21 Kasım 2017 Salı 07:30
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 10°

UYKU APNESİNE DİKKAT!

Uyku Apnesine Dikkat!
  • 0
  • 1742

Uyku apnesi, horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanıyor. İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Boyacı, uyku apnesi hakkında açıklamalarda bulunarak apnenin solunumun 10 saniye veya daha uzun süre durması tanımlandığını kaydetti. Uyku apnesinin aşırı kilolu, boyun çevresi geniş, kısa boyunlu insanlarda daha çok görüldüğün kaydeden Prof. Dr. Boyacı, “Hava yollarının etrafındaki yağ dokusu arttığı için hava yolu daralıyor ve uyku sırasında hava yolları kapanıyor. Bunun dışında burnunda eğrilik ve geniz eti olan, çenesi küçük ve geriye doğru olan insanlarda hava yolları daralacağı için bu kişilerde uyku apnesiyle karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pek Çok Sağlık Sorununa Yol Açar

Uyku apnesinde en çok karşılaşılan bulgunun basit olmayan horlama olduğunu belirten Prof. Dr. Haşim Boyacı, “Bahsettiğimiz horlama basit olmayıp gök gürültüsü şeklinde olan horlamadır. Hastalarımızın çoğunun yakınları ‘gece uykusunda nefesi duruyor, ölecek diye korkuyoruz’ şikayetiyle geliyorlar. Bir diğer bulgu ise gündüz aşırı uykulu olma halidir. Bu kişiler geceleri sürekli nefesleri durduğu için uykuları bölünür” diyerek uyku apnesinin şeker, tansiyon gibi pek çok sağlık sorununa da yol açtığını aktardı.

Uyku apnesi bulgusu olan kişilerin mutlaka uyku merkezlerine başvurmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Boyacı, “Bu hastalığın tedavisi özel bir tedavidir. Eğer kiloya bağlı bir darlıksa bunu düzeltmek cerrahi olarak mümkün olmadığı için kişilere cihaz kullandırıyoruz. Eğer kiloya bağlı değil bademcik, burundan kaynaklı sebeplerden ise kulak burun boğaz doktoruna gönderip ameliyat olmalarını öneriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

1742 defa okundu.

DİĞER HABERLER

An itibari ile KARTEPE!

An itibari ile KARTEPE!

Kartepe kayak merkezi, bir süredir beklenen kar yağışı ile beyaza büründü.

Makedonya’da Körfez’i tanıttılar

Makedonya’da Körfez’i tanıttılar

Makedonya’da düzenlenen, Körfez Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin de destek verdiği ICTEBS fuarında; Körfez’in kültürel ve gastronomik ürünlerinin tanıtımı yapıldı.

İmkansızlıklar içinden çıkan şampiyonlar

İmkansızlıklar içinden çıkan şampiyonlar

Kocaeli’nin Körfez İlçesi Yukarı Hereke Bölgesi zorunlu hizmet kapsamında yer alıyor. Burada görev yapan öğretmenler ve memurlar tıpkı Doğu ve Güneydoğu’da görev yapmış gibi zorunlu hizmet kapsamındalar.

İSU’da yeni görevlendirmeler YAPILDI

İSU’da yeni görevlendirmeler YAPILDI

İSU, kurumsal yapılanma çalışmaları kapsamında yeni görevlendirmeler yaptı.

Büyükşehirde görev yerleri DEĞİŞTİ

Büyükşehirde görev yerleri DEĞİŞTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde bazı şube müdürlerinin görev yerleri değiştirildi.

Toyota Sahipleri Servis Kampanyasıyla  “Kışa Meydan Okuyacak”

Toyota Sahipleri Servis Kampanyasıyla  “Kışa Meydan Okuyacak”

Toyota sahipleri, Toyota Plaza Kocaeli Kaya’nın geleneksel “Kış Servis Günleri Kampanyası” ile zorlu yol ve hava şartlarına hazırlıklı olacak. 30 Kasım tarihine kadar sürecek olan kampanyada Toyota Plaza Kocaeli Kaya’ya gelenler, 2013 yılı ve öncesi modeller için hazırlanan “güvenlik ve filtre” paketlerinde yüzde 15 yedek parça ve yüzde 25 işçilik indiriminin yanı sıra tüm periyodik bakımların işçiliklerinde de yüzde 30  indiriminden yararlanacaklar

ANKET

KÖŞE YAZARLARI