24 Şubat 2018 Cumartesi 13:04
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

VELİ AMCA’NIN HAYATI KİTAP OLDU

Bigman Çakman
  • 0
  • 859

Gazeteci-yazar Mustafa Küpçü, uzun yıllar spastik kızına tek başına bakan Veli Caydı’nın ibret verici hayat hikayesini kitaplaştırdı. Kitabın geliri Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği’ne bağışlandı

Kocaeli’nin duayen isimlerinden gazeteci-yazar Mustafa Küpçü, spastik olan evladı Özlem Caydı’ya eşiyle birlikte ve eşi öldükten sonra tek başına bakan 82 yaşındaki Veli Caydı’nın ibret verici hayat öyküsünü kitaplaştırdı. Küpçü, Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği’nin de kurucu üyesi olan Caydı’nın kitabının gelirini ve yayın haklarını da derneğe bağışladı. Deli Ormanlı Garip Baba ismiyle çıkan kitap Aydili Sanat Derneği Yayınları’ndan çıktı. Kitabın lansmanı bu akşam Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleşti. Caydı’nın hayatını anlatan fotoğraflar fuaye alanında sergilendi.

 

Dostları yalnız bırakmadı

 Lansamana Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Nurel Ergüneş, dernek muhasibi Adnan Sertel, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, DSP Kocalei İl Başkanı Halim Dedeoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Sekreteri Hüseyin Acurman, CHP’li Bekir Yurdagül, Biz İzmit’iz Platformu Kurucusu Hüseyin Erol, Platformu Kurucusu Hüseyin Erol, Çevre ve Kültür Derneği Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kocaeli İl Temsilcisi Numan Gülşah , yazar Lale Tığ, gazeteci-yazar Ruhan Odabaş ve çok sayıda davetli katıldı. Veli Caydı’yı bu mutlu gününde dostları yalnız bırakmadı.

 

Toplumumuza örnek bir insanın öyküsü

Kitabın yazarı  Mustafa Küpçü, Veli Caydı’yı öldükten onra değil yaşarken takdir etmenin sorumluluğunu duyduğunu belirterek, “Bundan 30 sene önceydi. Ben Balkan Türkleri Derneği’nde bir adam tanıdım. Derneğin bürokratik işlerini yapan, her gün tıraşını olmuş takım elbisesiyle tam bir beyefendi olan kişinin kim olduğunu merak ettim. Zaman geçtikçe bu insanın düşlerin de ötesinde bir insan olduğunu öğrendim. Bu insan Veli Caydı’ydı. Onun hayatını yazma fikri nereden geldi? İnanılmaz bir insanı sizlere sunmak için, onu öldükten sonra yad etmek için değil, bu insanı yaşarken takdir etmenin ve onu bir örnek kişi olarak sizlere sunmanın sorumluluğunu duydum. Önce bir roman olarak düşünmüştüm bunu. Ancak romanda kahraman küçülüyor diye düşündüm. Gazeteci kimliğimle uzun anlatımları en kısa sürede anlatabilmenin kaygısı içerisinde bir biyografi, bir öykü kitabı gibi düşündüm. Yazdığım kitap benim oldu kadar o güzel insanın kitabıdır, onun öyküsüdür. Bizim toplumumuza örnek bir insanın öyküsüdür” dedi.

 

Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum

Kitabı yazan Mustafa Küpçü’ye sonsuz teşekkür eden Veli Caydı“Gelenlere ve Mustafa Bey’e teşekkür ediyorum böyle bir şey yazdığı için. Benimle ilgilenip hayatımı yazdığı için kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Nasıl olsa kitabı okuyacaksınız. Buraya gelen dostlarımın hepsine saygılar sunuyorum” diye konuştu.

 

Onun evladı olmak büyük ayrıcalık

Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Nurel Ergüney, Veli Caydı’nın evladı olmanın büyük ayrıcalık olduğunu belirterek şöyle dedi: “Derneğimize yaptığı katkıdan ötürü Mustafa Küpçü’ye teşekkür ediyoruz. Hayatımızda yer aldığı için değerli baba Veli Caydı’ya sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Bize çok büyük bir yük yüklüyor. Onun gibi olmak, onun evladı olmak büyük ayrıcalık. Hiç hata yapmadan, en düzgün şekilde yürümemi gerektiğinin bilincine varıyoruz.”

 

Plaket takdim etti

Kitabın gelirini dernek yararına bağışladığı için Nurel Ergüneş, Mustafa Küpçü’ye plaket takdim etti. Uzun yıllar Doğan Haber Ajansı Kocaeli Bürosu şefliğini yapan Mustafa Bağdiken de gecenin anısına kendi fotoğraf arşivinde bulunan Mustafa Küpçü’nün eski bir fotoğrafını Küpçü’ye hediye etti. Küpçü, kitap alanlar için kitabı imzaladı.

 

 

 

 

859 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI