24 Şubat 2018 Cumartesi 10:53
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

CAN DOSTUM VEHBİ VE LATTE

Bigman Çakman
  • 0
  • 2858

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

Haftada yakşalık 15 adet Latteli paylaşım yapan Vehbi  uzun bir bekleyişin ardından süpriz şekilde

sahiplendiği kedisinin hikayesini kendisi anlatıyor. Hikaye

diyoruz ama gerçekten hikaye gibi. Düşünün  ki kedi kendi ismini kendi koyuyor.

 

Vehbi; bir kediye sahip olmaya nasıl karar verdin ve bu süreç nasıl ilerlerdi ?

 

Aslında bu süreçin başlangıçı  kedi ve köpek arasında sahiplenmeden önceki 1 yıla  kadar dayanıyor. Sürekli kedi mi acaba köpek mi diyerek yaklaşık bir yıl bunun kararını vermeye çalıştım. Sürenin uzun olması sizi biraz şaşırtabilir ama sadece bu sahiplenme sürecinde değil, diğer karar verme aşamalarıda bu şekilde  bu kadar uzayabiliyor bazen. Heleki bir canlıyı sahiplenmek olunca mevzu aslında normal sürenin biraz altında oldu. Ama sonunda hiç beklemediğim bir şekilde ile Latte ile yollarımız birleşti. Pek düşünmüyordum bu şekilde bir can dostu edineceğimi.

 

Süre neden bu kadar uzun peki ?

 

Ya sanırım ben biraz detaycı bir adamım, Önce bir sahiplenme fikri geliyor, sonra o fikri kabullenmeye calisiyorum olur mu olmaz mı diye, daha sonra kabul ettiğimi varsayıp sahiplendikten sonra beni ne gibi bir sorumluluk bekliyor onu araştıyorum. Cinsin özelliklerini araştıyorum, iyi yanları kötü yanları vs.vs. hepsinden haberdar olmak istiyordum. Çünkü sürpriz seven bir adam değilim.

 

Bunların hepsini yaptıktan sonra baktım halen tatmin olmuyorum hemen bunları tecrübe sahibi insanlar ile paylaşıyorum ve bir fikir alışverişi dönemi başlıyor. Eğer ne istediğinizi biliyorsanız gerçekten hayvan sahiplenmiş kişiler ile konuşmanız sizin için ileride ne yapacağınız konusunda yol gösterici oluyor. Ama fikriniz yoksa ve sadece sahiplenmek için sahiplenecekseniz bence bu kişilerden uzak durun, çünkü olmayan bilginiz ile kafanızı karıştırabilir, gözünüzde büyeyebilir sahiplenme süreci.

Nasıl son buldu bu sahiplenme süreci ?

 

Yaklaşık 5-6 ay önce abim Yücehan Canıgeniş ile birşey konuşmak için buluştuk. Evdeyim gelsene dedi, çıktım gittim. Sohbet muhabbet derken beyaz halının üzerinde kıpırdayan birşey fark ettim. Aman Allahım, gördüğüm şey belkide gördüğüm en tatlı kediydi. Pamuk gibi bembeyaz, deniz mavisi gözler ile henüz sesi cıkmayan 30 günlük yavru bir Scottish Fold. Yaklaşık 1 yıldır süren acaba kedimi köpek mi soruları bu pamuğu gördükten sonra son buldu. Biraz öpüşüp koklaştıktan sonra hemen abime aynısından istiyorum diye baskı pres. Biraz beklersen senide sahiplendiririz dedi. Ne kadar daha bekleyebilirim diye kendime söylenirken. Heycanlı ve meraklı bekleyiş başladı. Birinci haftanın sonunda Yücehan Abimi arayıp abi hani ne oldu benim kedi ? diye biraz isyan ettim. Ayarlayacağız abim deyip beklememi söyledi, İkinci hafta yine bir telefon, abi hadi bekliyorum bak.

 

Abim yine aynı şekilde biraz daha bekle dedi. İki hafta bitmiş halen bir kedim yoktu. Üçüncü haftaya girdiğimize bir pazar günü arayacaktım  dedim pazar pazar rahatsız etmeyeyim yarın yanına gider konuşurum dedim. O gün aramaktan vazgeçtim. Pazartesi sabahı 08:30 da telefonum çalmaya başladı. Beni tanıyanlar bilir benim o saatte telefonu açmam bir kenara gözümü açıp güneş doğmuşmu diye bile bakamıyorum :). Neyse ısrarlı 4-5 aramadan sonra,  VK abim yengen birşey getiriyor hemen ofise geç al onu. Yarım uykulu bir şekilde ofise geçtim.

 

Sürpriz sevmem demiştim :)

 

3 haftadır abimin başını yemiştim, ve sonuç olarak bir pazartesi sabahı, 3 hafta önce halının üzerinde şapşik şapşik dolşan o Scottish Fold  bana hediye edilmişti :) Biraz şaşkın birazda  nasıl yani yaaa modunda  sahiplenme süreci gerçekleşti.

 

Latteciğim 3 haftada tüyünü bırakmadık koltuk halı bırakmayınca zorunlu olarak  thevkstudios’a transfer edildi. Ufak yaşta evlatlık verilmesi belki üzmüş olabilir ama sonraki süreçte  doğru birine evlatlık verilmenin rahatlığını ailecek yaşadılar :))

 

Latte ile birlikte sende neler değişti ?

 

Klasik olacak ama  en büyük değişim sinir strees oranındaki büyük düşüş. Bu şapşik durumlar ne olursa olsun o oyuncu yönüyle bendeki birçok şeyi alıp götürüyor. İkinci olarak ise ofiste yanlız çalışıyorum ben. Canımın sıkıldığı zamanlarda kendim dışarı atıyordum. Gidip bir kahve içerim sonra gelir

devam ederim kaldığımdan yerden fikri hep vardı. Şimdi ise latte ile 30 dakika hepsine bedel.

 

Hatta bazen canımın sıkılmasını beklemiyorum  işi gücü bırakıp onunla ilgileniyorum anlamsız oyunlar oynuyoruz

 

Peki neden “ Latte “ ismini koydunuz ?

 

İsim  konusu tam bir  komedi. Yücehan abimdeyken adı Ponçik idi Lattenin :)  Öz babası evlatlık verince Ponçiği üvey babasıda yeni bir isim koyma hakkını kendine gördü. Sonra aklımdaki bir kaç isim ile  seslenip nasıl duracağını tepkisini ölçmeye baktım. Tabi olaya kız arkadaşım dahil olana kadar. O başka bir isim ben başka bir isim için baskı yapıyoruz birbirimize. Sonunda bir kağıta Latte diğerine Pablo yazıp katlayıp Lattenin önüne attık. Sonra seçim yapmasını istedik. Mama sanıp kağıtlara yönelip Latte’yi seçti. Arkadaşlarım “ ya bu ne kahve sevdası böyle, kedinin adını bile latte koymuşsun yuh “  felan diyorlar. Bu köşe aracılığı ilede aslında durumun öyle olmadığını söylemiş oldum. Kedim latte kendi adını kendi koydu.

 

Latte nasıl bir kedi ?

İskoçyanın suyundan mı havasında mı yoksa  scottish fold ırkının özelliğinden mi bilmiyorum ama çok değişken bir kedi Latte. Bazen oyuncu yönü ile sizi yoruyor. Bazen ise komediyen oluyor gülüp kırıp geçiriyor. Bir bağ kurmayı başarırsanız eğer  söz dinleyen sizin takip eden akıllı bir kedi. Ama genelde uykucu. Ofiste yaşadığı için kendisi geceleri ne yapıyor bilmiyorum ama gündüz 7-8 saat aralıklı uyuyor. Hele kendisi ile ilgilenen oyun oynayan yoksa 12-13 saat uyuduğuda oluyor.

 

Kedi sahiplenmeyi düşünenler için önerileriniz var mı ?

 

Öncelikle bu sahiplenme olayını benim kadar uzun olmasada ince ve detaylı düşünsünler. Çünkü sizinle yaşamaya alışmış bir canlnının sorumluğuğunu kabul etmiş oluyorsunuz. Bu sorumluluk bazen onunla oyun oynama sorumluluğu bazen ise zamanında önüne taze su koymak. Ama kedinin köpeğe göre daha masrafsız ve daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum ve daha temiz. Köpek için günlük dışarı çıkarıp tuvalet ihtiyacını gidermek gerekirken kedi için ise haftalık kumunu değiştirmeniz yeterli olacaktır. Zaten kumunu temiz tutun mamasını zamanında verin suyu taze olduktan sonra sadece oyun oynaması kalıyor size. Oda zaten o istediği zaman oluyor. Siz istediğiniz zaman oynamak pek mümkün değil. Onun dışında cinse göre tüy problemi olacak ama alabileceğiniz en temiz

hayvanlardan biridir kedi.Ama en baştan dediğiniz “ sahiplenmeye “ öncelik göstermeye özen göstermekte fayda var.

 

2858 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

Bütün Kocaeli Ören Bayan ile ÖRÜKLENECEK

Bütün Kocaeli Ören Bayan ile ÖRÜKLENECEK

8 yıl önce Ören Bayan ismiyle yola çıkan Çiğdem Eroğlu,  Afrika Örgüsü ve Rasta saç modellerini müşterilerine uygulayarak kısa zaman içinde Kocaeli’de bir marka haline geldi

ANKET

KÖŞE YAZARLARI