23 Ocak 2018 Salı 18:57
  • 3.7999 TL
  • 4.6522 TL
KOCAELİ

LAHİTLERİN TEMİZLEME ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Bigman Çakman
  • 0
  • 1803

İSU’nun Serdar Mahallesi’nde başlattığı yeni genel müdürlük kazı çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkan lahitlerin, temizlenme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor

Geride bıraktığımız yaz ayında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSU) yeni hizmet binasının temel kazısı sırasında Roma dönemine ait birden çok lahit meydana çıkmıştı. Bölgeye yakın bir okulda görev yapan öğretmenin haber vermesi üzerine başlatılan çalışmalar, kentte oldukça konuşularak devam eden inşaatın durdurulması talep edilmişti.

 

KOÜ’DEN DESTEK VERİLDİ

Yaşanan gelişmelere seyirci kalmayan ve kısa süre içerisinde bölgeye giden Müze Müdürlüğü görevlileri, lahitleri hummalı bir çalışma sonrasında gün yüzüne çıkarmayı başardı. Kazıda çalışan arkeologlara daha sonrasında ise Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden destek verilerek, antik Roma dönemine ait tarihi eserlerin temizlenme çalışmalarına katıldı.

 

PROFESYONEL ÇALIŞMA

İzmit’in tarihini yakından takip eden ve DSP’li kimliğiyle bilinen Numan Gülşah, bugün temizleme çalışmalarının devam ettiği Serdar Mahallesine giderek bir dizi incelemelerde bulundu. Kendi sosyal medya hesabından kazılara ait fotoğraf paylaşan Gülşah, KOÜ’den gelen uzmanların çok profesyonel bir şekilde lahitleri gün yüzüne çıkardığını gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna duyurdu.

 

1803 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Demirci din görevlileriyle BULUŞTU

Demirci din görevlileriyle BULUŞTU

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Çayırova’daki din görevlileri ile bir araya gelerek görev süresi içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili istişare yaptı.

Başiskele de silahlı zanlı YAKALANDI

Başiskele de silahlı zanlı YAKALANDI

Başiskele de silahla yaralama iddiası üzerine bir kişi gözaltına alındı.

Bundan sonraki hedef Menbiç OLMALI

Bundan sonraki hedef Menbiç OLMALI

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Dönem Sözcüsü Eren Elmalı, TSK’nın başlattığı Zeytin Dlaı operasyonuyla ilgili, “Türkiye’nin bundan sonraki hedefi Menbiç olmalıdır” diye konuştu.

PAMUKKALE TURİZM’den anlamlı etkinlik

PAMUKKALE TURİZM’den anlamlı etkinlik

Pamukkale Turizm anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine “emniyet kemeri” nin önemini anlattı

Gençler KARTEPEDE

Gençler KARTEPEDE

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Gençlik Kolları Kartepede.

İŞKUR'a kayıtlı 56 bin kişi İŞSİZ

İŞKUR'a kayıtlı 56 bin kişi İŞSİZ

İl İstihdam Toplantısında açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, 2017 yılında 29 bin 312 kişinin işe yerleştirildiğini söyledi. Yılmaz, kuruma kayıtlı 56 binden fazla kişinin ise işsiz olduğunu ifade etti

ANKET

KÖŞE YAZARLARI