23 Ocak 2018 Salı 18:51
  • 3.7999 TL
  • 4.6522 TL
KOCAELİ

SANDIKTAN SARIBAY ÇIKTI

Bigman Çakman
  • 3
  • 7168

CHP Kocaeli İl Kongresi 440 delegesinin imzası ile bir buçuk saat gecikmeli başladı

CHP Kocaeli İl Örgütü 36. Olağan Kongresi, bugün Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılacak. Mevcut İl Başkanı Cengiz Sarıbay yeniden aday olurken DSP eski Milletvekilli Bekir Yurdagül de aday olarak yarışacak. 636 delegenin oy hakkının bulunduğu kongrede 600 il delegesi, 9 disiplin kurulu ve 25 yönetim kurulu üyesi belirlendşç

 

Hazırlıklar başladı

CHP’nin yeni il başkanını seçmesine saatler kala kongrenin yapılacağı salon ve çevresinde hazırlıklar başladı. Sabancı Kültür Merkezi’nin dışı CHP bayraklarıyla donatıldı. Kongre salonuna da CHP bayrakları asılırken adaylar Cengiz Sarıbay ve Bekir Yurdagül’ün de salon içine ve dışına pankartlar astırdığı görüldü.

 

Polis güvenliği sağlamak için salon dışında ekipleri bekleterek önlem aldı

 

Yoğun Katılım

Kongreye CHP İl Başkan adayları Cengiz Sarıbay, Bekir Yurdagül, CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, Haydar Akar, CHP eski Milletvekilleri Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Hurşit Güneş, CHP eski milletvekili Turan Dumlu, CHP eski milletvekili, Mehmet Hilal Kaplan, CHP eski Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İzmit eski İlçe Başkanı Selman Yıldırım katıldı.

 

Kongre 440 delegesinin imzası ile bir buçuk saat gecikmeli başladı. Cengiz Sarıbay kürsüye çıkarak kongrenin başladığını bildirdi.

 

Kongrenin divan başkanlığını CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç yaptı. Eski il başkanı es ki il başkanı Nadir Birok, eski il yöneticisi Fehmi Timur ise divan üyeleri oldu.

 

Seçim başlamadan önce başkan adayları Cengiz Sarıbay ve Bekir Yurdagül kürsüde el ele tutuşarak konuşma yaptı.


Bekir Yurdagül, “Ben bu kongre sürecinde başta Cengiz Sarıbay olmak üzere üzdüğüm arkadaşım varsa özür diliyorum. Seçilip seçilmemek çok önemli değil. Önemli olan CHP’nin kazanması. Koltukta oturup oturmamanın çok önemi yok” diye konuştu.


Cengiz Sarıbay, ise, “Ben de değerli arkadaşım, partilim Bekir Beye teşekkür ediyorum.Önemli olan CHP’nin kazanmasıdır. Ben bu bağlamda eleştirilere cevap verecektim. Seçim hangi şekilde biterse bitsin. Bunları konuşan arkadaşlarımız partiye biraz katkı versinler, ellerini taşın altına koysunlar” dedi.

 

Oy verme işlemi başladı

Oy verme işlemi için kongre salonuna oy sandıkları kuruldu. Delegeler kimlikleriyle birlikte sandıklara giderek oy vermeye başladı.

 

Oy verme işlemi bitti. Sandıklar açıldı. Oylar sayılmaya başlandı. Oy verme işlemi toplam iki saat sürdü.

 

Küçükkaya çizik yedi

Cengiz Sarıbay 386 oy alarak yeniden başkan seçilirken Bekir Yurdagül ise 170 oyda kaldı. Cengiz Sarıbay’ın Kurultay Delegesi listesinde yer alırken delegelerin 50 tanesinden çizik yedi. Delegelerin bazıları Küçükkaya’nın isminin üzerini sadece çizerken kimisi de Küçükkaya’nın yerine partili Kerem Aydemir’in ismini yazdı.

 

İşte Sarıbay'ın Listesi;

İl Yönetim Kurulu Asil
Hüseyin Acurman, Hasan Akar, Berna Çetin, Bilgi Dehmen, Metin Düzgün, Gökhan Ercan, Muhip Kanko, Demet Karaman, Naim Keskin, Seyfettin Kılınç, Berna Kurt, Nilay Merttürk,nMehmet Miroğlu, Suca Omurca, Seda Oral, Hüsamettin Polat, İsmail Sancak, Bülent Sarı, Sabriye Şahin, Didem Turan, Ali Yapa, Selim Yıldız, Özgür Yıldızlı, Şahin Yılmazel,


İl Disiplin Kurulu Asil
Ömer Akın, Cumhur Arıkan, Sadık Atuk, Gürsel Güzel, Hüseyin Karaca, Cemal Polat, Kemal Taş, Fehmi Tokkaya, Tahir Toksoy,


Kurultay Delegeleri

Türkan Çimen, Nihat Değer, Turan Dumlu, Nilgün Düzen, Gülay Eyisabuncular, Yaprak Fidancı, Mehmet Kaçar, Mehmet Hilal Kaplan, Ali Kara, Durmuş Karaboğa, Nezire Karakadılar, Selahattin Kaya, İrfan Keskin, Sinem Koç, Mehmet Ümit Küçükkaya, Nuri Paşa, Birol Sağlam, Alpaslan Seymen, Yakup Törk, Yılmaz Uçak, Selman Yıldırım, Musa Yılmaz

 

İşte Yurdagül’ün Listesi

İl Yönetim Kurulu Adayları

Cihat Altunyuva, Gürsel Aras, Aziz Ateş, Bu se Atilla, Ercan Balseçen, Tuncay Başol, Rana Tunç Berkdemir, Kardelen Beydaş, Ali Fuat Bilir, Kemal Doğan, Ali Doğan, Necdet Doğan, Filiz Kandemir Duman, Fethi Güven, Ümit Karaduman, Ersin Karagöz, Şemsettin Karagöz, Gökhan Korkmaz, Yelda Pişkin, Tayfun Sarıkaya, Savaş Şengeç, Ahmet Uzun, Hasan Yener, Hakan Yeşil

İl Disiplin Kurulu Adayları

Celal Balkaya, Özlem Çalık, Beyhan Korkmaz, İsmail İşçi, Serdar Nilhan, Cihat Öcal, Türkan Tuncer, Serkan Yıldırım, İlhami Yoldadurmaz

Kurultay Delege Adayları

Yeşim Akpınar, Tamer Aktaş, Rıtvan Alkan, Necati altınkaynak, Kerem Aydemir, Gazi Aydoğdu, Kardelen Beydaş, Dilber Boz, Hasan Çelik, Suna Çınar, Nazım Gençtürk, Gülay İyisabuncular, Tolga Karanfil, Zeki Kural, Asude Fırat Özkan, Fikret Toker, Adnan Usta, Buket Yavuz, Sabri Yıldız, Bekir Yurdagül, Şevket Yorulmaz, Kenan Üner

 

Partide patron yok

Bekir Yurdagül, seçimin çarşaf listeyle yapılması gerektiğini belirterek, “Genel başkanımız göreve geldiğinde blok listeden çarşaf liste esasına geçildi. Amaç parti içi demokrasiyi en iyi şekilde işletmekti. Kurultaylarda partililerimiz sürekli çarşaf liste talebinde bulunurlar bizde çarşaf listeyle seçeriz. Blok listeyi isteyenler diyorlar ki ‘Arkadaşlar,  biz kendi aramızda konuştuk anlaştık. Oy pusulanız bu. Siz gidin sandığa pusulanızı atın’. Biz de diyoruz ki bu partide patron yok. Siz kimi uygun görürseniz onu seçeceksiniz. Siz bu partinin emektarları olarak neden sizin delege tercih hakkınız olmasın. Neden arkadaşlarımızın bu haklarını ellerinden alalım. Zaten tüzüğümüzde de çarşaf liste var. Ve siz de aradan uygun görüp görmediğiniz arkadaşlarımızı seçin. Neden üç beş kişinin tercihlerini siz sandığa atmak zorunda kalasınız? Beni seçmeniz önemli değil. Mühim olan sizin kendi yöneticililerinizi kendiniz seçmeniz. Bu kongrede gelin bir değişim başlatalım” dedi

 

 

Delegeler birbirine girdi

Kongrenin blok listeyle mi yoksa çarşaf listeyle mi yapılacağı konusunda oylama yapıldı. Oy çokluğuyla blok listeyle seçim yapılmasına karar verilince salon karıştı. Adaylardan Bekir Yurdagül, sahneye doğru yürüyerek divan başkanına itiraz etti. Delegeler bir anda birbirine girdi. Salonda gerginlik yaşandı. Divan başkanı salonda tansiyonu yükseldi. Delegeler karar itiraz etmek için “Hak, hukuk , adalet” sloganları attı. Divan Başkanı delege olmayanları salondan çıkardı. Karar itiraz eden delegeler, divan masasına yürüdü.

 

Çarşaf listeyi ben koydum

CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş, CHP’nin tüzüğünde çarşaf liste olduğunu belirterek“Bir önceki dönem milletvekilliği görevini yaptığımda genel başkanımız tüzük değişikliği yapmıştı. Çarşaf listeyi ben koydum arkadaşlar. Benim başka türlü oy vermemi bekleyebilir misiniz? CHP’nin özünde bu var. Sizler biraz evvel burada bir oylama yaptınız ve blok listeye oy verdiniz. Bundan sonra yapmayın, ikaz ediyorum. Doğrusu ön seçimdir. Daha önce görev yapan herkes ön seçimden geçmiştir” diye konuştu.

 

Çok ağırıma gitti

Güneş, parti içinde milletvekilliği yapmış birinin kendisine adıyla hitap etmesinin ağırına gittiğini belirterek, “Parti içinde şimdiye kadar bana 3 kişi Hurşit diye hitap eder. Deniz Baykal bana Hurşit derdi, Kılıçdaroğlu ise ‘Hocam’ diye hitap eder. Bir milletvekili duydum ki benimle ilgili gıyabımda ‘Hurşit’ diyormuş. Bu benim çok ağırıma gitti. Haydar Bey burada olsaydı söyleyecektim ‘Onu susturmak senin görevin’ diye. CHP’li olarak birbirimize saygı göstermek zorundayız” şeklinde konuştu.

 

 

 

Bekir Yurdagül salona Kocaelispor atkısıyla geldi. Vekillerle ve salondakilerle selamlaştı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Delege masaları kuruldu. Delegeler listelerde isimlerini bulup delege kartlarını almaya başladılar 

 

7168 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Şener Söğüt’ten SAĞLIK TURU

Şener Söğüt’ten SAĞLIK TURU

AKP Körfez İlçe Başkanı Şener Söğüt ve yönetim kurulu üyeleri, Körfez’de hizmet veren sağlık kuruluşlarını ziyaret ederek, yetkililer ile bir araya geldi.

Hürriyet'ten Uğur Mumcu'yu ANMA MESAJI

Hürriyet'ten Uğur Mumcu'yu ANMA MESAJI

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 24 Ocak 1993'te Ankara'da suikast sonucu katledilen gazeteci Uğur Mumcu'nun 25.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

İsmail Baran ve eşi UMRE’DE.

İsmail Baran ve eşi UMRE’DE.

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve eşi Bilge Baran’ın Umre ziyareti devam ediyor.

CHP Kartepe’den Sarıbay’a ZİYARET

CHP Kartepe’den Sarıbay’a ZİYARET

CHP Kartepe İlçe Örgütü, İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve yönetimini ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

Ülkücüler Afrin’deki Mehmetçik için Dua Etti

Ülkücüler Afrin’deki Mehmetçik için Dua Etti

Gebze Ülkü Ocakları’nda düzenlenen Kuran-ı Kerim tilavetinde Afrin’deki askerler için dualar edildi.

‘Karabacak sınıfta kaldı’  

‘Karabacak sınıfta kaldı’   

 CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, “Şükrü Karabacak’ın karnesi çok zayıf sınıfta kaldı.” dedi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI