20 Şubat 2018 Salı 18:51
  • 3.7823 TL
  • 4.6729 TL
KOCAELİ 10°

KOCAELİ HİBRİTE TOYOTA PLAZA KOCAELİ KAYA İLE DÖNÜYOR

Bigman Çakman
  • 0
  • 4345

Günümüzde tüm dünyada en fazla ilgi çeken teknolojilerden biri hiç şüphesiz hibrit araçlar. Bugün hibrit, Toyota ile eşleştirilen bir kavram haline gelmiş durumda. Çünkü hibrit teknolojisini ilk Toyota geliştirdi ve en geniş hibrit model seçeneğine sahip Toyota, 10 milyondan fazla hibrit otomobil satışıyla dünyanın geleceğini değiştiren marka oldu.

Toyota, ilk seri üretim hibrit aracı olan Toyota Prius’u 1997’de piyasaya sürdü. Toyota C-HR (crossover) ise Türkiye’de üretilen ilk hibrit araç olarak bu yıl satışa sunuldu. C-HR, beklenenin ötesine geçerek ilk 6 ayda, 1203 adet satarak birinci oldu ve hibrit otomobil pazarında %84,5’lik paya ulaştı. Biz de Toyota’nın ilimizdeki en güçlü temsilcisi olan ve hibrit teknolojisinin tanıtımı için birçok başarılı projelere imzasını atan Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu’nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Kaya ile hibrit teknolojini irdeledik. İşte Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu Başkan vekili Mehmet KAYA ve başarılı tanıtım projeleriyle hibrit teknolojisi…

 

-Mehmet bey, Hibrit ne demek?

Hibrit, kelime anlamı olarak “melez” demektir. Otomotiv özelinde bakarsak, iki farklı güç kaynağının bir arada kullanılmasını ifade etmek için kullanılır.

 

-Mehmet bey,Hibrit aküsü (batarya) nasıl/nereden şarj ediliyor? Şarj işlemi ne kadar uzun sürüyor?

Hibrit aküsünü, elektrikli araçlar gibi harici bir kaynaktan şarj etmenize gerek yoktur. Araç, her frenlemede, sahip olduğu “Rejeneratif (Üretken) Frenleme Sistemi” sayesinde elektrik üretir. Yani diğer bir deyişle araç kendi kendini şarj eder. Bu sistemin diğer bir faydası da, fren balata ve disklerinin aşınmasını %50’ye kadar azaltmasıdır.

 

 

“ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNDE KAT
EDİLEN MESAFENİN ÖNEMLİ
BİR KISMINDA BENZİNLİ
MOTOR DEVREYE GİRMEZ.”

 

 

Hibrit araç sadece elektrik motoru ile kaç km gider?

Toyota Hybrid modellerinde, hem benzin hem de elektrik motoru olduğu ve araç sürekli olarak sadece elektrik motoru ile hareket etmediği için, elektrikli araçlardaki gibi bir menzil tanımlaması bulunmamaktadır. Bununla beraber, sürüş stilinize ve trafik şartlarına bağlı olarak, şehir içi trafiğinde kat edilen mesafenin önemli bir kısmında benzinli motor devreye girmez. Toyota Hybrid modelleri, kullanım şeklinize göre, kalkışlarda ve sürüş esnasında bazı koşullarda sadece elektrik motoru ile hareket edebilir.

 

 

-Herkesin özellikle merak ettiği bir konu var, Hibrit araçlar benzinliye göre na kadar az yakar?

Yol ve kullanım şartlarına göre değişkenlik göstermesiyle beraber hibrit araçlar üretken frenleme ( yavaşlamadan üretilen enerjiyi kullanma ) yaparak ve durduğu sürece trafikte çalışmadığı için benzinli araçlardan daha az yakar.

 

Eğer bu araç frenleme esnasında şarj ediyorsa bu benim daha çok fren kullanacağım anlamına gelir, o halde fren balatam daha erken mi biter ?
Rejeneratif (üretken) frenleme sayesinde, yavaşlama için fren disk ve balatalarına ihtiyaç önemli oranda azalır böylece ömrü çok daha uzar.

 

“DRIVE CO SAYESİNDE
TOPLAMDA YAPTIĞINIZ KM’NİN
NE KADARINI ELEKTRİK NE KADARINI
BENZİN İLE YAPTIĞINIZI GÖSTEREN
BİR KARNE VEREBİLİRİZ.”

 

-Yakıt avantajını daha net nasıl anlayabilirim?

Bayimizi ziyaret etme şansınız olursa test sürüşü esnasında aracımızda bulunan enerji monitörü yardımı ile kullanım esnasında görmenizi sağlayabiliriz, ayrıca  Drive Co sayesinde toplamda yaptığınız Km’nin ne kadarını elektrik ne kadarını benzin ile yaptığınızı gösteren bir karne verebiliriz.

 

“HİBRİT MODELLER OTOMATİK
VİTESLİ OLDUĞU İÇİN DEBRİYAJ
BASKI VE BALATA DEĞİŞİMİ OLMADIĞINI
VE PERİYODİK BAKIMLARININ DA
15.000 KM’DE BİR GERÇEKLEŞECEĞİNİ
DÜŞÜNÜRSENİZ, ARACIN BAKIM
GİDERLERİNİN OLDUKÇA DÜŞÜK
GERÇEKLEŞECEĞİNİ GÖREBİLİRSİNİZ.”

 

-Bakımda bir avantajımız var mı?
 Araçta motordan güç çeken alternatör bulunmadığı, klima kompresörü, direksiyon sistemi ve soğutma suyu pompası da elektrikli çalıştığı için, belirli aralıklar ile değişmesi gereken V kayışı bulunmaz. Diğer binek otomobillerimizde de olduğu gibi yine belirli aralıklar ile değişmesi gereken triger kayışı da bulunmamaktadır. Hibrit modeller otomatik vitesli olduğu için debriyaj baskı ve balata değişimi olmadığını ve periyodik bakımlarının da 15.000 km’de bir gerçekleşeceğini düşünürseniz, aracın bakım giderlerinin oldukça düşük gerçekleşeceğini görebilirsiniz.

 

-Bir kaza durumunda, aracın su birikintisine girmesi/sele kapılması durumunda, ya da başka herhangi bir şekilde elektrik çarpması riski var mı?

Hayır yok. Herhangi bir kaza durumunda, hibrit sistemde herhangi bir elektrik kaçağı, tahribat(kablo kesilmesi, kopması, kısadevre gibi) olması durumunda, sistem kendisini kapatır ve koruma moduna alır.

 

-Rav4’de 4 çeker hibrit nasıl oluyor ? Diğer 4 çekerlere göre çalışma prensibi açısından farkı nedir ?

Hibrit olmayan 4 çekerlerde motor ile arka tekeri bağlayan bir şaft bulunuyor, hibrit 4 çekerde ise böyle bir şaft bağlantısı yoktur. Arka tekerler sadece elektrik motoru ile çalışmaktadır. Hibrit 4 çekerlerde ise arka tekerlekler için ilave bir elektrik motoru bulunduğundan şaft bulunmaz.

Bir ek bilgi söylemek gerekirse; tüm hibrit araçlarımızda aracı yürüten 1 adet elektrik motoru bulunurken 4 çeker hibtilerde aracı yürüten 2 adet elektrik motoru bulunuyor.

 

“HİBRİT ARAÇLARDA İSE,
TRAFİK SIKIŞTIKÇA, DİĞER TİP
MOTORLU ARAÇLARA GÖRE DAHA DA
FAZLA YAKIT TASARRUFU SAĞLANIYOR.”

 

-Neden şehir içi kullanım için dizel motor yerine hibrit’i öneriyorsunuz?

Özellikle çok yoğun trafiğin olduğu, dur-kalkların çok yaşandığı büyük şehirlerde yakıt tüketimleri katalog verilerinden fazla gerçekleşebiliyor. Hibrit araçlarda ise, trafik sıkıştıkça, diğer tip motorlu araçlara göre daha da fazla yakıt tasarrufu sağlanıyor. Hibrit modelleri önermemizin diğer bir önemli sebebi de, sıkışık trafikte sizi yormayan, çok sessiz ve konforlu bir sürüş sağlamasıdır.

 

“HİBRİT MODELLER, DAYANIKLILIĞI
VE GÜVENİLİRLİĞİ İLE MEŞHUR
TOYOTA MARKASININ EN SORUNSUZ
MODELLERİ ARASINDA YER ALIYOR.”

 

-Çok yeni bir teknoloji olsa gerek, acaba herhangi bir Toyota araç kadar güvenilir mi?

Toyota Hybrid teknolojisi aslında sadece bize yeni geliyor. Dünyanın Toyota Hybrid teknolojisi ile tanışması 1997 yılına kadar gidiyor. Tüm dünyada, 20 yılda 10 milyondan fazla Toyota Hybrid teknolojisine sahip araç satıldı. Türkiye’de 2009 yılından beri Prius, 2012 yılından beri Yaris Hybrid, 2016 yılından itibaren ise RAV4 Hybrid ve C-HR Hybrid ve bu yıl itibari ile AURIS HYBRID satılmakta. Hibrit modeller, dayanıklılığı ve güvenilirliği ile meşhur Toyota markasının en sorunsuz modelleri arasında yer alıyor.

 

-Hibrit motorlu araçların sürüş performansı nasıl?

Öncelikle araçta bulunan elektrik motorunun sağladığı yüksek tork sayesinde, kalkışlarda ve ara hızlanmalarda çok başarılıdır. Hibrit modellerimizin maksimum hızları eşdeğer araçlar ile aynı seviyededir.

………………………………………………………………………………………………………………………………..


OLARAK, DOĞAYI KORUMA
KONUSUNDA DUYARLILIK
YARATMAYI, SORUNLARA
DİKKAT ÇEKMEYİ AMAÇLADIK”

 

-Toyota Plaza Kocaeli Kaya olarak, Hibrit teknolojisinin tanıtımı aşamasında birçok başarılı projelerde önemli konu başlıklarına da dikkat çektiniz. Bunlardan biri özellikle 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili projenizdi. Bu projeden ve yapmış olduğunuz etkinlikten bahseder misiniz?

Toyota, Türkiye çevre bilincine katkıda bulunmak için bir dizi çalışma gerçekleştiriyor, Toyota Plaza Kocaeli Kaya olarak doğayı koruma konusunda duyarlılık yaratmayı, sorunlara dikkat çekmeyi amaçladık. 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle okullarda çevreyi koruma konusunda verilen eğitimi, eş zamanlı olarak Plaza’da verilmesi için Özel Seymen Koleji ile birlikte bu projede çalıştık. Bu kapsamda çevre dostu Hibrit teknolojisine sahip bir Toyota Hybrid  modeli kaplanarak, araç üzerine ilkokul öğrencileri tarafından araç deniz, gökyüzü, çiçek, hayvanlar gibi doğa ve doğal dengeyi korumaya yönelik resimler çizildi ve  boyandı. Ortaya rengarenk bir görüntüler çıktı. Yapılan etkinlik sosyal medya hesaplarımızda ve basında büyük ses getirdi.

………………………………………………………………………………………..

 “YAKLAŞIK 15 YILDIR ÇALIŞTIĞIMIZ
A ORGANİZASYON’UN SAHİBİ
AYDIN YILDIZ, BU PROJELERDEKİ
BAŞARIMIZIN EN ÖNEMLİ
KALEMLERİNDEN BİRİDİR.”

 

-Özserbesler Dondurma işbirliği ile başarılı bir projede yaza damganızı vurdunuz. Bu projede neyi baz alarak yola çıktınız?

 

Öncelikle şunu özellikle belirtmek isterim, yaklaşık 15 yıldır çalıştığımız A Organizasyon’un sahibi Aydın Yıldız, bu projelerdeki başarımızın en önemli kalemlerinden biridir. Tüm projelerimiz A Organizasyon tarafından başarıyla gerçekleştirilmiştir. Toyota Plaza Kocaeli Kaya olarak yazın gerçekleştirdiğimiz diğer projemiz ise HYBRID=TOYOTA, DONDURMA=MUTLULUK motto su ile Hibrit DONDURMA oldu.

 

 

ÖZSERBESLER
DONDURMA
İLE İŞBİRLİĞİ!

1957’de Ali SERBES önderliğinde faaliyet hayatına başlayan ve bu yıl 60.yılını dolduran Özserbesler Dondurma ile yapılan görüşmelerden sonra, her iki tarafı da heyecanlandıran HİBRİT  PROJESİ için, Özserbesler Dondurma’nın Değirmendere, Gölcük, Başiskele şubelerinde HİBRİT DONDURMA adıyla yepyeni bir ürün geliştirildi.

 

“HYBRID DONDURMA
ÜRETİLİRKEN TOYOTA
HYBRID MOTORUN ÇALI
ŞMA
PRENSİBİNDEN YOLA ÇIKILDI.”

 

Melez anlamına gelen HİBRİT  kelimesinin dondurmada hayat bulan karşılığı Toyota’nın hybrid motoru ile eşleştirildi. Hybrid motorun çevreye olan duyarlılığından etkilenen Özserbesler Dondurma, hybrid dondurmayı üretirken ürünün DOĞAL ve SAĞLIKLI olmasına özel önem verdi.  Ayrıca ebeveynlerin gönül rahatlığıyla çocuklarına yedirebilecekleri Hybrid dondurmada hiçbir katkı maddesi kullanılmadı. Klasik Benzinli motoru, Özserbesler’in vazgeçilmez klasik lezzeti ‘çıtır kaymaklı’ dondurması yansıtırken, tekerleklerin dönüşünden ve frenlemede ortaya çıkan enerjiyle beslenen elektrikli motoru ise çılgın vişne lezzeti ile birleştirildi. Böylelikle tek bir karoser de hayat bulan Toyota HYBRID motor, HYBRID dondurma ile tek bir topta tezgâhta yerini aldı. Hibrit dondurma alan herkese Toyota Hybrıd Halleri Karikatür Kitapçığı verildi.

 

BAŞİSKELE NAİLA CAFE
ÖNÜNDE BULUNAN KUMSALDA
TOYOTA HYBRID TANITIM
ETKİNLİĞİNİN 2.SİNİ DÜZENLEDİK.”

 

4 Ağustos Cuma günü de Başiskele Naila Cafe önünde bulunan kumsalda Toyota Hybrid Tanıtım Etkinliğinin 2.sini düzenledik Etkinliğe  katılan insanlara Türkiye’de ilk olarak tanımlanan ve test sürüşünde ezberleri bozan Toyota interaktif test sürüşü imkanı da sunuldu. Toyota Hybrid motorlu araçla test sürüşü yapanlar, birebir kendi kullanımları ile hibrit teknolojisinin sessiz sürüş konforu ve düşük yakıt tüketimini deneyimlemiş oldular. Ayrıca İnteraktif test sürüşüne çıkan kişiler kendi performanslarının detaylarını Hibrit Karnesin ’de gördüler. Özserbesler Dondurma’nın Toyota Plaza Kocaeli Kaya için ürettiği hibrit dondurma da Özserbesler standında yine yerini aldı.

………………………………………………………………………………………..

 

ETKİNLİKTE SERGİLENEN
TİYATRONUN VİDEOSUNU
FACEBOOK, İNSTAGRAM, YOUTUBE
GİBİ SOSYAL HESAPLARIMIZDAN
İZLEYEBİLİRSİNİZ.”

 

 

-Peki Hibrit Teknolojisinin tanıtımı için gerçekleştirdiğiniz diğer projelerden bahseder misiniz?

 

Hibrit teknolojisnii, çocukların anlayabileceği şekilde tiyatroya uyarladık. Tiyatro Oyun İstasyonu ile iş birliği yapıldı. Talya ve Tuna isimli iki çocuğu olan bir ailenin, araç bakmak için plazaya gelmesini konu alan tiyatro oyunu,  sadece Talya ve Tuna ile konuşan arabaların olması ile ilginç bir hal alıyor.20 dakika süren oyunda Hybrıd Teknolojisi mizah katılarak anlatılıyor.

Özel davetli katılımıyla gerçekleşen Toyota Hybrıd test sürüşü aktivitesinde oyunumuz plazada sergilendi.AURIS HYBRID ve C-HR HYBRID ‘in seslendirilmesi  tiyatroyu izleyen çocuklar tarafından da şaşkınlık ve heyecanla karşılandı. Etkinlikte sergilenen tiyatronun videosunu facebook, instagram, youtube gibi sosyal hesaplarımızdan izleyebilirsiniz.

 

İNTERAKTİF TEST SÜRÜŞÜ,
HİBRİT TEKNOLOJİSİNİ DAHA
KAPSAMLI VE DAHA GERÇEKÇİ
TEST SÜRÜŞ İMKANLARIYLA
DENEME FIRSATI SUNUYOR.”

 

-Son olarak röportajımız sırasında bahsettiğiniz İnteraktif Test Sürüşünü anlatır mısınız, nedir bu İnteraktif Test Sürüşü?

Toyota Türkiye, hibrit araçlardaki sürüş verilerini kaydeden ve sonuçları anlık olarak müşteriler ile paylaşılmasını sağlayan Toyota Hybrid İnteraktif Test Sürüşü uygulamasını Türkiye’deki tüm showroomlarında başlattı. Hibrit otomobilin tüm avantajlarını ve keyfini kısa zamanda yaşama şansı elde eden müşterilerin, tüm test sürüşleri, İnteraktif Test Sürüşü uygulaması sayesinde gerçek zamanlı olarak kayıt ediliyor. Müşteriler test sürüşü sırasında sonuçlarını anlık ve canlı olarak görebiliyor. Test sürüşlerini tamamladıklarında ise uygulama üzerinde kaydedilen tüm veriler müşterilere anında sunulabiliyor ve e-posta yoluyla kendilerine iletilebiliyor.

“HİBRİT OTOMOBİLLERİN TEST
SÜRÜŞÜNÜ GERÇEKLEŞTİREN
KULLANICILARA, TESTİN SONUNDA
ELDE EDİLEN SONUÇLARIN DA YER
ALDIĞI "TOYOTA HYBRID DİPLOMASI
VERİLİYOR.”

Toyota Hybrid İnteraktif Test Sürüşünün ardından, kullanıcının gerçekleştirdiği rota üzerinde ne kadar süre test sürüşü yapıldığı, kaç kilometre kat edildiği, ortalama hız, elektrikli motor kullanım oranı, ne kadar yakıt tüketildiği gibi değerli bilgiler sunuluyor. Bu uygulama sayesinde müşteriler, ileri teknolojiye sahip hibrit bir otomobilin konvansiyonel araçlara göre tüm avantajlarını gerçek verilerle birlikte anında görme ve değerlendirme fırsatı elde ediyorlar. Bununla birlikte hibrit otomobillerin test sürüşünü gerçekleştiren kullanıcılara, testin sonunda elde edilen sonuçların da yer aldığı "Toyota Hybrid Diploması" veriliyor.. Müşteriler, istedikleri zaman gerçekleştirdikleri test sürüşünün kaydını dijital ortamda harita üzerinden tekrar izleme şansı buluyorlar.

 

 

4345 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI