24 Şubat 2018 Cumartesi 20:34
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

PROF. DR. SARPER'DEN BEBEKLER İÇİN BESLENME  

Bigman Çakman
  • 0
  • 707

KOCAELİ Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Sarper, bebeğe yumurta yedirmeye önce sarısıyla başlanılmasını gerektiğini belirterek, "Yumurtanın akında yabancı bir protein olduğu için bunu bebeğe 1 yaşından önce veremiyoruz.

Bebeklere bal verilmesini de önermiyoruz. Balın hasını bulmak zor olduğu için bunun yerine pekmezi öneriyoruz. Aileler ilk 1 yaşındaki çocukları çaya alıştırmak yerine ıhlamur verebilirler" dedi.

Prof. Dr. Nazan Sarper, annenin sütü çeşitli nedenlerle kesildiği zaman eczanelerde satılan mamalara başvurulduğunu söyledi. Prof. Dr. Sarper, "Bu mamalarda inek sütü, anne sütüne yaklaştırılmak istenmiştir. Fakat inek sütü proteinine alerjisi olan bir çocuk bu mamalar yüzünden pek çok sorun yaşayabilir. Çocuğun dışkısında kan görülebilir, ishal olabilir. Bu nedenle anne sütü daima teşvik edilmelidir" diye konuştu.

 

İlk 6 ayda bebeğe inek sütü verilmemesi gerektiğine vurgulayan Prof. Dr. Sarper, "İlk önerimiz anne sütü, ikinci önerimiz ise eczanelerde satılan hazır mamalar. Anne sütü bebeğe en az 1 yıl verilmeli. Ancak ilk 6 ayın sonunda yoğurt, sebze çorbaları, havuç ve patates gibi gıdalar da koyulaştırıp bebeğe verilebilir. Anneler bebeklerin mamasına her hafta yeni bir gıda eklemeli. Yani bir hafta elma verdiysek, diğer hafta mandalina vermeliyiz. Bu sayede bebeğin alerji kontrolünü sağlamış oluruz" dedi.

 

Prof. Dr. Sarper bazı besinlerin yan etkileri olduğunu da belirterek, şu tavsiyelerde bulundu:

 

"Bebeğe yumurta yedirmeye önce sarısıyla başlamalıyız. Çünkü yumurtanın akında yabancı bir protein olduğu için bunu bebeğe 1 yaşından önce veremiyoruz. Bunun dışında bebeklere bal verilmesini de önermiyoruz. Balın hasını bulmak zor olduğu için bunun yerine pekmezi öneriyoruz. Bazı aileler bebeklerinin çayı çok sevdiğini söylüyor ancak siz bebeğe çay vermezseniz bebek bunun tadını bilmeyecektir. Aileler ilk 1 yaşındaki çocukları çaya alıştırmak yerine ıhlamur verebilirler."

 

'ET SUYU İLE ETİN KENDİSİNİ YEDİRMİŞ OLMUYORUZ'

 

Bebeklere kızartma yedirilmesine karşı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nazan Sarper, şöyle konuştu:

 

"İlk 8 aydan sonra çocuğa balık, tavuk, kırmızı et verilebilir. Anneler genellikle çocuklarına yemeğin kendisini yedirmeyip suyuna ekmek doğrayarak onu yedirmeye çalışıyorlar, ancak bunun çocuğa bir katkısı olmuyor. Çünkü yemeğin suyunda sadece salça ve yağ var. Ayrıca çocuklara et suyu yedirince etin kendisini yedirmiş olmuyoruz. Anneler bu gibi noktalara dikkat ederek bebeklerinin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayabilirler."

707 defa okundu.

DİĞER HABERLER

ACİL KAN ARANIYOR..!

ACİL KAN ARANIYOR..!

Kocaeli Özel Akademi Hastanesi’nde yatmakta olan hasta için AB Negatif kana ihtiyaç var.

Aile Konak’a İkinci Dahiliye Hekimi BAŞLADI

Aile Konak’a İkinci Dahiliye Hekimi BAŞLADI

Gölcük’te hizmet veren Aile Konak Hastanesi, hekim kadrosuna ikinci dahiliye hekimi Uz. Dr. Ersin EFETÜRK’ü dahil ederek kadrosunu genişletmeye devam ediyor

Kan ARANIYOR

Kan ARANIYOR

A rh+ kan grubu aranıyor 

KOÜ yine çocuklarımızı KORUYOR

KOÜ yine çocuklarımızı KORUYOR

Çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal sağlığını korumak üzere araştırma ve eğitim yapan bilim dalı Sosyal Pediatri, koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve geliştirici sağlık hizmetlerinin önceliğinin vurgulandığı günümüzde, çocukların sağlıklı bir ortamda büyümesi için önemli bir yer tutuyor.

Gripten kurtulmanın BASİT YÖNTEMLERİ

Gripten kurtulmanın BASİT YÖNTEMLERİ

Mevsim fark etmeksizin yakalandığımız grip gerek iş gerekse sosyal hayatımızı alt üst ediyor. Verimsiz çalışma performansı ve keyifsiz yaşamın nedenlerinden biri olan gripten korunma ve hızlıca kurtulmanın yollarını Özel Akademi Hastanesi’nden aldığımız bilgilerle sizler için derledik

Birsen Öztürk’e arkadaşlarından VEDA YEMEĞİ

Birsen Öztürk’e arkadaşlarından VEDA YEMEĞİ

Körfez Devlet Hastanesi'nde  uzun yıllardır ebelik görevini yapan Ebe Birsen ÖZTÜRK’e Körfez Devlet Hastanesi ve daha önce beraber çalışmış olduğu Sağlık Ocakları ve hastanelerden arkadaşları bir araya gelerek Körfez Öğretmenevi’nde veda gecesi düzenledi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI