22 Ocak 2018 Pazartesi 07:18
  • 3.7901 TL
  • 4.6520 TL
KOCAELİ 13°

NEREYE ADAY OLDUKLARININ BİLE FARKINDA DEĞİLLER

Bigman Çakman
  • 0
  • 959

Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın 16 Ocak’ta gerçekleştireceği genel kurul öncesi Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Kamil Yılmaz aday olan Ali Akgün ve ekibi ile ilgili, “Arkadaşlar büyük ölçüde nereye aday olduklarının bile farkında değiller.” dedi

Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın 16 Ocak’ta olağan genel kurulu gerçekleştirilecek. Genel kurul öncesi Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanı adayı olduğunu açıklayan Ali Akgün’ün ardından bugün de Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Kamil Yılmaz bir basın toplantısı yaparak yeniden aday olduğunu açıkladı. Gebze Etiler Marmaris’te düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Kamil Yılmaz, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü ve 16 Ocak Basın Onur Gününüzü tebrik ediyoruz.

 

BİR KEZ DAHA GÖREV TALİBİZ

Türk ekonomisinin şah damarı esnafımızın hizmetkârı olan yarım asırlık geçmişe sahip Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın 7. Olağan Genel kurulu 16 Ocak 2018 günü, saat 12:00’de Sultan Orhan Mahallesindeki Aşk-ı Mahal Düğün Salonu’nda gerçekleşecektir. Genel Kurulumuzun esnafımıza, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye’nin en önemli ticaret merkezi olan Gebze’mizde demokrasiye olan inancımızla hazırlandığınız genel kurulumuzda, esnafımıza bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de kaliteli ve hızlı hizmeti en iyi şekilde ulaştırabilmek için 7. Olağan Genel Kurulumuzda ekibimizle birlikte bir kez daha görev talibiz.

 

KREDİ VERME YETKİSİ YOKTUR 

Demokrasinin temel ilkesi seçme ve seçilme hakkında inancımızla odamız yönetimine talip olunması bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir.  Özellikle Basın mensubu arkadaşlarımızın ve onların aracılığı ile kamuoyunun, kıymetli esnafımızı bilgilendirmesine ihtiyaç olduğu inancı ile bu toplantıyı tertip ettik. Önemli bulduğumuz konu başlıklarında sizleri bilgilendirmeyi zorunlu hissettik. Bazı yayın organlarında odamızın kredi vermediği yönünde haberler yer almış olmasından büyük üzüntü duyduk. Gebze Ticaret Odası dâhil bölgemizdeki 9 odanın kredi verme yetkisi yoktur.

 

NEREYE ADAY OLDUKLARININ FARKINDA DEĞİLLER

Esnaf Odasının kredi vermesi kanunen mümkün değildir. Odalar kredi vermez. Kredi konusunun muhatabı Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi’dir. Sanırız bu konuda kamuoyunda algı oluşturmak isteyen arkadaşlar büyük ölçüde nereye aday olduklarının bile farkında değiller. Hal böyle iken bundan önceki dönemde odamız kredi alma zorluğu çeken tüm üyelerimizin her zaman manevi destekçisi olmuştur. Odamızın da girişimleri ile Gebze, Dilovası ve Çayırova İlçelerimizde sadece 2017 yılında bin 200 ticaret erbabına KOSGEB’den faizsiz kredi kullandırılmıştır. Kredi konusunda oluşturulmak istenen algı yanlış, hatta trajikomiktir.

 

KENDİ BİNAMIZI SATIN ALDIK

Bu vesile ile sizlerle buluşma fırsatını yakalamışken 2 dönem boyunca 8 yılda Gebze Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak üyelerimize verdiğimiz hizmetleri de kamuoyuna duyurmak istiyoruz. 1966 yılında kurulan odamız göreve geldiğimizde 30 m2lik kiralık bir hizmet binasına sahipti. Gebze esnafının temsilcisi odamızın yarım asırlık geçmişine rağmen kendi binasın bulunmayışı önemli bir eksikti. 2010 yılında esnafımızın bize olan güveni ile çok kısa bir sürede kendi binamızı satın aldık. 250 m2lik binamızı tek kuruş borçlanmadan hizmete açtık.

 

KALICI ÇÖZÜMLER OLUŞTURDUK

2400 üyesi bulunan odamızın faaliyetlerini esnafımıza ulaştırmak, esnafımıza en hızlı şekilde hizmet vermek için GSM mesaj sistemi kuruldu. Bizim bu adımımızın sonrası Kocaeli’nde tüm odalar benzer sistemleri kurdu. İlimizde öncü olduk. 8 yıllık hizmet dönemimizde başta Gümrük ve Ticaret bakanlığımız olmak üzere, Valilik, Kaymakamlık, Vergi Dairemiz, Belediyelerimiz, PALGAZ, İSU, Organize Bölge Müdürlükleri, diğer esnaf odaları ve TESK ile iyi ilişkilerimiz sonucu esnafımın sorunlarına kalıcı çözümler oluşturduk.

 

EĞİTİM ÇALIŞMALARI YAPTIK

Sağlık alanında Kartal Göz Hastanesi başta olmak üzere bölgemizde kurulu bulunan hastanelerimizle protokoller yaparak, sağlık hizmetinin daha uygun ve kaliteli şekilde esnafımıza ulaşmasını sağladık. Hiçbir esnafımızın ihtiyaç duymaması dileği ile üyelerimize ferdi kaza sigortası hizmetini ücretsiz olarak sağladık. Bundan sonraki dönemde de bu çalışmamızı genişleterek sürdüreceğiz. Değişen Ticaret kanunları, müfredatları ile ilgili bilgilendirme toplantıları, esnaf seminerleri, iletişim olanaklarının tümünü kullanarak bilgi mesajları ve eğitim çalışmaları yaptık.

 

ESNAF BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

Yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle ilgili yine odamız üyelerini bilgilendirme faaliyetlerimize devam edeceğiz. Üyelerimizden et ve et ürünleri satışı yapan işleme sahiplerine ve çalışanlarına hijyen uygulamaları ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılarak, katılım belgelerini kendilerine takdim ettik. Ayrıca Halk Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile eğitim faaliyetimiz sonunda 600 üyemize ve çalışanlarına Hijyen Eğitim Belgesi almaları sağlanmıştır. Esnaf bilgilendirme sistemine geçti. Vergi mükellefiyetini sonlandıran esnafımızın kaydı odamızda devam etmekte ve bu nedenle üyelerimiz mağdur olmaktaydı.

 

İBADET DE, KABAHAT DE GİZLİDİR

ESBİS sistemi ile vergi kaydını kapatan üyelerimizin kayıtları incelenerek gerekli düşümü sağladık. Böylelikle esnafımızın her hangi mağduriyete uğramalarının önüne geçtik. Dinimizin ve kültürümüzün gereği ‘sağ elin verdiğini sol el görmemelidir’ deriz. Bizler göreve geldiğimiz günden bu yana odamızın imkânlarıyla eğitimden spora, kültür sanat faaliyetlerinden insani yardıma kadar tüm toplumun ve Türk ekonomisinin şah damarı esnafımızın yanında olduk.  İbadet de, kabahat de gizlidir.

 

ESNAFIMIZIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLMEKTİR

Bundan sonra da başta insani yardımlar olmak üzere her alanda ihtiyaç duyulduğunda Gebze Esnaf ve sanatkârlar Odası olarak bölgemiz halkının ve üyelerimizin emrinde olacağız. Bir yetimin gözyaşı, bir annenin feryadı, bir mazlumun ahı işitildiğinde bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da o haykırışın yanında ilk Gebze Esnaf Odası Yönetimi olacaktır. En büyük hayalimiz ve hedefimiz esnafımızın yüzünü güldürebilmektir. Bu hedefle, oda olarak tüm üyelerimize yeni dönemde belge alma konusu başta olmak üzere ilgili kanunların bizlere verdiği yetkilerin tümünü kullanarak avantajlar sağlayacağız.” dedi.

              

959 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kavga ettiği kişiyi BACAKLARINDAN VURDU

Kavga ettiği kişiyi BACAKLARINDAN VURDU

Başiskele’de, A.T. tartıştığı Ş.Ö.'yü tabanca ile ateş ederek bacaklarından Yaraladı

Yüksek kira mekan KAPATTIRDI..!

Yüksek kira mekan KAPATTIRDI..!

Yürüyüş Yolu’nda bulunan ünlü tatlı ve kafe markası ÖZSÜT yüksek kiraya dayanamayarak kapandı

Kıyasıya geçen seçimi Ahmet Taşçı KAZANDI

Kıyasıya geçen seçimi Ahmet Taşçı KAZANDI

Oldukça çekişmeli geçen Kocaeli Servisçiler Odası’nın 6. Olağan Kongresi sona erdi.

Göçer Güven TAZELEDİ

Göçer Güven TAZELEDİ

8’inci Olağan Kongresini bugün yapan Kocaeli Kahveciler Odası’nda başkan değişmedi. Mevcut başkan Erdoğan Göçer ile Başkan Vekili Enver Turgut’un yarıştığı seçimde 137 oy olan Göçer, yeniden başkan seçildi

Gögercin görevini  DEVRETTİ

Gögercin görevini  DEVRETTİ

Görevini yaklaşık üç hafta önce görevini bıraktığını açıklayan Kocaeli Vanlılar Derneği Başkanı Murat Gögercin, derneğin yeni başkanı Adil Yağuzdoğan’ı tanıttı

Erbakan vakfından GÖRKEMLİ DİVAN

Erbakan vakfından GÖRKEMLİ DİVAN

Rahmetli Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın başkanı olduğu Erbakan vakfı Kocaeli İl Divan Toplantısı görkemli bir şekilde gerçekleşti.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI