22 Şubat 2018 Perşembe 13:50
  • 3.7970 TL
  • 4.6795 TL
KOCAELİ 12°

KARADİZAYN MÜHENDİSLİK; MURAT KARADAŞ&ÜMİT KARALI

Bigman Çakman
  • 0
  • 8274

“İLK 5 BİN 10 BİN TL’LİK RAKAMLARLA BAŞLADIK, ŞU ANDA 100 BİN 200 BİN DOLARLIK İŞLER YAPIYORUZ”

İşçilikten Patronluğa bölümümüzün bu ayki konukları Karadizayn Mühendislik’in ortakları Murat Karadaş ile Ümit Karalı. Aslında bu firmanın var olmasında katkısı olan, üretim bölümünden sorumlu Hüseyin Özmen’i de bu röportaja katmak istedim. 13 yıllık bir arkadaşlığın ortaklığı aslında Karadizayn Mühendislik. Ford Otosan’da başlayan iş tecrübeleri, ticaret hayatıyla birleşince 11 ay gibi kısa bir sürede Karadizayn Mühendislik, önemli projelerde haklı yerini aldı. Karadizayn Mühendislik, kurumsal firmaların çelik, borulama, havalandırma, izolasyon, makine, tasarım ve imalat gibi işlerinin dışında fabrikaların bakım işlerini yapmakta. Bünyelerinde de sektörün en iyi çalışanları bulunmakta. Hedefler hızlı ilerliyor bu üçlüde. 11 ay önce 5 bin-10 bin TL’lik gibi rakamlarla yaptıkları işler, şu anda 100 bin-200 bin dolarlık projelerle devam etmekte. İşçilikten başladılar, şimdi patronlar, fabrika hedefleri ise en kısa süredeki hedefleri. Sektöründe Karadizayn Mühendislik imzasıyla işte başarılı üçlü…

-Röportajıma ayrı ayrı ortakları tanıyarak başlamak istiyorum. İlk önce sizinle başlayalım, Murat Karadaş kimdir, kısaca bize anlatabilir misiniz?

1982 doğumluyum. Aslen Konya Akşehirli olup, meslek lisesi mezunuyum. Babam ticaretle uğraşıyordu, askere gidene kadar, okulun boş zamanlarında babamın yanında yer aldım. Yani hep ticaretin içerisindeydim. Daha sonra askerlik süreci oldu. Askerden sonra iş arayışına giriştim. O sırada kardeşim Kocaeli Üniversitesi’nde okumaya geldi ve ben de onun vesilesiyle buraya geldim. Ford Otosan’da da işe başladım,11 yıl orada çalıştım. Ford Otosan’da çeşitli görev ve sorumluluklar aldım. Ondan sonra başka bir mühendislik firmasında şirket müdürlüğü yaptım. Daha sonra ticarete atılma kararı verdim.

MURAT KARADAŞ;
“TİCARETE, ÇOCUKLUĞUMDAN
BERİ ALIŞKIN OLDUĞUM İÇİN
BÖYLE BİR KARAR VERDİM”

-Bu kararı nasıl aldınız Murat bey?

Hem ticaretin içinden geldiğim hem de kendimi Ford Otosan’da biraz daha yetiştirdiğim için. Ticarete çocukluğumdan beri alışkın olduğum için böyle bir karar verdim. Ortağım Ümit beyle zaten ortalama 13 yıllık bir arkadaşlığımız var.

-Peki, Murat bey ortağınız Ümit beyle Ford Otosan’da da beraber çalıştınız mı?

Evet, Ford Otosan’dan tanışıyoruz zaten. Ümit bey de çok uzak değil, aşinaydı bu işlere. Sonrasında da firma kurma kararı aldık ve Karadizayn Mühendisliği kurduk. 11 ay oldu, yeni bir firmayız. Ama çevremize ve çalışkanlığımıza güvendik. Hızlı bir giriş yaptık, çevremizden dolayı da bu sektörde geniş bir yer kaplamaya başladık.

 

-Bu aşamada diğer ortak Ümit Karalı beye dönmek istiyorum, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1980 doğumluyum. Ben de meslek lisesi mezunuyum. Şu an yaptığım iş, kendi bölümümü kapsıyor. Fabrikada aldığım görevler de genelde bu iş üzerineydi ve yabancı olduğum bir durum yoktu. Şuanda kendi mesleğimi yapıyorum. Murat beyle daha önce de bir internet kafe işletmiştik. Ford Otosan’da 12 yıl çalıştım. Murat bey benden bir ay önce bıraktı işi. Bir ay sonra da ben bıraktım ve yine yollarımız kesişti. Murat bey; “Ben bir şirkete geçiyorum müdür olarak, gel bu şirketi uçuralım” dedi. Ben de hiç düşünmedim, gittim.

ÜMİT KARALI;
“KENDİ POTANSİYEL VE
BAŞARILARIMIZI GÖRDÜK,
BİR KARAR ALDIK VE KENDİ
ŞİRKETİMİZİ KURDUK.”

-Peki, Ümit bey, uçurdunuz mu?

80 bin borç ile aldık şirketi, tek dükkandı 3 dükkan oldu, araba yoktu, 4 araba oldu. Uçurduk yani, burada kendi potansiyel ve başarılarımızı gördük, Murat beyle bir karar aldık ve kendi şirketimizi kurduk.

 

-Peki Murat bey bu bir cesaret işi değil mi?

Kesinlikle öyle. Önce kendi potansiyelimize ve yapabileceğimize baktık ve 3-4 ay içerisinde de çok güzel işler çıkardığımızı gördük. Sonra böyle büyük bir atölyeye geçmeye karar verdik. Biraz şans, biraz cesaret. Dışardan aldığımız tepkiler çok güzel. Başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

HÜSEYİN ÖZMEN;
“BİZİM SANIRIM ÇIKIŞ
NOKTAMIZ FORD OTOSAN OLDU”

-İşletme müdürü olarak Hüseyin Özmen bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1982 Aydın Nazilli doğumluyum. Askerden sonra ilk çalıştığım yer Ford Otosan’dı. Bizim sanırım çıkış noktamız da Ford Otosan oldu. Çevremizde bir çok sanayi kuruluşu vardı ama evimize yakınlığından dolayı o dönem Ford Otosan’ı tercih ettik. Murat bey ve Ümit beyle aynı dönemlerde başladık, arkadaşlığımız da oradan geliyor zaten. Ben Ford’un üretim bölümünde hem formenlik hem de vardiya amirliği yaptım. Oradan ayrıldıktan sonra İtalyan bir şirkette vardiya amirliği teklifi aldım, orada da bir 3 sene görev yaptıktan sonra, Murat bey bir şirket kuracaklarını söyledi. Ben de “Çok güzel, çok sevindim, beni bu hayattan ne zaman kurtaracaksınız?’’ dedim. (gülüyor)Bir gün  çat kapı Murat geldi; ‘’Bırakıyorsun işi, geliyorsun yanımıza’’dedi. Dedim ‘’Ciddi miyiz bu işte?’’ ve gemileri yaktık.

-Şirketinizin Karadizayn ismi soyadlarınızdan mı geliyor?

ÜMİT KARALI-Aslında bizden çıkmadı bu fikir. Bir Bilal abimiz var; “Şirketin ismini ben koyacağım’’ dedi. Değirmendere’de çay bahçesinde otururken ‘’Karadizayn olacak’’ dedi. Biz de çok beğendik ve Karadizayn oldu.

 

-Firmanızın profil tanımlamasını yapar mısınız?

MURAT KARADAŞ- İş konusunda geniş bir ağa sahip. Şu an kurumsal firmaların çelik, borulama, havalandırma, izolasyon, makine, tasarım ve imalat gibi işlerinin dışında fabrikaların bakım işlerini de yapıyoruz. Kısacası müteahhit firma olarak fabrikaların işlerini yürütüyoruz. Bünyemizde bir tane mühendis, teknisyen olarak görevini yapıyor. Kendi bünyemizde çalışan C sınıfı iş güvenliği uzmanımız, muhasebecimiz, bir tane ekip liderimiz ve ustabaşılarımız var. Toplamda 16 çalışanımız mevcut.

-Peki Ümit bey, referanslarınızı öğrenebilir miyiz?

Genelde kurumsal firmalarla çalışyoruz. Ford Otosan, Magna, Petrol Ofisi, Daytek, Kocaelispor’un yeni stadının skorbordu, Ferrero, Empal ve Gübretaş kurumsal olarak çalıştığımız yerlerden bazıları. İlk işimiz de Kocaelispro’un stadyumuydu ve o iş bizim yol almamız için çok güzel bir referans oldu.

HÜSEYİN ÖZMEN;
“İLK ÇIKIŞ PROJEMİZ
KOCAELİSPOR STADININ
SKORBORDU OLDU.”

-Hüseyin beye sormak istiyorum, böyle büyük bir projede uykular kaçmadı mı?

Uykularım şöyle kaçıyordu.35 metreye asacağım bir 10 tonluk malzeme vardı, sadece küçücük iki delikleri birbirine karşılaması gerekiyordu. Onu nasıl yaparız diye, kartona birkaç kere çizdim, yükseklik korkum olmasına rağmen, dizlerimin üzerinde çıkıp, dizlerimin üzerinde geri döndüm. İlk çıkış projemiz Kocaelispor stadının skorbordu oldu.

MURAT KARADAŞ;
“İLK 5 BİN 10 BİN TL’LİK RAKAMLARLA
BAŞLADIK, ŞU ANDA 100 BİN 200 BİN
DOLARLIK İŞLER YAPIYORUZ”

-Murat bey, ilk başladığınızda bu kadar sürede bu kadar potansiyelde işler yapabileceğinizi düşünüyor muydunuz, planlamanız nasıldı?

İlk firmayı kurduğumuzda, sanayi içerisinde 150 m2 küçük bir iş yeri ve 4 tane personelle başladık. Fabrikalara ufak tefek teklifler vermeye başladık, teklifler dönmeye başladı. Önce ufak işler vermeye başladılar denemek için, zamanında yetiştirebiliyorlar mı diye. Biz bütün işlerimizi zamanında teslim ettik. Daha sonra işin çıtası büyümeye başladı, büyük teklifler istemeye başladılar ve biz onları da karşıladık.5 bin-10 bin TL’lik gibi rakamlarla başladık, şu anda 100 bin-200 bin dolarlık işler yapıyoruz. Bir yıl içerisinde bu kadar büyüyeceğimizi düşünmemiştik aslında, biraz pazar yapıp, ufak işlerle büyümekti hedefimiz. Kurumsallarla başladığımız için, tuttuğumuz işyeri ufak geliyordu ve misafirlerimizi ağırlamakta zorluk çekiyorduk ve de biz işlerimizi yetiştirememeye, personel eksik gelmeye başladı. Personel sayımızı artırdık ve şimdiki yerimize geçtik. Burada iş potansiyelimiz biraz daha genişledi, işler beklentilerimizin biraz üzerinde geldi, çok güzel de oldu, memnunuz. İnşallah daha da büyük hedeflerimiz var.

 

ÜMİT KARALI-Bunları yaparken hiç korkmadık, çünkü daha önce bunu başardık. Biz zaten yola çıkarken hedeflerimiz hep büyüktü. Şu anda hedeflerimizin yarısındayız diyebiliriz. Yarın öbür gün belki burasıda yetmez, daha büyük bir fabrikaya çıkabiliriz.

-Ümit bey, Türkiye gibi bir yerde ticaret yapmak sizi hiç korkutmadı mı?

Kısa süreli de olsa seçim dönemlerinde korkularımız oldu ve etkilendik. Ama biz yılmadık.Y elpazemiz çok geniş olduğu için çok büyük sıkıntılar yaşamadık.

Murat KARADAŞ-Piyasanın en iyi çalışan kadrosu ve elinde belgeleri olan kişilerle çalışıyoruz. Deneme sürecini geçerse biz o şekilde kadroya dahil ediyoruz. Onun için iş kalitemiz daha yüksek. Personelimize piyasa şartlarının bir tık üstünde maaş veriyoruz, daha kaliteli iş çıkarmak adına. Bu yüzden de şimdiye kadar herhangi bir problem yaşamadık.

ÜMİT KARALI;
“HEDEFİMİZ, KENDİ ARSAMIZI
ALIP, 2KENDİ YERİMİZİ YAPMAK”

-Son olarak Ümit bey, bir fabrika düşünceniz vardı, bunun süresi için öngörünüz nedir?

Bu sistemle devam edersek ve bu piyasa da böyle devam ederse maksimum 2 yıl içerisinde kurarız fabrikayı. Hedefimiz, kasamızı doldurup kendi arsamızı alıp, kendi yerimizi yapmak. Sanayi bölgesinden ayrılmayacağız, çünkü bizim bütün tedarikçilerimiz burada ve burası bizim için en merkezi yer.

 

 

 

 

8274 defa okundu.

DİĞER HABERLER

İzmit’te bütün ilkleri yaşamak ve yaşatmak istiyoruz

İzmit’te bütün ilkleri yaşamak ve yaşatmak istiyoruz

İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA MİNE KOÇ&EBRU ALAGEYİK “İZMİT’TE BÜTÜN İLKLERİ YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ”

MURAT ILGAR; “GELECEK NESİLLERDE TEMİZ BİR TÜRKİYE İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM, OLMAZSA OLMAZDIR.”

MURAT ILGAR; “GELECEK NESİLLERDE TEMİZ  BİR TÜRKİYE İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM,  OLMAZSA OLMAZDIR.”

Hayatta 3 kurala önem veriyor, akıl, kalp ve fizik.Bunların da her birinin bir nedeni var. Ticarete ilkokuldayken simit satarak başlamış. Spor ise O’nun olmazsa olmazı. O, Türkiye’nin ilk Elektronik Atık ve Lamba Geri Dönüşüm Tesisi  Exitcom Recycling’in kurucusu. Bu konuda hala ilk ve tekler. Geri dönüşüme dair söylediği cümleler ise çok önemli. En büyük hayali engellilere istihdam sağlamak.

Hakan Özsoy; Zenginlik, bence BAŞARILI OLMAKTIR

Hakan Özsoy; Zenginlik, bence BAŞARILI OLMAKTIR

Ticaretin içinde yetişmiş bir genç, Ama ona göre ticareti ve hayatı Unilever’de öğrenmiş. Edinmiş olduğu tecrübeleri kendi kurduğu firmasında uygulamış. Bu konuda da oldukça başarılı olmuş. O, çelik konstrüksiyon işini ve büyük firmalara danışmanlık yapıyor. O, Haksoy A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı, Ve O, başarılı genç işadamı HAKAN ÖZSOY…

UNLU ELLERDEN, ÜNLÜ LEZZETLER

UNLU ELLERDEN, ÜNLÜ LEZZETLER

Hedeflerinde hep vardı, sırf bu uğurda üç sene boyunca Sabah altı, gece on bir onun çalışma saatleri oldu.Hedeflerine ulaşmasındaki en büyük etken ise sevgili eşiydi.Hiç bilmediği İzmit sokakları, navigasyonla çözümlediği sipariş noktalarıBu markanın ilk hikayeleri oldu.Unlu mamullerin hepsinde iddialı,Markasının büyümesindeki en büyük etken de bu iddianın gerçekliliği.Şimdi Kandıra Sapağı’ndaki yeni yerleriyle de Bu işi ne kadar doğru yaptıklarını kanıtladılar.Bu mekanın en güzel yönü İzmit siluetinin duvara yansıması,Her Cafe&Restoran konseptinde bunu görebilirsiniz.Bu marka Kocaeli’nin markası,Bu marka By Unlu ve yaratıcılarıErkan BALCI ve sevgili eşi Güleser BALCI

MUSTAFA ALARATA… “ZOR PROJELERİN ADAMI”

MUSTAFA ALARATA… “ZOR PROJELERİN ADAMI”

Çelik konstrüksiyon işinde Türkiye’nin en iddialı projelerinde yer almış isim; MUSTAFA ALARATA…

BRC ESTETİK FATMA BURCU AKTI; “GÜZEL KADIN, BEDENİNDEN ÖNCE RUHUNU MARKALAYANDIR.”

BRC ESTETİK FATMA BURCU AKTI; “GÜZEL KADIN, BEDENİNDEN ÖNCE  RUHUNU MARKALAYANDIR.”

Düzce’de doğup, büyümüş, Çok küçük yaşta da kızı Ayça’yı kucağına almış. 20 yaşında hayatını nerde bıraktıysa oradan da devam etmiş.Liseyi dışardan bitirmiş, üniversiteye giderek de Mesleğine dair ilk adımlarını atmış ve bir bakıma çocuğu ile okumuş. İzmit’e geliş bir bakıma mesleğindeki en önemli adımlarından biri olmuş. Özel hastane tecrübeleri onu başarıya bir adım daha yaklaştırmış. Cebindeki 200 TL ile kendine işyeri açma cesaretiyle başlayan başarılı bir estetisyen. O, Gazi Üniversitesi Cilt Bakımı mezunu. O, Yenicuma Camii yanında bulunan BRC Estetik’in sahibi.O, müşteri memnuniyetiyle reklam yapmadan zirveye oynayan işkadını. O, titiz, mesleğine aşık ve o güzelliğe dair cümlelerin sahibi…Ve O, FATMA BURCU AKTI

ANKET

KÖŞE YAZARLARI