27 Temmuz 2017 Perşembe 15:45
 • 3,638 TL
 • 3,903 TL
 • 144,20 TL
 • 90.491
KOCAELİ 29°

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR "GERİ DÖNÜŞÜMLE" HAYALLERİNE KAVUŞACAK

 LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR
 • 0
 • 1491

Lösemili çocukların hayallerini gerçekleştirebilmek için kurulan Bir Dileğim Var Derneği'nin başlattığı kampanya çerçevesinde, kullanılmayan cep telefonlarının elektronik atık tesisinde işlenmesinden elde edilen gelirle, Türkiye'nin dört bir yanında tedavi gören çocukların hayallerinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

OYUNCU ALPER TÜREDİ, LÖSEMİ OLAN KIZINI 15 YIL ÖNCE KAYBETMİŞTİ

Lösemi olan kızını 15 yıl önce kaybeden sinema ve tiyatro oyuncusu Alper Türedi tarafından kurulan Bir Dileğim Var Derneği'nin başlattığı kampanyada, vatandaşların kullanmadığı cep telefonları toplanarak, Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren elektronik atık geri dönüşüm tesisinde işlenecek.  Bu sayede hem telefonlarının içindeki tehlikeli atıkların çevreye olan zararları önlenecek hem de değerli metaller geri dönüştürülerek, elde edilen gelirle lösemili çocukların tablet, telefon, kıyafet, oyuncak ya da bir ünlüyle tanışma gibi talepleri karşılanacak.

GENEL SEKRETER GÖKHAN İNCEOĞLU;“AMACININ LÖSEMİLİ ÇOCUKLARIN DİLEKLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK OLDUĞUNU” SÖYLEDİ

Derneğin genel sekreteri Gökhan İnceoğlu, yaptığı açıklamada, derneğin kuruluş amacının lösemili çocukların dileklerini gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Sinema ve tiyatro oyuncusu Alper Türedi'nin Facebook'ta kurduğu topluluğun 500 bin üyesi olduğunu, bugün faaliyetlerine dernek çatısı altında sürdürdüklerini anlatan İnceoğlu, "Hastanelerde ziyaret ettiğimiz çocukların dileklerini öğrenerek, bu 500 bin üyemize sosyal medya üzerinden bilgilendirme yapıyoruz. Sağ olsun gönüllülerimiz de bunları toparlayıp, bize gönderiyorlardı fakat iş büyüdükten sonra bu geri dönüşüm projesiyle ilgili çalışmaya başladık. Araştırma yaptıktan sonra geri dönüşüm şirketiyle çalışmaya karar verdik." şeklinde konuştu.

"LÖSEMİLİ ÇOCUKLARIN AİLELERİ İÇİN KONUKEVLERİ YAPACAĞIZ"

Amaçlarının, Türkiye'de kullanılmayan cep telefonları ve bilgisayarları, hem geri dönüşüme kazandırmak hem de oluşturdukları fonla lösemili çocukların dileklerini gerçekleştirme olduğunu ifade eden İnceoğlu, şunları kaydetti: "Buradan oluşturulan bütçeyle konuk evi yaptırmak istiyoruz çünkü bizim destek verdiğimiz lösemi hastası çocukların başka şehirden gelen aileleri hastane önünde kalmak zorunda kalıyorlar. Onların bu sıkıntılarını çözüp, biraz olsun destek olabilmek için böyle bir proje geliştirdik. Sağ olsun elektronik atık geri dönüşüm tesisi Exitcom Recycling bizimle beraber hareket etme kararı aldı. Şu anda cep telefonları yağmaya başladı. Çok ciddi bir destek var. Çok mutluyuz. İnsanlar telefon açarak, başka şeyler de göndermek istiyorlar. Çok duyarlılar. Buraya bozuk telefon ve tablet, laptoplar yağmaya başladı. Umarım tahmin ettiğimizden daha kısa sürede bu projemizden olumlu sonuçlar alacağız. Başka hastanelerde başka konuk evleri de yapmaya çalışacağız. Şu anda geldiğimiz noktadan çok memnunuz."

EXİTCOM RECYCLİNG'İN GENEL MÜDÜRÜ MURAT ILGAR; "CEP TELEFONLARININ ÇEVREYE OLAN ZARARLARI DA ÖNLENMİŞ OLACAK"

Elektronik atık geri dönüşüm tesisi Exitcom Recycling'in genel müdürü Murat Ilgar, Bir Dileğim Var Alper Türedi Derneği ile gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesiyle Türkiye genelinde toplanan cep telefonlarının geri dönüştürülmesinden elde edilecek geliri derneğe bağışlayacaklarını belirtti. Bu projeyle hem cep telefonlarının geri dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlanacağını hem telefonlardan çıkan pillerin çevreye zararının önleneceğini ifade eden Ilgar, "Hem de değerli malzemelerden elde edilecek geliri derneğe bağışta bulunarak, çocuklarımızın hayallerinin gerçekleşmesine katkı sağlamış olacağız. Evlerinde atıl durumdaki cep telefonları kargo aracılığıyla firmamıza gönderiliyor. Biz burada bunların kayıtlarını tutuyoruz. Geri dönüşüm tesisinde kırıldıktan, imha edildikten sonra telefondaki değerli maddelerin ücretini derneğe vereceğiz." diye konuştu. Ilgar, gelen cep telefonlarının özel kırıcılarla imhasının yapıldığını, dolayısıyla telefondaki kişiye özel bilgilerin de imha edildiğini belirterek, "Cep telefonlarının, elektronik atıktaki en değerli kısmı altın, gümüş, paladyumdur. İçinde tehlikeli olarak da piller var. Dolayısıyla telefondaki bilgiler de imha edilmiş oluyor. Bizler telefonun içindeki kişiye özel bilgileri imha ediyoruz. Hem içerisinden çıkan değerli metalleri ekonomiye kazandırıyoruz. Hem de tehlikeli pillerin çevreye olan zararlarını önleyerek, geri dönüşümünü sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

 DİZİ VE SİNEMA OYUNCUSU MÜJDE UZMAN; "KAMPANYAYA SANAT CAMİASINDAN BÜYÜK DESTEK VAR"

Projeye gönüllü olarak destek veren dizi ve sinema oyuncusu Müjde Uzman, geri dönüşüm projesinden haberdar olduktan sonra katkı sağlamak için çalışmalara başladığını söyledi. Böyle güzel ve yararlı bir projenin içinde olmaktan mutlu olduğunu dile getiren Uzman, sanat camiasının da projeye ciddi anlamda destek verdiğini belirterek, şöyle konuştu; "Benim ve çevremdeki birçok insanın evinde kullanmadığı cep telefonları, atamıyoruz, satamıyoruz. Hiçbir şey yapamıyoruz. Böyle faydalı bir şeye dönüşeceğini öğrenince, hemen gönüllü olmak istedim. Öncelikle projemizi tanıtıp, evlerindeki elektronik atıkları ne yapabileceklerini anlatıyoruz. Ben de bu konuda sanat camiasına daha kolay ulaşabileceğim için daha büyük bir farklılık oluşturabileceğiz. Sağ olsunlar yakından ilgileniyorlar. Çünkü bu hasta çocuklara yardım etmek hepimizin vicdani sorumluluğu." Teknolojik atık konusunun önemli bir mesele olduğunu dile getiren Uzman, "Hem çevreye katkımız olduğunu hissedip hem de ortaya çıkacak ücretsiz konuk evi yapılmasında böyle bir şeye katkı sağlanması güzel. Projeye destek ve katılımın yoğun olması sevindirici bir gelişme." ifadelerini kullandı.

 

 

  

   

1491 defa okundu.

DİĞER HABERLER

BARLAR SOKAĞI’NDA BU YAZ YİNE EĞLENCE TAVAN

BARLAR SOKAĞI’NDA BU YAZ YİNE EĞLENCE TAVAN

Ramazan ayını bünyelerindeki tadilatlarla geçiren Barlar Sokağı barları yeni yüzleri ve yeni konseptleriyle eğlencenin yine merkezi durumda olacaklar. İşte “Bu yaz nerede ne var?” sorularınızın cevapları.

CÜCE SU AYGIRI  "MELA" İLK KEZ ZİYARETÇİLERİN KARŞISINDA

CÜCE SU AYGIRI  

 Kocaeli'ndeki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi sakinlerinden cüce su aygırı ailesinin 7 yaşındaki üyesi "Malya"nın 3 ay önce dünyaya getirdiği "Mela", ilk ziyaretçilerin karşısına çıktı. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerden cüce su aygırlarının popülasyonu, "Canlı gen bankası" olarak adlandırılan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde arttırılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda 22 Şubat 2017 dünyaya gelen "Mela", aradan geçen sürede adaptasyon sürecini tamamlamasının ardından ilk kez hayvanat bahçesinin misafirlerine tanıtıldı. Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Gökmen Aydın, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk yavru su aygırı "Mela"nın artık ziyaretçiyle buluştuğunu söyledi.

KOCAELİ’NİN EN İYİLERİ

KOCAELİ’NİN EN İYİLERİ

   Nasıl da geçiyor zaman. Yaklaşık iki senemi doldurdum Kocaeli’nde. Hoş sadaalara tanık olmuş, iyi ki diyebileceğim çok anı biriktirmiş, bunu yazarken anımsadım tekrar. Onun için Allah’a şükürler olsun. Şimdi hazır yoğun tatil planları yapmaya odaklanmışken bu iki sene içerisinde Kocaeli’nde uğramış olduğum, güzel deneyimler yakaladığım ve size de güzel faydalar sağlayabileceğini düşündüğüm önerilerim olacak. Ben sordum ve kendileri Siz Vip Kocaeli Dergisi okuyucuları için yanıtladılar. Şimdi sizler için derlediğim Kocaeli’nin En İyileri yazım…

BİR ADAM, BİR ÇOCUK VE ORTADOĞU’NUN SESSİZ TRAVMASI

 BİR ADAM, BİR ÇOCUK VE ORTADOĞU’NUN SESSİZ TRAVMASI

“Bir çocuk, oyun oynamak yerine susmayı tercih ediyorsa birileri vebali ödenmeyecek günahlar işlemiştir” cümlesi ile dikkat çeken “Toprak ve Kefaret” adlı kitabın yazarı Pınar Fidan Işık ile bir araya geldik. Ortadoğu’daki bireysel travmalara dikkat çeken Işık; güç, bağışlama, inanç ve savaş kavramlarını irdeliyor.

Optik Yanılsamalar

Optik Yanılsamalar

Geçen ay kaldığım yerden devam; en son pek çok çiftin bebeklerinin cinsiyetini bilmek istemediklerinden bahsetmiştim. Çoğu sürpriz olarak kalmasını tercih ediyor, isim seçmiyor bebek alışverişi yapmıyorlar ya da kız da olsa erkek de olsa giyebileceği türden renklerde bebek odası hazırlayıp yine ortada renklerde kıyafet alıyorlar.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI HİZMET SUNAN, TERCİH EDİLEN VE ÖNERİLEN TEK OFİS; REMAX MAXIMUM

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI HİZMET SUNAN, TERCİH EDİLEN VE ÖNERİLEN TEK OFİS; REMAX MAXIMUM

Remax Maximum ofisini devir aldıktan sonra, ofis başarısını daha da artıran Aynur Ceylan’la tekrar bir araya geldik. Ocak 2017’de yaptığımız röportajın üzerinden 6 ay geçti. Zirvede yerini sağlamlaştıran, sektöründe kurumsal firma denildiğinde ilk akla gelen Remax Maximum ofisin ilk 6 ayını değerlendirdik ve yılın ikinci 6 ayı için tekrar hedefler aldık. İşte Broker Aynur Ceylan ve zirvedeki Remax Maximum’un başarılı Gayrimenkul Danışmanları…

KÖŞE YAZARLARI