24 Şubat 2018 Cumartesi 20:53
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

ÜYELERİMİZ SAYESİNDE KAZANDIK!

Bigman Çakman
  • 2
  • 3462

MESS ile yapılan Toplu İş Sözleşme süreci oldukça sancılı geçen Türk Metal-Sen, bu sabah saatlerinde tamamlanan görüşmelerden istediğini aldı. Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, kendilerini biran olsun yalnız bırakmayan sendika üyelerine gazetemiz aracılığıyla teşekkür etti

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında süren toplu iş sözleşme görüşmeleri bu sabah saatlerinde son buldu. Masadan istediğini alarak kalkan sendikanın Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, gazetemize yaptığı açıklamada, sürecin başından beri kendilerine destek veren üyelerine teşekkür ederek, bu sayede başarıya ulaştıklarını kaydetti.

 

Sabaha kadar devam etti

Sabah saatlerine kadar süren görüşmeyi değerlendiren Türk Metal-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Dün saat 18.00’da başlayan görüşmeler sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Sürece, tezgah başından, iş yerinden ve meydanlarda destek veren tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Son derece kritik bir viraj aldık” dedi.

 

Genel başkanımız çok çalıştı

Genel Başkan Pevrul Kavlak’ın oldukça çetin mücadeleler verdiğini de sözlerine ekleyen Yakup Yıldız, “Sayın genel başkanımız yaşadığımız süreçte oldukça çetin mücadele sergiledi. Bizi yalnız bırakmayan üyelerimiz gibi onun da masadan istediğimizi alarak kalkmamızdaki payı çok büyük. Türkiye’de 188 bin, Kocaeli’de ise 22 binden fazla sendika üyemize hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

 

Saat başı 9 TL zam

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sözleşmenin ayrıntılarını ise canlı yayında açıkladı. Genel başkan Kavlak şu ifadelere yer verdi: "Sözleşmenin iki yıl geçerli olduğunu vurguladı. İmzalanan sözleşmede yer alanlar ise şöyle; “İmzalanan sözleşme 1 Eylül 2017 itibari ile geçerli olacaktır. Saat başı çalışma ücreti 9 TL oldu. Herkese seyyanen zam 1.60 kuruş, kıdem tazminatı ise her yıl için 30 TL oldu. 15 yıl üzerindeki işçilerin ise kıdem tazminatı aylık 450 TL oldu. 1 Ocak 2017’de işe başlayan tüm çalışanlarımız bu sosyal haklardan faydalanabilecek.

 

Yüzde 24.63’e kadar yükseldi

İmzalanan sözleşmeyle birlikte bir yılını dolduran herkese 510 TL’den 930 TL’ye kadar zam yapılmış oldu. Bu da yüzde 24.63’e tekabül ediyor. Çekmeden kaynaklı olarak yüzde 1.18, seyyayen 1.60 kuruş, kıdem tazminatında ise yüzde 7.62 oranında gerçekleşti. Sosyal haklarda da yüzde 23 oranında zam geldi. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası da tamamlandı.

 

30 gün içinde ödenecek

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, tüm üylerine sözleşmenin hayırlı olmasını dileyerek şunları dile getirdi: "31 Ağustos 2017'den önce 9 liranın altında saat ücretiyle çalışan işçilerimizin saat başı ücretleri otomatik olarak 9 liraya çekildi. Ardından da tamamına seyyayen 1.60 kuruş ekleme yapıldı. Ayrıca çalıştığı yıl bazlı olmak üzere 10 kuruş daha eklendi. Totalde zam oranımız yüzde 26'ya gelmiş oldu. Bu ilk altı ay için geçerli olan sözleşme. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı ay için ise enasyon oranında zam yapılacak. İşçilerimizin kazandığı tüm haklar da geriye dönük olarak 30 gün içerisinde ödenecek."

 

3462 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI