22 Şubat 2018 Perşembe 03:55
  • 3.7970 TL
  • 4.6795 TL
KOCAELİ 12°

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

Bigman Çakman
  • 0
  • 3025

Hayatın içinde koşuştururken, yaptığımız beslenme hatalarından birisi de öğün atlamak.   Yaşadığımız en büyük sıkıntı da kan şekeri ve tansiyonda oluşan dalgalanmalara bağlı bir takım problemler.  (Göz kararması, baş ağrısı, halsizlik, denge kaybı vb.)   Uzun süren açlığın ardından en uygun olduğumuz an ise, aşırı yemek yiyerek başka bir hataya daha sebep oluyoruz.  Hemen ardından da hazımsızlık, uyku hali, konstipasyon vb. kapımızı çalıyor. 

Özetleyerek bahsettiğim bu durumu, öğünlerimizde Glisemik İndeksi düşük besinlere yer vererek daha rahat kontrol edebiliriz. Besinlerin Glisemik İndeks değerleri sayesinde, diyet örüntümüzle metabolizmayı daha düzenli çalışmaya zorlayacak, kilo kontrolünden tutun, doğru enerji kullanımına, zindeliğe dek birçok faydayı beraberinde kazanmış olacağız.

 

Dyt. Özlem UZCAN DURAN

 

GLİSEMİK İNDEKS, karbonhidrat içeren besinlerin kan şekerini etkileme seviyesi olarak tanımlanabilir.  Besinlerin temel bileşenlerinden olan Karbonhidratlar, sindirim işlemi ile birlikte kana karışırlar. En hızlı şekilde kana karışanlar, en yüksek Glisemik İndekse sahip olanlardır. Glisemik İndeks değerleri, besinlerin yapısının yanında, pişirme ve saklama yöntemlerinden de etkilenmektedir.    

 

Karbonhidratlar, besinlerin içerisinde bulunan, vücutta enerji oluşturmak için kullanılan maddelerdir.  Sindirim aşamasına geldiğinde, Glikoz şeklinde kana karışır.  Dokularda, oksijen varlığında enzimlerin yardımı ile oluşan yanma sonucu enerji, su ve karbondioksite dönüşür.  Kandaki Glikoz’un fazlası, karaciğerde Glikojen olarak depolanır.  Glikojen, ani gereksinimler için kullanılır.  Kaslarda Glikojen’in bulunması, beden hareketleri için önemlidir.      

           

Bitkisel besinler (tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyveler) ile süt ve ürünleri, karbonhidrat içeren gıdalardır.  Ette bulunan karbonhidrat çeşidi olan Glikojen, hayvan kesildikten kısa bir süre sonra parçalanmakta ve yenildiğinde vücuda karbonhidrat kazandırmamaktadır.

 

YÜKSEK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESİN ÇEŞİTLERİ

Besinlerde bulunan karbonhidrat çeşitlerinden en çok tüketileni, çay şekeri olarak da bilinen şekerdir.  Çay şekeri, reçel, bal, gazlı içecekler ile rafine edilmiş yiyeceklerin çoğunda(beyaz un, beyaz pirinç, paket patates vb.) ve süt-yoğurtta bulunan karbonhidrat türü, basit karbonhidratlar sınıfındadır.  Bu tür karbonhidratlar, vücutta kolay sindirilir ve hızlıca kana karışır.  Dolayısıyla kan şekeri hızlı yükselmiş olur. Glisemik İndeksi yüksek olan gruptur.  Yüksek GI değerine sahip besinler aktivite sonrası vücuttaki karbonhidrat depolarının tekrar dolmasına yardımcı olurlar.

 

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESİN GRUPLARI

Karbonhidratların diğer türü olan kompleks karbonhidratlar  (nişasta ve lifler);  tahıllar, sebze-meyve, makarna, patates gibi gıdalarda ve kuru baklagillerde (barbunya, nohut, k. fasulye vb.) bulunur.  Bu çeşit karbonhidrat, vücutta yavaş yavaş sindirilen çeşittir.  Kana geçişi de basit karbonhidratlara göre daha geç olmaktadır.   Dolayısıyla kan şekeri daha yavaş etkilenmektedir.  Ayrıca  bitkisel gıdalarda bulunan, vücutta sindirilemeyen bir kompleks karbonhidrat türü olan lifler; mide ve bağırsaklarda su emerek şişmekte, böylece açlık duygusunu önlemekte, şekerlerin  sindirilmesini yavaşlatması sonucu kan şekerinin düzenli seyrini sağlamakta, bağırsaklarda bulunan atık ürünlere hacim kazandırarak, daha kolay  vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.  Bu nedenle gün içerisinde mutlaka vücuda alınması gerekli karbonhidratlardır.  Sebze ve meyvelerde, kuru baklagillerde, tahıllarda bulunan lifler, özellikle kabuk kısımda yer almaktadır.  Bu nedenle, kabuğu ile yenebilen gıdaları, kabukları ile tüketmek, vücuda daha fazla lif alımını sağlamış olacaktır.

 

Genetik olarak şeker hastalığı riski olan ve/veya şeker hastası olan bireyler, düşük Glisemik İndeksli besinlerle, pankreasdan insülin hormonunun salınımını kontrol altında tutabilirler.  Böylece kan şekeri seviyeleri dengede olacak ve hastalığın etkilerinin ortaya çıkması ötelenecektir. 

 

 

Kilo kontrolü sağlayan, zayıflama diyeti yapan kişiler de, diyet örüntülerindeki düşük Glisemik İndeksli besinlerle, tokluk hissini elde edecek, vücut enerji kullanımı daha kontrollü olacak, metabolizma daha düzgün çalışacaktır. Böylece zindeliklerini kaybetmeden kilo kontrolü sağlayacaklardır.

 

HEDEF: GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESİNLERLE BESLENMEK…

 

Bilinç düzeyimizi arttırarak, yanlış oturttuğumuz küçük bir davranışımızı dahi düzeltebilirsek, hayatın koşuşturmacasında sağlığımızı korumak, kolaylaşacaktır.  Bu noktada beslenme planı oluşturulurken Glisemik İndeks kavramına dikkat önemli…

Keyifli paylaşımlara…

3025 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI