21 Kasım 2017 Salı 03:54
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 10°

BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN NE YEDİĞİMİZİ BİLELİM…

BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN NE YEDİĞİMİZİ BİLELİM…
  • 0
  • 1664

Hayatın içinde koşuştururken, fizyolojik ihtiyaçlarımızı çoğu zaman yapmış olmak için yerine getiriyoruz.  Beslenme eylemi de temel gereksinimlerimizden bir tanesi.   Neyse ki, çoğumuz için aynı zamanda bir zevk aracı…  Yani, tüketilecek gıdanın hem bedene hem ruha hitap etmesi söz konusu.  Hal böyle olunca, ne yediğiniz ve kalitesi daha da önemli hale geliyor. Yoğun tempoya rağmen, daha dikkatli seçimler yapılmaya çalışılıyor.

   Çeşidin çok olduğu, dostlarımızla birlikte tatlı sohbetlerimizi paylaştığımız, hem göze hem mideye hitabeden bir sofra düşlediğimizde, çağrıştırdığı duygular yüzümüzde tebessüm sağlıyor. Kusursuz olması için elden ne gelirse yapılıyor. İlk iş, menü planlamak.  Ardından  malzeme listesi çıkaracak ve alışverişe gideceksiniz.  Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmak isterim:  İlkemiz sağlıklı beslenmek.  Bunun temel kuralı ise, hem ruh sağlığımızı hem de beden sağlığımızı koruyacak şekilde besinlerden faydalanmak.  Aceleye gelmiş bir alışveriş, besin hijyeninden ürün kalitesine birçok konunun tarafınızdan atlanması demek olacaktır.

ETİKET OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANALIM…

Besinler, üretimden soframıza gelene dek,  çeşitli işlemlerden geçiyor.  Özellikle   gelişen teknoloji sayesinde, hazır besin çeşidi artmış ve neredeyse her besine ulaşabilmek mümkün hale gelmiş durumda.  Tüketici olarak, sağlıklı beslenme ilkeleri ışığı altında, bu besinlerden elbette faydalanacağız.  Altını çizmek istediğim nokta, bu besinlerin hijyenik şartlarla hazırlandığının ve sofralarımıza gelene dek bu şartların korunduğunun, tarafımızdan takibi. 

İlk aşama Ambalaj Kontrolü

Ambalajlı herhangi bir ürünü elinize aldığınızda, paketin açık olmaması, vakumlu bir paketse hava almamış olması, bir şekilde darbe alarak yırtılmamış olması, küf vb. biyolojik etmenlerle kirlenmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.

İkinci aşama Üretim ve Son Kullanma Tarihlerinin Kontrolü

Gıda Yasasının ambalaj üzerinde bulunmasını zorunlu tuttuğu bilgilerden birisi de üretim ve son kullanma tarih bilgilerinin varlığıdır. Mutlaka bu tarihler kontrol edilmelidir. Böylece, güvenli aralıkta bulunan besin alarak, olası sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunur.

İçindekiler Bilgisi

Besinin bileşiminde bulunan ana ve yardımcı besinlerin ne olduğu ve hatta bazılarında oranları, ambalaj üzerinde tüketici bilgisine sunuluyor. Bu bilgi sayesinde, hem damak tadımıza en yakın besini seçebiliyor hem de içerikte yer alan gıda katkı maddeleri vb. yardımcı kimyasalların, kullanım sınırlarını denetlemiş oluyoruz.

Besin Öğesi Bilgisi

Beslenmenin kişiye özel olduğu, beslenme biliminin en temel söylevidir. Bu doğrultuda, tüketeceğiniz besini satın alırken, hangi besin öğesini (enerji, karbonhidrat, yağ vb.),  ne oranda ve günlük ihtiyacınızın ne kadarını karşılayacak şekilde size sunacağı bilgisini edinmelisiniz.  Böylece, gün içerisindeki beslenme planınızın ana hatları da ortaya çıkacaktır. 

Saklama Koşulları

Besini evimize götürdük ve kullanmak için bir süre de evde beklemesi gerekiyor veya paketi açtık ve ihtiyacımız kadarını kullandık. Ambalaj üzerinde yer alan saklama koşulları bilgisi sayesinde, besini en uygun koşullarda depolayacak ve güvenli şekilde besinden maksimum düzeyde faydalanmış olacağız.

En Uygun Kullanma Tarifi

Teknolojinin gelişimiyle besin çeşidinin arttığından söz etmiştim.  Öyle ki, damak tadınıza en uygun şekilde hazırlayabileceğiniz tarzda ve sunumda ürün portföyü sözkonusu.  Ambalaj üzerinde nasıl hazırlayacağınız bilgisi detaylı ve çoğunlukla resmedilerek size aktarılıyor. Tek yapmanız gereken, etikete şöyle bir göz atmak. 

Üretim Yeri ve İletişim Bilgileri

Firmalar, ürünleri ile ilgili olarak olası en ufak bir sorunda ve/veya tüketici memnuniyet geribildirimlerini alabilmek adına, firma bilgilerinin ambalaj üzerinde yer almasını sağlarlar.  Böylece ürün geliştirme çalışmalarına destek sağlamanızı beklerler.

Ambalajı Uygun Şekilde Yok Etme Bilgisi

Son yıllarda tüketicinin de bilinçlenmesi sayesinde, özellikle geri dönüşüm ve böylece çevreye en az zarar düşüncesiyle, ambalaj çeşitleri de geliştirilmiştir. Tüketici olarak üzerimize düşen, etiket üzerinde yer alan bu bilgi doğrultusunda, en uygun şekilde ambalajı yok etmek olmalıdır.

Ne yediğimizi bilirsek, alacağımız tat ve haz, bir o kadar artacaktır. Gelecekte karşılaşabileceğimiz beslenme ile ilgili sorunların  önüne geçebilmiş olacağız.  Böylece hem ruhumuz hem de bedenimiz  mutlu olacak.

 

1664 defa okundu.

DİĞER HABERLER

BEN DE YOK DEMEMELİ, İNSAN KENDİNİ KONTROL ETMELİ.

BEN DE YOK DEMEMELİ, İNSAN KENDİNİ KONTROL ETMELİ.

Yakalandığı meme kanseri hayatının geri kalanına yön verdi

ENEZ’DE (AİNOS) ÜÇ GÜN

ENEZ’DE (AİNOS) ÜÇ GÜN

Gülerek; “Yine kayboldun” tatlı sitemini yapan dostlara; “Üç günlüğüne Enez’e kaçtım” yanıtını verdiğimde, bir bölümünün; “Enez nerede” sorusuyla karşılaştım.

Kasım’da AŞK BAŞKADIR

Kasım’da AŞK BAŞKADIR

Kasım ayından hepinize kucak dolusu sevgiler. Kasım ayı yemyeşil ağaçların yapraklarını sararttığı, sonbaharın iyice hissedildiği bir ay olması sebebiyle insanda hüznü çağrıştırır. Ben ve kızımda ise bu hüznün sebebi bir tık daha fazladır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kasım sabahı aramızdan ayıran bu ay yaklaştıkça, onu anmak için her sene bir etkinlik yaparız

TURK CHOPPER “BAŞKAN”

TURK CHOPPER “BAŞKAN”

Geçtiğimiz sayılarda Ender Garage ile yaptığımız röportajda Selahattin Ender ile keyifli bir çekim gerçekleştirdik. Her ay farklı konular ve konuklar ile yaptığım çekimlerde farklı hikayelere şahit oluyorum

Benim Güzel Ailem “GÖKMEN AİLESİ”

Benim Güzel Ailem “GÖKMEN AİLESİ”

Bu ay Özel Mira Anaokulu Miracle Kids’in kurucuları Eyüp Gökmen ve Lena Tuğper Gökmen’in evine konuk olduk. Bir kere özellikle şunu söylemek isterim, kahkahaların bir röportajı nasıl sabote ettiğini bu röportajda tanık oldum. i

Uzman Konuşma Terapisti YASEMİN TEKİN uyarıyor! ANNE VE BABALAR MUTLAKA OKUMALI!

Uzman Konuşma Terapisti YASEMİN TEKİN uyarıyor! ANNE VE BABALAR MUTLAKA OKUMALI!

Fizomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, İki yaş itibariyle konuşmayan çocuk derhal bir konuşma terapistine götürülmeli çünkü gecikme ileri de hem konuşma güçlüğüne hem de biliçsel geriliğe neden olabilir" dedi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI