23 Şubat 2018 Cuma 23:15
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

GRİPTEN KURTULMANIN BASİT YÖNTEMLERİ

Bigman Çakman
  • 0
  • 1494

Mevsim fark etmeksizin yakalandığımız grip gerek iş gerekse sosyal hayatımızı alt üst ediyor. Verimsiz çalışma performansı ve keyifsiz yaşamın nedenlerinden biri olan gripten korunma ve hızlıca kurtulmanın yollarını Özel Akademi Hastanesi’nden aldığımız bilgilerle sizler için derledik

Sağlığımızı ciddi oranda zedeliyor

Soğuk havaların başlaması ile grip vakalarında katbekat artış gözüküyor. Değişen mevsime ayak uyduramayan insanların gribe yakalanması ile birlikte kısa sürede salgın halini alan gripten kurtulmanın ve yakalanmamanın yollarını sizler için araştırdık. Burun tıkanıklığı, iştahsızlık, halsizlik, dirençsizlik ve öksürük ile geçen günler, iş verimliliğimizi ve sosyal hayatımızı olumsuz etkilemekle kalmayıp sağlığımızı da ciddi oranda zedeliyor.

 

Güneş ışığından yararlanıp spor yapalım

Uzmanlar düzenli yapılan egzersizlerin kişinin direncini arttırdığı yönünde hem fikir. Güneş ışığından daha fazla verim almak adına sabah sporu grip olmamak için başvuracağınız seçenekler arasında. Gün içerisinde yüzlerce insan ile temasa giriyoruz. Tokalaşmak belki de grip gibi virüs ile yayılan hastalıkların bulaşması için en kolay yöntem. El temizliğimize dikkat etmeli gün içerisinde için sık sık antiseptik kullanmalıyız.

 

Bulunduğumuz ortamı havalandıralım

Özellikle ofis ve plaza ortamında çalışanlar için çalışma ortamının havasız kalması büyük sorun teşkil etmekte. Soğuk havalarda üşüme endişesi ile pencerelerin açılmaması, gün içinde her yaştan insanın zamanının büyük bir bölümünü okul, iş yeri, toplu taşıma araçları ve kafeterya gibi kapalı mekanlarda geçirmesi, hastalıkların yayılmasını kolaylaştırıyor. Bulunduğumuz ortamın sürekli havalandırılmasını sağlamalıyız.

 

C Vitamini sayesinde grip virüsü ile mücadele kolaylaşır

Kişi eğer ki bu uyarıları dikkate almayıp grip olmuşsa hastalığın etkilerinden çabuk korunmak ve kurtulmak adına tedavileri aksatmamalı. İlaç tüketimi için mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Hastalığın en büyük düşmanı vitaminlerdir. Kış meyveleri olan portakal, greyfurt, kivi ve mandalinada bulunan yüksek miktarda ki C vitamini sayesinde grip virüsü ile mücadele kolaylaşır.

 

Verimli bir şekilde dinlenelim

Gripten kurtulmanın bir diğer yanı ise verimli bir şekilde dinlenmektir. Kişiyi dirençsiz kılan girip virüsü gündelik yaşamı olumsuz etkilemesi ile bilinir. Hal böyle olunca da gribi atlatmak için dinlenmek kaçınılmaz oluyor. Dinlenme ile birlikte düzenli uyku metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir ömür için 6 saatten az uyumamak gerekiyor. 6 saatten az uyuyan kişilerde örneğin kalp hastalıkları daha fazla izleniyor. Gündüz uykularının çok fazla önemi yok. Önemli ve gerekli olan gece 11′den sonra uyumak. Grip virüsü sürekli mutasyon değiştirerek karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz vakalarda bol bol sıvı tüketilmesi, dinlenilmesi, el hijyeninin sağlanması, hastalığa yakalanmış kişilerle temastan kaçınılması önleyici olabilmektedir.

 

1494 defa okundu.

DİĞER HABERLER

ACİL KAN ARANIYOR..!

ACİL KAN ARANIYOR..!

Kocaeli Özel Akademi Hastanesi’nde yatmakta olan hasta için AB Negatif kana ihtiyaç var.

Aile Konak’a İkinci Dahiliye Hekimi BAŞLADI

Aile Konak’a İkinci Dahiliye Hekimi BAŞLADI

Gölcük’te hizmet veren Aile Konak Hastanesi, hekim kadrosuna ikinci dahiliye hekimi Uz. Dr. Ersin EFETÜRK’ü dahil ederek kadrosunu genişletmeye devam ediyor

Kan ARANIYOR

Kan ARANIYOR

A rh+ kan grubu aranıyor 

KOÜ yine çocuklarımızı KORUYOR

KOÜ yine çocuklarımızı KORUYOR

Çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal sağlığını korumak üzere araştırma ve eğitim yapan bilim dalı Sosyal Pediatri, koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve geliştirici sağlık hizmetlerinin önceliğinin vurgulandığı günümüzde, çocukların sağlıklı bir ortamda büyümesi için önemli bir yer tutuyor.

Birsen Öztürk’e arkadaşlarından VEDA YEMEĞİ

Birsen Öztürk’e arkadaşlarından VEDA YEMEĞİ

Körfez Devlet Hastanesi'nde  uzun yıllardır ebelik görevini yapan Ebe Birsen ÖZTÜRK’e Körfez Devlet Hastanesi ve daha önce beraber çalışmış olduğu Sağlık Ocakları ve hastanelerden arkadaşları bir araya gelerek Körfez Öğretmenevi’nde veda gecesi düzenledi.

Başhekime anlamlı ZİYARET

Başhekime anlamlı ZİYARET

Darıca Farabi Devlet Hastanesi Başhekimliğine atanan Doç. Dr. Mustafa Güneş’i eski mesai arkadaşları ziyaret etti.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI