27 Temmuz 2017 Perşembe 03:44
 • 3,638 TL
 • 3,903 TL
 • 144,20 TL
 • 90.491
KOCAELİ 29°

CÜCE SU AYGIRI  "MELA" İLK KEZ ZİYARETÇİLERİN KARŞISINDA

CÜCE SU AYGIRI  
 • 0
 • 1351

 Kocaeli'ndeki Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi sakinlerinden cüce su aygırı ailesinin 7 yaşındaki üyesi "Malya"nın 3 ay önce dünyaya getirdiği "Mela", ilk ziyaretçilerin karşısına çıktı. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerden cüce su aygırlarının popülasyonu, "Canlı gen bankası" olarak adlandırılan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesinde arttırılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda 22 Şubat 2017 dünyaya gelen "Mela", aradan geçen sürede adaptasyon sürecini tamamlamasının ardından ilk kez hayvanat bahçesinin misafirlerine tanıtıldı. Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Gökmen Aydın, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk yavru su aygırı "Mela"nın artık ziyaretçiyle buluştuğunu söyledi.

MELA’NIN AĞIRLIĞI 40 KİLOYA ULAŞTI

"Mela"nın ağırlığının 40 kilograma ulaştığını ifade eden Aydın, yavrunun istediği kadar yemek yediği ve annesinden süt emmeye devam ettiğini dile getirerek, "Annenin gözetimi altında hala. Bahçeye aldık ama aynı iklimi paylaştığı sitatunga, beç tavuğu, gri taçlı turna gibi diğer 2 yetişkin su aygırı ile bir araya henüz gelmedi. Çok merak edilen bir hayvandı. Bu nedenle artık ziyaretçiyle buluşturduk. Şu an bu alanda yaşayabilecek kapasiteye ulaştı. Havuzun ve bataklığın derinliğini yavruya göre ayarladık." şeklinde konuştu.

"AMAÇ, SOY DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK"

Yavrunun havuzu ve bataklığı da kullanabildiğini anlatan Aydın, yoğun ziyaretçiler arasında su aygırını görmek isteyenlerin de bulunduğunu aktardı. Aydın, "Mela"yı görme yönündeki talebe karşı koyamadıklarını dile getirerek, "Hayvanın da gerekli gelişimi sağladığını görünce artık ziyaretçiyle buluşturmak istedik. Bundan sonra hızlı bir şekilde kilo almaya devam edecek. Çünkü su aygırları doğal yaşamda da burada da izin versek sürekli yemek yiyen hayvanlar. Ama biz belirli bir diyet uyguluyoruz. Çünkü hayvanın o fiziksel gelişimi çok önemli. Yavaş yavaş kendini toparladıkça ve anneden de bağı uzaklaştıkça yani emmeyi bırakınca artık diğer canlılarla da bir araya gelmeye başlayacak." ifadesini kullandı.

ÜLKEMİZE BU CANLIYI İLK GETİREN HAYVANAT BAHÇESİ

Yakın dönemde diğer cüce su aygırlarıyla da yavrunun bir araya geleceğini belirten Aydın, şöyle konuştu; "Bu canlılardan doğal alanlarında 300'den az kaldığı söyleniyor. Ülkemize bu canlıyı ilk getiren bizim hayvanat bahçemiz. İlk önce 2 tane geldi, sonra bir daha ekledik. Ardında da bu yıl bir yavru elde ettik. Mutluyuz, bu çok önemli bir gelişme. Erkek nüfusunun çok azaldığı bir canlı cüce su aygırları. Biz bir dişi daha elde ettik. İnşallah ilerleyen dönemlerde bir erkek yavru da elde ederiz. Bizim temel amacımız, bu canlıları koruma altında tutup, soy devamlılığını sağlamak. Bunun için de mutlaka doğal yaşam standartlarına uygun ortamlar sunmalıyız ki, onlar yavru dünyaya getirebilsinler. Cüce su aygırı da bunun bir kanıtı oldu. İnşallah ilerleyen dönemlerde yeni yavrularla ziyaretçilerin karşısına çıkacağız."

   

      

 

1351 defa okundu.

DİĞER HABERLER

BARLAR SOKAĞI’NDA BU YAZ YİNE EĞLENCE TAVAN

BARLAR SOKAĞI’NDA BU YAZ YİNE EĞLENCE TAVAN

Ramazan ayını bünyelerindeki tadilatlarla geçiren Barlar Sokağı barları yeni yüzleri ve yeni konseptleriyle eğlencenin yine merkezi durumda olacaklar. İşte “Bu yaz nerede ne var?” sorularınızın cevapları.

KOCAELİ’NİN EN İYİLERİ

KOCAELİ’NİN EN İYİLERİ

   Nasıl da geçiyor zaman. Yaklaşık iki senemi doldurdum Kocaeli’nde. Hoş sadaalara tanık olmuş, iyi ki diyebileceğim çok anı biriktirmiş, bunu yazarken anımsadım tekrar. Onun için Allah’a şükürler olsun. Şimdi hazır yoğun tatil planları yapmaya odaklanmışken bu iki sene içerisinde Kocaeli’nde uğramış olduğum, güzel deneyimler yakaladığım ve size de güzel faydalar sağlayabileceğini düşündüğüm önerilerim olacak. Ben sordum ve kendileri Siz Vip Kocaeli Dergisi okuyucuları için yanıtladılar. Şimdi sizler için derlediğim Kocaeli’nin En İyileri yazım…

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR "GERİ DÖNÜŞÜMLE" HAYALLERİNE KAVUŞACAK

 LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR

Lösemili çocukların hayallerini gerçekleştirebilmek için kurulan Bir Dileğim Var Derneği'nin başlattığı kampanya çerçevesinde, kullanılmayan cep telefonlarının elektronik atık tesisinde işlenmesinden elde edilen gelirle, Türkiye'nin dört bir yanında tedavi gören çocukların hayallerinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

BİR ADAM, BİR ÇOCUK VE ORTADOĞU’NUN SESSİZ TRAVMASI

 BİR ADAM, BİR ÇOCUK VE ORTADOĞU’NUN SESSİZ TRAVMASI

“Bir çocuk, oyun oynamak yerine susmayı tercih ediyorsa birileri vebali ödenmeyecek günahlar işlemiştir” cümlesi ile dikkat çeken “Toprak ve Kefaret” adlı kitabın yazarı Pınar Fidan Işık ile bir araya geldik. Ortadoğu’daki bireysel travmalara dikkat çeken Işık; güç, bağışlama, inanç ve savaş kavramlarını irdeliyor.

Optik Yanılsamalar

Optik Yanılsamalar

Geçen ay kaldığım yerden devam; en son pek çok çiftin bebeklerinin cinsiyetini bilmek istemediklerinden bahsetmiştim. Çoğu sürpriz olarak kalmasını tercih ediyor, isim seçmiyor bebek alışverişi yapmıyorlar ya da kız da olsa erkek de olsa giyebileceği türden renklerde bebek odası hazırlayıp yine ortada renklerde kıyafet alıyorlar.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI HİZMET SUNAN, TERCİH EDİLEN VE ÖNERİLEN TEK OFİS; REMAX MAXIMUM

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI HİZMET SUNAN, TERCİH EDİLEN VE ÖNERİLEN TEK OFİS; REMAX MAXIMUM

Remax Maximum ofisini devir aldıktan sonra, ofis başarısını daha da artıran Aynur Ceylan’la tekrar bir araya geldik. Ocak 2017’de yaptığımız röportajın üzerinden 6 ay geçti. Zirvede yerini sağlamlaştıran, sektöründe kurumsal firma denildiğinde ilk akla gelen Remax Maximum ofisin ilk 6 ayını değerlendirdik ve yılın ikinci 6 ayı için tekrar hedefler aldık. İşte Broker Aynur Ceylan ve zirvedeki Remax Maximum’un başarılı Gayrimenkul Danışmanları…

KÖŞE YAZARLARI