24 Şubat 2018 Cumartesi 20:51
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

TOMİS: “GREV YASAĞI KANUNSUZDUR!” 

Bigman Çakman
  • 0
  • 812

Tüm Metal işçilerinin grevlerine yasak konulmasının ardından TOMİS (TÜM OTOMOTİV VE METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI) açıklama yaptı.

Türk Metal Sendikası ve Mess’in yapacağı toplu iş sözleşmelerinin tıkanmasının ardından  2 Şubat’ta yapılacak grev Bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yasaklanmıştı. Grevlerin yasaklanması üzerine TOMİS grev yasağına karşı çıktığını duyurdu. Grevler işçilerin en önemli hakkıdır sloganıyla çıkan sendika bir basın açıklaması yayımladı.

Açıklama da grev haklarının hükümet tarafından gasp edildiğini söyleyen sendikaAğzından demokrasi lafını düşürmeyen AKP iktidarı, mesele işçiye gelince hiç bir hak, hukuk, yasa, demokrasi tanımıyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın da itiraf ettiği gibi "OHAL'DEN İSTİFADE GREVLER YASAKLANIYOR." Yani kölelik sistemine ortak olunuyor, alınterimize el konuluyor.”  Dedi.

130 bin işçinin iradesine darbe yapıldığını, hükümetin her gün miting yaparken metal işçisinin eylemlerini ve grevlerini yasaklamanın kanunsuzluk olduğunu söyleyen sendika sözcüleri “Hangi sendikaya üye olursa olsun tüm metal işçileri fabrikalarında ve fabrikalar arasında ortak hareket etmelidir. Fabrika komiteleri güçlendirilmeli, olmayan yerlerde derhal kurulmalıdır.
Yasağı tanımadığımızı dosta-düşmana göstermeli eylemlere başlanmalıdır.
Varsın onlar bizlere diz çöktürmeye çalışsınlar, grevimizi yasaklasınlar. Yasaklarını tanımıyoruz, diz çökmüyoruz. Birlik olup, kenetleniyoruz. Fiili grev için hazırlıklarımıza devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

812 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI