27 Temmuz 2017 Perşembe 15:40
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 29°

BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN NE YEDİĞİMİZİ BİLELİM…

BİLİNÇLİ TÜKETİM İÇİN NE YEDİĞİMİZİ BİLELİM…
  • 0
  • 1217

Hayatın içinde koşuştururken, fizyolojik ihtiyaçlarımızı çoğu zaman yapmış olmak için yerine getiriyoruz.  Beslenme eylemi de temel gereksinimlerimizden bir tanesi.   Neyse ki, çoğumuz için aynı zamanda bir zevk aracı…  Yani, tüketilecek gıdanın hem bedene hem ruha hitap etmesi söz konusu.  Hal böyle olunca, ne yediğiniz ve kalitesi daha da önemli hale geliyor. Yoğun tempoya rağmen, daha dikkatli seçimler yapılmaya çalışılıyor.

   Çeşidin çok olduğu, dostlarımızla birlikte tatlı sohbetlerimizi paylaştığımız, hem göze hem mideye hitabeden bir sofra düşlediğimizde, çağrıştırdığı duygular yüzümüzde tebessüm sağlıyor. Kusursuz olması için elden ne gelirse yapılıyor. İlk iş, menü planlamak.  Ardından  malzeme listesi çıkaracak ve alışverişe gideceksiniz.  Bu noktada küçük bir hatırlatma yapmak isterim:  İlkemiz sağlıklı beslenmek.  Bunun temel kuralı ise, hem ruh sağlığımızı hem de beden sağlığımızı koruyacak şekilde besinlerden faydalanmak.  Aceleye gelmiş bir alışveriş, besin hijyeninden ürün kalitesine birçok konunun tarafınızdan atlanması demek olacaktır.

ETİKET OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANALIM…

Besinler, üretimden soframıza gelene dek,  çeşitli işlemlerden geçiyor.  Özellikle   gelişen teknoloji sayesinde, hazır besin çeşidi artmış ve neredeyse her besine ulaşabilmek mümkün hale gelmiş durumda.  Tüketici olarak, sağlıklı beslenme ilkeleri ışığı altında, bu besinlerden elbette faydalanacağız.  Altını çizmek istediğim nokta, bu besinlerin hijyenik şartlarla hazırlandığının ve sofralarımıza gelene dek bu şartların korunduğunun, tarafımızdan takibi. 

İlk aşama Ambalaj Kontrolü

Ambalajlı herhangi bir ürünü elinize aldığınızda, paketin açık olmaması, vakumlu bir paketse hava almamış olması, bir şekilde darbe alarak yırtılmamış olması, küf vb. biyolojik etmenlerle kirlenmemiş olmasına dikkat etmek gerekir.

İkinci aşama Üretim ve Son Kullanma Tarihlerinin Kontrolü

Gıda Yasasının ambalaj üzerinde bulunmasını zorunlu tuttuğu bilgilerden birisi de üretim ve son kullanma tarih bilgilerinin varlığıdır. Mutlaka bu tarihler kontrol edilmelidir. Böylece, güvenli aralıkta bulunan besin alarak, olası sindirim sistemi rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunur.

İçindekiler Bilgisi

Besinin bileşiminde bulunan ana ve yardımcı besinlerin ne olduğu ve hatta bazılarında oranları, ambalaj üzerinde tüketici bilgisine sunuluyor. Bu bilgi sayesinde, hem damak tadımıza en yakın besini seçebiliyor hem de içerikte yer alan gıda katkı maddeleri vb. yardımcı kimyasalların, kullanım sınırlarını denetlemiş oluyoruz.

Besin Öğesi Bilgisi

Beslenmenin kişiye özel olduğu, beslenme biliminin en temel söylevidir. Bu doğrultuda, tüketeceğiniz besini satın alırken, hangi besin öğesini (enerji, karbonhidrat, yağ vb.),  ne oranda ve günlük ihtiyacınızın ne kadarını karşılayacak şekilde size sunacağı bilgisini edinmelisiniz.  Böylece, gün içerisindeki beslenme planınızın ana hatları da ortaya çıkacaktır. 

Saklama Koşulları

Besini evimize götürdük ve kullanmak için bir süre de evde beklemesi gerekiyor veya paketi açtık ve ihtiyacımız kadarını kullandık. Ambalaj üzerinde yer alan saklama koşulları bilgisi sayesinde, besini en uygun koşullarda depolayacak ve güvenli şekilde besinden maksimum düzeyde faydalanmış olacağız.

En Uygun Kullanma Tarifi

Teknolojinin gelişimiyle besin çeşidinin arttığından söz etmiştim.  Öyle ki, damak tadınıza en uygun şekilde hazırlayabileceğiniz tarzda ve sunumda ürün portföyü sözkonusu.  Ambalaj üzerinde nasıl hazırlayacağınız bilgisi detaylı ve çoğunlukla resmedilerek size aktarılıyor. Tek yapmanız gereken, etikete şöyle bir göz atmak. 

Üretim Yeri ve İletişim Bilgileri

Firmalar, ürünleri ile ilgili olarak olası en ufak bir sorunda ve/veya tüketici memnuniyet geribildirimlerini alabilmek adına, firma bilgilerinin ambalaj üzerinde yer almasını sağlarlar.  Böylece ürün geliştirme çalışmalarına destek sağlamanızı beklerler.

Ambalajı Uygun Şekilde Yok Etme Bilgisi

Son yıllarda tüketicinin de bilinçlenmesi sayesinde, özellikle geri dönüşüm ve böylece çevreye en az zarar düşüncesiyle, ambalaj çeşitleri de geliştirilmiştir. Tüketici olarak üzerimize düşen, etiket üzerinde yer alan bu bilgi doğrultusunda, en uygun şekilde ambalajı yok etmek olmalıdır.

Ne yediğimizi bilirsek, alacağımız tat ve haz, bir o kadar artacaktır. Gelecekte karşılaşabileceğimiz beslenme ile ilgili sorunların  önüne geçebilmiş olacağız.  Böylece hem ruhumuz hem de bedenimiz  mutlu olacak.

 

1217 defa okundu.

DİĞER HABERLER

BARLAR SOKAĞI’NDA BU YAZ YİNE EĞLENCE TAVAN

BARLAR SOKAĞI’NDA BU YAZ YİNE EĞLENCE TAVAN

Ramazan ayını bünyelerindeki tadilatlarla geçiren Barlar Sokağı barları yeni yüzleri ve yeni konseptleriyle eğlencenin yine merkezi durumda olacaklar. İşte “Bu yaz nerede ne var?” sorularınızın cevapları.

CÜCE SU AYGIRI  "MELA" İLK KEZ ZİYARETÇİLERİN KARŞISINDA

CÜCE SU AYGIRI  

 Kocaeli'ndeki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi sakinlerinden cüce su aygırı ailesinin 7 yaşındaki üyesi "Malya"nın 3 ay önce dünyaya getirdiği "Mela", ilk ziyaretçilerin karşısına çıktı. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerden cüce su aygırlarının popülasyonu, "Canlı gen bankası" olarak adlandırılan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde arttırılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda 22 Şubat 2017 dünyaya gelen "Mela", aradan geçen sürede adaptasyon sürecini tamamlamasının ardından ilk kez hayvanat bahçesinin misafirlerine tanıtıldı. Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Gökmen Aydın, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk yavru su aygırı "Mela"nın artık ziyaretçiyle buluştuğunu söyledi.

KOCAELİ’NİN EN İYİLERİ

KOCAELİ’NİN EN İYİLERİ

   Nasıl da geçiyor zaman. Yaklaşık iki senemi doldurdum Kocaeli’nde. Hoş sadaalara tanık olmuş, iyi ki diyebileceğim çok anı biriktirmiş, bunu yazarken anımsadım tekrar. Onun için Allah’a şükürler olsun. Şimdi hazır yoğun tatil planları yapmaya odaklanmışken bu iki sene içerisinde Kocaeli’nde uğramış olduğum, güzel deneyimler yakaladığım ve size de güzel faydalar sağlayabileceğini düşündüğüm önerilerim olacak. Ben sordum ve kendileri Siz Vip Kocaeli Dergisi okuyucuları için yanıtladılar. Şimdi sizler için derlediğim Kocaeli’nin En İyileri yazım…

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR "GERİ DÖNÜŞÜMLE" HAYALLERİNE KAVUŞACAK

 LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR

Lösemili çocukların hayallerini gerçekleştirebilmek için kurulan Bir Dileğim Var Derneği'nin başlattığı kampanya çerçevesinde, kullanılmayan cep telefonlarının elektronik atık tesisinde işlenmesinden elde edilen gelirle, Türkiye'nin dört bir yanında tedavi gören çocukların hayallerinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

BİR ADAM, BİR ÇOCUK VE ORTADOĞU’NUN SESSİZ TRAVMASI

  BİR ADAM, BİR ÇOCUK  VE ORTADOĞU’NUN  SESSİZ TRAVMASI

“Bir çocuk, oyun oynamak yerine susmayı tercih ediyorsa birileri vebali ödenmeyecek günahlar işlemiştir” cümlesi ile dikkat çeken “Toprak ve Kefaret” adlı kitabın yazarı Pınar Fidan Işık ile bir araya geldik. Ortadoğu’daki bireysel travmalara dikkat çeken Işık; güç, bağışlama, inanç ve savaş kavramlarını irdeliyor.

Optik Yanılsamalar

Optik Yanılsamalar

Geçen ay kaldığım yerden devam; en son pek çok çiftin bebeklerinin cinsiyetini bilmek istemediklerinden bahsetmiştim. Çoğu sürpriz olarak kalmasını tercih ediyor, isim seçmiyor bebek alışverişi yapmıyorlar ya da kız da olsa erkek de olsa giyebileceği türden renklerde bebek odası hazırlayıp yine ortada renklerde kıyafet alıyorlar.

KÖŞE YAZARLARI