21 Kasım 2017 Salı 03:55
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 10°

VERAL İNŞAAT'TAN O İDDİALARA YANIT

Veral İnşaat'tan o iddialara yanıt
  • 4
  • 5342

Veral İnşaat, Hacıhızır ve Veliahmet mahallesinde yapacağı Veral Life İzmit Teras Projesi ile ilgili Büyükşehir'in red kararı verdiği ve hak sahiplerinin tehdit edildiği iddialarını yanıtladı

Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahalleleri'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında 2 bin 200 dairelik Veral Life İzmit Teras projesini  hayata geçirebilmek için Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası'na başvuruda bulunan Veral İnşaat 410 milyon liraya mal olacak proje ile ilgili Büyükşehir'in red kararı verdiği ve hak sahiplerinin tehdit edildiği iddialarına ise Veral İnşaat'tan yanıt geldi. Proje Sorumlusu Abdulkadir Gültekin, "Kimseyi tehdit etmiyoruz, bu kentin valisine, savcısına hakarettir.  Büyükşehir'in de bu projeyi reddetmeyeceğini, Karaosmanoğlu'nu tanıyan herkes bilir. " açıklamasında bulundu.

 

50-60 YILLIK BİNALAR

Gültekin'in açıklamasında,  "Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinde 13.9 hektarlık bir alanda yaptığımız bir kentsel dönüşüm daha doğrusu şehre dönüşüm projesi. zmit olarak tarım alanlarının değil tepelerin İzmit'in tepelerine fayda getirecek alanlarda çalışıyoruz. Projemizi defalarca anlattık. Ne yapmak istediğimizi, neden İzmit'te olduğumuzu, bu bölgenin seçildiğini, kimlerden destek alındığını, sürekli belediyelerle destek içerisinde olduğumuzu. Gerekli belediyelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, Mimarlar Odası'yla ne yapabiliriz diye konuştuk. Burada yaptığımız dokunuşların ardından 20-30 yıl sonrasında ne olacağını anlattık. Veli Ahmet bölgesinde yapmak istediğimiz 2 bin daire çok fazla görünüyor ama bu binalar 1999'daki depremi görmüş 50-60 yıllık binalar. Bu binalar ya kendiliğinden yıkılacak ya da oturulmaz hale gelecek. Hak sahiplerinin bu binaları oturacak hale getirmeleri lazım '' ifadelerine yer verdi.

 

DAHA YAŞANABİLİR OLMASI

Gültekin açıklamasının devamında,  ''Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallesi aşağı yukarı yüz yıllık mahalleler. Binalarla kaplanmış yollar, bir araç geçisi sağlanan yollar. Bunu en iyi taksici arkadaşlar, orada yaşayan vatandaşlar anlar. En geniş yol 9 metre 10 cm. Firma sahibimiz Ömer bey bir açıklama yapmıştı. Bir İtalyan firmasıyla çalıştık. Onlar bu işi çözmüş. Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası en fazla olan ilinde yaşıyoruz ama Türkiye'nin en zor şartlarda yaşayan insan topluluğu. İnmek ayrı çıkmaj ayrı dert. Bazı gazeteci arkadaşlar yazdılar, haklılar. Bir çalışma varsa eleştirilmiyorsa orada bir çalışma yoktur. Bir eleştirilere her zaman açık olduk. Bu şehir hepimizin. Gelin oturalım konuşalım. Ben kendimden bir pay çıkartıyorum bu kente. Daha yaşanabilir olması lazım '' dedi.

 

İZMİT'İN YERLİ FİRMASIYIZ

Bu ülkeyi yaşanabilir hale getirmemiz lazım diyen Gültekin, '' Örnek bir proje olacağına eminiz. Çok fazla ticari mantıkla çalışmadık. Özel sektörde çalışan inşaat firmasıyız ama önceliğimiz para kazanmak değil şehre ne yapabiliriz çabasındayız. İzmit'in yerli firması da sayılabiliriz. Depremde rüştünü imza atan binalar yaptı. Yuvam'ın ilk etabını amcam yaptı. Biz derdimizi önce belediyelerimize anlattık. Bize burada belediyelerimiz çok iyi davrandılar. Projeyi gördükten sonra 'Şehre zarar vermeden buraya sonuna kadar destekçisiyiz' kelimesini başkanlardan duydum'' ifadelerini kullandı.

 

6 AYDIR GÖRÜŞÜYORUZ

Karşı çıkan kuruluşlar da var diyen Gültekin, ''Büyükşehir'den bir başvuruda bulunduk. Yaptığımız alanda ulaşım ve dolaşımı çözmemiz istenmiş. Daha iyi nasıl olabilirin peşinde koşuyoruz. Büyükşehir ile 6 aydır görüşüyoruz. Alanın her yeri keşmekeş. İzmit'in yüzde 90'ına kentsel dönüşüm gerekiyor. İzmit Belediyesi Cedit Mahallesi'ni yapıyor. 100 yılda yapılan bir yeri 100 günde düzeltemezsiniz. İzmit'in büyük firmaları Cedit ve Veli Ahmet Mahallesi arasını yapsalar çok güzel olur. Yollar birbirine bağlanır. İzmit batıdan Gültepe üstünden bağlanır, şehrin keşmekeşliği de azalmış olur. Eski belediye başkanlarımız bunları çizmiş '' diye konuştu

 

BU ŞEHRİN SAVCISI, VALİSİ VAR

Gerekli olan bu  projeyi Büyükşehir'in reddetme gibi bir imkanının olmadığını Karaosmanoğlu'nu tanıyan herkes bilir diyen Gültekin, '' Bu kadar prestijli bir projenin Büyükşehir tarafından reddedilmeyeceğini düşünüyorum. Eksik olduğumuz yerlerde bütün İzmit'e seslendik." Veral İnşaat'ın söz konusu bölgede evlerini vermek istemeyen hak sahiplerini tehdit ettikleri iddialarına ise Gültekin şu şekilde yanıt verdi: "Uzlaşma sağlayamadığımız hak sahipleriyle görüşüyoruz. Tehdit ettiğimiz söylentileri çıktı. Ben şimdiye kadar kimseyi tehdit etmedim.Beni tehdit etseler ben arsamı vermem. Bu şehrin savcısı, valisi var. Hakkımda açılmış bir tane savcılık dosyam yok'' ifadelerini kullandı.

 

5342 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Makedonya’da Körfez’i tanıttılar

Makedonya’da Körfez’i tanıttılar

Makedonya’da düzenlenen, Körfez Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi’nin de destek verdiği ICTEBS fuarında; Körfez’in kültürel ve gastronomik ürünlerinin tanıtımı yapıldı.

İmkansızlıklar içinden çıkan şampiyonlar

İmkansızlıklar içinden çıkan şampiyonlar

Kocaeli’nin Körfez İlçesi Yukarı Hereke Bölgesi zorunlu hizmet kapsamında yer alıyor. Burada görev yapan öğretmenler ve memurlar tıpkı Doğu ve Güneydoğu’da görev yapmış gibi zorunlu hizmet kapsamındalar.

İSU’da yeni görevlendirmeler YAPILDI

İSU’da yeni görevlendirmeler YAPILDI

İSU, kurumsal yapılanma çalışmaları kapsamında yeni görevlendirmeler yaptı.

Büyükşehirde görev yerleri DEĞİŞTİ

Büyükşehirde görev yerleri DEĞİŞTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde bazı şube müdürlerinin görev yerleri değiştirildi.

Toyota Sahipleri Servis Kampanyasıyla  “Kışa Meydan Okuyacak”

Toyota Sahipleri Servis Kampanyasıyla  “Kışa Meydan Okuyacak”

Toyota sahipleri, Toyota Plaza Kocaeli Kaya’nın geleneksel “Kış Servis Günleri Kampanyası” ile zorlu yol ve hava şartlarına hazırlıklı olacak. 30 Kasım tarihine kadar sürecek olan kampanyada Toyota Plaza Kocaeli Kaya’ya gelenler, 2013 yılı ve öncesi modeller için hazırlanan “güvenlik ve filtre” paketlerinde yüzde 15 yedek parça ve yüzde 25 işçilik indiriminin yanı sıra tüm periyodik bakımların işçiliklerinde de yüzde 30  indiriminden yararlanacaklar

Türk Ocaklarından Türk Eğitim-Sen'e ziyaret

Türk Ocaklarından Türk Eğitim-Sen'e ziyaret

Türk Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 nolu Şube Başkanlığına ziyarette bulundu

ANKET

KÖŞE YAZARLARI