23 Eylül 2017 Cumartesi 06:54
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 22°

KOCAELİ KİTAP FUARI 9. KEZ KAPILARINI AÇTI.

Kocaeli Kitap Fuarı 9. kez kapılarını açtı.
  • 0
  • 1412

İlk gün 'Sığınamayan Suriyeliler' etkinliğinde konuşan yazar Ercüment Akdeniz, "Dünya zenginliğinin eşit derecede paylaşılmaması ve emperyalizm, mülteci sorununun temel nedenidir. Ancak sınıf kardeşliği ve işçilerin ortak mücadelesi bu düzeni bozabilir" dedi.

Evrensel Basım Yayın'dan çıkan Mülteci İşçiler ve Sığınamayanlar kitaplarının yazarı Ercüment Akdeniz, 9'uncusu gerçekleşen Kocaeli Kitap Fuar'nda konuştu.

Evrensel Basım Yayın'ın düzenlediği etkinlikte konuşan Akdeniz, mültecilerle ilgili yapılan anket çalışmalarında da bahsetti. Sığınamayanlar'ı Aylan Kurdi'nin ölüm yıldönümünde okuyucu ile buluşturduklarını aktaran Akdeniz, "Bu kitabı hazırlamamdaki nedenlerden birisi milenyum çağında yaşamamıza rağmen tam 75 milyon mültecinin varolmasıdır. Nasıl oluyor da bir dünya savaşı olmadığı halde bu kadar mülteci var? İşte bunun nedeni bölgesel savaşlardır" dedi. 
 
'SINIF KARDEŞLİĞİ VE İŞÇİLERİN ORTAK MÜCADELESİ BU SORUNU ÇÖZER'
Ülkede mültecilere karşı nefret sorununu araştıran bir anket çalışmasını aktaran Akdeniz, "Her 100 kişiden 65'i Suriyeli mültecilerin Türkiye'nin kültürünü olumsuz etkilediğini düşünüyor. Salgın hastalıkların Suriyeli göçü yüzünden arttığını düşünenler yüzde 82 iken, Suriyeli erkek göçünden sonra kadınların daha tehlikede olduğunu varsayanlar ise yüzde 74 oranında. Bu algının yıkılması gerekiyor. Dünya zenginliğinin eşit derecede paylaşılmaması ve emperyalizm mülteci sorununun temel nedenleridir. Ancak sınıf kardeşliği ve işçilerin ortak mücadelesi bu düzeni bozabilir" dedi . Etkinlik soru ve cevaplarla devam etti. Akdeniz etkinliğe gelen okuyuculara kitaplarını da imzaladı.

1412 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Merkezi EZAN kaldırıldı

Merkezi EZAN kaldırıldı

İlimizde 1998-2009 yıllarında görev yapan ve 2013 yılında vefat eden rahmetli müftü Hikmet Kutlu döneminde ilimizde başlatılan camilerdeki merkezi ezan okuma sistemi kaldırıldı

Bu bir yangın DEĞİL!

Bu bir yangın DEĞİL!

Bu görüntüler bir yangına ait değil! Gebze gişelerinin hemen yanında bulunan bir tesise ait görüntüler tam bir çevre felaketine ait.

Örgüç’ün ACI GÜNÜ

Örgüç’ün ACI GÜNÜ

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Hamit Örgüç’ün acı günü

AKP’lilerden kaymakama ZİYARET

AKP’lilerden kaymakama ZİYARET

AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, göreve yeni başlayan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’i ziyaret ettiler

GTÜ’de ev sahipliğinde TOPLANILDI

GTÜ’de ev sahipliğinde TOPLANILDI

Su ve atıksu arıtma teknolojisi membran uygulamalarının değerlendirildiği 5. Ulusal Membran Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu’na Gebze Teknik Üniversitesi ev sahipliği yapıyor

Demirci mahallelerin sorunlarını DİNLEDİ

Demirci mahallelerin sorunlarını DİNLEDİ

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Çayırova Emek ve İnönü Mahalleleri sakinleriyle bir araya gelerek mahalledeki kentsel dönüşüm sorununu konuştu

ANKET

KÖŞE YAZARLARI