24 Eylül 2017 Pazar 18:50
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 25°

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  
  • 0
  • 1209

Hayatın içinde koşuştururken, yaptığımız beslenme hatalarından birisi de öğün atlamak.   Yaşadığımız en büyük sıkıntı da kan şekeri ve tansiyonda oluşan dalgalanmalara bağlı bir takım problemler.  (Göz kararması, baş ağrısı, halsizlik, denge kaybı vb.)   Uzun süren açlığın ardından en uygun olduğumuz an ise, aşırı yemek yiyerek başka bir hataya daha sebep oluyoruz.  Hemen ardından da hazımsızlık, uyku hali, konstipasyon vb. kapımızı çalıyor. 

Özetleyerek bahsettiğim bu durumu, öğünlerimizde Glisemik İndeksi düşük besinlere yer vererek daha rahat kontrol edebiliriz. Besinlerin Glisemik İndeks değerleri sayesinde, diyet örüntümüzle metabolizmayı daha düzenli çalışmaya zorlayacak, kilo kontrolünden tutun, doğru enerji kullanımına, zindeliğe dek birçok faydayı beraberinde kazanmış olacağız.

 

Dyt. Özlem UZCAN DURAN

 

GLİSEMİK İNDEKS, karbonhidrat içeren besinlerin kan şekerini etkileme seviyesi olarak tanımlanabilir.  Besinlerin temel bileşenlerinden olan Karbonhidratlar, sindirim işlemi ile birlikte kana karışırlar. En hızlı şekilde kana karışanlar, en yüksek Glisemik İndekse sahip olanlardır. Glisemik İndeks değerleri, besinlerin yapısının yanında, pişirme ve saklama yöntemlerinden de etkilenmektedir.    

 

Karbonhidratlar, besinlerin içerisinde bulunan, vücutta enerji oluşturmak için kullanılan maddelerdir.  Sindirim aşamasına geldiğinde, Glikoz şeklinde kana karışır.  Dokularda, oksijen varlığında enzimlerin yardımı ile oluşan yanma sonucu enerji, su ve karbondioksite dönüşür.  Kandaki Glikoz’un fazlası, karaciğerde Glikojen olarak depolanır.  Glikojen, ani gereksinimler için kullanılır.  Kaslarda Glikojen’in bulunması, beden hareketleri için önemlidir.      

           

Bitkisel besinler (tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyveler) ile süt ve ürünleri, karbonhidrat içeren gıdalardır.  Ette bulunan karbonhidrat çeşidi olan Glikojen, hayvan kesildikten kısa bir süre sonra parçalanmakta ve yenildiğinde vücuda karbonhidrat kazandırmamaktadır.

 

YÜKSEK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESİN ÇEŞİTLERİ

Besinlerde bulunan karbonhidrat çeşitlerinden en çok tüketileni, çay şekeri olarak da bilinen şekerdir.  Çay şekeri, reçel, bal, gazlı içecekler ile rafine edilmiş yiyeceklerin çoğunda(beyaz un, beyaz pirinç, paket patates vb.) ve süt-yoğurtta bulunan karbonhidrat türü, basit karbonhidratlar sınıfındadır.  Bu tür karbonhidratlar, vücutta kolay sindirilir ve hızlıca kana karışır.  Dolayısıyla kan şekeri hızlı yükselmiş olur. Glisemik İndeksi yüksek olan gruptur.  Yüksek GI değerine sahip besinler aktivite sonrası vücuttaki karbonhidrat depolarının tekrar dolmasına yardımcı olurlar.

 

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESİN GRUPLARI

Karbonhidratların diğer türü olan kompleks karbonhidratlar  (nişasta ve lifler);  tahıllar, sebze-meyve, makarna, patates gibi gıdalarda ve kuru baklagillerde (barbunya, nohut, k. fasulye vb.) bulunur.  Bu çeşit karbonhidrat, vücutta yavaş yavaş sindirilen çeşittir.  Kana geçişi de basit karbonhidratlara göre daha geç olmaktadır.   Dolayısıyla kan şekeri daha yavaş etkilenmektedir.  Ayrıca  bitkisel gıdalarda bulunan, vücutta sindirilemeyen bir kompleks karbonhidrat türü olan lifler; mide ve bağırsaklarda su emerek şişmekte, böylece açlık duygusunu önlemekte, şekerlerin  sindirilmesini yavaşlatması sonucu kan şekerinin düzenli seyrini sağlamakta, bağırsaklarda bulunan atık ürünlere hacim kazandırarak, daha kolay  vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.  Bu nedenle gün içerisinde mutlaka vücuda alınması gerekli karbonhidratlardır.  Sebze ve meyvelerde, kuru baklagillerde, tahıllarda bulunan lifler, özellikle kabuk kısımda yer almaktadır.  Bu nedenle, kabuğu ile yenebilen gıdaları, kabukları ile tüketmek, vücuda daha fazla lif alımını sağlamış olacaktır.

 

Genetik olarak şeker hastalığı riski olan ve/veya şeker hastası olan bireyler, düşük Glisemik İndeksli besinlerle, pankreasdan insülin hormonunun salınımını kontrol altında tutabilirler.  Böylece kan şekeri seviyeleri dengede olacak ve hastalığın etkilerinin ortaya çıkması ötelenecektir. 

 

 

Kilo kontrolü sağlayan, zayıflama diyeti yapan kişiler de, diyet örüntülerindeki düşük Glisemik İndeksli besinlerle, tokluk hissini elde edecek, vücut enerji kullanımı daha kontrollü olacak, metabolizma daha düzgün çalışacaktır. Böylece zindeliklerini kaybetmeden kilo kontrolü sağlayacaklardır.

 

HEDEF: GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESİNLERLE BESLENMEK…

 

Bilinç düzeyimizi arttırarak, yanlış oturttuğumuz küçük bir davranışımızı dahi düzeltebilirsek, hayatın koşuşturmacasında sağlığımızı korumak, kolaylaşacaktır.  Bu noktada beslenme planı oluşturulurken Glisemik İndeks kavramına dikkat önemli…

Keyifli paylaşımlara…

1209 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Öncelikle herkese kocaman bir “MERHABA” demek istiyorum. Ben Burcu Uskan Aslan. 10 yaşında dünyalar tatlısı Ecrin Deniz’in annesiyim. Sizlerle bu köşede bundan sonra; “Çocuklarımızla nereye gidebiliriz, nasıl etkinlikler yapabiliriz?” üzerine paylaşımlarım olacak. Umarım paylaştığımız bu güzel anlar, sizler için de yol gösterici olur. Okumaya değer bulduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit’in tarih kokan Kapanca Sokağı restorasyon çalışmalarıyla tekrar canlandı. Gidilmesi, görülmesi hatta keşfedilmesi gereken bir sokak. Selim Sırrı Paşa Konağı’nın da yer aldığı sokakta, Türk konut mimarisiyle inşa edilen geleneksel evlerin seyrine doyamayacaksınız

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

Fazlasıyla üretken, korkusuz bir girişimci, Hayallerinin peşinden koşan bir iç mimar. Gülçin hanım, Gülçin Karaaslan Mimarlıkta, başarılı tasarımcı Soner Yıldırım ile çalışmalarına devam ediyor. Her gün İzmit’ten Ataşehir Ağaoğlu My Prestige’deki ofisine gidiyor. Sonrasında gününün nasıl geçtiğini anlamanız için benim gibi 1 tam günü onunla geçirmeniz gerekiyor. Arada görüştüğümüzde yoğunluğundan bahsediyordu. Aynı şuan benim size bahsettiğim gibi. Ancak ben bunu tam olarak anlayamıyordum, aynı şuan sizin beni tam olarak anlayamadığınız gibi

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

İzmit’te bir kafe vardır, bir de LUCA.

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

Geçtiğimiz ay sıra dışı ziyaretle bir ada ülkesi olan Malta’yı ziyaret ettim. Bu ziyaretin başrolünde, dil okuluna gidip, orada evlenen ve bu güzel adaya yerleşen 17 yıllık Maltalı aslen İzmitli Serkan Başkut var. Uzun zamandır yazılarımı takip eden Serkan, bu küçük ve sevimli adayı İzmit’e tanıtmak istemiş. Bana ulaşarak Malta’yı tanıtma fikrini benle paylaştı. Sonrasında Malta Turizm Bakanlığı’nı da işe dahil ederek; bu projeyi gerçekleştirmemizde başrolü oynadı.

Farkı, meleklerin elinden olması; GÖLCÜK DOWN CAFE

Farkı, meleklerin elinden olması; GÖLCÜK DOWN CAFE

Burası bir hayal ürünü, Burası tamamen şahıs desteğiyle yapılmış, Birlik ve beraberlikle oluşmuş bir yer.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI