25 Kasım 2017 Cumartesi 03:11
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 15°

KOCAELİ KİTAP FUARI 9. KEZ KAPILARINI AÇTI.

Kocaeli Kitap Fuarı 9. kez kapılarını açtı.
  • 0
  • 1496

İlk gün 'Sığınamayan Suriyeliler' etkinliğinde konuşan yazar Ercüment Akdeniz, "Dünya zenginliğinin eşit derecede paylaşılmaması ve emperyalizm, mülteci sorununun temel nedenidir. Ancak sınıf kardeşliği ve işçilerin ortak mücadelesi bu düzeni bozabilir" dedi.

Evrensel Basım Yayın'dan çıkan Mülteci İşçiler ve Sığınamayanlar kitaplarının yazarı Ercüment Akdeniz, 9'uncusu gerçekleşen Kocaeli Kitap Fuar'nda konuştu.

Evrensel Basım Yayın'ın düzenlediği etkinlikte konuşan Akdeniz, mültecilerle ilgili yapılan anket çalışmalarında da bahsetti. Sığınamayanlar'ı Aylan Kurdi'nin ölüm yıldönümünde okuyucu ile buluşturduklarını aktaran Akdeniz, "Bu kitabı hazırlamamdaki nedenlerden birisi milenyum çağında yaşamamıza rağmen tam 75 milyon mültecinin varolmasıdır. Nasıl oluyor da bir dünya savaşı olmadığı halde bu kadar mülteci var? İşte bunun nedeni bölgesel savaşlardır" dedi. 
 
'SINIF KARDEŞLİĞİ VE İŞÇİLERİN ORTAK MÜCADELESİ BU SORUNU ÇÖZER'
Ülkede mültecilere karşı nefret sorununu araştıran bir anket çalışmasını aktaran Akdeniz, "Her 100 kişiden 65'i Suriyeli mültecilerin Türkiye'nin kültürünü olumsuz etkilediğini düşünüyor. Salgın hastalıkların Suriyeli göçü yüzünden arttığını düşünenler yüzde 82 iken, Suriyeli erkek göçünden sonra kadınların daha tehlikede olduğunu varsayanlar ise yüzde 74 oranında. Bu algının yıkılması gerekiyor. Dünya zenginliğinin eşit derecede paylaşılmaması ve emperyalizm mülteci sorununun temel nedenleridir. Ancak sınıf kardeşliği ve işçilerin ortak mücadelesi bu düzeni bozabilir" dedi . Etkinlik soru ve cevaplarla devam etti. Akdeniz etkinliğe gelen okuyuculara kitaplarını da imzaladı.

1496 defa okundu.

DİĞER HABERLER

AKP Milletvekili yaralandı

AKP Milletvekili yaralandı

Konya’ya parti çalışmaları için giden ve içinde AKP Kocaeli eski Milletvekili Mehmet Ali Okur’un da yer aldığı minibüs kaza yaptı. Kazada, Mehmet Ali Okur’da hafif şekilde yaralandı.

Yeni camiye DURDURMA KARARI!

Yeni camiye DURDURMA KARARI!

Geçtiğimiz günlerde oldukça sansasyonel bir şekilde yapımına başlanan ve ruhsatı var mı yok mu tartışma konusu olan caminin yapımı durduruldu.

3. KRİZDE KURTULAMADI

3. KRİZDE KURTULAMADI

Körfez Hacı Osman Mahallesi’nde ikamet eden 47 yaşındaki Salim Yıldırım adlı fırın işçisi, 3. Kez geçirdiği kalp krizinden sonra kurtarılamadı.

Şimdi de İSU’nun taşeronları…

Şimdi de İSU’nun taşeronları…

İSU’nun Kullar’da bulunan arıtma tesisinde çalışan personel maaşlarını alamadan işten çıkarıldığı iddia edildi.

2 bin öğretmene BİSİKLET VERİLDİ

2 bin öğretmene BİSİKLET VERİLDİ

Körfez’de, sabah salon kutlamasıyla başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü, öylenleyin de ilçede görev yapan öğretmenlere bisiklet dağıtımı ile devam etti.

Pazarcı esnafında DEVE KRİZİ..!

Pazarcı esnafında DEVE KRİZİ..!

9 Aralık’ta temeli atılacak olan Doğu Kışla’daki kapalı Pazar yeri ile ilgili oda başkanı Ahmet Serim’in pazarcı esnafından açılışta keseceği deve ile ilgili para toplaması tepkilere yol açtı

ANKET

KÖŞE YAZARLARI