında değişiklik gerekmesi halinde Ulaşım Daire Başkanlığı’nın veya işleticisinin (10 Nolu Minibüs Kooperatifi) önerisi üzerine UKOME’nin onayıyla değişiklik yapılabilir koşulu var. Belediye, ihale yapılırken yapılan bu anlaşmaya uymamayı, ihale bitimine bir yıl varken hat açıp, otobüs koymuştur. Burada, bırakın esnafı korumayı, haksız rekabete, esnafı karşı karşıya getirmeye çanak tutulmuştur’’ dedi.

 

10901 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Aydınlık Yarınlara Gençlerle OMUZ OMUZA

Aydınlık Yarınlara Gençlerle OMUZ OMUZA

“Temiz Siyaset Genç Nesillere Emanet” sloganıyla yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Başkan adayı Ahmet Sefa Aşkın, siyasetin kirlenmeyen tarafının temsilcisi olmak için yola çıktığını dedi.

Boykot için IPHONE’nunu KIRDI

Boykot için IPHONE’nunu KIRDI

MHP Körfez İlçe Belediye Meclis Üyesi Mehmet Gümüş, Kudüs’le ilgili açıklamasından dolayı Amerika ve İsrail’i protesto etmek için mallarına yönelik boykot kararını başlattı

Tarhan: Sanayi DOLULUK ORANI % 60

Tarhan: Sanayi DOLULUK ORANI % 60

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Plan Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında Sanayi’nin ve Tübitak’ta çalışan bilim insanlarının durumu ile ilgili sorduğu sorulara Bakanlıktan cevap geldi.

SAFİPORT Derince’de PDI HİZMETİ BAŞLIYOR!

SAFİPORT Derince’de PDI HİZMETİ BAŞLIYOR!

Liman işletmeciliği sektörüne hızlı bir giriş yapan ve de art arda yeniliklere imza atan Safiport Derince, özelleştirme sonrası yaptığı teknolojik yatırımlar ile mevcut hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Coşkun:Doğu Kudüs’ün ayrılmasını KABUL ETMİYORUZ

Coşkun:Doğu Kudüs’ün ayrılmasını KABUL ETMİYORUZ

Saadet Partisi Körfez İlçe Başkanı Ömer Faruk Coşkun, Kudüs ile ilgili olarak yapılan İİT toplantısı sonrasında yapılan sonuç bildirgesine tepki göstererek, ‘’Kudüs’ün yönlere ayrılmasını kabul etmiyoruz’’ dedi.

Emek Gençliği, ERDAL EREN'İ ANDI

Emek Gençliği, ERDAL EREN'İ ANDI

17 yaşında yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, Kocaeli’de Emek Gençliği tarafından anıldı. Sağlık Emekçileri Sendikası’nda (SES) Emek Partisi (EMEP) MYK Üyesi Tarık Erkan’ın katılımıyla gerçekleşen anmaya çok sayıda genç katıldı

ANKET

KÖŞE YAZARLARI