24 Eylül 2017 Pazar 18:51
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 25°

DOYULMAZ LEZZET;KEKİK ET

DOYULMAZ LEZZET;KEKİK ET
  • 1
  • 2807

Dışarıdan baktığınızda içerideki cenneti keşfetmeniz zor

Geniş bir otopark, yeşilliklerle saklanmış bir şelale…

Şelaleyi keşfettiğiniz an, o geniş ferah mekanı da keşfetmiş olacaksınız.
Burası et üzerine her damağın merkezi,
Burası eşsiz bir kahvaltının da adresi.
Başkalarının ne yaptığı önemli değil,
Çünkü onlar bu işin piri…
Körfez Mahallesi D-130 Karayolu Üzeri
No:4 Yeniköy, Başiskele mevkiinde bulunan
Kekik Et, vermiş olduğumuz tarifin adresi.
Ve başında da SEZGİN ELLİBEŞ-Daha önceden Basrioğlu Piliç’tiniz, isim değişikliğine neden gittiniz?

Yaklaşık 4 yıl önce Fazlıoğlu Balık adı altında faaliyet gösteren dükkanı devraldık. Kocaeli’nde piliç çevirme olmadığı için Sezai abimin kayınpederinin Yalova’daki firması olan Basrioğlu Piliç isim hakkını alarak faaliyete başladık. Dükkanın ismi piliç çevirme olduğu için et satışında zorlandık ve eti anlatmak zor oldu. Bu nedenle yaklaşık 1 yıl önce radikal bir karar alarak markayı tescilledim ve Kekik-Et adı atlında devam ediyoruz.

 

 

 

“ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI
DOĞALDIR VE İSTEDİĞİNİZ SAATTE
KAHVALTI YAPABİLİRSİNİZ.”

-Kahvaltı konseptinizden bahseder misiniz?

Konseptimiz belli, serpme ve tabak. Serpme kahvaltımız 30,tabak kahvaltımız da yaklaşık 15 çeşit. Ürünlerimizin tamamı doğaldır. Peynirimiz Çanakkale’den, balımız Artvin’den, zeytinimiz de Gemlik’ten gelir. Yani her şeyin en iyisini ve yerinden almaya çalışıyoruz. Böreklerim, acukam, reçellerim ev yapımıdır. 3 sene 25 liradan uyguladığımız kahvaltı fiyatımızı, bu sene 30 lira yaptık.  Kahvaltı fiyatına dahil olmayanlar ise; pastırma, Rize kavurma, mıhlama, sucuklu yumurta ve portakal suyudur. Diğer her şey kahvaltı fiyatının içindedir. Bizde yol müşterisi yoktur, dükkana gelen müşteri oturmuş müşteridir yani hep aynı yüzler vardır, aile gibi olduk. Dükkana gelen müşterilerin %80’i böyle ve hep garsonlara ismiyle hitap ederler. Hafta içi dahil  8.30’da dükkan açılır ve o saatten itibaren çayımız ve kahvaltımız hazırdır. Kahvaltının bir saati yoktur. İstediğiniz saatte kahvaltı yapabilirsiniz.

 

 

 

“KOCAELİ’NDE KÖMÜRDE
PİLİÇ ÇEVİRMEYİ SADECE
BİZ YAPIYORUZ”

-Sizin piliç çevirmenizin özelliği nedir?

Kocaeli’nde kömürde piliç çevirmeyi sadece biz yapıyoruz. Biz şişe, bin 350 gramın altındaki tavuğu takmıyoruz. Mesela, bin 350 gram tavuk demek, diğer kasaplarda kesilen tavukların gününden biraz daha fazla gün beklemiş olması demektir. Çünkü derisinin yağlanıp, çevirmeye uygun olması gerekir.

“BEĞENMEDİĞİM HİÇBİR
ÜRÜNÜ DÜKKANIMA
SOKMUYORUM…”

-Özellikle isminizi değiştirmenize neden olan et ve diğer sunumlarınızı anlatır mısınız?

Et önemli bir konu,  Kocaeli’ nde birçok firma var. Biz diğer firmaların ne yaptığına bakmıyoruz, diğer firmalar bizim ne yaptığımıza bakabilir. Bizim zaten kimseyi örnek almamıza gerek yok, aile olarak gırtlak uzmanıyız. Ben beğenmediğim hiçbir şeyi müşterimin önüne koymuyorum. Eti koyduğum tahtasından, sosuna kadar, yanındaki ekmeklerine kadar her şey tek tek incelenip, öyle konur. Patates markalıdır, soğan, sarımsak markalıdır, zeytin yağı da keza öyle. Biz burada mutfakta kullandığımız malzemenin en iyisini almanın derdindeyiz. Ette zaten fiyat politikamız bellidir, piyasaya göre çok uygun veriyoruz.

 

 

“ÖNEMLİ OLAN, ALINAN
PARANIN KARŞILIĞINI
VEREBİLMEK…”

Piyasada şöyle bir şey var; kilo ile köfte satan firmalar, o konuya hiç girmeyeceğim, kilo ile köfte benim dükkanımda da var. İster porsiyon olarak isterse de kilo ile köfte yiyebilirler. Sadece insanlar şunu bilmiyor, oradaki sunum ile buradaki sunumun arasındaki kaliteyi insanların ayırt etmesini isterim. Önemli olan üründür, insanların cebinden para almak değil. İnsanlar zaten dışarda yemek yiyorsa para harcamak için çıkmıştır. Önemli olan o paranın karşılığını hakkıyla verebilmek. Bize gelen insanlar zaten bunu anlıyor ve bizim müşterimiz oluyor. Bizim sıkıntımız, anayoldan biraz daha içerde olmamız. Otoparkımız süper ve geniş ama insanlara otoparkın arkasında böyle süper bir salon olduğunu anlatana kadar ben ne reklamlar verdim, çok zorlandım, anlatamadım. Adam buradan yukarı çıkınca ‘’Burası nasıl bir dükkanmış’’ diyor.  Burada şelalenin arkasında nasıl bir dükkan olduğunu göremiyorlar. 165 kişilik oturma kapasitesine sahip restoranımızda 22 personelimizle Kocaeli halkına en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz…Restoranımız  250 m2 oturum alanına sahip olup, yaklaşık 70 araçlık bir otoparkımız bulunmaktadır. Toplamda 1 buçuk dönümlük bir alana sahibiz.

 

“ ATIŞTIRMALIKLARIMIZ
YOK SATIYOR…”

Etin yanında güveçte tereyağlı ciğerimiz ve tereyağlı bifteğimiz var, yok satıyoruz diyebilirim. Bunları önden atıştırmalık olarak veriyoruz, müşteriyi bunlarla da fazla doyurmuyoruz. Özellikle ciğerimiz yok satıyor. Turşumuz Ankara Çubuk’tan özel olarak getirtiyoruz. Etleri Balıkesir bölgesinden taze geliyor. 3 tane buzhanemiz var ,biri tavuk dinlendirme, biri sebze diğeri de et için.. Butik et değimiz bir olay var; etleri kurutmak için özel olarak bir dolabımız mevcut. Orada etler 20-30 gün arası bekliyor, etin kanı tamamen kuruduktan sonra, özel makinalarda kesiliyor ve müşteriye satılacak hale gelip, dolaba geçiyor. Tatlı çeşitlerimiz de katmer Antep’ten geliyor, kış sezonunda baklavamız, köy sütünden fırın sütlacımız var. Kandıra’dan gelen koyun, inek karışımı çok özel çömlekte yoğurdumuz da ürün yelpazelerimizin arasında. Bunların dışında iki çeşitte çorbamız var, mercimek ve tavuk suyu.

 

 

“HARDALA YATIRILMIŞ ANTRKOT,
ÜZERİNDE TANE BAHARATLAR VAR,
PİŞTİKTEN SONRA HARDAL ÇOK NEFİS
BİR AROMA VERİYOR”

-Özellikle okuyucularımıza menünüzdeki hangi lezzetleri tatmalarını önerirsiniz?

Hardala yatırılmış antrkot, üzerinde tane baharatlar var, piştikten sonra hardal çok nefis bir aroma veriyor. Diğer önereceğim ürün ise bütün pişmiş pirzola, hiç dilimlenmemiş halde mangalın üzerine kanca ile asılıyor,30-40 dakika mangalın üzerindeki sıcağı yiyor. Daha sonra o sıcağı yiyen pirzola kancadan çıkartılıyor, yan şekilde mangala bırakılıyor, pişerken çevriliyor, piştikten sonra da masada dilimleniyor, arzu edilirse de Trabzon tereyağı dökülüyor, ondan sonra da yeniyor. T-bone; bir tarafı antrkot, bir tarafı da bonfiledir. Bu özel olarak testereyle kesiliyor, zeytinyağında defne yaprağıyla beraber bekletiliyor. Et zevk işidir, tepeden tuz atmayla olmuyor bu iş. Tepeden tuz atan adam insanların cebinden beş 100 TL, alıyor, biz tuzu masaya koyuyor yüz TL alıyoruz ama lezzeti öyle yakalıyoruz. Şaşlık; kremasını bile özel alıyorum, piyasa kreması kullanmam. Şaşlık eti bir gün öncesinden kremaya yatırılıyor, sosu var özel. Kremayı açıyoruz,  küvete yatırıyoruz ,içine 1 kg zeytin yağı, pul biber, kara biber, biraz da limon sıkılıp etler içine yatırılıyor. Ondan sonra soğan et, soğan et şeklinde şişe geçiriliyor ve ızgarada pişiriliyor.

 

2807 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Öncelikle herkese kocaman bir “MERHABA” demek istiyorum. Ben Burcu Uskan Aslan. 10 yaşında dünyalar tatlısı Ecrin Deniz’in annesiyim. Sizlerle bu köşede bundan sonra; “Çocuklarımızla nereye gidebiliriz, nasıl etkinlikler yapabiliriz?” üzerine paylaşımlarım olacak. Umarım paylaştığımız bu güzel anlar, sizler için de yol gösterici olur. Okumaya değer bulduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit’in tarih kokan Kapanca Sokağı restorasyon çalışmalarıyla tekrar canlandı. Gidilmesi, görülmesi hatta keşfedilmesi gereken bir sokak. Selim Sırrı Paşa Konağı’nın da yer aldığı sokakta, Türk konut mimarisiyle inşa edilen geleneksel evlerin seyrine doyamayacaksınız

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

Fazlasıyla üretken, korkusuz bir girişimci, Hayallerinin peşinden koşan bir iç mimar. Gülçin hanım, Gülçin Karaaslan Mimarlıkta, başarılı tasarımcı Soner Yıldırım ile çalışmalarına devam ediyor. Her gün İzmit’ten Ataşehir Ağaoğlu My Prestige’deki ofisine gidiyor. Sonrasında gününün nasıl geçtiğini anlamanız için benim gibi 1 tam günü onunla geçirmeniz gerekiyor. Arada görüştüğümüzde yoğunluğundan bahsediyordu. Aynı şuan benim size bahsettiğim gibi. Ancak ben bunu tam olarak anlayamıyordum, aynı şuan sizin beni tam olarak anlayamadığınız gibi

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

İzmit’te bir kafe vardır, bir de LUCA.

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

Hayatın içinde koşuştururken, yaptığımız beslenme hatalarından birisi de öğün atlamak.   Yaşadığımız en büyük sıkıntı da kan şekeri ve tansiyonda oluşan dalgalanmalara bağlı bir takım problemler.  (Göz kararması, baş ağrısı, halsizlik, denge kaybı vb.)   Uzun süren açlığın ardından en uygun olduğumuz an ise, aşırı yemek yiyerek başka bir hataya daha sebep oluyoruz.  Hemen ardından da hazımsızlık, uyku hali, konstipasyon vb. kapımızı çalıyor. 

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

Geçtiğimiz ay sıra dışı ziyaretle bir ada ülkesi olan Malta’yı ziyaret ettim. Bu ziyaretin başrolünde, dil okuluna gidip, orada evlenen ve bu güzel adaya yerleşen 17 yıllık Maltalı aslen İzmitli Serkan Başkut var. Uzun zamandır yazılarımı takip eden Serkan, bu küçük ve sevimli adayı İzmit’e tanıtmak istemiş. Bana ulaşarak Malta’yı tanıtma fikrini benle paylaştı. Sonrasında Malta Turizm Bakanlığı’nı da işe dahil ederek; bu projeyi gerçekleştirmemizde başrolü oynadı.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI