22 Ekim 2017 Pazar 22:05
 • 3,638 TL
 • 3,903 TL
 • 144,20 TL
 • 90.491
KOCAELİ 21°

VERTİGO BAŞINIZI DÖNDÜRMESİN!

Vertigo başınızı döndürmesin!
 • 0
 • 2174

Aile Konak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Dr. Coşkun Durmuş, çağımızın hastalığı vertigoyu anlattı

Vertigo, Latince ''Dönmek'' anlamında kullanılan, baş ve hareket duyusunun yitirilmesini anlatan bir kelimedir. Sıklıkla kadınlarda  ve 20-60 yaş aralığında  sıklıkla izlenir. Vertigo, bir hastalık değildir. Aksine bir hastalığın belirtisidir. Halk arasında sıkça ifade edilen bir hastalık semptomudur. Bu durum hastalar tarafından farklı derecelerde hissedilebilir. Kişiyi yataktan kalkamaz hale getirebileceği gibi hafif bir göz kararması, baş dönmesi, kayma hissi, boşluktaymış gibi hissetme şeklinde de ifade edilebilir. Hasta kişi sarhoşluk hissi duyabilir, bayılacakmış hissi ve sabit duramama hissine kapılabilir. Bu duyular hastada korkuya, çaresizliğe ve depresyona neden olabilir. Aile Konak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Dr. Coşkun Durmuş, başınızı döndüren Vertigo ve tedavisi konusunda bilgilendiriyor.

 

 

VERTİGO NEDEN OLUŞUR?

Çeşitli rahatsızlıklar sonucu oluşan bu semptom  iç kulak ve sinir sistemlerinin etkilenmesi ile diğer organ bozuklukları sonucu meydana gelebilmektedir. Dengenin sağlanmasında bir çok organ birbirleri ile bağlantılı bir şekilde çalışırlar (iç kulak, gözler, eklem ve kaslar, beyin, omurilik). Bu organları etkileyen hastalıkların bir çoğunda Vertigo semptomu ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, vücutta bir çok sistemden kaynaklanabilen bu denge durum bozukluğunun tedavisinde de birçok branşın ortak inceleme yapması gerekebilir. Bu rahatsızlığa neden olabilecek olan, vertigo nedenleri arasında sayılabilecek hastalıklar ve diğer durumlar, işitme ve balans (denge) organı olan kulağın denge kısmı ile ilgili tüm hastalıkları ve yakınmaları kapsar.

 

VERTİGONUN NEDENLERİ

 • İç kulak denge sisteminin bozulması (Pozisyonel vertigo, menier hastalığı, labirentit, perilenf fistülü  Superior kanal dehisensi vb.)
 • Görmeyle sağlanan denge sisteminin bozulması (Görme bozuklukları, kırma kusurları)
 • Kas-iskelet sistemiyle sağlanan denge sisteminin bozulması (fibromyalji  boyun fıtığı vb.)
 • Dolaşım bozukluğu (Hipertansiyon, aritmiler vb)
 • Kafa travmalarına bağlı oluşan yaralanmalar (Beyin kanaması)
 • İlaçların yan etkileri (streptomisin, gentamisin, çeşitli kemotropatik ilaçlar),  
 • Kulak ameliyatları
 • Nörolojik rahatsızlıklar (Migren, Akustik tümör )
 • Enfeksiyon
 • Alerji
 • Alkol
 • Psikiyatrik nedenler (Anksiyete, Panik atak vb.)

 

VERTİGO HASTALIĞI BELİRTİLERİ 

Hastalar Vertigo semptomunu farklı şekillerde tanımlayabilmektedirler. Dönme duygusu en önemli vertigo belirtisi olarak kabul edilebilir. Hastalar dairesel biçimde bir dönmeden bahsedebildikleri gibi göz kararması, sağa sola düşme, arkadan itiliyor gibi aniden düşme , kafada boşluk hissi , çabuk yorulma , sersemlik hali, başta uyuşma, dalgalı bir denizde sandalda sallanıyor olma şeklinde farklı durumlardan bahsedebilmektedirler.  ''Vertigo  atakları 1-2 dakika ile 12-24 saat arasında hatta günlerce devam edebilen  bir süreye kadar uzayabilir. Bu ataklar sırasında baş dönmesinin yanın da  mide bulantısı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitme kaybı, bilincin zayıflaması ve denge kaybına bağlı yürüme zorluğu gibi belirtilerde görülebilir. Bu durumunda doktora başvurmak ve rahatsızlığın tanısının koyulmasını sağlamak yerinde olacaktır.  Vertigo ile ilgili hastalıklar öncelikle  KBB hastalıkları uzmanının alanıdır. Çünkü kulak ile ilgili sorunlar, vertigo sebeplerinin %85 kadarını oluşturmaktadır.

 

TANI KOYMA

Hastalığın tanısı KBB uzmanı tarafından yapılacak olan kapsamlı muayene ve testler sonucunda koyulabilir. Doktor bu hastalık için geçerli olan risk faktörlerini, görülen belirtileri ve bulguları inceleyerek tanı koymaya çalışır. Bu sırada öncelikle kulak muayenesi yapılması gerekecektir. Sorunun kulaktan kaynaklandığı düşünüldüğünde odyogram (işitme testi), timpanogram (orta kulagın incelenmesi), akustik refleks, ve ardışık olarak 10-14 testi içeren Videonistagmografi (denge testi) gibi testler yapılacaktır .Sorunun kaynağının vestibüler (denge) sinirinde olduğunun düşünülmesi durumunda ise   MR görüntüleme tetkikinin en hassas şekilde uygulanması gerekecektir. Alınan hasta hikayesi ve detaylı KBB muayenesi neticesinde kulak kökenli bir patoloji düşünülmediği takdirde olası nedenleri ilgilendiren uzmanlık alanları ile hastalar konsülte edilerek tanı ve tedavilerinin düzenlenmesi sağlanır.

VERTİGO TÜRLERİ
Kabaca Vertigo iki şekilde değerlendirilir; 1-Periferik Vertigo: Periferik Vertigolar kulak kökenli veya kulak dışı diğer sistem bozuklarından  kaynaklanır. Bunların sebebi iç kulak ya da vestibüler (denge) organlardaki bozukluklardır .Periferik Vertigo, Vestibüler ve otolojik Vertigo olarak adlandırılır. Periferik Vertigo’nun en sık sebebi benin pozisyonel proksismal vertigodur. Kısaca BPPV olarak adlandırılır. Bunu Meniere Hastalığı, Labirentit, Vestibuler Nörit,  Perilenf Fistülü ve Superior Semisirküler kanal zedenlenmesi izler. İç kulağı etkileyen soğuğa maruz kalma, İnfluenza, travma gibi etkenler geçici Vertigo ataklarına neden olabilir. Bunun yanında bazı antibiyotiklerde vestibuler sisteminde hasara yol açarak Vertigo ataklarına sebep olabilir. 2-Santral vertigolar ise genelde beyin kökenlidir. Vertigo hastalığının nedeni eğer beyinde bulunan denge merkezlerinde ise bu tür vertigoya santral vertigo denir. Santral vertigoya, artikülasyon ve konuşma bozuklukları, yutma bozukluğu, çift görme gibi bazı ek nörolojik bulgular eşlik eder. Santral vertigonun en sık görülen nedenleri; multiple skleroz, migrene bağlı vertigo, letarel medüller sendrom gibi, otoimmun iç kulak hastalığı, akustik norinom ve beyin damar hastalıklarıdır.

 

VERTİGO NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Vertigo hastalığı tedavisi hastaların yaşam kalitesini yükseltmek, yaşlı hastaların Vertigo sonucu düşerek bir kemiğinin kırılmasını önlemek için hiç ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Hasta öncelikle KBB Uzmanı tarafında detaylı KBB muayenesine  ve genel nörolojik muayeneye tabi tutulur. Sonrasında hastalığın kulaktan mı yoksa beyinden mi ya da diğer sistem rahatsızlıklarından mı kaynaklandığı konusunda karar verilerek tedavi planlanır.  Vertigo tek başına bir hastalık olmayıp başka bir hastalığın belirtisi olduğu için ilk önce asıl hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Kulak hastalıklarına bağlı vertigo genellikle kısa veya uzun sürede bazen kendiliğinden ortadan kalkmaktadırlar. İnatçı devam eden baş dönmesi kulak kökenli pozisyonal vertigo ise eğer, Epley manevrası olarak adlandırılan, doktorun hasta kişiye muayene sırasında uygulayacağı bazı hareketlerle tedavi edilmektedir. Bu hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturtulmasına yardımcı olmaktadır. Diğer sebeplerde ilaç tedavisi ya da ameliyat tedavisi kullanılması gerekir. Ayrıca vertigo hastalığını tetikleyici etkenlerden kaçınılmalı, sigara alkol gibi maddeler kullanılmamalıdır.

 

İŞTE O YÖNTEMLER
Vertigo hastalığı tedavisi için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:
Vestibüler Rehabilitasyon: Vertigo sorununu tetikleyebilecek olan vücut hareketlerinin ve diğer özel hareketlerin ve manevraların kullanılarak vestibuler (denge) sistemin bozukluklarının düzeltilmesini ve iyileştirilmesini sağlar. Vertigo tedavisi için ilaç kullanımı: genellikle acil durumlarda sadece bulantı ve kusmanın ön planda olduğu ilk 3-5 günde kusmayı önlemek için uygulanır. Vertigo tedavisi için cerrahi yöntemlere başvurulması: Akusti tümör, perilenfatik fistul ve Superior kanal dehisensi durumlarında.

2174 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Enfeksiyonlarda Cinselliğe DİKKAT!

Enfeksiyonlarda Cinselliğe DİKKAT!

İnsan vücudundaki kanı atık maddelerden arındıran ve içerisinde bulunan önemli mineraller geri kazandıran üriner sistem, aşırı soğuğa maruz kaldığında enfeksiyon riski artıyor. Çoğunlukla antibiyotik tedavisinin yapıldığı bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu ise hijyen.

Uzm. Dr. Bilgin: Anne sütü HAZİNEDİR

Uzm. Dr. Bilgin: Anne sütü HAZİNEDİR

Konak Tıbbi Direktörü Uzm.Dr. Özlem Bilgin 1- 7 Ekim Emzirme Haftası ile ilgili bir demeç verdi ;

Gölcük'te SAĞLIK ÇALIŞMALARI

Gölcük'te SAĞLIK ÇALIŞMALARI

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi içerisinde bulunan ameliyathanede tadilat çalışması başladı

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

Konak Hastaneleri İzmit Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Lalenur Balcı’dan bayramda nasıl beslenmemiz gerektiği konularda bilgi verdi

Nalbant, ‘Yeni hastane ile yeni bölümlerde olacak’

Nalbant, ‘Yeni hastane ile yeni bölümlerde olacak’

Gebze Fatih Devlet Hastanesi Başhekim Uzman Dr. Gökhan Nalbant, yeni yapılacak 400 yataklı hastane ile mevcut hastanede olmayan bölümlerin de açılacağın söyledi

MEDİKAL AYAK BAKIMI

MEDİKAL AYAK BAKIMI

El ve ayak bakımı, kişisel sağlığı ve estetiği ilgilendirdiği kadar, kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi açısından da ihmal edilmemesi gereken ayrıntıları içermektedir.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI