18 Aralık 2017 Pazartesi 12:04
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 13°

OKUL KANTİNLERİNİN KİRASI KORKUTTU

OKUL KANTİNLERİNİN KİRASI KORKUTTU
  • 1
  • 3968

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul kantinlerinin kiralarının çok yüksek rakamlara verilmesi işletmecileri korkuttu.

Yeni ihaleye açılan okulların yüzde yüz arttırılması, işletmecileri düşündürmeye başlarken, Kocaeli Kantin İşletmecileri dernek Başkanı Ali Can Kazgan, ihale komisyonun bu rakamları ve muammel bedeli tespitlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

İşletmecilerin, 2017-2018 eğitim dönemine hazırlandığı okullarda,  Önceki dönem uygulanan kiralarda dahi ödeme zorlukları yaşayan kantin işletmecileri, bu sene yüzde yüzü bulan artışlarla karşılaşınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Kantin işletmecileri, kaliteden ve hizmetten ödün vermeden istenen kiraların karşılanmasının bu şekilde yüksek rakamlarlaimkansız olacağını belirtirlerken,  ‘’Çıkarılan yasalar ve daraltılan gıda çeşidi, istenen kaliteli hizmet hepsi bir maliyet oluyor. Bir yandan kantinlerin geliri düşerken, diğer yandan hizmette aranan kalite maliyeti arttırıyor. Okullarda çocuklarımız eğitim görüyor ve onlar besleniyor. Çocukların sağlığı hepimiz için çok önemli. Kantincinin, çocukların beslenmesine, aldığı hizmetin kalitesine özen göstermesi için de kazanması ve kirasını ödeyebilmesi gerekiyor’’ dediler.

 

Kocaeli, Kantin İşletmecileri dernek Başkanı Ali Can Kazgan’da, istenen kira bedellerinin çok yüksek rakamlarda olduğunu ifade ederek, ‘’Kantincinin hem kaliteli hizmet verip, hem de bu yüksek kiraları ödemesi çok zor. Kocaeli’nde kantin işletmeciliği belirsiz bir noktaya gidiyor, aynı okul 2-3 kere ihaleye çıkartılabiliyor. “Kantincilik kar amaçlı değil, hizmet amaçlı işletmedir” ama bu hizmeti veren işletmecide düşünülmeli, zarar ettirilmemelidir. Yüksek kira bedeli, işletmecinin kalite ve hizmette isteneni vermesini zorlaştırır. Kira ödeyebilmek için kantinci bir diğer taraftan ödün vermek zorunda kalır, bu da çocuklarımızı etkiler. Komisyonlar, muayyen bedeli tespit ederken daha duyarlı davranmalı ve kantinciyi mecburi kiracı olarak değil, hizmet veren ve hizmetin devamı istenen işletmeci olarak görmelidir. Aksi halde, bu bedellerle kiralama yapılsa bile sene ortasında kazanç olmayınca işletmeci mecburen bırakır ve okulların kantinleri eski yap-boz günlerine döner. Bu hizmet sektöründe yıllarca verilen mücadele ile belirli bir düzen ve kalite sağlandı, bu bozulmamalı. Bu nedenle milli eğitim yetkililerinin bu konuda bir kez daha düşünmelerini ve hem işletmeciler, hem de çocuklar için daha mantıklı rakamlar belirlemelerini bekliyoruzAynı zamanda işini iyi yapan, istihdam sağlayan, memnuniyet veren işletmeler için tekrar fırsat verilmeli ve işletmecilerin yatırımları dikkate alınarak devamlılık sağlanmalıdır’’ dedi.

 

Kocaeli’nde 900 okul kantin işletmecisi bulunuyor. Geçen dönem aylık 7 bin lira kira tutarı ile işletilemeyen kantin kiralarının, bu sene 15 bin lira ve daha yukarı rakamlarda ihaleye verildiği öğrenildi.

3968 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Başbakan’dan ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Başbakan’dan ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım, yeni asgari ücret görüşmeleriyle ilgili, "Hükümetimiz, yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de makul olan en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır." dedi

Kaymakam Güler BAYRAK TÖRENİNE KATILDI

Kaymakam Güler BAYRAK TÖRENİNE KATILDI

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler Gebze Sarkuysan Anadolu Lisesinde gerçekleşen bayrak törenine katıldı.

GOSB Katılımcıları Sıemens’te BİR ARAYA GELDİ

GOSB Katılımcıları Sıemens’te BİR ARAYA GELDİ

Gebze Organize Sanayi Bölgesi Katılımcıları, Siemens Entegre Üretim Tesisleri’nde bir araya geldi.

GTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu LİSELİLERİ AĞIRLADI

GTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu LİSELİLERİ AĞIRLADI

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Topluluğu üyeleri, Maltepe E.C.A. Elginkan Anadolu Lisesi Uzay ve Astromi Kulübü öğrencilerine; havacılık, maket uçak ve yapımı ile drone uçuşları konularında eğitim verdi.

Gıda Mühendisleri Gebze İRTİBAT BÜROSU AÇTI

Gıda Mühendisleri Gebze İRTİBAT BÜROSU AÇTI

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği Gebze İrtibat Bürosu açıldı.

Semt pazarı projesi 2018 yılında bitecek

Semt pazarı projesi 2018 yılında bitecek

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Dilovası’na yapılacak olan semt pazarı projesinin 2018 yılının ilk yarısında bitmiş olacağını söyledi

ANKET

KÖŞE YAZARLARI