23 Şubat 2018 Cuma 23:24
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

METAL İŞÇİLERİ BAŞBAKANA TELGRAF ÇEKTI

Bigman Çakman
  • 0
  • 3647

DİSK/Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi’ne bağlı işyeri temsilcileri ve işçiler MESS’in lokavt kararı almasıyla ilgili olarak Başbakana telgraf çektiler.

Metal işkolunda faaliyet gösteren 200’e yakın işyerinden 130 bin işçiyi kapsayan grup toplu iş sözleşmesi sürecinde Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş'in 2 Şubat’ta greve çıkacaklarını açıklamalarının ardından, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’ndan (MESS) lokavt kararı geldi. Alınan bu kararla ilgili olarak DİSK/Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi’ne bağlı işyeri temsilcileri ve işçiler Başbakana telgraf çektiler. Gebze PTT’ye gelen işçiler toplu olarak başbakana telgraf çektiler. 

 

KOMİK ARTIŞLAR ÖNERDİ
İşçiler çektikleri telgrafta şunları ifade ettiler; “Sayın Başbakan. Aralarında üyesi olduğumuz Birleşik Metal-İş Sendikası’nın da bulunduğu üç ayrı sendika ile işveren sendikası MESS arasında sürmekte olan ve yaklaşık 130 bin metal işçisini kapsayan grup toplu sözleşmesi grev aşamasına gelmiştir. Grev 2 Şubat günü başlayacaktır. Sendikamızla MESS arasında toplam 97 madde üzerinde yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde 63 maddede anlaşma sağlanamadı. MESS bize ücret zammı için önce yüzde 3,20, daha sonra ise 6,40’lık komik artışlar önermiştir.


EKONOMİDEKİ BÜYÜME YÜZDE 11,1
2017 yılının son çeyreğinde ekonomideki büyüme yüzde 11,1 olarak gerçekleşti. Yıllık büyüme oranları da yüksek bekleniyor. Bu büyümenin metal sektörüne de yansıdığını biliyoruz. Bu süreçte hem ülke ekonomisi büyüdü hem de metal işkolunda üretim ve karlılık rekorları kırıldı. Buna karşın bizlere önerilen zam teklifi ülke ve sektör gerçeğinden son derece uzaktır. Yıllardır toplu sözleşmeli olarak çalışmamıza rağmen ücretlerimiz hala asgari ücret seviyesindedir. Sendika ve toplu pazarlık hakkının en önemli güvencesi ve ayrılmaz parçası grev hakkıdır.


13 GREV ERTELENDİ
İktidarınız döneminde Bakanlar Kurulu kararıyla 13 grev ertelendi. Bu ertelemelerle toplam 62.250 işçinin grev hakkı elinden alındı. Bizler de geçmişte grev ertelenen o işçiler arasındayız. 2015 yılında MESS grevi, 2017 yılında Asil Çelik ve EMİS grevlerimiz bu şekilde ertelendi. Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında işverenler, işte bu grev ertelemelerine güvenerek pazarlık hakkımız elimizden alınmış bir şekilde bizleri ekonomiye ve yaşam koşullarına uygun olmayan son derece düşük ücret artışlarına mahkûm etmeye çalıştılar.


DEMOKRATİK DEĞİLDİR
Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan grev ertelemeleri biz sendikalı işçilerin toplu sözleşmede en güçlü pazarlık unsurumuz olan grev hakkının ortadan kaldırılmasına neden olmakta, işverenlere tamamen haksız bir üstünlük ortamı sağlanmaktadır. Bu demokratik değildir. Grev hakkı Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 87 sayılı sözleşmesinde, Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararlarında güvence altına alınmış temel ve evrensel bir insan hakkıdır. Anayasamızın 54. maddesinde ve 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununda işçilerin grev hakkı güvence altına alınmıştır.
GREV ERTELEME GÜNDEME GETİRİLMEMELİ
Ayrıca grev ertelemelerine dair Anayasa Mahkemesi kararlarında, ertelemelerin hukuka aykırılığı tespit edilmiştir. Grev ertelemeleri anayasaya, yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Metal işçilerinin haklı olan taleplerinin gerçekleşmesine engel olan ve işverenlerin dayatmalarını yerine getiren grev erteleme kararlarına son verilmelidir. Bakanlar Kurulu’nun 2 Şubat’ta başlayacak olan grevimize ilişkin olası bir erteleme kararını gündeme getirmemesini talep ediyoruz.” denildi.

3647 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI