24 Eylül 2017 Pazar 18:43
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 25°

OUTROAD ACADEMY TURKEY MURAT KARAHAN

OUTROAD ACADEMY TURKEY Murat KARAHAN
  • 0
  • 2592

Sapanca’ya doğru giderken, hemen Suadiye sapağından sonra,Taşın üstüne kondurulmuş kamyonu hepimiz görmüşüzdür.

Kafamızda burada ne var diye de sorular belirmiştir.

Buranın tam faaliyete açılması Eylül ayının ortalarını bulacak.
Ama burada yok yok…
Burada ATV’ den karavana, kampçılık malzemelerine,
Elektroniğe, arama kurtarma malzemelerine kadar, her şeyin satışı olacak.
Yan tarafında Türkiye’de yapılmış, outroad olarak yani arazi taşıtları
Üzerine şuan ki en kapsamlı eğitim pisti mevcut.
Burada arazi taşıtlarınız üzerine her türlü eğitimi ticari amaç gütmeden alacaksınız.
Ayrıca, bir garajları bulunmakta ve bu garajda, araç modifikasyonları yapılmakta.
Bu modifikasyonlar da TÜV’ün ve TSE’nin onay verdiği şekildeki uygulamalar.
Amaçları da motor sporlarının, doğa sporlarının ve de buna benzer aktivitelerin
Doğru bir şekilde yapılması ve insanların bilinçli bir hale gelmesini sağlamak.
Burası, kafada oluşturulan 20 yıllık bir projenin ürünü
Bu projenin de sahipleri Murat KARAHAN ve Azarbeycanlı Nejad NEVRUZOV
İşte OUTROAD ACADEMY TURKEY’in tüm detayları…

 

-Murat bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz ve buranın oluşum hikayesindeki alt doneleri alabilir miyiz?

Asıl mesleğim elektronik haberleşmeçiyim. Depremden önceki yıllarda dağlarda, arazilerde gezerken arazi taşıtlarına olan sevdamızdan bu iş başladı. Daha sonra İzmit, Kocaeli ve Adapazarı depremi yani 17 Ağustos Depremi olduktan sonra arazi taşıtlarının önemini çok daha iyi algılar hale geldik. Biz de ne yaptık elektronik haberleşmenin ki; Aselsan’ın buradaki bölgesinde çalıştık. Burada işimizi arazi taşıtlarına kaydırdık. Sakarya’da küçük bir dükkan açtık. Daha sonra Türkiye’de arazi taşıtları ve doğa sporları gelişmeye başladı. Biz de işin içerisinde olduğumuz için, ilerisini görmeye başladık. Kendi çapımızda işler yaptık, birçok arazi taşıtların teknik detaylarına sadık kalınarak, arazi kabiliyetlerini artırmaya başladık.

 

“ARTIK DÜNYA GLOBAL,
BIRAKIN YURTİÇİNİ, YURTDIŞINDA DA
ÇOK İYİ BAĞLANTILARIMIZ VAR.”

Tabi o zamanlar Türkiye’de olmayan yükseltme kitlerini kendimiz sanayi ortamında imal etmeye çalıştık. Bu yapılan işlemlerin bazıları doğru, bazıları ise yanlıştı. Bu bir özeleştiridir. Bu benimle sadece alakalı değil, bu piyasada 22 senedir gelen bizim gibi 5-6 tane çok eski insanların da söylediği laflar fakat yanlışı yapa yapa doğruyu öğreniyorsunuz. Şimdi artık çağımızda internet ve teknoloji var. Teknolojinin olduğu her yerde artık bilgiye çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Fakat orada da uygulama hataları meydana çıkıyor. Bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu yani bir aracı yükseltme kitiydi, vinç montajıydı veya arazi kabiliyetini artırmak biraz hayal gücünüze kalmıştı. Ama şimdi öyle bir şey yok. Artık dünya global, bırakın yurtiçini, yurtdışında da çok iyi bağlantılarımız var. Teknik bir sıkıntımız veya problemimiz olduğunda internet ortamından mesajlaşarak artık teknolojiye çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

 

 

“DOĞRUYU DA PEKİŞTİREREK
YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ.”

Ben 17 Ağustos’tan sonra Türkiye’de AFAD ki o yıllarda yoktu, SAKUD Sakarya Arama Kurtarma valiliğe özel 120 kişiden oluşan bir ekibin kurucu üyesiyim. 7 kişiden bir tanesiyim. Daha sonra devlet imtihan açıp AFAD’ı devreye aldıktan sonra biz gönüllü ekipleri lav ettik. Fakat bu kemik kadro yani 7 kişi elimizden geldiği kadar gelen memurlara arazi taşıtları, doğada hayatı idam ettirme, mekanik bilgi, teknik bilgi, arama kurtarma gibi eğitimler verdik. Bu süreç 17 Ağustos’tan bugünümüze kadar devam etti ve de hala da ediyor. Benim hep aklımda Türkiye’de arama kurtarmanın, arazi taşıtlarının ve doğal güzellikleri gezmenin bir boşluk olduğu fikri vardı. Herkes bu işi yapabiliyor, belki bu işten maaş da alabiliyor, gelir de elde edebiliyor ama bizim amacımız doğru olanı yapmak. Bizim de hatalarımız oldu bu süreçte, bu hatalar araçlarla da ilgili oldu, doğa ile ilgili oldu, arama kurtarma ile de ilgili oldu. Ama bunlar hep bir tecrübedir, bu tecrübeler eklendi, eklendi, eklendi artık yanlıştan doğruya doğru dönmeye başladık. Doğruyu da pekiştirerek yolumuza devam ediyoruz.

 

“BURASI BENİM KAFAMDAKİ
KURMAK İSTEDİĞİM 20 YILLIK
BİR PROJEMDİR.”

-Buradaki tesisi kurma amacınız nedir?

Buradaki tesisi kurma amacımız tabi ticari bir faaliyet gibi gözükse de burada en büyük ağırlık eğitim. Biz artık biliyoruz ki; Türkiye’de bazı noktalar, çok farklı noktalara geldi. Zaten benim Nejad’la da tanışmamdaki en büyük sebeplerimden bir tanesi, benimle aynı kafa yapısında olmasıdır. Kendisi Azerbaycanlıdır ve orada da bu işle ilgili de bir şirketi vardır. Bizim amacımız, motor sporlarının, doğa sporlarının ve de buna benzer aktivitelerin doğru bir şekilde yapılması ve insanların bilinçli bir hale gelmesidir. Tabi bunun yanında ticari bir yanımız da var, burası benim kafamdaki kurmak istediğim 20 yıllık bir projemdir.  Fakat Türkiye’de şartlar zor, bırakın yapmayı, birilerine anlattığınızda çok heyecanla dinliyorlar, ama “Türkiye buna hazır değil” diyorlar. Ben buna katılmıyorum, Avrupa’da, Amerika’da insanları biz internetten, televizyondan seyrettiğimiz zaman hep gıptayla bakardık. Bırakın televizyonu, bize dergiler gelirdi, 2 sene masamın üstünde tutup, iki günde bir baktığımı bilirim. Bizim onlardan neyimiz eksik, hiçbir şeyimiz eksik değil. Biz teknik olarak da Avrupa standartlarına yakınız, bilgi olarak Amerika’da bu işi yapanlardan hiçbir farkımız yok, doğal güzelliklerimiz onlardan çok daha farklı, sadece eksiğimiz, biraz daha bilgi, eğitim, ve biraz daha hoşgörü.

 

“BURADA ATV’ DEN KARAVANA,
KAMPÇILIK MALZEMELERİNE,
ELEKTRONİĞE, ARAMA KURTARMA
MALZEMELERİNE KADAR,
HER ŞEYİN SATIŞI OLACAK.”

-Buradaki bu tesisi anlatır mısınız, insanlar burada neleri bulup, uygulayabilecek veya yaptırabilecekler?

Buradaki tesisimiz 13 dönüm. Bin 500 metrekare kapalı alanımız var, bu kapalı alan içerisinde outroad malzemeler üzerine bir mağaza yapacağız. Burada ATV’ den karavana, kampçılık malzemelerine, elektroniğe, arama kurtarma malzemelerine kadar her şeyin satışı olacak. Eylül’ün ortası gibi mağazanın açılışını planlıyoruz. Bir de şunu yapmak istiyoruz; Türkiye’de herkes doğa sporlarını seviyor, herkeste bir kampçılık, bir mangalcılık gibi bir format var. Biz bunları doğru kanala yönlendirmek istiyoruz. Bizim gibi de düşünen bir sürü insan var. Bir de ürün gamında Türkiye’de bazı ürünlerin bana göre fiyatları çok fahiş. Bizim amacımız, doğru doğa bilgisi, doğru ekipman, ucuz maliyet. Biz tabi ki ticaretini yapacağız, bir liraya alıp 2 liraya satıp, para kazanalım az kazanalım ama insanlar ellerine aldıklarında, bu mağazadan dışarı çıktıklarında, mutlu ayrılsınlar. Ve şunu da yapmak istiyoruz, doğa ve motor sporlarında ürünlere garanti vermezler, biz doğru ürünü getirmek istiyoruz, kullanıcı hatalarını minimuma indirip, doğru bilgilendirilip, ürünle alakalı sonuna kadar arkasında durmak istiyoruz.

 

“TÜRKİYE’DE YAPILMIŞ, OUTROAD
OLARAK YANİ ARAZİ TAŞITLARI
ÜZERİNE ŞUAN Kİ EN
KAPSAMLI EĞİTİM PİSTİDİR.”

-Yan taraftaki alanı anlatır mısınız ve buradaki amacınız nedir?

Yan tarafta gördüğünüz alan eğitim pistidir, bu eğitim pisti Türkiye’de yapılmış, outroad olarak yani arazi taşıtları üzerine şuan ki en kapsamlı eğitim pistidir. Burası yarış pisti değil. Bizim amacımız o yarış pistlerinde insanlar yarışmadan önce gelip, arazi taşıtlarının belli bir seviyede eğitimini alıp, doğru bir yolda gidebilmesi. Türkiye’de durumu iyi olan herkes evlerinde bir arazi taşıtı bulunduruyorlar. Ve onlar hanımlarıyla beraber markete giderken, sağa sola giderken, kayağa giderken, yaylaya giderken o arazi taşıtını kullanıyorlar. Ama hanımları, çocukları ya da kendileri aracın tüm teknik özelliklerini kullanabiliyorlar mı? İşte buradaki soru işareti de bu. Araçlarına dair doğru bilgileri biz burada anlatmak istiyoruz. Eğitim pistinde ticari bir beklentimiz yok. Bizim eğitim pistinde yapmak istediğimiz şey; insanlara doğru bilgiyi vermek. Bunun haricinde bisikletçilere ve motosikletçilere de hitap etmek istiyoruz, burada Cumartesi ve Pazar günleri ön tarafta Caretta Karavan ki aynı zamanda Caretta Karavanın da bayisiyiz, Didi ve çay standı açacağız, orada soğuk su, soğuk Didi ve çay servisi olacak. Bisikletçiler ve motosikletçiler oradan geçerken çayını, suyunu, Didisini ücretsiz bir şekilde alıp, içip, isterse mağazamızı gezebilir, isterse de acelesi varsa sadece hararetini dindirmek istiyorsa, yoluna devam edebilir. Bu da motosiklet ve bisiklet sporunu desteklediğimiz için hayata geçirdiğimiz bir uygulama olacak yine bahsettiğim gibi Eylül aynının ortasında.

 

 

“MODİFİKASYONLAR TÜV’ÜN VE
TSE’NİN ONAY VERDİĞİ
ŞEKİLDEKİ UYGULAMALARDIR.”

-Araç modifikasyonlarından bahseder misiniz?

Aşağıda 400 metrekarelik bir garajımız var. Bu garajda araç modifikasyonlarını yapıyoruz. Bu modifikasyonlar TÜV’ün ve TSE’nin onay verdiği şekildeki uygulamalardır. Bunun haricinde kafamıza göre veya sanayi formatındaki bir işi biz zaten kendi sistemimiz içinde kabul etmiyoruz. Şöyle de bir uygulama yapacağız; mesela geldi buradan vinç aldı, arabasına yapılırken izlemek istiyor, normalde servis alanlarına kullanıcıların yani şahısların girmesi yasaktır, fakat biz şöyle bir uygulama yapacağız. Bir bölüm oluşturduk aşağıda, o bölümde güvenlik önlemlerini alarak, bizim teknisyenlerimizle birlikte oradaki montaja eşlik edecek, bunu da bir kayıt altına alacağız. Şuan tesisin üzerinde 40’ın üzerinde kamera var, bu kamera sistemleri 7/24 kayıt altında, bu görüntüleri biz aynı zamanda internete canlı link şeklinde de atacağız. Eğer kişi isterse kendi sayfasından, iş yerinden, yaptığı montajı seyrettirebilecek.

 

“SADECE ARAZİ TAŞITLARINI KULLANMASINI
ÖĞRENMEYECEKSİNİZ, SEVİYESİNE GÖRE
ARABANIN TEKNİK MEKANİK BİLGİLERİNİ,
BAŞINIZA BİR ŞEY GELDİĞİNDE NE YAPMANIZ
GEREKTİĞİNE KADAR EĞİTİMLER ALACAKSINIZ.”

-Burada başka ne tür hizmetler daha bulabiliriz?

Burada mesela geldiniz 2 günlük arazi taşıt eğitimi alacaksınız, sadece arazi taşıtlarını kullanmasını öğrenmeyeceksiniz, seviyesine göre arabanın teknik mekanik bilgilerini, başınıza bir şey geldiğinde ne yapmanız gerektiğine kadar eğitimler alacaksınız. Mesela suda araç içinde kitli kaldınız, bir tane malzeme var, cama sadece dokunarak arkasında da bir buton var camınız kırılıyor ve çıkıyorsunuz, aracınız takla attı, hiçbir emniyet kemerini mandalına basıp açamazsınız, emniyet kemerini keserek çıkarmanız lazım ki bu ekipmanlar 15-20 TL’lik ürünler ve  bu ürünleri anahtarlığınızda bile taşıyabilirsiniz. Bunları işte insanlara anlatmak istiyoruz. Mesela insanların araçlarında bulundurması gereken ürünler var, bugün herkesin lastiği patlıyor ki bu bayanların en baş belası bir durum ama aslında çok kolay, lastik sıvısını alıyorsunuz sadece bir krikonuz olması lazım, o sıvıyı bastıktan sonra lastikçiye kadar gidebilirsiniz. Mesela radyatörünüzün hortumu patladı, araba duman aldı, panik durumunu da anlatmak lazım. Otobanda aynı durum oluyor ve insanlar iniyor arabasından, otobandan karşıya geçmeye çalışıyor. Karşıdan gelen tırın, kamyonun altında kalıyorlar, bu panik anlarını da anlatmak istiyoruz insanlara.

-Şimdi Nejad Beye dönmek istiyorum, Murat beyle nasıl yollarınız kesişti ve buradaki tesisin diğer parçalarını da sizden alabilir miyiz?

Bakü’de bizim de böyle bir mağazamız var. 2015 yılında Avrupa olimpiyatları Bakü’de geçildi. Ona destek amaçlı bizim de bir kulübümüz vardı, bir yarış yapalım dedik. Kimin bu yarışı becerebileceğini düşündük, araştırdık, Murat abiyle geçmişten bir ortak arkadaşımız çıktı ve direk konuşmamızın üzerine Murat abi, atladı uçağa geldi. Zaten Murat abiye yarış var, orada pist var, aksiyon var dediğin an iş bitiyor. Tanıştık, gece pisti yaptık, zorlu bir çalışmaydı, Bakü’nün rüzgarı çok meşhurdur, sabah bir geldik ki; pist yok, hiçbir şey yok. Yine de çok başarılı oldu, hem bizim için, hem de Murat abi için, çok ses getirdi organizasyon. Ulusal kanallar yarışı komple yayınladılar. Ben zaten yarışıyordum ama ufak çaplıydı ve açılmak istiyordum. Bu sebeple Amerika’da aracın siparişini verdik, orada bekledik, yaptırıp, getirdik ve Avrupa’ya açılarak orada yarışmaya başladık. Gidip gelirken bir baktım yolun zaten 2500 km’sini Türkiye’den geçiyorum ki ;bazı yarışlar İtalya’da oluyordu ve Türkiye’den bir günde İtalya’ya varabiliyorsun. Hem kendim açısından, hem de Bakü’de market olarak çok büyüyemeyeceğimiz bir alan olduğundan, direk Murat abiyi arayarak Türkiye’ye geleceğimi söyledim, ve o da “Gel yapalım” dedi. Direk dedi çünkü aynı düşüncede, aynı yapıdayız ve bu yüzden iyi anlaşıyoruz.

 

“AİLESİYLE, ÇOCUĞUYLA İSTER KAFEDE
OTURACAK, İSTERSE DE KENDİSİ OUTROAD
MALZEMELERİYLE İLGİLENECEK, ARKADA
ARABASINI YAPTIRABİLECEK,
YANDA ARABASINI TEST EDEBİLECEK.”

4 ay oldu geleli, bu tip servis veren mağazalar var, birebir müşteriyle ilişkili olman lazım. Outroad işlerini yapan insanlar ilgiyi severler ve Murat abi de ben de bu konuda çok iyiyiz. Birçok insanların seveceği bir mekan yapıyoruz burada. Ailesiyle, çocuğuyla ister kafede oturacak, isterse de kendisi outroad malzemeleriyle ilgilenecek, arkada arabasını yaptırabilecek, yanda arabasını test edebilecek. Çocuk kafede otururken bizim pistin küçük RC modelini ister kendi arabasını getirerek ister bizdeki arabalarla vaktini değerlendirebilecek, çok güzel milk barlarımız yine çocuklar için farklı bir konsept olacak. Herkes dışarıdaki kamyonu görenler ne olacağını burada merak ediyor, burada çok şey olacak, çok da güzel şeyler olacak, gelecek insanların burada en az 1 buçuk-2 saat zaman geçirebileceklerini düşünüyorum. Özellikle sosyal medyayı çok iyi kullanmayı düşünüyoruz, buranın telaşı sürerken hem Türkiye’de hem de Avrupa’da yarış telaşlarımız var. Katılmayı düşünüyoruz. Onlar da bir taraftan devam edecek. En kısa sürede açılışı yapıp, insanlara hizmet veremeye başlayacağız.

2592 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Çocuklar Ülkesine Yolculuk

Öncelikle herkese kocaman bir “MERHABA” demek istiyorum. Ben Burcu Uskan Aslan. 10 yaşında dünyalar tatlısı Ecrin Deniz’in annesiyim. Sizlerle bu köşede bundan sonra; “Çocuklarımızla nereye gidebiliriz, nasıl etkinlikler yapabiliriz?” üzerine paylaşımlarım olacak. Umarım paylaştığımız bu güzel anlar, sizler için de yol gösterici olur. Okumaya değer bulduğunuz için şimdiden teşekkür ederim

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit tarihi BU SOKAKTA

İzmit’in tarih kokan Kapanca Sokağı restorasyon çalışmalarıyla tekrar canlandı. Gidilmesi, görülmesi hatta keşfedilmesi gereken bir sokak. Selim Sırrı Paşa Konağı’nın da yer aldığı sokakta, Türk konut mimarisiyle inşa edilen geleneksel evlerin seyrine doyamayacaksınız

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

GÜLÇİN KARAASLAN; Hayallerinin peşinden koşan İÇ MİMAR...

Fazlasıyla üretken, korkusuz bir girişimci, Hayallerinin peşinden koşan bir iç mimar. Gülçin hanım, Gülçin Karaaslan Mimarlıkta, başarılı tasarımcı Soner Yıldırım ile çalışmalarına devam ediyor. Her gün İzmit’ten Ataşehir Ağaoğlu My Prestige’deki ofisine gidiyor. Sonrasında gününün nasıl geçtiğini anlamanız için benim gibi 1 tam günü onunla geçirmeniz gerekiyor. Arada görüştüğümüzde yoğunluğundan bahsediyordu. Aynı şuan benim size bahsettiğim gibi. Ancak ben bunu tam olarak anlayamıyordum, aynı şuan sizin beni tam olarak anlayamadığınız gibi

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

CAFE DE LUCA Kahve onların işi…

İzmit’te bir kafe vardır, bir de LUCA.

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

BESİNLERİN SİHRİ: GLİSEMİK İNDEKS DEĞERLERİ  

Hayatın içinde koşuştururken, yaptığımız beslenme hatalarından birisi de öğün atlamak.   Yaşadığımız en büyük sıkıntı da kan şekeri ve tansiyonda oluşan dalgalanmalara bağlı bir takım problemler.  (Göz kararması, baş ağrısı, halsizlik, denge kaybı vb.)   Uzun süren açlığın ardından en uygun olduğumuz an ise, aşırı yemek yiyerek başka bir hataya daha sebep oluyoruz.  Hemen ardından da hazımsızlık, uyku hali, konstipasyon vb. kapımızı çalıyor. 

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

MALTA; İTALYA VE AFRİKA ARASINDA CENNETTEN BİR PARÇA…

Geçtiğimiz ay sıra dışı ziyaretle bir ada ülkesi olan Malta’yı ziyaret ettim. Bu ziyaretin başrolünde, dil okuluna gidip, orada evlenen ve bu güzel adaya yerleşen 17 yıllık Maltalı aslen İzmitli Serkan Başkut var. Uzun zamandır yazılarımı takip eden Serkan, bu küçük ve sevimli adayı İzmit’e tanıtmak istemiş. Bana ulaşarak Malta’yı tanıtma fikrini benle paylaştı. Sonrasında Malta Turizm Bakanlığı’nı da işe dahil ederek; bu projeyi gerçekleştirmemizde başrolü oynadı.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI