20 Eylül 2017 Çarşamba 13:58
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 33°

BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN NE YEDİĞİMİZİ BİLELİM…

BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN NE YEDİĞİMİZİ BİLELİM…
  • 0
  • 1549

Hayatın içinde koşuştururken, fizyolojik ihtiyaçlarımızı çoğu zaman yapmış olmak için yerine getiriyoruz.  Beslenme eylemi de temel gereksinimlerimizden bir tanesi.   Neyse ki, çoğumuz için aynı zamanda bir zevk aracı…  Yani, tüketilecek gıdanın hem bedene hem ruha hitap etmesi söz konusu.  Hal böyle olunca, ne yediğiniz ve kalitesi daha da önemli hale geliyor. Yoğun tempoya rağmen, daha dikkatli seçimler yapılmaya çalışılıyor.

   Çeşidin çok olduğu, dostlarımızla birlikte tatlı sohbetlerimizi paylaştığımız, hem göze hem mideye hitabeden bir sofra düşlediğimizde, çağrıştırdığı duygular yüzümüzde tebessüm sağlıyor. Kusursuz olması için elden ne gelirse yapılıyor. İlk iş, menü planlamak.  Ardından  malzeme listesi çıkaracak ve alışverişe gideceksiniz.  Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmak isterim:  İlkemiz sağlıklı beslenmek.  Bunun temel kuralı ise, hem ruh sağlığımızı hem de beden sağlığımızı koruyacak şekilde besinlerden faydalanmak.  Aceleye gelmiş bir alışveriş, besin hijyeninden ürün kalitesine birçok konunun tarafınızdan atlanması demek olacaktır.

ETİKET OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANALIM…

Besinler, üretimden soframıza gelene dek,  çeşitli işlemlerden geçiyor.  Özellikle   gelişen teknoloji sayesinde, hazır besin çeşidi artmış ve neredeyse her besine ulaşabilmek mümkün hale gelmiş durumda.  Tüketici olarak, sağlıklı beslenme ilkeleri ışığı altında, bu besinlerden elbette faydalanacağız.  Altını çizmek istediğim nokta, bu besinlerin hijyenik şartlarla hazırlandığının ve sofralarımıza gelene dek bu şartların korunduğunun, tarafımızdan takibi. 

İlk aşama Ambalaj Kontrolü

Ambalajlı herhangi bir ürünü elinize aldığınızda, paketin açık olmaması, vakumlu bir paketse hava almamış olması, bir şekilde darbe alarak yırtılmamış olması, küf vb. biyolojik etmenlerle kirlenmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.

İkinci aşama Üretim ve Son Kullanma Tarihlerinin Kontrolü

Gıda Yasasının ambalaj üzerinde bulunmasını zorunlu tuttuğu bilgilerden birisi de üretim ve son kullanma tarih bilgilerinin varlığıdır. Mutlaka bu tarihler kontrol edilmelidir. Böylece, güvenli aralıkta bulunan besin alarak, olası sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunur.

İçindekiler Bilgisi

Besinin bileşiminde bulunan ana ve yardımcı besinlerin ne olduğu ve hatta bazılarında oranları, ambalaj üzerinde tüketici bilgisine sunuluyor. Bu bilgi sayesinde, hem damak tadımıza en yakın besini seçebiliyor hem de içerikte yer alan gıda katkı maddeleri vb. yardımcı kimyasalların, kullanım sınırlarını denetlemiş oluyoruz.

Besin Öğesi Bilgisi

Beslenmenin kişiye özel olduğu, beslenme biliminin en temel söylevidir. Bu doğrultuda, tüketeceğiniz besini satın alırken, hangi besin öğesini (enerji, karbonhidrat, yağ vb.),  ne oranda ve günlük ihtiyacınızın ne kadarını karşılayacak şekilde size sunacağı bilgisini edinmelisiniz.  Böylece, gün içerisindeki beslenme planınızın ana hatları da ortaya çıkacaktır. 

Saklama Koşulları

Besini evimize götürdük ve kullanmak için bir süre de evde beklemesi gerekiyor veya paketi açtık ve ihtiyacımız kadarını kullandık. Ambalaj üzerinde yer alan saklama koşulları bilgisi sayesinde, besini en uygun koşullarda depolayacak ve güvenli şekilde besinden maksimum düzeyde faydalanmış olacağız.

En Uygun Kullanma Tarifi

Teknolojinin gelişimiyle besin çeşidinin arttığından söz etmiştim.  Öyle ki, damak tadınıza en uygun şekilde hazırlayabileceğiniz tarzda ve sunumda ürün portföyü sözkonusu.  Ambalaj üzerinde nasıl hazırlayacağınız bilgisi detaylı ve çoğunlukla resmedilerek size aktarılıyor. Tek yapmanız gereken, etikete şöyle bir göz atmak. 

Üretim Yeri ve İletişim Bilgileri

Firmalar, ürünleri ile ilgili olarak olası en ufak bir sorunda ve/veya tüketici memnuniyet geribildirimlerini alabilmek adına, firma bilgilerinin ambalaj üzerinde yer almasını sağlarlar.  Böylece ürün geliştirme çalışmalarına destek sağlamanızı beklerler.

Ambalajı Uygun Şekilde Yok Etme Bilgisi

Son yıllarda tüketicinin de bilinçlenmesi sayesinde, özellikle geri dönüşüm ve böylece çevreye en az zarar düşüncesiyle, ambalaj çeşitleri de geliştirilmiştir. Tüketici olarak üzerimize düşen, etiket üzerinde yer alan bu bilgi doğrultusunda, en uygun şekilde ambalajı yok etmek olmalıdır.

Ne yediğimizi bilirsek, alacağımız tat ve haz, bir o kadar artacaktır. Gelecekte karşılaşabileceğimiz beslenme ile ilgili sorunların  önüne geçebilmiş olacağız.  Böylece hem ruhumuz hem de bedenimiz  mutlu olacak.

 

1549 defa okundu.

DİĞER HABERLER

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit’in tarih kokan Kapanca Sokağı restorasyon çalışmalarıyla tekrar canlandı. Gidilmesi, görülmesi hatta keşfedilmesi gereken bir sokak. Selim Sırrı Paşa Konağı’nın da yer aldığı sokakta, Türk konut mimarisiyle inşa edilen geleneksel evlerin seyrine doyamayacaksınız

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

Fazlasıyla üretken, korkusuz bir girişimci, Hayallerinin peşinden koşan bir iç mimar. Gülçin hanım, Gülçin Karaaslan Mimarlıkta, başarılı tasarımcı Soner Yıldırım ile çalışmalarına devam ediyor. Her gün İzmit’ten Ataşehir Ağaoğlu My Prestige’deki ofisine gidiyor. Sonrasında gününün nasıl geçtiğini anlamanız için benim gibi 1 tam günü onunla geçirmeniz gerekiyor. Arada görüştüğümüzde yoğunluğundan bahsediyordu. Aynı şuan benim size bahsettiğim gibi. Ancak ben bunu tam olarak anlayamıyordum, aynı şuan sizin beni tam olarak anlayamadığınız gibi

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

İzmit’te bir kafe vardır, bir de LUCA.

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

Hayatın içinde koşuştururken, yaptığımız beslenme hatalarından birisi de öğün atlamak.   Yaşadığımız en büyük sıkıntı da kan şekeri ve tansiyonda oluşan dalgalanmalara bağlı bir takım problemler.  (Göz kararması, baş ağrısı, halsizlik, denge kaybı vb.)   Uzun süren açlığın ardından en uygun olduğumuz an ise, aşırı yemek yiyerek başka bir hataya daha sebep oluyoruz.  Hemen ardından da hazımsızlık, uyku hali, konstipasyon vb. kapımızı çalıyor. 

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

Geçtiğimiz ay sıra dışı ziyaretle bir ada ülkesi olan Malta’yı ziyaret ettim. Bu ziyaretin başrolünde, dil okuluna gidip, orada evlenen ve bu güzel adaya yerleşen 17 yıllık Maltalı aslen İzmitli Serkan Başkut var. Uzun zamandır yazılarımı takip eden Serkan, bu küçük ve sevimli adayı İzmit’e tanıtmak istemiş. Bana ulaşarak Malta’yı tanıtma fikrini benle paylaştı. Sonrasında Malta Turizm Bakanlığı’nı da işe dahil ederek; bu projeyi gerçekleştirmemizde başrolü oynadı.

Farkı, meleklerin elinden olması; GÖLCÜK DOWN CAFE

Farkı, meleklerin elinden olması; GÖLCÜK DOWN CAFE

Burası bir hayal ürünü, Burası tamamen şahıs desteğiyle yapılmış, Birlik ve beraberlikle oluşmuş bir yer.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI