25 Şubat 2018 Pazar 06:47
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ

UYKU APNESİNE DİKKAT!

Bigman Çakman
  • 0
  • 1899

Uyku apnesi, horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanıyor. İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor. Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Boyacı, uyku apnesi hakkında açıklamalarda bulunarak apnenin solunumun 10 saniye veya daha uzun süre durması tanımlandığını kaydetti. Uyku apnesinin aşırı kilolu, boyun çevresi geniş, kısa boyunlu insanlarda daha çok görüldüğün kaydeden Prof. Dr. Boyacı, “Hava yollarının etrafındaki yağ dokusu arttığı için hava yolu daralıyor ve uyku sırasında hava yolları kapanıyor. Bunun dışında burnunda eğrilik ve geniz eti olan, çenesi küçük ve geriye doğru olan insanlarda hava yolları daralacağı için bu kişilerde uyku apnesiyle karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pek Çok Sağlık Sorununa Yol Açar

Uyku apnesinde en çok karşılaşılan bulgunun basit olmayan horlama olduğunu belirten Prof. Dr. Haşim Boyacı, “Bahsettiğimiz horlama basit olmayıp gök gürültüsü şeklinde olan horlamadır. Hastalarımızın çoğunun yakınları ‘gece uykusunda nefesi duruyor, ölecek diye korkuyoruz’ şikayetiyle geliyorlar. Bir diğer bulgu ise gündüz aşırı uykulu olma halidir. Bu kişiler geceleri sürekli nefesleri durduğu için uykuları bölünür” diyerek uyku apnesinin şeker, tansiyon gibi pek çok sağlık sorununa da yol açtığını aktardı.

Uyku apnesi bulgusu olan kişilerin mutlaka uyku merkezlerine başvurmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Boyacı, “Bu hastalığın tedavisi özel bir tedavidir. Eğer kiloya bağlı bir darlıksa bunu düzeltmek cerrahi olarak mümkün olmadığı için kişilere cihaz kullandırıyoruz. Eğer kiloya bağlı değil bademcik, burundan kaynaklı sebeplerden ise kulak burun boğaz doktoruna gönderip ameliyat olmalarını öneriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

1899 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI