25 Eylül 2017 Pazartesi 16:10
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 26°

İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA DENİZ FORKLİFT BİRKAN KOÇAK;

İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA Deniz Forklift Birkan KOÇAK;
  • 0
  • 2583

“EN BÜYÜK HEDEFİM, ÇİN’DEN KENDİ MARKAMLA TÜRKİYE’YE KENDİ FORKLİFTİMİ GETİRMEK”Bundan sonra yeni bir röportaj serisiyle karşınızda olacağız. Adından da anlayacağınız üzere mesleğinin işçilik kısmında pişmiş ve başarısını patronluğa ulaşarak taçlandırmış başarılı işadamlarına yer vereceğiz. İlk röportajımızın konuğu, 10 yaşında simit satarak çalışma hayatına başlayan, İzmit’te birçok ilklere imzasını atan, çekiçle kalfa olup, tesisatla ustalığa devam eden ve araştırmacı çalışkanlığıyla da patron olup bugün sektöründe 120 fabrikaya hizmet veren ayrıca başarılı bir siyasetçi Deniz Forklift’in sahibi Birkan KOÇAK…

-Birkan bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1972 Kars doğumluyum, 10 yaşımdayken babamı trafik kazasında kaybettim. Daha sonra dayılarımın yanına yani İzmit’e 1982 yılında geldik ve ilk iş hayatıma ortaokula giderken simit satarak başladım.

“ÇALIŞMA HAYATIMA ORTAOKULDA SİMİT SATARAK BAŞLADIM”

-Bu kadar erken yaşta çalışma hayatına başlamanızın sebebi neydi ve süreç nasıl ilerledi? 

Dört kardeştik ve en küçüğümüz 6 aylıktı, hem okuyup hem de çalışmam gerekiyordu. O yüzden ortaokul dönemimde öğleye kadar veya tam tersi öğleden sonra derslerimin durumuna göre simit sattım. Tabi tek simit satmakla kalmadım, İzmit-İstanbul otobüslerinde de pişmaniye satıyordum. Ortaokulu bitirdikten sonra 3 sene ara verdim. Körfez Kuru Temizlemeye girdim ve orada tam 10 sene çalıştım. Rizeli çok iyi bir patronum vardı. Bu süreçte de Akşam Ticaret Lisesi’nden ve Kocaeli Üniversitesi ikinci öğretimden İşletme okuyarak mezun oldum. Aslında o dönem yaştan dolayı ticaret lisesine gidemiyordum, Allah rahmet eylesin, lisenin müdürü Muzaffer Fidan’a askere gitmemem gerektiğini ve kardeşlerime bakmam gerektiğini anlattım, o da bana yardımcı oldu. Kardeşlerimden iki tanesi mali müşavir, bir tanesi harita mühendisi ve hepsini ben okuttum. Aslında çalışma hayatımda hep ilklere imza attım, ilk internet kafeyi Belsa Plaza’da ben açtım, mantar gibi çoğalınca devredip çıktım, ilk Yön Mühendislik olarak doğalgaz işini de ben kurdum, bu forklift işinde de ilklerdenimdir. 7 kere Çin’e gidip geldim, Çin’den forklift getirdim ve tam 254 tane forklift sattım. 31 yaşımda askere gittim, 32 yaşımda da evlendim. Eşim makine mühendisi, Deniz isminde 10 yaşında bir kızım var, firmamın ismi de oradan geliyor.

“FORKLİFT İŞİNİ ÇEKİÇLE YAPACAKSA BANA İHTİYACI YOKTU”

-Hiç forklift işiyle ilgili bir tecrübeniz yokken, bu sektörle yollarınız nasıl kesişti?

Kurduğum Yön Mühendislikte doğalgaz işini yaparken her taraf yine bu işi yapanlarla dolmuştu ve belediyelerle yan kuruluşları hep kendi yandaş firmalarına işi veriyorlardı. Yeni bir sektöre geçmem gerekiyordu. İyi araştırmacıyımdır, iki tane iş alanı seçtim, birisi temizlik üstüne olan camlı binaların temizliği diğeri de bakir ve hiç ölmeyecek bir iş dalı olan forklift işiydi. Bunu da sadece satış olarak değil, servis, kiralama ve yedek parça olarak yapmalıydım. İlk bu işe 2007 senesinde sanayide bulunan Demiray Forklift’te yönetici vasfında başladım. Orası normal tamirhaneydi. Hatta şunu söyleyeyim sahibi bu işi beraber yapmamızı söyledi. Ona şunu sordum; ‘Usta mı kalacaksın, patron mu olacaksın?’ sonuçta bu işi çekiçle yapacaksa bana ihtiyacı yoktu. Mesela ilk kiralama işine ben soktum ve 2014 yılına kadar orada çalıştım. Sonra yine sanayide Adnan Uçar’la birlikte forklift işine başladık. Adnan Uçar’ın sanayide Iveco bayisi vardı, orayı ben forklifte çevirdim. 2016’ya kadar Adnan Uçar’la iş ortaklığı yaptık. Burayı yani kendi yerim olan Deniz Forklift’i 2016 senesinin dokuzuncu ayın birinde kurdum, eşimin bile haberi olmadı.

“SEKTÖRÜNDE ÇOK BÜYÜK BİR FİRMA OLAN LİUGONG’UN BAYİLİK SÖZLEŞMESİNİ YAPTIM.”

Burayı tuttuğumda bana yeteceğini düşündüm fakat müşteri portföyümün yüzde 80’i benle geldi, o yüzden yan tarafta bulunan ikili dükkanı da tuttum. Yaklaşık 120 tane fabrikayla çalışıyorum, 3 tane her şeyi donanımlı servis aracım bulunmakta ve 13 personelle hizmet vermekteyim.  Mesela forkliftte arıza varsa, ekip gidiyor, yerinde yapılacakları yerinde yapıyor,  yapılamayacakları ise yani zor işleri de dükkana alıyoruz. Aynı zamanda kiralık makinalarım var piyasada. Mesela Turkosan, Fritolay, Hayat Kimya ve Düzce’de bulunan TGM Vinç’le çalışıyorum. Uçar’la çalışırken Çukurova’nın bölge bayiliğini yaptım, bu bölgede Bolu, Düzce, Adapazarı ve Kocaeli vardı. Şimdi sektöründe çok büyük bir firma olan Liugong’un bayilik sözleşmesini yaptım. Bizde üç tür forklift var, dizel, akülü ve LPG’ li. Çünkü kapalı alanlarda dizel kullanamazsınız, egzoz dumanı çıktığından gıda maddelerinde akülü kullanıyoruz. İkinci el alım satım işini yapıyorum, aynı otomobil işinde olduğu gibi.

“TÜM MARKA VE MODEL FORKLİFTLERE GARANTİLİ, HIZLI ONARIM VE PERİYODİK BAKIM SERVİS HİZMETİ SUNMAKTAYIZ.”

-Burada vermiş olduğunuz hizmetleri biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Servis hizmetimizden bahsedersek; her an hazır durumda gezici nakil araçlarımız bulunmakta. Herhangi bir arızaya yerinde çözüm bulmak firmalar için de bir avantaj. Ayrıca periyodik bakım hizmetleri de sunmaktayız. Firmamızda yapılan tüm revizyonlara 1 yıl da garanti veriyoruz. Yetkili servisimizde yapılan işçilik ve kullanılan yedek parçalar garanti kapsamındadır. Bunun dışında alanında uzman, deneyimli teknik servis personeliyle servis garajımızda veya fabrikalarda tüm marka ve model forkliftlere veya iş makinalarına garantili, kaliteli, hızlı onarım ve periyodik bakım hizmeti sunmaktayız.

KİRALAMA YÖNTEMİ İLE ŞİRKETLER, ÖZ MALVARLIKLARINDA MEYDANA GELEBİLECEK BÜYÜK ARIZA ONARIM VE MALİYETLERDEN KURTULMUŞ OLUYOR.”

Bir diğer hizmet dalımız da kiralama. Kiralama yöntemi sayesinde, anlaşma süresince işletmenin ihtiyacı olan forklift ve depo içi ekipmanlarına ayıracağı bütçe sözleşme dönemi boyunca sabit olmaktadır. Böylece işletmeler yıllık planlamalarını doğru bir şekilde yapıp, kendi öz malvarlıklarında meydana gelebilecek öngörülemeyen büyük arıza onarım ve maliyetlerden kurtulmuş oluyor. Kiralamanın bir diğer artı noktası ise, ekipmanlar için bakım personeli istihdam etmek zorunda kalmamalarıdır. Tabi bir de yedek parça maliyetlerinden kurtulmak ile birlikte işletmenin sahasında tamir-bakım ve yedek parça stok alanı bulundurmak zorunda kalmayacaklar.

“BÜTÇELERİNE UYGUN, GARANTİLİ, BAKIMLI VE TEMİZ 2. EL FORKLİFT SATIŞLARIMIZ DA MEVCUT”

Satışta ise Deniz Forklift, Liugong, Çukurova Forklift ve yedek parça, Clift Classsic ve Clift Elit ürünlerinin tüm markaların satış ve servisini yapmaktadır. Bunun dışında daha önceden belirttiğim gibi, bütçelerine uygun, garantili, bakımlı ve temiz 2. el forklift satışları da hizmetlerimizin içinde. Çalışma ortamlarına uygun forklift ve depo içi ekipmanlarının saptanması konusunda da yardımcı olmaktayız.

“EN BÜYÜK HEDEFİM, ÇİN’DEN KENDİ MARKAMLA TÜRKİYE’YE KENDİ FORKLİFTİMİ GETİRMEK”

-Son olarak Birkan bey, hedeflerinizi alabilir miyiz?

Hedefler şöyle, şuan Düzce, Bolu, Sakarya, Gebze ve Kocaeli’ye bakıyorum. Bölge bayisi olarak da Liugong’un bayiliğini yapıyorum. Fakat ben sadece servis olarak Liugong’a bakmıyorum, tüm forklift markalarının servis işini yapıyorum. Hedefim şuan 20 olan kiralık forklift sayımı, en az 100 adete çıkarmak. O zaman dış servisi bırakıp, kendi makinalarımın bakım ve servisini yapmak istiyorum. Onun dışında bu işin menşei olan Çin’den kendi markamla Türkiye’ye, kendi forkliftimi getirmek en büyük hedefim. Bu iş ekip işidir ve ben bu işin masanın bu tarafında da diğer tarafında da çalıştım, bu işyeri benim değil, bu işyeri hepimizin. Biz 24 saat hizmet veriyoruz, gecenin üçünde de aransak hizmet vermekteyiz. Müşteriyi saat kaç olursa olsun mağdur etmeyiz. Bizim sektörle ilgili hep şunu söylerim “Çekiçle iş yaparsan kalfa, sadece tesisatla iş yaparsan usta, çevrenle iş yaparsan patron olursun.”  Bu bağlamda “İşiniz güçse, gücünüz Deniz Forklift” sloganımızla hedeflerimize doğru yol alıyoruz.

HAZIRLAYAN: TÜLAY DURAN

  

 

2583 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Öncelikle herkese kocaman bir “MERHABA” demek istiyorum. Ben Burcu Uskan Aslan. 10 yaşında dünyalar tatlısı Ecrin Deniz’in annesiyim. Sizlerle bu köşede bundan sonra; “Çocuklarımızla nereye gidebiliriz, nasıl etkinlikler yapabiliriz?” üzerine paylaşımlarım olacak. Umarım paylaştığımız bu güzel anlar, sizler için de yol gösterici olur. Okumaya değer bulduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit’in tarih kokan Kapanca Sokağı restorasyon çalışmalarıyla tekrar canlandı. Gidilmesi, görülmesi hatta keşfedilmesi gereken bir sokak. Selim Sırrı Paşa Konağı’nın da yer aldığı sokakta, Türk konut mimarisiyle inşa edilen geleneksel evlerin seyrine doyamayacaksınız

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

Fazlasıyla üretken, korkusuz bir girişimci, Hayallerinin peşinden koşan bir iç mimar. Gülçin hanım, Gülçin Karaaslan Mimarlıkta, başarılı tasarımcı Soner Yıldırım ile çalışmalarına devam ediyor. Her gün İzmit’ten Ataşehir Ağaoğlu My Prestige’deki ofisine gidiyor. Sonrasında gününün nasıl geçtiğini anlamanız için benim gibi 1 tam günü onunla geçirmeniz gerekiyor. Arada görüştüğümüzde yoğunluğundan bahsediyordu. Aynı şuan benim size bahsettiğim gibi. Ancak ben bunu tam olarak anlayamıyordum, aynı şuan sizin beni tam olarak anlayamadığınız gibi

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

İzmit’te bir kafe vardır, bir de LUCA.

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

Hayatın içinde koşuştururken, yaptığımız beslenme hatalarından birisi de öğün atlamak.   Yaşadığımız en büyük sıkıntı da kan şekeri ve tansiyonda oluşan dalgalanmalara bağlı bir takım problemler.  (Göz kararması, baş ağrısı, halsizlik, denge kaybı vb.)   Uzun süren açlığın ardından en uygun olduğumuz an ise, aşırı yemek yiyerek başka bir hataya daha sebep oluyoruz.  Hemen ardından da hazımsızlık, uyku hali, konstipasyon vb. kapımızı çalıyor. 

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

Geçtiğimiz ay sıra dışı ziyaretle bir ada ülkesi olan Malta’yı ziyaret ettim. Bu ziyaretin başrolünde, dil okuluna gidip, orada evlenen ve bu güzel adaya yerleşen 17 yıllık Maltalı aslen İzmitli Serkan Başkut var. Uzun zamandır yazılarımı takip eden Serkan, bu küçük ve sevimli adayı İzmit’e tanıtmak istemiş. Bana ulaşarak Malta’yı tanıtma fikrini benle paylaştı. Sonrasında Malta Turizm Bakanlığı’nı da işe dahil ederek; bu projeyi gerçekleştirmemizde başrolü oynadı.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI