22 Şubat 2018 Perşembe 03:25
  • 3.7970 TL
  • 4.6795 TL
KOCAELİ 12°

KOCAELİ KİTAP FUARI 9. KEZ KAPILARINI AÇTI.

Bigman Çakman
  • 0
  • 1578

İlk gün 'Sığınamayan Suriyeliler' etkinliğinde konuşan yazar Ercüment Akdeniz, "Dünya zenginliğinin eşit derecede paylaşılmaması ve emperyalizm, mülteci sorununun temel nedenidir. Ancak sınıf kardeşliği ve işçilerin ortak mücadelesi bu düzeni bozabilir" dedi.

Evrensel Basım Yayın'dan çıkan Mülteci İşçiler ve Sığınamayanlar kitaplarının yazarı Ercüment Akdeniz, 9'uncusu gerçekleşen Kocaeli Kitap Fuar'nda konuştu.

Evrensel Basım Yayın'ın düzenlediği etkinlikte konuşan Akdeniz, mültecilerle ilgili yapılan anket çalışmalarında da bahsetti. Sığınamayanlar'ı Aylan Kurdi'nin ölüm yıldönümünde okuyucu ile buluşturduklarını aktaran Akdeniz, "Bu kitabı hazırlamamdaki nedenlerden birisi milenyum çağında yaşamamıza rağmen tam 75 milyon mültecinin varolmasıdır. Nasıl oluyor da bir dünya savaşı olmadığı halde bu kadar mülteci var? İşte bunun nedeni bölgesel savaşlardır" dedi. 
 
'SINIF KARDEŞLİĞİ VE İŞÇİLERİN ORTAK MÜCADELESİ BU SORUNU ÇÖZER'
Ülkede mültecilere karşı nefret sorununu araştıran bir anket çalışmasını aktaran Akdeniz, "Her 100 kişiden 65'i Suriyeli mültecilerin Türkiye'nin kültürünü olumsuz etkilediğini düşünüyor. Salgın hastalıkların Suriyeli göçü yüzünden arttığını düşünenler yüzde 82 iken, Suriyeli erkek göçünden sonra kadınların daha tehlikede olduğunu varsayanlar ise yüzde 74 oranında. Bu algının yıkılması gerekiyor. Dünya zenginliğinin eşit derecede paylaşılmaması ve emperyalizm mülteci sorununun temel nedenleridir. Ancak sınıf kardeşliği ve işçilerin ortak mücadelesi bu düzeni bozabilir" dedi . Etkinlik soru ve cevaplarla devam etti. Akdeniz etkinliğe gelen okuyuculara kitaplarını da imzaladı.

1578 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI