23 Ocak 2018 Salı 18:56
  • 3.7999 TL
  • 4.6522 TL
KOCAELİ

İZMİT’TE SANATIN ADRESİ; ATÖLYE SANATEVİ

Bigman Çakman
  • 0
  • 1887

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu Saliha Çelikbaş’ın kurduğu Atölye Sanatevi, 2002 yılında sanat yolculuğuna başladı

Kurulduğu günden bu yana binin üzerinde sanatçı yetiştiren Atölye Sanatevi, her yıl güzel sanatlar liselerine ve fakültelerine yeni sanatçılar kazandırmaya devam ediyor.  

Kozluk Mahallesi, İnönü Caddesi, Ertunç Apartmanı No:2/1 adresinde çalışmalarını sürdüren Atölye Sanatevi, belediyelere, okullara ve dekorasyonla uğraşan kurumlara da çeşitli çalışmalar hazırlıyor.

 

“RESİM YAPMAK ÇOCUKLARDA
 MATEMATİĞİ GELİŞTİRİP
GÜÇLENDİRİYOR”

Lise ve üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerine öğrenci hazırladıklarını ifade eden Saliha Çelikbaş, “Biz Atölye Sanatevi olarak çocuklara yönelik resim kursu veriyoruz.
Ayrıca yağlı boya, kara kalem, hobi ile güzel sanatlar liseleri ve fakültelerine de hazırlık kursları mevcut. Derslerimiz Cuma ve Pazar günleri ve gruplara göre de günler değişiyor.
Dış cephelere üç boyutlu duvar resimleri yapıyoruz. Biz 2002’den beri bu işi yapıyoruz. Yağlı boya tablo, kara kelem portre siparişleri de alıyoruz.
Resim yapmak çocuklarda matematiği geliştirip güçlendiriyor, sayısalı ve yaratıcılığı artırıyor. Burada atölye olarak tamamen teknik eğitim veriyoruz.
Güzel sanatlar olarak da iç mimarlık, grafik tasarım, resim öğretmenliği, heykel, seramik, sahne tasarımı gibi bölümlere hazırlık derslerimiz var.

Yani üniversitelerde bu fakülte ve bölümleri okumak isteyenler de bizden geçiyor” dedi.

“YAPTIĞIMIZ HAZIRLIKLAR
YÜZDE 90 BAŞARI SAĞLIYOR”

Güzel sanatlar fakültelerine yaptıkları hazırlıkların öğrencilere yüzde 90 başarı sağladığını söyleyen Çelikbaş, “Yağlı boya kurslarımız Cuma akşamları 18.00-21.00 ve kara kalem kurslarımız ise Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00-17.00 arası.
Çocuklara yönelik kurslarımız Cuma 16.00-19.00 arasında. Çocukları çeşitli resim yarışmalara hazırlıyoruz. Çocukların aldığı çok fazla ödül var.
Güzel sanatlar fakültelerine yaptığımız hazırlıklar yüzde 90 başarı sağlıyor. Özel okullara yüzde 50 ve yüzde 100 burslu girebiliyorlar.
Çocuklar burada hem eğleniyorlar hem eğitim alıyorlar. Yılsonu sergilerimiz oluyor. Çocuklara ve yetişkinlerin çalışmalarını sergiliyoruz” diye konuştu.

“BENZERLERİMİZDEN FARKIMIZ
TEKNİK EĞİTİMİMİZ”

Çelikbaş, tamamen teknik bir eğitim verdiklerini belirterek şöyle dedi: “Ben 2001’de üniversiteden mezun olup burayı açtım. Okurken de çeşitli kurslar verdiğim için hiç öğretmenlik yapmayı düşünmedim. Burayı açınca da hiç gerek kalmadı. İşimi çok seviyorum.
Bu işi yapmaktan çok mutluyum. Biz tamamen teknik eğitim verdiğimiz için insanlar bizi benzerimiz okullardan farklı görüyor.
Okulda öğrenciye konu veriliyor, öğrenci de yapabildiği kadar yapıyor. Biz tamamen teknik eğitim veriyoruz. Bu yüzden de bize daha çok talep oluyor.
Çünkü öğrenci hangi rengi nerede ve nasıl kullanması gerektiğini ve nasıl doldurması gerektiğini öğreniyor. Oran ve orantıyı öğreniyor.
Güzel sanatlara hazırlıkta da oran, orantı, ışık, kompozisyon, perspektif bunların hepsini veriyoruz. Birey, bizim eğitimimizle bir üniversitede hangi dalı seçerse seçsin hepsine hazır oluyor. Sonunda da başarı elde ettiği için bizi çevresindekilere de tavsiye ediyor.”

HER TÜRLÜ
SİPARİŞE AÇIĞIZ”

Belediyelere, okul ve kurumlara sipariş usulüyle tablolar yaptıklarını söyleyen Saliha Çelikbaş: “Bu yağlı boya tabloları mimarlık ofisleri için otellerde veya iç dekorasyon yapılan diğer yerlerde istenilen sayıya gör sipariş usulüyle yapıyoruz.
Kurum veya kişiler bize belli bir süre içinde sipariş veriyor. Biz de isteğe göre hangi boyutta ne istediklerine göre reprodüksiyon yapıyoruz.
Her türlü siparişe açığız. Duvar resimleri, okul bahçelerini boyama gibi çalışmalar yapıyoruz. Çoğunlukla belediyeler ve okullarla çalışıyoruz.
Hatta Kur’an kurslarının da duvarlarına ve iç dekorasyonlarına resimler yaptık. Tavan boyama ve süsleme de yapıyoruz.
Duvara göre tasarım hazırlayıp uyguluyoruz. Bazen tasarımı biz yapıyoruz, bazen de onların istediği doğrultuda çalışıyoruz”

 

 

1887 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

Bütün Kocaeli Ören Bayan ile ÖRÜKLENECEK

Bütün Kocaeli Ören Bayan ile ÖRÜKLENECEK

8 yıl önce Ören Bayan ismiyle yola çıkan Çiğdem Eroğlu,  Afrika Örgüsü ve Rasta saç modellerini müşterilerine uygulayarak kısa zaman içinde Kocaeli’de bir marka haline geldi

ANKET

KÖŞE YAZARLARI