20 Şubat 2018 Salı 18:48
  • 3.7823 TL
  • 4.6729 TL
KOCAELİ 10°

YAP- İŞLET PROJELERİ SOYGUN PROJELERİDİR

Bigman Çakman
  • 0
  • 996

Mecliste yeni vergi ve zamları içeren torba yasa görüşmeleri devam ederken sık sık söz alarak birçok konuyu gündeme getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar zamlara ilişkin hükümetin yapmış olduğu otomatik sözlerine gönderme yaparak ‘Ortada Hükümet de yok her şey otomatiğe’ alınmış dedi

VERGİLERLE HANGİ YATIRIMI YAPTINIZ ?

Akar, geçtiğimiz günlerde kendisine yanıt veren Maliye Bakanı Ağbal’a sözlerini hatırlatarak şunları söyledi;’ Sayın Bakanım, geçen hafta araçların vergilendirilmesiyle ilgili bir konuşma yaptım, konuşmanın sonunda siz de bana bir cevap verdiniz, dediniz ki: "Bu vergileri vatandaşa yatırım yapmak için, vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için topluyoruz." Özeti buydu, yani "Topladığımız vergileri bir yatırım amaçlı topluyoruz." dediniz. Ben de size yaptığınız yatırımlardan örnekler vermek istiyorum aslında.

 

Örneğin, Marmaray'ı bu vatandaştan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır. Japon kredisiyle yaptık değil mi Marmaray'ı? Ya da hızlı treni bu vatandaşlardan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, İspanyol kredisiyle yaptınız. Ya da benim kentimden geçen Osmangazi Köprüsü'nü vatandaşlardan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, özel şirketlere yaptırdınız, şimdi vatandaşın sırtına bindiniz.   Yine devam ediyorum, Avrasya Tüneli'ni topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, yapmadınız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü vatandaştan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, yapmadınız. Övünerek anlattığınız Üçüncü Havalimanını vatandaşlardan topladığınız vergilerle mi yaptınız? Hayır, yapmadınız.’ dedi.

 

TEK PARTİLİ DÖNEMİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Akar, iktidarın sık sık eleştirdiği tek partili dönemde yapılan yatırımları örnek göstererek vatandaştan o dönemde alınan vergilerle yabancıların işlettiği 4 bin kilometrelik demiryolların satın alındığı, Osmanlının borcunun ödendiğini ve hidroelektrik santrallerinin yapıldığını söyledi.

 

YAP- İŞLET PROJELERİ SOYGUN PROJELERİDİR

Köprü, otoyol, havaalanı ve şehir hastanelerinin özel sektör tarafından yapıldığına dikkat çeken Akar, bu projeler için hükümetin 1 yıl için 6,3 milyar ayırdığını söyledi. Akar, garanti rakamlar yüzünden bu bütçenin ayrıldığının altını çizerek şehir hastaneleri projelerinin de devreye girmesi ile 23 milyarlık döner sermayenin bu yükü kaldıramayacağını ve yaklaşık yıllar geçtikçe 30,40,50 milyar gibi tutarların işletici firmalara ödenmesi gerekeceğini söyledi.

 

Sözlerine Zafer Havaalanı için devletin verdiği garanti rakamlarına değinerek devam eden Akar, 50 milyona mal olan havaalanı için yıllık 850 bin yolcu garantisi verildiğini ancak 80 bin kişinin bir yılda faydalandığını ve devletin işletici firmaya bir yıl için 5 milyon avro ödemek zorunda kaldığını söyledi. Akar, devlet 50 milyonluk yatırımı kendisi yapamıyorsa bunun sorumlusu da aciz olan hükümettir diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

996 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Parti Meclisine bir aday DAHA

Parti Meclisine bir aday DAHA

CHP Kocaeli Gençlik Kollarında geçmiş dönemlerde il yöneticiliği yapmış, yıllarca gençlik örgütlerinde mücadele vermiş daha sonra ana kademe yönetimine girmiş olan Ertan Çağlın, parti meclisi için kolları sıvadı

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası’na YARI OLİMPİK HAVUZ

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, seçim beyannamesinde yer alan kapalı yüzme havuzuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yarı olimpik yüzme havuzunun temelinin önümüzdeki aylarda atılacağının müjdesini verdi.

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Çocuklar tatil boyunca Özdilek'te

Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi, en sevilen çizgi film kahramanlarını çocuklarla buluşturmaya devam ediyor

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ  

Bir şeyin yok dediler YOLDA ÖLDÜ   

Ford Otosan Fabrikası’nda çalışan 35 yaşındaki Hüseyin Karagöl karın ağrısı için gittiği hastaneden ‘ Bir şeyin yok’ denilerek ağrı kesici verilip evine gönderilirken yolda vefat etti.

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

Kartepeli firma iflas bayrağı çekti

İlimizin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren Bafor İnşaat, iflas bayrağı çekti

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Çatı yangını mahalleyi sokağa DÖKTÜ

Körfez Yarımca Hacı Osman Mahallesi Bağdat Caddesi hazel sokakta yer alan 4 katlı binanın çatısında çıkan yangın mahalleliyi sokağa döktü.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI