20 Şubat 2018 Salı 18:49
  • 3.7823 TL
  • 4.6729 TL
KOCAELİ 10°

EN ÖZEL KAVANOZ PASTALARI YADE JAR BAKERY…

Bigman Çakman
  • 0
  • 2445

Almanya doğumlu ve işletme mezunu. Her şey misafirliğe giderken eli boş gitmeme Adına yaptığı kavanoz pastalarla başlamış.

“Bu olayı atölyeye taşıyabilir miyiz?” fikri de o şekilde doğmuş.

Şimdi birçok özel organizasyonlarda O’nun kavanoz pastaları var.
Günlük ürünler kullanıyor, raf ömrü uzasın diye de katkı malzemesi kullanmıyor.
Şimdi telaşı daha da farklı çünkü yılbaşına özel kavanoz pastalara çalışıyor.
İşte, en özel günlerinizin en özel sunumlu kavanoz pastalarıyla,
Yade Jar Bakery’in yaratıcısı NAZLI ÖZEN PİR…

 

-Nazlı hanım, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1990 Almanya doğumluyum, üniversitede işletme bölümünü bitirdikten sonra yine Almanya’da 2 yıl İşbankası’nda çalıştım. Ailecek 7 yıl önce Türkiye’ye temelli dönüş yaptık ve Önder Mühendislik’te Dış Ticaret Uzmanı olarak işe başladım. Zaten dış ticaretle ilgili daha önceden bir geçmişim vardı. 2014 yılında evlendim ve 5 sene çalıştıktan sonra Önder Mühendislik’ten erken doğum riski yüzünden ayrılmak zorunda kaldım. 23 Kasım 2016’da da kızım dünyaya geldi ve kızımın sağlık sorunlarından dolayı çalışmama kararı aldım.

“MİSAFİRLİĞE GİTTİĞİM YERLERE
VE ARKADAŞLARA, ELİM BOŞ GİTMEME
ADINA AYNI GÜZEL SUNUMLARI YAPIP
KAVANOZ PASTALARIMI GÖTÜRÜYORDUM”

-İlk kavanoz pasta fikri nasıl ortaya çıktı?

Aslında sürekli yapıyordum, misafirliğe gittiğim yerlere ve arkadaşlara, elim boş gitmeme adına aynı güzel sunumları yapıp götürüyordum. Aslında çocukluktan gelen bir şey de yoktu, ilk hatta kavanoz pastamı 2013 yılında kendimiz için yapmışım. O zamanlar kuplarda, bardaklarda yapıyordum, tabi gittiğim yerlere daha rahat götürebilmek için daha sonra kavanozlara yapmaya başladım. Bunu atölyeye taşıyabilir miyiz fikri de o şekilde doğdu ve Ağustos ayında “yadejarbakery” isminde bir instagram sayfası açarak başladım. O hafta 3 tane farklı pasta yapıp, instagrama yükledim ve güzel bir dönüş aldım. Her hafta 2 veya 3 tane farklı pasta çeşitleri denedim. Bunları da yükledim ve takipçim arttı, birkaç restorandan dönüş aldım, sonra bayanların günleri oluyor, onlardan sipariş aldım. Doğum günü organizasyonları, hastane doğum odasında sunumlar derken özel şirketlerden de talepler gelmeye ve portföyüm genişlemeye başladı.

 

“YAPTIĞIM ŞEYDEN ÇOK ZEVK
ALDIĞIMI FARK ETTİM VE BU DAHA
FAZLA YAPMA İSTEĞİ UYANDIRDI”

-“Artık bu benim işim” dediğiniz an hangi noktaydı?

Yaptığım şeyden zevk aldığımı fark ettim. Kavanozdan süsleme malzemelerinin seçimine kadar her şey beni çok mutlu ediyordu. Hele pastalarımı tattıktan sonra onlardan aldığım “Nazlı hanım, hakikaten çok güzel olmuş, misafirlerim çok beğendi, çok değişik bir şey olmuş” gibi mesajlar da aldıkça, bana daha çok heves ve daha fazla yapma isteği uyandırdı. Aslında baktığımızda yabancı dil ağırlıklı sektörde çalışmam gerekirken; benle alakası olmayan bir sektöre istem dışı girmiş oldum. Hatta çoğu tanıdığım kişiden “Ne alaka senle hiç alakası yok” cümleleri çok duydum. Yiyen de şaşırıyor, “Kursa gittin mi?” gibi sorularla karşılaştım ki; ben sadece İstanbul’da bir tane kursa katıldım.

-Peki, sunumlarınız çok güzel özellikle internet üstünden mi araştırma yaptınız?

Böyle bir araştırmaya girmedim, aslında evde ne bulduysam ilk başta onlarla yola çıktım. Ranırımı örttüm, üstüne mermerimi koydum, fotoğraf çekimlerimi de saat dörtle beş arasında ışığın daha iyi olmasından dolayı o saatlere denk getirmeye çalıştım. Hatta çoğu kişi de profesyonel biriyle mi çalıştığımı sorarlar, hayır, sadece Neşem Cumhuriyet’e fırsat buldukça gidiyorum ama çoğu çekimler bana aittir.

 

“HER ZAMAN YAPTIĞINIZ ŞEY,
BAZEN O ANLARDA OLMAYACAKMIŞ
HİSSİ DOĞURABİLİYOR.”

-İlk sipariş aldığınızdaki duygularınızı öğrenebilir miyiz?

Aslında çok da büyük bir miktar değildi ve hatta küçük kavanoz siparişiydi. “Acaba yetiştirebilecek miyim?, acaba kıvamı tutacak mı?, acaba meyvelerde sorun olacak mı?, acaba beğenecekler mi?” gibi sorular kafamda var olmaya başladı, aslında hep yaptığım şeydi ama her zaman yaptığınız şey, bazen o anlarda olmayacakmış hissi doğurabiliyor. O an yaşadığım duygu, tarif edemeyeceğim çok değişik bir duyguydu.

 

“YILBAŞINA ÖZEL SUNUMLU
KAVANOZLAR DA YAPACAĞIM.”

-Ürün yelpazelerinde ve çeşitlerinde neler var?

Cheesecake çeşitlerimiz var, meyvesini isteğe bağlı belirliyoruz. Magnolia çeşitlerimizde ise oreolu, muzlu, çilekli ve yeni deneyeceğim kadayıflıyı sayabiliriz. Pişmaniyeli, raffaellolu ve tiramisu tatlılarımız da var. Yaklaşık 9 çeşit ürün yelpazesine sahibiz. Bu arada tabi yılbaşı geliyor, yılbaşına özel sunumlu kavanozlar da yapacağım.

 

“GÜNLÜK ÜRÜNLER KULLANIYORUM,
PASTANELERDE OLDUĞU GİBİ
ÖMRÜ UZASIN DİYE KONULAN
KATKI MALZEMELERİ YOK.”

-Ürünlerinizin raf ömrü ne kadar?

Özellikle bu soru bana çok soruluyor, raf ömrü 2 gün çünkü içine günlük ürünler kullanıyorum, pastanelerde olduğu gibi ömrü uzasın diye konulan katkı malzemeleri yok. Özellikle sağlıklı beslenmeyi önemseyen aileler için bu katkısız malzeme kullanımı çok önemli, çocuklarına gönül rahatlığı ile yedirebilirler. Ben kendi çocuğuma ne verebiliyorsam, kavanozlarıma da onları koyuyorum. Kaliteden hiçbir zaman ödün vermiyorum.

“ÖZEL GÜNLERDE, ÖZEL
ÇALIŞMALAR YANİ DAHA
ÇOK BUTİK TARZI
ÇALIŞMALAR YAPIYORUM”

-Özellikle nerelerden siparişler geliyor?

Hediye olarak götürebiliyorlar, düğünlerde, doğum günlerinde, doğum odalarında misafirlere sunumlarda, bayanların günlerinde, kurumların özel misafirlerine sunumlarında bu özel sunumlu kavanozlarım tercih ediliyor. İzmir’den Mayıs ayında yapılacak düğün için de bir sipariş aldım. Kısacası, özel günlerde, özel çalışmalar yani daha çok butik tarzı çalışmalar yapıyorum.  Küçük adetleri evimde yapıyorum ama büyük adetli siparişlerde de Sapanca’da bulunan Bacçe Restoran’dan destek alıyorum. Şuan “yadejarbakery” isimli instagram hesabımdan ve 0551 940 5625 numaralı  whatsapp hattımdan siparişlerimi yürütüyorum.

““yadejarbakery” İSİMLİ INSTAGRAM
HESABIMDAN VE 0551 940 5625
NUMARALI  WHATSAPP HATTIMDAN
SİPARİŞLERİMİ YÜRÜTÜYORUM
.”

-İsim nasıl oluştu?

“Yade kızımın ismi yani “Yade Kavanoz Atölyesi” açıkçası kızımın ismi Yade’yi bir yerde kullanmak istedim, İngilizceye çevirmemin sebebi de söylemesi daha baskın ve akılda da kalıcılığı daha fazla olmasından dolayı. Atölye ibaresi çok var, biraz daha değişik bir şey olmasını istedim.

“DAHA DA BÜYÜTÜP BAYANLARLA
ÇALIŞACAĞIM BİR ATÖLYEMİN
OLMASINI HEDEFLİYORUM.”

-Son olarak hedeflerden bahseder misiniz?

İlk hedefim evimden bağımsız kendime bir atölye açmak, ondan sonra malzeme çeşitliliğini geliştirmek. Bu konuyla ilgili kendime 2 sene gibi bir süre tanıdım. Oldu bittiye getirmek istemiyorum, tadını çıkarmak istiyorum. Bu iş tamamen yalnız başına olacak bir şey değil, o kadar yükün altından da kalkamam, daha da büyütüp bayanlarla çalışacağım bir atölyemin olmasını hedefliyorum.

2445 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI