19 Mart 2018 Pazartesi 21:30
  • 3.9492 TL
  • 4.8495 TL
KOCAELİ 12°

ESTETİKTE, AMELİYATSIZ İŞLEMLER

Bigman Çakman
  • 0
  • 2083

Günümüzde neredeyse herkes güzel ve bakımlı olma adına estetikte ameliyatsız işlemleri yaptırır oldu. Tabi ki bu işlemlerin nerede, ne şekilde kim tarafından yapılması gerektiği de çok önemli. Konak Hastaneleri İzmit, Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamile Demirci ile ameliyatsız estetik işlemlerini sorguladık

Tüm işlemleri, uygulama alanlarından sürelerine, uygulama hatalarından yaşayabileceğimiz sorunlara kadar ayrı ayrı irdeledik ve cilt bakımının önemini de atlamadık. İşte ameliyatsız estetik işlemleri ve KONAK HASTANESİ  , DERMATOLOJİ ( CİLDİYE )  UZMANI DR. KAMİLE DEMİRCİ…

 

-İlk önce Kamile Hanım, akademik kariyer geçmişinizi rica edebilir miyiz?

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nden 2000 yılında mezun oldum.  Çok kısa bir süre Düzce’de pratisyen hekimlik yaptım ve Kocaeli Üniversitesi’nde de uzmanlığımı aldım. 2008 yılında Gölcük Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetime başladım ve 2017 yılına kadar da orada çalıştım. Yaklaşık 3 ay önce de Konak Hastanesi’ nde  yeni görevime başladım.

 

“BOTOKS DOLGUYLA
HEP KARIŞTIRILIR, BUNU
AYIRT ETMEK GEREKİR”

-Özellikle sizinle ameliyatsız işlemleri irdelemek istiyorum. Hocam, ilk aklıma yaygın olarak kullanılan Botoks geliyor, Botoks nedir?

Botoks, mikroplardan elde edilen bir nevi toksindir.  Biz bu toksini çok düşük miktarlarda yani vücuda zarar vermeyecek miktarlarda, direk kas içine enjekte ederek, kasların felç olmasını sağladığımız bir maddedir.  Botoks, dolguyla hep karıştırılır, bunu ayırt etmek gerekir. Botoks, orada yer kaplayan bir madde değildir. Botoks, kasların felç olmasını sağlayan bir maddedir, hareket etmesini engeller ve mimik kırışıklığı dediğimiz göz çevresindeki, alındaki, kaş ortasındaki kırışıklıkların oluşumunu veya oluşmuş kırışıklıkların azaltılmasını ve düzeltilmesini sağlar.  

 

“ALIN, KAŞ ORTASI VE GÖZ ÇEVRESİ BOTOKSUN EN 

ÇOK UYGULANDIĞI YERLERDİR.”

-Nerelerde uygulanır?

Üst yüz kısmı dediğimiz; alın, kaş ortası ve göz çevresi botoksun en çok uygulandığı yerlerdir. Alt yüzde de uygulanan bazı noktalar vardır ama alt yüze çok az dozlarda ve mümkün olduğunca  çok nadir endikasyonlarda kullanıyoruz.  Mesela sigara içenlerde dudak üstünde kırışıklıklar ve çizgiler oluşur, onları engellemek için kullanırız ama dediğim gibi düşük dozlar kullanırız. Sebebi de; alt yüz çok hareketlidir ve o hareketleri çok engellediğimiz zaman örneğin;  çiğneme bölgesinde uyguladığımızda, ağzınızı toplayabileceğiniz hareketleri engelleyebiliyor.  Bir de dış gıcırdatan hastalarda botoks tedavisini uyguluyoruz. Bu uygulamayı da çiğneme kaslarını gevşeterek yapabiliyoruz ama çok küçük dozlarda yapmak lazım yoksa çiğneme hareketini engelleyebiliriz.

-O zaman botoks tam bir tedavi yöntemi değil mi?

Aslında şöyle; tam bir tedavi yöntemi değildir, sadece yapılan bölgedeki kasları felç ederek çizgilerin görünürlüğünü azaltan bir yöntemdir ama bu işlem arka arkaya düzenli aralıklarla yapıldığı zaman, bu çizgiler yavaş yavaş kaybolacaktır. Mesela bir kâğıt düşünün, buruşturun, o hep buruşuk kalırsa, hep öyle devam eder.  Ama hep elinizle düzeltirseniz ve her gün aynı işlemi uygularsanız, belirli bir süre sonra o kırışıklıklar azalacaktır.

-Süre nedir peki?

Botoks, kişiden kişiye değişiyor.  4 ve 6 ay süre arasında kas eski hareketine dönmeye başlıyor.  Biz mimiklerin tekrar yerine gelip, kasların erimesini engellemek için bu işlemi belli aralıklarla yapmalarını öneriyoruz ve o yüzden 6 ayda bir yapılmasında fayda var diyoruz. Bu çizgiler hiç oluşmasın diye de 25 yaşından itibaren botoks uygulanabilir.

 

“YAKLAŞIK 3-4 SAAT, EĞİLME
VE DOĞRULMA HAREKETLERİNE
DİKKAT ETMEK GEREKİYOR”

-Botoks yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

Botoks yaptırdıktan sonra yaklaşık 3-4 saat, eğilme ve doğrulma hareketlerine dikkat etmek, eğilip iş yapmamak ve o bölgeye masaj uygulamamak gerekiyor.  Çünkü indiren ve kaldıran kaslar birbirine çok yakın kaslar olduğu için, o an masaj sırasında botoksun yayılmasına neden olabilirsiniz.  Bir an önce botoksun etki göstermesi için de; mimiklerinizi çok kullanmanızı istiyoruz.

 

“MEZOTERAPİYİ NE İÇİN
YAPIYORSANIZ VEYA HANGİ İLACI
KULLANIYORSANIZ ONA GÖRE
BİR ETKİ GÖRÜYORSUNUZ.”

-Mezoterapi nedir, ne işe yarar?

Cilt altına herhangi bir ilacın veya herhangi bir etken maddenin enjekte edilme işlemine genel olarak biz mezoterapi diyoruz. Mezoterapiyi ne için yapıyorsanız veya hangi ilacı kullanıyorsanız ona göre bir etki görüyorsunuz. Mesela; leke için olan ilaçları kullanıyorsanız, cilt altına onu veriyorsunuz, lekenizin açılmasında fayda görüyorsunuz,  kırışıklık için veriyorsanız; onun için özel solüsyonları var cilt canlandırıcı, açıcı gibi, o işinize yarıyor. Saç dökülmesi için yapıyorsanız; ona göre maddeler koyuluyor içine, o da o işe yarıyor. Bir ilaç gibi düşünün, biz de onu cilt altına enjeksiyonla veriyoruz.  Mezoterapi işlemi şu şekilde yapılıyor;  öncelikle saçlı deride uyuşturma yapılmıyor ama yüz, boyun bölgesine ya da ellere yapılıyorsa; öncelikle uyuşturucu kremler sürüyoruz. Tamamen ağrıyı engellemiyor ama tolere edebilecek bir düzeye düşürüyor.  Mezoterapi iğneleri dediğimiz çok minik iğnelerle cilt altına birer santim aralıklarla küçük küçük enjeksiyonlar yapıyoruz.  Bu enjeksiyonlar sırasında dediğim gibi ağrılar biraz hissediliyor ama bunlar dayanılmayacak çok büyük ağrılar değildir.

 

“MEZOTERAPİ, BOTOKSTAN
DAHA KALICI BİR İŞLEMDİR”

-Mezoterapinin botoks uygulamasından farkı nedir ve süresi ne kadardır?

Mezoterapi dediğimiz işlem, botokstan farklı olarak, daha kalıcı bir işlemdir. Çünkü oraya bir tedavi uyguluyorsunuz. Mesela kırışıklığınız var, mezoterapi ile bu kırışıklığı azalttık, şimdi siz yaşlanma olarak 2 yıl geriye geldiniz. Bundan sonra tekrar yaşlanmaya devam edeceksiniz ama o iki yıl geriye geldiğimiz yaştan itibaren süreç yine başlayacak. Yani belirli bir zaman sizi koruyacak, sonra süreç yine devam edecek.  Bu nedenle yılda bir kere yaptırın diyoruz ki; o şeyi her zaman koruyun. Ama bir yıl sonra yaptırmadınız bunun bir zararı yok, sadece cildinize bir yatırım yapmış oluyorsunuz ve orada bırakmış oluyorsunuz.  Bu yatırıma devam ederseniz tabi ki de bunun sonuçlarını daha iyi görmüş oluyorsunuz. Seansları kullandığımız ilaca göre değişiyor.  Genellikle mezoterapiyi 4 ve 5 seans yapıyoruz ama saç ve deri için uygulanan seans sayısı 10’dur. Yaklaşık hasta burada bizimle 1 saat geçiriyor ve 1 saatlik bir dilimde de bu işlemi bitirmiş oluyoruz.

 

-Dolgu nedir ve nerelerde uygulanır?

İlk başta dediğim gibi botoksla dolgu hep birbiriyle karıştırılıyor. Dolgu, yer kaplayıcı Hyaluronik asit, çapraz bağ dediğimiz bir maddedir. Cildinizin altında yer kaplar. Yaş geçtikçe cilt altında bazı kayıplar olur. Bu kayıplar bazılarında çok, bazılarında ise azdır. Yüzünüzün her köşesinde farklı miktarda kayıp olur.  Birinin yanaklarında, birinin göz çevresinde daha çok olur veya doğuştan genetik özelliklerine göre yanaklarınız çıkık ya da yanaklarınızın alt kısmı daha çökük, dudaklarınız çok ince olabilir. İşte bunları çözmek için biz dolguyu kullanıyoruz yani cilt altına Hyaluronik asit vererek orada bir hacim yaratıyoruz. O hacim oradaki eksikliği kapatıyor.  İnsanın farklı, çeşitli yerlerinde olduğu için çeşitli dolgular kullanıyoruz.  Botoksu daha çok üst yüzde, dolguyu ise daha çok alt yüzde kullanıyoruz. Ama tabi ki dolgunun kullanım alanı daha çok geniştir. Mesela kaş ortasındaki çizgilenmeler, alındaki ince çizgilenmeler, alın kısmındaki çökmeler ve gözaltları ki; hem gözaltını nemlendiren hem de dolduran dolgulardır.

“ÖZELLİKLE GENÇLERİN
TERCİH ETTİĞİ DOLGU,
DUDAK DOLGULARIDIR”

Bunların dışında yaşlanmaya bağlı en çok gördüğümüz yanak kısmı düşenlerde dolguyu uyguluyoruz. En çok da özellikle gençlerin tercih ettiği dudak dolgularıdır.  Tabi dolguyu yapan veya yaptıran kişinin isteğine göre de dolgu uygulaması çok değişiyor. Çok doğal yapılabildiği gibi çok da abartılı yapılabilir. Ben genellikle doğal yapılmasının taraftarıyım. Kendimde de her zaman doğal olanı tercih ederim.  Her bayan bakımlı olması lazım. Tabi ki de özellikle ufak tefek bazı kusurları doldurmak gerekiyor.  Çok abartıldığı zaman, yüz görüntüsünün kötü görünmesine sebep oluyor. Bu botoks için de geçerlidir. Hepsi güzel ve dozunda yapıldığı zaman güzeldir.  Mesela yüzünüzün bir yerinde kırışık var, o tamamen açılmasını istiyorsunuz. Eğer o kırışık çok derinse o tamamen açılmıyor ve her şeye rağmen tamamen açılmasında ısrarlı olunursa; bu da cildin, ifadenin,  görüntünün bozulması kısmına geliyor.

-Dolgunun kalıcılık süresi nedir?

Hareketli bölgede dolgu daha çok çabuk erir. Mimik yapmadığımız, hareketi az olan yerlerde de dolgu, daha uzun kalıcıdır.  En hareketli dudak bölgesinde dolgunun kalıcılık süresi 9 aydır, yanak bölgesi ise 18 aydır. Hatta hastalarımdan görüyorum, iki veya iki buçuk sene dolgularını taşıyan hastalarım da var. Bu hem harekete hem de kişinin vücudunun dolguyu ne kadar kabul ettiğine bağlıdır.  

 

“PRP BİR NEVİ
GENÇLİK İKSİRİDİR.”

-PRP nedir?

PRP’nin açılımı trombositten zengin plazmadır.  Kişiden alınan kanın  çeşitli işlemlerden geçirilerek kök hücre trombositlerinin olduğu, hücrelerden çeşitli hormonların salgılandığı kıymetli bir kısım alınır, ayrıştırılır, tekrar o kısmı hastaya cilt altına ya da saçlı deriye verilir. PRP’yi en çok kullandığımız yer,  erkek tipi saç dökülmesinde saçlı deriye uyguluyoruz.  Bu uygulama oradaki çeşitli büyüme hormonlarını aktifleştirmesidir. Mesela saç hücresinin yanına düşerse, saç büyümesini güçlendirir ve büyüme faktörlerini gerçekleştirir.  Yüzde herhangi bir yere düştüğünde büyüme faktörlerini aktifleştirip orayla ilgili iyileştirme sağlar ki; yüz daha parlak ve canlı gözükür. Ayrıca o bölgedeki çok ince kırışıklıkların açılmasını da sağlıyor.  25 yaşından sonra bizim vücudumuzda bazı hücrelerden salgılanan maddeler vardır, bunlar büyüme faktörleri dediğimiz faktörlerdir ve 25 yaşından sonra bu gittikçe azalmaya başlar. Bizim PRP ile yaptığımız şey, kök hücreleri vererek ve kök hücreleri  aktif ederek, orada çeşitli büyüme faktörlerinin salgılanmasını sağlamaktır, yani bir nevi gençlik iksiri gibi bir şey.

-Uygulama süresi nedir peki?

PRP işlemi aynı mezoterapi işlemi gibi enjeksiyonla uyguluyoruz. Aynı mezoterapide olduğu gibi hastayı bir saat burada tutuyoruz ve toplam 3 seans uyguluyoruz. Bu 3 seansı da etkiyi artırmak için özellikle büyüme faktörlerinin hızlı olduğu dönemdeki günlerde yapıyoruz. Bu 3 seansın toplam süresi de bir veya bir buçuk aydır.

“İPLER BİR ZAMAN SONRA
KOLAJEN YAPIYI AKTİVE EDİYOR
VE GERİLMESİNİ SAĞLIYOR.”

-Örümcek ağı nedir ve nasıl uygulanır?

Örümcek ağı, ameliyathanede kullanılan ipler gibi iplerin cilt altına yerleştirilerek, orada kolajen dokunun uyarılmasıyla bu bölgede yine gençliği sağlamak ve cildi yukarıya doğru asmaktır. Bir yerde tutunmayan ipler yerleştiriyoruz. O ipler bir zaman sonra kolajen yapıyı aktive ediyor ve gerilmesini sağlıyor. İpler daha sonra kendiliğinden eriyor. Bu uygulamayı yine 2 yılda bir tekrarlatmakta fayda var.  Aynı şekilde mezoterapi gibi düşünün.  Bir kolajeni aktif etmiş ve bir gençlik sağlamış oluyorsunuz, sonrasında yaşlılığınız devam ediyor.

 

“SATEN YÜZ GERME
UZUN VADEDE BİR CİLT
GENÇLİĞİ SAĞLIYOR”

-Saten yüz germe nedir ve nasıl uygulanır?

Bir lazer aleti düşünün bu alet aracılığıyla radyo frekans dalgaları  cilt altına verilir. Dışarıdan uygulanan veya cildin altına giren her hangi bir şey yok. Sadece üstünden  veriyoruz radyo frekans dalgası ama o altına işliyor.  Cilt altında üstte epidermis, altta da kolajen tabakası vardır, o kolajen tabakayı hedefler. O tabakadaki kolajeni yıkıp, tekrar yapılmasını sağlıyor. Böylelikle kısa vadede değil ama daha uzun vadede bir cilt gençliği sağlıyor.  Yaklaşık bir ay içerisinde 4 seans yapıyoruz bu işi.  İlk seanstan itibaren sonucu görmeye başlıyorsunuz. 4 seansın sonunda cildiniz 4 ay gibi bir süre içinde gittikçe daha gergin hale gelmeye başlıyor.

 

“ERKEN YAŞLANMAYI
ENGELLEMEK İÇİN CİLT
BAKIMI YAPTIRMALIYIZ”

-Cilt bakımı neden yaptırmalıyız?

Özellikle cilt bakımını, erken yaşlanmayı engellemek için yaptırmalıyız. Evimizin çatısı olarak düşünün, üst dokuya bakımlar uygulandıkça, alt dokuya da korumuş ve erken yaşlanmayı engellemiş oluyoruz. Üst deriyi ne kadar korursak, ne kadar sağlam yaparsak; alt deri işlemlerine bir o kadar geç başlarız, aynı zamanda da bu işlemleri desteklemiş oluruz. Cilt bakımında aşamalarımız, ilk önce cilt temizleme, arkasından ölü tabakalardan arınma işlemi peeling, gözenekleri açan buhar verme işlemi, siyah noktalardan arınma sıkma işlemi ve tekrar gözeneklerin kapanması için ozon buharı verilebiliyor ve maskeler, serumlar, ampullerle beraber işlem tamamlanıyor. Herkesin cilt ihtiyacına göre ürün kullanılıyor ve program düzenleniyor.  Bir buçuk iki ayda bir bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz. Genellikle hastalarımızdan şöyle bir şey duyuyoruz;  “Bir kere yaptırdım, hep yaptırmak zorunda mıyım?” Öyle bir şey yok; kişinin isteğine göre, isterse yaptırır iterse yaptırmaz. Yılda bir kere gelen de var, 2 yılda bir kere gelen de var. Ama cildimizi koruma için biz, 2 ayda bir tavsiye ediyoruz.

“BUZ LAZERİN ÖZELLİĞİ DE
YAZ, KIŞ, ESMER TENDE VE İNCE
KILDA DA UYGULANABİLİR OLMASIDIR.”

-Lazer epilasyonu anlatır mısınız, özellikle lazer epilasyonda neler önemlidir?

Lazer epilasyonda özellikle makineye çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü günümüzde bir çok Kore malı, Çin malı ürünler kullanılıyor. Burada cihazın çok iyi olması gerekiyor. Onun haricinde kılı çok iyi seçmek gerekiyor. Doğru lazer epilasyon uygulaması yapılmadığı takdirde tekrar kıllanma yaşanabilir. Kıla, doğru makine ve doğru atışla uygulama yapıldığında üstünden 10 yıl geçse de kesinlikle bir şey çıkmıyor. Uygulaması da 1 buçuk iyi ay aralıklarla 8 seans şeklindedir ve yüzde 90 hastalar sonuç alınıyor. Buz lazerin özelliği de yaz, kış, esmer tende ve ince kılda da uygulanabilir olmasıdır.

 

“ÖZELLİKLE YAPILAN YERDE,
MUTLAKA BİR CİLT DOKTORU,
BİR PLASTİK CERRAHİ OLMASINI
TERCİH ETMEK GEREKİYOR.”

-Hocam birçok işlemden bahsettik, bu işlemleri yaptırırken özellikle yaptıracağımız yerlerde nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Birçok yerde hatta köşe bazı her yerde artık lazer, dolgu, botoks ve bunun gibi şeyler çok ucuz fiyatlara yaptırılıyor. Özellikle yapılan yerde, mutlaka ama mutlaka, bir cilt doktoru, bir plastik cerrahi olmasını tercih etmek gerekiyor. Kullanılan malzemeler çok önemli. Örneğin mezoterapi için, eczaneden gidin C vitamini alın, cilt altına uygulayın bu da size mezoterapi olur. Doğru yere, doğru kas altına yada üstüne yapılması kesinlikle önemlidir. Mesela botoksta dediğimiz gibi yanlış uygulamalar ifade bozukluklarına sebep olabiliyor Yada mezoterapi sırasında ekstra bir durum oluştu, burada ne yapmak gerekiyor.  Dolgu dediğim gibi bir şey oluştu ne yapılması gerekiyor. Bunları bilen tecrübeli kişilerle ve doğru malzemelerle tedavileri yaptıracaksınız ki; bir işe yarasın yoksa boşuna acı çekmiş olursunuz.

2083 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI