20 Şubat 2018 Salı 18:47
  • 3.7823 TL
  • 4.6729 TL
KOCAELİ 10°

KÖK HÜCRE İLE AMELİYATSIZ 10-15 YAŞ GENÇLEŞİN…

Bigman Çakman
  • 0
  • 4133

Özel Kocaeli Akademi Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin Ünal’la bir araya geldik. Özellikle ameliyatsız yüz germe işleminde çağımızın en iyi alternatifi olan KÖK HÜCRE uygulamasını sorguladık.

Kök Hücre yöntemi ile 10-15 yaş gençleşilebileceğini de öğrendik. Ameliyatsız uygulanan çağımızın yöntemini sorgularken sizler için diğer ameliyatsız estetik yöntemleri de irdeledik. İşte sorularımızla ameliyatsız estetik işlemleri…

 

-Yasin Bey, kısaca akademik geçmişinizi alabilir miyiz?

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Bayburt’ta bir buçuk sene mecburi hizmet görevimi yaptıktan sonra uzmanlık için Edirne Trakya Üniversitesi Plastik Cerrahi bölümüne girdim.

 

“PLASTİH CERRAHİ,
TIP FAKÜLTESİNİN
SANATLA MÜHENDİSLİĞİN
BULUŞTUĞU BİR ALANDIR”

-Özellikle mi bu bölümü tercih ettiniz?

Açıkçası tıp fakültesine isteyerek giren bir insan değilim ama o dönemler tıp fakültesi, garanti meslek olarak yazdırılan bir yerdi. Tıp fakültesi yazdıktan sonra bana çok uygun olmadığını düşündüm, ama ben tıp fakültesi yazarken yaptığım hatayı nasıl düzeltebilirim aşamasında, Plastik Cerrahisi karşıma çıktı. Plastik Cerrahi, daha çok çizimler, daha çok modellemeler gibi bir çeşit aslında tıp fakültesinin, sanatla mühendisliğin buluştuğu bir alandır. Ayak tırnağından saça kadar, tüm bedenimizi giydiren deri, deri altı kas dokusu tamamen bizim işimizdir. Kulak ameliyatlarından tutun da saç ekimine kadar, tırnak batmasına kadar, doğumsal anomalilere kadar açıkçası bu geniş portföy beni cezbetti. Çünkü her tıp alanı 2+2 , 4 etmek gibi zorunlu kitabi bilgilerle ilerler. Ama plastik cerrahide sizin bakış açınız, hastanın beklentisi, sizin yapabilecekleriniz, hayal gücünüz, el beceriniz hepsi bir arada çakışır ve plastik cerrahi böyle oluşturulur.

“AKADEMİ HASTANESİ,
ASLINDA BİZİM İÇİN
AKADEMİ AİLESİ’DİR”

-Özel Kocaeli Akademi Hastanesi ile yollarınız nasıl kesişti?

Mecburi hizmet için İzmit’e geldim ve Seka Devlet Hastanesi’nde göreve başladım. İki sene sonra da kendi muayenehanemi açtım, ameliyatlarımı Akademi Hastanesi’nde yapıyordum, bu şekilde de Akademi Hastanesi’yle de tanışmış oldum. Akademi Hastanesi, aslında bizim için Akademi Ailesi’dir, çalışanlarından yönetim kuruluna kadar herkes burayı bir aile olarak görür. Açıkçası beni aile sıcaklığı ve samimiyeti burada çalışmaya ikna etti. Hatta birçok alternatif vardı ki mecburi hizmet bitince ilk hedefim İstanbul’du ama sonuç itibariyle 9 yıldır Kocaeli Akademi Hastanesi’nde çalışıyorum.

 

“ESTETİK KISMI, ZORUNLU
KISMI BİLMEYEN HİÇBİR
PLASTİK CERRAH YAPAMAZ”

-Plastik Cerrahi nedir ve ne tarz işlemleri kapsar?

Aslında Plastik Cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahidir. Buradaki rekonstrüktif dediğimiz alan plastik cerrahinin yanıklar, yüz kırıklıkları, diyabetik ayaklar, el kesileri, mikro cerrahi, travma gibi alanları kapsamaktadır. Estetik kısmında ise burun estetiği, saç ekimi, göğüs estetiği gibi alanlar vardır. Aslında plastik cerrahiye baktığımızda zorunlu ve keyfi olmak üzere ikiye ayrılır. İkisi de birbirinden zevklidir. Estetik kısmı, zorunlu kısmı bilmeyen hiçbir plastik cerrah yapamaz. Çünkü plastik cerrahinin ana prensibi flep dediğimiz, bir yerden, bir dokuyu, sağlam kaldırabilme prensibine dayanmaktadır. Bu dokuyu sağlam kaldırabiliyorsanız zaten her şeyi yapabilirsiniz. Dolayısıyla ikisi birbirinden bağımsız değildir.

 

“ELEKTRİK YANIĞIYLA AYAĞINDA
DOKU KAYBI OLAN İNSANA, ÖZEL
HASTANEDE İLK DEFA MİKRO CERRAHİ
FREE DEDİĞİMİZ AMELİYATLA
SAĞLIĞINA KAVUŞTURAN DA BİZİZ.”

Rekonstrüktif yaparken, mesela elektrik yanığı sonucu ayağının bir kısmını kaybetmiş bir kişiye müdahale ederken, siz o kısmı yerine koyarken de estetik de düşünmek zorundasınız, sağlık da düşünmek zorundasınız, fonksiyonel de düşünmek zorundasınız. Bir burun ameliyatı da aynı şekildedir, hem estetik, hem sağlık ki nefes alan bir organdır, hem de fonksiyonel düşünmek zorundasınız çünkü burun yaşayan bir organdır. O yüzden plastik cerrahisini sadece estetik olarak da görmek doğru değildir. Elektrik yanığıyla ayağında doku kaybı olan insana, özel hastanede ilk defa mikro cerrahi free dediğimiz ameliyatla sağlığına kavuşturan da biziz. Zahmetli bir iştir, normal deri yamasından farklı olarak, yaşayan damarıyla siniriyle bir organı alıp, yeni bir parça yaratmaktır. Plastik cerrahinin asıl işi ameliyat yapmaktır. Tabi ameliyatla birçok şey çözülebildiği gibi günümüzde insanlar ameliyatların komplikasyonlarından, ameliyat sonrası geçirdikleri zaman kaybından, işten güçten kalma sürelerinden, risk almama adına hep ameliyatsız yöntemler başlığı altındaki arayışlarla bugüne kadar gelmiştir.

YÜZ GERME İLE İLGİLİ EN
İYİ ALTERNATİF,
KÖK HÜCRE
YÖNTEMİDİR VE BU YÖNTEM 
KİŞİNİN 10-15 YAŞ DAHA GENÇ
GÖZÜKMESİNİ SAĞLIYOR.”

-Ameliyatsız işlemlerden ve uygulama alanlarından bahseder misiniz?

Önceleri ameliyatsız yüz germe için U terapi - altın iğne dediğimiz yöntemlerle, cildin altına radyo frekans vererek cildin daha gerginleştirilmesi, cildin daha sağlıklı hale getirilmesi, yüz germeden kurtulmak amaçlanmıştır. Son zamanlarda çıkan yüz germe ile ilgili en iyi alternatif ise, kök hücre yöntemidir. Kök hücre yönteminde kişiden belli CC kanını ve kulak arkasından bir parça alıyoruz, bunu İstanbul’da özel laboratuvarlarda ki bizim çalıştığımız laboratuvar Amerikan Vakfı’nın, Amerikan Hastanesi’nin Genkord laboratuvarıdır, burada yaklaşık bir aylık bir süreçte kök hücre hazırlanmaktadır. Bu hazırlanan kök hücre, ayda bir, üç ay arayla yüz, boyun, el gibi gençleştirmek istediğimiz bölgelere enjeksiyon yöntemiyle yapılarak, yaklaşık 4 ile 6 ay arasında çok daha genç gözükmesini sağlıyoruz. Tabi bu kişilerin cilt özelliğine ve yaşam tarzına göre 10-15 yaş daha genç gözükmesini sağlıyor. Yaklaşık 2-3 yıldır Türkiye’de olan, birçok ünlünün kullandığı ve popülerize ettiği bir yöntemdir, tabi bu süreçte yaşlanma ve yer çekimi devam edecektir, yani 10 yaş gençleştiğinde, gençleştiği o yaştan itibaren tekrar yaşlanma süreci devam edecektir. 60 yaşınıza geldiğinizde 50 gibi veya 50 yaşınıza geldiğinizde 40 gibi görünmek mümkündür.

 

AMELİYATSIZ
GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ
İLE DAHA SAĞLIKLI BİR GÖRÜNÜME
ULAŞMAK MÜMKÜNDÜR”

Ameliyatsız göz kapağı estetiği ise son yıllarda en meşhur işlerden biridir. Ameliyatsız göz kapağı estetiğinde lazer uygulamaları, bunun yanında plazma X Ray dediğimiz bir cihazla, küçük lazere benzer atışlarla göz kapağının kırışık ve bol olan derisinin 3 veya 4 seansta daraltılması mümkündür. Bu uygulamalar gözaltı ışık dolgusuyla da desteklendiğinde çok güzel, yaşlanmadan uzak, yorgun ifadeden uzak, çok daha fresh ve çok daha sağlıklı bir görünüme ulaşmak ameliyatsız yöntemlerle mümkündür. Yaklaşık 2 veya 2 buçuk yıl kalıcılığı vardır, bu süreçten sonra tekrar ufak ufak takviye etmek lazım. Hastaların kafasında hep şöyle bir soru vardır; “ 2-2 buçuk yıl sonra eskisinden daha mı kötü olacak?” diye.  Asla eskisinden daha kötü olmayacak, zamanla o dolgular vücut tarafından emilecek, zamanla deri o yaşlanmaya devam edecek, ama eskisinden daha kötü bir görünüm asla olmayacak.

 

“HERKESTE OLMAMASINA
RAĞMEN YÜZDE 70 İNSANDA
AMELİYATSIZ BURUN
ESTETİĞİ MÜMKÜNDÜR”

-Ameliyatsız burun estetiği var mı?

Bizim bayanlarda da erkeklerde de en sık yaptığımız ameliyat burun estetik ameliyatlarıdır. Burun ameliyatı, plastik cerrahinin en zor ameliyatıdır. Bir heykeltıraş titizliğiyle yapılması, aynı zamanda nefes alma ve baş ağrısı olan bir kişide bu problemin çözülmesi gereken, yaşayan fonksiyonel bir organdır burun. Bunun için çok titizlikle yıllardır 3 bine yakın burun ameliyatı yaptık. Ameliyat süresini bir, bir buçuk saate indirmeyi başardık, hastalar aynı gün taburcu olabiliyor, bir hafta içerisinde tampon eziyeti çekmeden, çok rahat işine başlayabiliyorlar ama bu konfora rağmen “Ameliyatsız burun estetiği olur mu?” sorusuna cevap “Evet” olur. Tabi ki; seçilmiş vakalarda olur ama herkeste olmamasına rağmen yüzde 70 insanda ameliyatsız burun estetiği mümkündür. Burun ucunu aşağı çeken bir kas vardır, bu kas burun ucunu devamlı aşağı çeker, bu kısma botoks yapıyoruz, böylelikle burunun ucu yukarıya kalkıyor. Burun kamburu olan insanlara, daha azmış gibi göstermek için, burun ucuna ve iki kaşın arasına dolgu yapıyoruz.

 

“JUVEDERM MARKA DOLGULAR
DÜNYANIN EN KALİTELİ
DOLGULARINDAN BİRİDİR.”

Yaptığımız dolgu ve botoksla çok daha hoş, çok daha doğal görünen bir buruna kavuşuyor. Bu süre de 10 dakika. Bu 10 dakikada morarma ve şişme olmadan işinizden, gücünüzden kalmadan, daha güzel bir buruna sahip olabiliyorsunuz. Tabi ki kalıcı bir yöntem değil, yaklaşık iki, iki buçuk yıl kalıcı ve ufak botoks uygulamaları 6 ayda bir gerekebilir ama dolgunun uzun süre kalmasını da Juvederm marka dolguyla sağlayabiliyoruz. Juvederm marka dolgular sayesinde herhangi bir kist riskini, alerjik reaksiyonu ve enfeksiyonu da önlemiş oluyorsunuz. Dolguya karşı bir önyargı mevcuttur, bu tamamen kalitesiz malzeme kullanımı ve ehli olmayan insanların yapmasından dolayıdır. Bir plastik cerrah yada dermatolog yaptığı zaman asla böyle bir sıkıntı olmaz. Juvederm marka dolgular dünyanın en kaliteli dolgularından biridir. Bu dolgularla ve botoksla 10 dakika içinde çok daha güzel fotoğraflar verirsiniz ve artık “Profilden çektirmiyorum” demezsiniz.

 

“BASMADAN, İPEK GÖMLEK ÇIKMAZ,
ŞUAN KUMAŞIN KALİTESİNİ ARTIRACAK
EN GÜÇLÜ MATERYAL, KENDİ
KÖK HÜCRELERİNİZLE, KENDİ
GENÇLİĞİMİZE DÖNME ŞANSIDIR.”

Elmacık kemiklerini dolguyla daha dolgun bir hale getirerek, çeneyi de dolguyla uzatarak daha hoş bir yüze ameliyatsız bir şekilde kavuşturabiliyoruz. Bunların tamamlayıcıları da var, sadece botoks, dolgu değil yüz konusunda Minimal Invaziv işlemler dediğimiz diğer yardımcı işlemlerimiz de var. Prp dediğimiz işlem, kendi kanımızı alıyoruz, kök hücreden zengin hale getiriyoruz, kök hücreden zengin hale getirdiğimiz PRP’ yi enjeksiyonla ayda bir yüzünüze enjekte ediyoruz. Daha fresh, daha parlak, daha lekelerden arınmış, daha güzel bir cilde sahip olmuş oluyorsunuz. Bunu kimyasal peeling ve lazerle destekliyoruz. Yüzünüz, yüz germeye gitmeden daha hoş bir görünüme sahip oluyor. Ama hepsinin en kuvvetli basamağı kök hücresi uygulamasıdır. Botoks bizim yüzde en sık kullandığımız malzemedir, botoks kırışıklıkların 4-6 ay giderilmesini sağlar, cildi tedavi etmez sadece kaslarınızı istirahat ettirir ama kök hücre yöntemi cildinizin kalitesini artırır. Bir kumaş düşünün, kumaşı ütüleyerek güzel göstermek başka bir şeydir, ama kumaşın kalitesini artırmak, çok daha başka bir şeydir. Plastik cerrahide yıllardır kendime ait bir sloganım vardır “Basmadan ipek gömlek çıkmaz” Önce bizim o kumaşı ipek kalitesine getirmemiz lazım, sonra onu işlediğimizde tabi ki ondan güzel bir gömlek olur. Şuan kumaşın kalitesini artıracak en güçlü materyal, kendi kök hücrelerinizle, kendi gençliğimize dönme şansıdır.

 

“YÜZÜMÜZDE BİRÇOK
YAPILABİLECEK AMELİYATSIZ
YÖNTEM VARDIR.”

Ameliyatsız yöntemlerde en çok kullandığımız yönetmelerden bir tanesi de kepçe kulaktır. Kepçe kulak insanlara doğuştan gelen bir şeydir. Çocuklar 5-6 yaşına kadar bunu pek fark etmezler ama okul çağıyla birlikte rahatsızlık vermeye başlar. Ameliyatı ise kulak arkasından yapılan bir kesiyle kulağı arkaya yatırarak normal açıya getirme işlemidir. Ama ameliyat istemeyen, geçici daha soft, daha basit yöntem isteyen insanlar için de ameliyatsız iple kepçe kulağı düzeltmek mümkündür. Basit bir lokal anestezi ile poliklinik şartlarında, iple kulağın açısını arkaya almak mümkündür. Dolayısıyla yüzümüzde birçok yapılabilecek ameliyatsız yöntem vardır.

 

“JALUPRO GENÇLİK AŞISI
OLARAK GEÇİYOR, EN POPÜLER
YÖNTEMLERDEN BİR TANESİ DE BUDUR.”

Karın bölgesindeki, bacak bölgesindeki yağlanmalarda hiç ameliyat ortamına girmeyeyim diyenler için özel yağ eriten solüsyonlar vardır. En kaliteli laboratuvarlarda hazırlanmış malzemeleri enjeksiyon metoduyla mezoterapi dediğimiz, cildin altındaki yağ tabakasına enjekte ederek bir ay arayla yaklaşık 8 ila 10 seansta selüloit görünümlerinden kurtulmak, daha sıkı, daha sağlıklı basene, bacak içlerine karın bölgesine sahip olmak mümkündür. Son zamanlarda el ve yüzde kullandığımız Jalupro dediğimiz bir madde vardır. Jalupro gençlik aşısı olarak geçiyor, en popüler yöntemlerden bir tanesi de budur. Jalupro içinde kök hücre ihtiva eden, cildinizin bağ dokusu denilen mezo tabakasının desteklenmesi anlamına gelir. Elimizin altında da yüzümüzün altında da bağ dokusu vardır. Jalumpro ile hem yüz hem el hem de boyun gençleşmesi için yaklaşık 4 veya 5 seansta mümkündür.

4133 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI