16 Aralık 2017 Cumartesi 19:58
 • 3.8718 TL
 • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

ÇOCUKLAR ÜLKESİNE YOLCULUK

Çocuklar Ülkesine Yolculuk
 • 0
 • 2295

Öncelikle herkese kocaman bir “MERHABA” demek istiyorum. Ben Burcu Uskan Aslan. 10 yaşında dünyalar tatlısı Ecrin Deniz’in annesiyim. Sizlerle bu köşede bundan sonra; “Çocuklarımızla nereye gidebiliriz, nasıl etkinlikler yapabiliriz?” üzerine paylaşımlarım olacak. Umarım paylaştığımız bu güzel anlar, sizler için de yol gösterici olur. Okumaya değer bulduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

Hazırlayan: Burcu Uskan Aslan

 

EYLÜL AYI BİZİM İÇİN DOĞUM GÜNÜ AYI

Minik prensesim Ecrin, bundan 10 sene önce 5 Eylül gecesi dünyaya gözlerini açtı. Her anne gibi yaşadığım mutluluğu tarif etmem mümkün değil. Her sene 5 Eylül yaklaşmaya başlayınca bizim evi tatlı bir telaş alır. 1 yaşından itibaren gerek evimizde, gerek Sapanca’daki bahçemizde, gerekse dışarıda birçok mekânda doğum günü partisi düzenledik. Her sene sorduğum gibi bu sene de Ecrin’e “Bu sene hangi konseptle doğum günü partisi istersin diye ?” sordum.

 

ANNE BEN ARTIK SADECE ARKADAŞLARIMLA EĞLENDİĞİM BİR PARTİ İSTİYORUM!

Bu sene 5.sınıfa geçen ve yeni sisteme göre ortaokul 1.sınıf öğrencisi sayılan kızım bana ; “Ben artık çocuk doğum günleri istemiyorum anne! Arkadaşlarımla sadece baş başa eğlenebileceğim bir parti istiyorum” dedi. Kızımın bu tepkisi üzerine ne diyeceğimi bilemeyen ben de düşünmeye koyuldum.

 

VE AKLA GELEN EN PARLAK FİKİR “KİDZANİA”

Hem kızımın istediği gibi bir doğum günü partisi yaşamasını, hem de onun yanında olmamı istemediği için bunu en güvenli ve sağlıklı nerede yapabileceğimi düşünürken daha önce de sık sık gittiğimiz İstanbul ‘da bulunan “KİDZANİA” aklıma geldi.

 

ÇOCUKLAR ÜLKESİ KİDZANİA

Kidzania ile ilk tanışmamız, Ecrin ile hem eğlenip hem de öğrenerek nasıl aktiviteler yapabilirim diye internette araştırma yaparken oldu. Peşine o hafta sonu için açık olduğu saatleri öğrenip hemen oraya gitmiştik. İlk deneyimimiz olduğu için çok heyecanlıydık. 8000 m2 üzerine kurulu bu alanda, birbirinden farklı ve eğlenceli 65 aktivite alanında eğlenecekti. Benim ve babasının gözünde güvenlikten kaynaklı büyüyen korkuya rağmen, Ecrin de ise durum tam tersi idi. Kidzania’nın içerisine girmek için Türk Hava Yolları tarafından hazırlanmış olan check-in noktalarından geçip çocuğunuzu ve ailenizi tanımlatmanız gerekiyordu. Giriş yapmak için sırada beklerken Ecrin sevinçle bağırdı “ BEN BURAYA BAYILDIM” .

 

TÜM KORKULARIM BİR ANDA BİTTİ!

Check-in yaptırma sırası bize geldiğinde, kafamdaki tüm soruları görevli personele bir bir sormaya başladım. İçeride çocuklara aktivite alanında ebeveyn müdahalesinin kesinlikle yasak olduğunu gelmeden önce öğrenmiştim. Görevli personel sorduğum soruları tek tek cevapladı. Ve ekledi ; “İsterseniz çocuğunuz kendi başına bile içeriye girip Kidzania’nın tadını çıkarabilir”. Yok artık! Diye düşünürken, Ecrin’in koluna kişi bilgileri tanımlanmış olan elektronik bir bileklik takıldı. Bu bileklik sayesinde istediğimiz herhangi bir an onun Kidzania içerisinde nerede olduğunu kameralar ile öğrenebileceğimizi söyledi. Biz ilk seferinde olduğumuz için onunla içeriye girmeyi tercih ettik. Ne de olsa kim bir annenin burasının güvenli olup olmadığını, kendi gözleriyle görmesine engel olabilirdi ki J

 

KENDİ PARANI KENDİN KAZANACAKSIN…

Çocuklara eğlenerek meslekleri öğreten bu harika yerin kendine ait bir para birimi var. Bu para birimine “KİDZOS” deniliyor. Giriş yapan her çocuğa 50 Kidzos’un yanı sıra birde Kidzania haritası veriliyor. Bu haritada çocukların hangi aktiviteleri yapınca para kazanabilecekleri ya da hangi aktiviteleri yapınca para harcamaları gerekeceği çok açıklayıcı bir şekilde gösteriliyor. Ecrin bu haritaya bayılıyor; “ ANNEEEEE, aynı oynadığımız define avı oyunu gibi”!

 

 

KEŞKE BENDE ÇOCUK OLSAM…

İçeriye girdiğimizde daha önce resimlerini görmüş olmama rağmen resmen ağzım açık kaldı. Her şey çocuklar için düşünülmüştü. Tüm görevliler çocuklara “Hanımefendi ya da Beyefendi” diye hitap ediyorlardı. Çocukların güvenliği için gerekli olan her türlü düzenleme görevli personeller tarafından yapılıyordu. Ebeveynlere ise sadece çocuklarının inanılmaz mutlu o anlarına tanık olmak kalıyordu. İşte o an her aktiviteye katılmak isteyen ben, 4-14 yaş arası hizmet veren bu harika yerde yaş engeline takıldım

 

ARABA KULLANMAK MI İSTİYORSUN, KİDZANİA EHLİYETİNİ ALDIN MI ?

O kadar çok aktivite var ki, Ecrin hangisine girmek istediğine karar veremiyordu. Ve en sonunda Opet’in çocuklar için kurmuş olduğu araç kullanma parkı ve akaryakıt istasyonunu seçti. Araba kullanmak için sıra bize gelince, görevli personel Ecrin’e Kidzania ehliyetini sordu. Tabi ki ehliyetimiz yok! Ehliyet almak için Ford’un hazırladığı sürüş eğitimi alanından eğitim alıp, Magrabi Optik’ten göz muayenesi olup, AVIS’ten araba kiralaması gerektiğini söyledi. Ve harika eğlence bu şekilde başlamış oldu. Her bir aktivite alanında o mesleğin detaylarını onlara görevli personeller anlattı ve sonrasında tüm katılımcı çocuklar o meslekle ilgili aktiviteleri kendileri yaptılar. Ve iki sene geçerli olan Kidzania Ehliyeti hak ederek ve çalışarak Ecrin’in oldu.

 

 

ANNE KARNIM ACIKTI, O ZAMAN YEMEĞİNİ KENDİN YAP ECRİN J

İçeride eşimle kendimizi gerçekten gereksiz hissediyoruz. Her şey o kadar güzel kurgulanmış ki! Ecrin’e haber verip cafe alanına oturmaya gidiyoruz. 1 saat sonra Ecrin yanımıza geliyor “Anne karnım acıktı!!!!”. Tüm işleyişi kapmış olan ben boş durur muyum? “Tamam, annecim, “o zaman kendi yemeğini kendin yapmalısın” diyorum. Çünkü bizim kız diğer aktivitelerden daha yemekleri kendi yapması gereken aktiviteleri görememiş

 

KIZ HALAYA ÇEKER…

Sushi Co standına geçen Ecrin’in mutluluğu iki kat artıyor. Çevremde ki herkes bilir ki sushi hiçbir zaman pek bana göre bir yiyecek olmamıştır. Ailemiz de sushi yemeyi seven bir diğer kişi ise Ecrin’in Senem Halası, “bu kız kesin halaya çekti” diyerek aktivite için sıramızı bekliyoruz. Ecrin ise; Sushi Co’nun en sonunda şehrimizde açılması ile beraber neredeyse oradan çıkamaz olduğu için, Kidzania’da burayı bulmuş olmasına çok seviniyor. Ve kendi elleriyle kendi yemeğini hazırlıyor.

 

 

 

YOLDA UYUMAK GARANTİ !

Gizli Ajan Merkezinden, dondurma yapımına, deprem simülatöründen, uçak kokpitine bir çok etkinliğe katılan Ecrin için Kidzania’nın kapanış saati geliyor. Eğlenceye doyamamış olan Ecrin’in “ne olur bir daha buraya gelelim” nidaları arasında Kidzania’dan ayrılıyoruz. Eve dönüş için arabaya binen Ecrin daha beşinci dakikası dolmadan yorgunluktan uykuya dalıyor. Ve bu ziyaretimizden sonra yaklaşık 10 kere daha Kidzania’yı ziyaret ediyoruz. Tabi ki artık o Kidzania’da eğlenirken, biz dışarıda alışveriş yapıyoruz.

 

5 EYLÜL KIDZANIA GÜNÜ…

Bu sene ise dergimiz çıktıktan 5 gün sonra oradayız. Artık büyüdüğünü iddia eden kızımın doğum günü partisini sevdiği arkadaşlarıyla beraber orada kutlayacağız. Doğum günü çocuklarına özel bir sürü aktivitesi olan Kidzania bakalım önümüzdeki sene de bizim fındığın ilgisini çekecek mi? Çünkü malum her sene daha fazla büyüdüğünü iddia ediyor 

 

KİDZANIA’YA GİDERKEN MUHAKKAK YAPMANIZ GEREKENLER…

 • Çocuklarınıza en rahat ettiği giysileri ve spor ayakkabı giydirmelisiniz.
 • Kışın bile gitseniz çok kalın kıyafetler giydirmekten uzak durun, çünkü koştururken çok fazla terliyorlar.
 • Kidzos’larını ve diğer eşyalarını koyması için, çocuğun hareketlerine engel olmayacak ve sürekli takıp çıkarmak zorunda kalmayacağı bir bel çantası kullanmasını sağlayın. Eğer bel çantanız yok ise Kidzania’nın hediyelik eşya kısmında satılan boyundan askılı minik çantalardan alabilirsiniz.
 • Hafta sonları, bayram tatilleri ve resmi tatiller gibi yoğunluğun fazla olduğu günlerde check-in esnasında sıra beklemek istemiyorsanız, biletlerinizi internet sayfaları üzerinden almanız sırada bekleme sürenizi azaltacaktır.
 • Kidzania’ya gitmeden önce internet sayfası üzerinden bulunan yiyecek firmalarını muhakkak kontrol edin. Çocuğunuzun damak tadına uygun yiyecek bulmaktan endişeliyseniz, yanına kendi hazırladığınız yiyeceği koyabilirsiniz.

EYLÜL’DE BUNLARI ÇOCUĞUNUZLA YAPMAYI UNUTMAYIN

 • 25 Ağustos’ta vizyona girmiş olan “Çılgın Hırsız 3” filmini izleyemediyseniz muhakkak bu filme gidin.
 • Yuvacık ya da Sapanca’da çocuğunuzla beraber kamp ya da trekking planlayın. ( Bir sonraki sayıda bu ay yapacağımız kamp ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.)
 • Kurban Bayramı’nda bez mendil alıp bayram harçlıklarını bu mendiller ile birlikte verin. Geleneklerimizi yaşatmak size kendinizi iyi hissettireceği gibi, çocuğunuz bu hediye karşısında çok mutlu olacaktır.
 • Malum bu ay birde miniklerin okulları açılıyor. Kırtasiye ve okul alışverişlerinizi yapmadan önce muhakkak geçen seneden elinizde kalan malzemelerinizi kontrol edin. Bu sizi aynı ürünü bir kere daha alma zahmetinden kurtarır.

Önümüzdeki ay yeni deneyimlerimizle görüşmek üzere, hepinize iyi bayramlar.

 

2295 defa okundu.

DİĞER HABERLER

O zaman, Tüm İzmit’e CHEERS!

O zaman, Tüm İzmit’e CHEERS!

Wes Hotel’in teras katında açılan Cheers Roof, ‘gastropub’ kültürünü ilimize taşıyarak, iyi yemek, iyi içki ve iyi müziği biraraya getirdi... Hem de Körfez’in muhteşem manzarasına karşı...

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Metabolizma, genetik miras ve çevresel faktörler etkisinde, kendisine sunduğumuz kaynaklarla beslenir, şekillenir ve aktivitesini sürdürmeye çalışır. Oluşturduğu etkiyi sağlık durumu ve fiziksel güç olarak hissettirir

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP Bölge Başkanı GÖKALP GÖKDEMİR; ŞUAN 2018 İÇİN KESİNLEŞMİŞ 7 PROJEMİZ VAR VE SÜREKLİ DE ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ.

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

Farklı bir model, farklı bir dil okulu.

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

Her şey özel bir şirkette operatör olarak çalışan Ertan Arslan ile İngilizce Öğretmeni Gülsün Arslan’ın 8.sınıf 13 yaşındaki güzeller güzeli kızları Esma’nın bir kedi istemesiyle başlamış.

BACK STAGE Mustafa Alarata

BACK STAGE Mustafa Alarata

Eylül sayımızda mega projelerin adamı Mustafa Alarata ile tanıştırmıştık sizi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI