24 Şubat 2018 Cumartesi 10:46
  • 3.7941 TL
  • 4.6681 TL
KOCAELİ 10°

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Bigman Çakman
  • 0
  • 3260

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

Hal böyle olunca da yapılacak sosyal aktiviteler daha da kısıtlanıyor. 

Kışın insanların ilk aklına gelen sosyal aktiviteler tiyatro, sinema veya kapalı alışveriş merkezlerinde gezinmek oluyor.
Ama özellikle kışı sevenlerin beklentileri de ayrı bir heyecanı barındırıyor. Bunların en başında tabi ki lapa lapa yağan ilk kar geliyor.
Soğukların aniden bastırmasıyla hepimiz önce çok fazla dışarı çıkmamak üzerine planlar yapsak da o ilk karın yağdığı gün herkes için ortak olan bir şey var ki; kendini dışarı atmak.
Kışı sevsek de sevmesek de kar manzarasının her insanı adeta büyüleyen bir yanı olduğunu da kabul etmek gerekir.
İşte ülkemizin "Her haliyle güzel ama kışın bir başka güzel " dedirten 8 eşsiz durağı.

HAZIRLAYAN:TÜLAY DURAN

 

KARS- ÖMRÜNÜZDE
KESİNLİKLE GÖRMENİZ GEREKEN
YERLERİN BAŞINDA GELİYOR.

 

Tarih ve doğasıyla adeta büyüleyen, sokaklarında gezinirken yaşanmışlıkların asla peşinizi bırakmadığı Kars, ömrünüzde kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.
Özellikle Kars'a gidecekseniz bunu kış ayında yapmanızı tavsiye ederiz.

Şehrin kalesi, o güzel sokakları, Ani Harabeleri, Sarıkamış, Çıldır Gölü ve daha nicesi karlar altında kaldığında ortaya harika bir ambiyans çıkıyor.

Kışın Kars’ın çok soğuk olduğu doğrudur.

Ama gördüğünüz her bir ayrıntı buna değer.
İster uçağa atlayın, isterseniz yol boyu harika manzaraların size eşlik edeceği Doğu Ekspresi'ni tercih edin, yine de Kars'a gidin.

 

SÜMELA MANASTIRI-
EFSANEYE GÖRE İKİ ATİNALI
KEŞİŞ İNŞA ETMİŞTİR.

Trabzon-Maçka'nın Altındere Köyü'nde yer alan ve denizden 1200 metre yükseklikte yer alan Sümela Manastırı, kayalık bir alanda yer alıyor.
Efsaneye göre iki Atinalı keşişin Meryem'in burada kollarında İsa'yı tuttuğu aynı rüyayı görmeleri üzerine Sümela'nın bulunduğu yere geldikleri ve manastırı inşa ettikleri söylenir.
Bu efsaneyi muhteşem bir görüntüyle tamamlayan manastır karlar altındayken ortaya çıkan manzara da görülmeye değer.
2015 yılından bu yana restorasyon çalışmaları devam eden Sümela'nın yeniden ziyaretçilerine kapılarını açacağı tarih ise henüz bilinmemektedir.

ABANT-YAPILABİLECEK
AKTİVİTELER BİR HAYLİ FAZLA.

Metropolden kaçışın ilk durağı olan Bolu’nun nefes alanı Abant, dört mevsimin en güzel hallerine tanık olabileceğiniz yerlerin de başında geliyor.
Her dönem başka bir renge bürünen bölgenin, kış aylarındaki apak görünümü kendinizi adeta masal diyarında hissettiriyor.
Üstelik bölgede yapılacak aktiviteler de bir hayli fazla.
Seyahatiniz boyunca gölün etrafında uzun uzun yürüyebilir, saatlerce kartopu oynayabilir, ata binebilir, şömine başında uzun sohbetlere dalabilir, manzara fotoğrafları çekebilir, yol üzerinde mangalda sucuk yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

 
UZUNGÖL-ONLARCA BİTKİ VE
HAYVAN TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR.

Trabzon'un Çaykara ilçesinde yer alan, son dönemlerde hem yerli hem de yabancı turistlerin seyahatlerinde sıklıkla yer verdiği Uzungöl,  etrafı alabildiğince yeşillikten oluşmakta.  
Göl, Kaçkar ve Soğanlı Dağı'nın kesiştiği yerde bulunuyor. Doğanın bir armağanı olan çevre, onlarca çeşit bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.
Karın düştüğü andan yerden kalktığı zamana kadar ortaya çıkan manzara ise tam anlamıyla eşsiz. Trabzon'dan 96 km mesafede konumlanan Uzungöl'de doğayla buluşmak isterseniz göl çevresinden çok sayıda manzaralı konaklama seçeneğinin olduğunu belirtmekte fayda var.

MARDİN- ALTIN SARISI
TARİHİ EVLERİ SİZİ BÜYÜLEYECEK.

Mardin, köklü bir tarihsel geçmişe sahip olan şehirlerimizden biridir. Uzaktan bakıldığında sıra sıra dizilmiş altın sarısı tarihi evleri insanı gördükleri karşısında büyülemeye yeter.
Kendine has dokusu ve kültürüyle tanıdığınız pek çok yerden başkadır Mardin.
Karasal iklimin etkisiyle şehirde yazlar çok sıcak, kışlar çok soğuk geçse de güzel bir kar manzarası izlemek isteyenlere bu soğuk pek de işlemez diyebiliriz.
Bu sebeple bize sorarsanız Mardin'i gezin, görün, keşfedin ama mutlaka bir seyahatinizi de kış aylarına denk getirin.

KARAGÖL- MANZARAYI ANLATMAKTA
KELİMELER KİFAYETSİZ KALIR.

Artvin'in Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl Sahara Milli Parkı'nın en dikkat çeken yeri Karagöl’dür. Klasik bir göl manzarasının çok ötesinde olan Karagöl, aslında çoğumuzun İsviçre denince zihninde beliren tüm fotoğraf karelerinin bütünü kapsayan bir güzelliğe sahiptir.
Ladin ve çam ağaçlarının sıklığı bölgenin en dikkat çeken özelliklerinden biri.
Tabi bunun yanı sıra korunmayı başarmış ve doğanın ortasında başlı başına bir tabloyu anımsatan evlerini de unutmamak gerek.
Karagöl’e kar yağdığındaki manzarayı anlatmak çok zor çünkü kelimeler kifayetsiz kalıyor.

GÖLCÜK- YAZ-KIŞ SÜREN SEZONU
BOYUNCA ZİYARETÇİLERİNE
UNUTULMAZ ANLAR YAŞATIYOR.

 

İzmir-Ödemiş'e 18 km mesafede yer alan ve etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili bir krater gölü olan Gölcük, yaz-kış süren sezonu boyunca ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.
Aktivitesi bol bir durak olan göl aynı zamanda Bozdağ Kayak Merkezi'ne olan yakınlığıyla da dikkat çekiyor.
Konaklama birimlerinin genellikle gölün etrafında olduğu bölgede özellikle kış aylarında gölün üst tabakasının donması ile ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor.
Bölgenin İzmir gibi büyük bir şehre yakın olması, şehir yaşamından uzaklaşmak isteyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmesine vesile oluyor.
Siz de kış boyunca dilerseniz gölün etrafında yürüyüş yapabilir, çevre restoranlarda keyifli bir akşam geçirebilir, mangal yapabilir ya da Bozdağ'da kayak yapma şansına erişebilirsiniz.

 

 

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI-
DÖRT MEVSİM ADETA BİR RENK
CÜMBÜŞÜ ORTAYA ÇIKAR.

Bolu'da yer alan ve içerisinde 7 farklı heyelan gölü bulunan Yedigöller Milli Parkı'nda, dört mevsim adeta bir renk cümbüşü ortaya çıkar.
550 hektarlık bir alanda konumlanan park, İstanbul gibi bir metropole yakın olması nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor.
Tıpkı Abant gibi hafta sonu kaçamaklarının önemli duraklarından biri olan milli park sahip olduğu her şeyiyle, kışın da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

3260 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

Bütün Kocaeli Ören Bayan ile ÖRÜKLENECEK

Bütün Kocaeli Ören Bayan ile ÖRÜKLENECEK

8 yıl önce Ören Bayan ismiyle yola çıkan Çiğdem Eroğlu,  Afrika Örgüsü ve Rasta saç modellerini müşterilerine uygulayarak kısa zaman içinde Kocaeli’de bir marka haline geldi

ANKET

KÖŞE YAZARLARI