16 Aralık 2017 Cumartesi 17:42
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

SICACIK VE ENERJİK EVLER İÇİN; HATT COLLECTİON

SICACIK VE ENERJİK EVLER İÇİN; hatt COLLECTİON
  • 0
  • 1005

Hat sanatının zarafetiyle çıkılan bir yol ve 60 senelik bir tecrübe.Mobesko’ F-2 blokta açılan Hatt Collection, bu zarafetin açılımı ve tanımı.Ürün yelpazesi çok geniş, mobilyadan ev aksesuarlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.Mobilyalarındaki en önemli özellik ise kişiye özel tasarımlar olmaları.Fiyatlar uygun, hatta “İstanbul’la bile yarışırız” diyecek kadar da iddialılar.Mağaza müdürlüğünü Umut Akgöz yürütmekte.İşte kurucusu MUHAMMET SEFA AKAYDIN söylevleriyle HATT COLLECTION…Röportaj:TÜLAY DURANFotoğraf: VEHBİ KILIÇ

-Hatt Collection’un kurumsal açılımı ve hikayesi nedir?

Markamız yeni olmasına rağmen, biz çok uzun süredir sektörün içindeyiz. 1963 yılında dedem halı üzerine İstanbul Tophane’de işe başlamış, sonraki süreçte bünyesine beyaz eşyayı da katarak Bakırköy’de devam etmiş.  70’li yılların başında da daha spesifik olarak ev dekoru üstüne yoğunlaşarak ürün yelpazesini genişlettiği gibi aynı zamanda da daha bir lüks tüketime yönelmiş. Dedem uzunca bir süre yaptıktan sonra, bu işi babam devir almış.

-Babanızla birlikte bir değişim süreci yaşandı mı?

Babam daha da işi ilerletip site mobilyacılığına geçti. Site mobilyacılığı bünyede bağımlılık ve alışkanlık yapan bir şeydir çünkü orada müşteriniz gelir, beğenir, kafasında oluşturduğu ürün üzerinde yoğunlaşır, satarken de çok rahat yol alabilirsiniz.

 

“BU KONSEPTTE ODA ŞEKLİNDE DİZAYN EDİP, AKSESUARLARIYLA TAMAMINI KOMBİNE OLARAK PAZARLAYABİLİYORSUNUZ.”

-Peki, Hatt Collection markası nasıl oluştu?

Aslında bu, benim iki senedir kafamda oluşturduğum bir projedir. Yurtdışında bunun çok güzel örnek olabilecek markalar var. Bu markalar sadece mobilya odağından kendilerini çektiler ve tamamen dekor üzerine yoğunlaştılar. Bu konseptte, halısından ev tekstiline, dekoratif eşyalardan sehpasına, vazosundan tablosuna kadar her şeyi sunabiliyor veya oda şeklinde dizayn edip, aksesuarlarıyla tamamını kombine olarak pazarlayabiliyorsunuz. Biz bunu burada uygulamaya çalışıyoruz ve tabi başarılı olup olmadığımızı zaman gösterecek. İki sene önce oluşan bu fikri, beşinci ayda firmayı kurarak ilk adımları attık, altıncı ayda da mağaza kurulumu ve ürünlerin üretilmesi olarak geçti ve yine altıncı ayın ortasında da faaliyete tamamen hazır olarak mağazamızın kapılarını Mobesko’da açtık.

-Neden Hatt, bir hikayesi var mı?

Hat, aslında hem Osmanlıca ’da hem de  Türkçe ’de bir cismin şemalı, şekli ve çizgisi anlamına geliyor, ayrıca hat, ”Güzel yazı” demek. Annem hattat, ablam da kenar süslemeleri yapıyor, isim aslında “Güzel yazıdan” geliyor. Birçok fuara ve yurtdışına gidip gördüm ki; sade isimler daha kulağa hoş geliyor, akılda da kalıcı ve bu ismi seçmemizin de artısını görüyoruz.

 

 

“MAĞAZAMIZIN İÇİNDE 1300 FARKLI ÜRÜNÜMÜZ VAR.”

-Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Mobilya zaten ana kalemimiz, dekoratif objeler, metal, cam, seramik aksesuarlar, aydınlatmalar, tablolar, halılar olmak üzere mağazamızın içinde 1300 farklı ürünümüz var. Mum bile satıyoruz.  Kendi ürettiğimiz ürünlerimiz de mevcut mesela kendi atölyemizde koltuk takımı üretiyoruz. Yine mobilya üzerine sırf bizim için üretilen fason olarak yaptırdığımız ürünlerimiz var, aksesuarlarımızın yüzde 90’nı ithal ürünlerdir. Yüzde 10 kısmı da İstanbul’dan çalıştığımız, bir iki tane metal atölyelerimiz var, hatta birisiyle bir ortaklığımız da gündemimizde olacak.

 

 

“KİŞİYE ÖZEL TASARIMLARDA İDDİALIYIZ”

-Sizin mobilyalarınızın en önemli özelliği nedir ve vermiş olduğunuz hizmetlerden de bahseder misiniz?

En önemli özelliği kişiye özel olmasıdır. Örneğin X markadan seçtiğiniz bir ürün, yüzlerce üretilmiştir, bizde yüzlerce adet üretilmiyor, bunlar kişiye özel üretildiği gibi boyaları da ölçüleri de kişiye özel değişebiliyor hatta istenirse kişiye özel tasarım bile oluşturulabiliyor. Kişiye özel tasarım konusunda da iddialıyız. Dekor, mobilya ve aksesuar konusunda ürün verdiğimiz gibi, danışmanlık hizmeti de veriyoruz hatta İstanbul’da iki büyük projede varız. Projeli işlerde de artık çok iddialıyız çünkü metal işini artık kendimiz çözebiliyoruz, mobilyayı 60 senedir yapıyoruz zaten, bundan ötürü ki; bu konularda oldukça rahatız. Güvenebileceğimiz kişilerle çalışıyoruz. Buradaki büyük özellikle kurumsal firmalarla özel anlaşma sürecinin içine girdik, hatta bir firma ile imza aşamasını tamamladık. Bölgenin örnek daire konusunda zayıf kaldığını düşünüyorum ki; bununla da ilgili çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor.

 

“İSTANBUL’LA FİYATLAR KONUSUNDA REKABET EDEBİLİRİZ”

-İstanbul firmasınız peki neden Kocaeli?

Biz burada bir lojistik merkez kurmak istiyoruz, burada alan ve kapasitemiz çok büyük, etraftaki mağazalarımızın dışında yaklaşık burada 800 metrekare bir depolama alanına sahibiz. Buraya Port çok yakın, buradan ulaşım sağlayabiliriz, toptan verdiğimiz bölgeleri buradan çok daha rahat kullanabiliyoruz ayrıca burası iyi de bir pazar durumunda. Mesela Modeko ilk kurulan site, bu konuda buradan çok müşteri aldığını tahmin edebiliyorum çünkü Modeko’da çok uzun zamandır proje usulü kişiye özel mobilyalar üretiliyor. Burada böyle bir eksik varmış ve birkaç firma yapıyormuş. Biz de buradaki eksikliği hissettik, açmadan önce tahminim, çok doğru olacağını düşünüyordum, açtığım zaman da onun karşılığını aldık, hatta “İstanbul’a gitmeye gerek kalmadı” söylemlerini de duymaya başladık. Böyle bir düşünce bile oluşması bizi çok mutlu etti ki; fiyatlarımız da çok makul. İstanbul’la çok iyi rekabet edebiliriz, hatta bir İstanbul firması olarak İstanbul’un bizimle rekabet bile edemeyeceğini söyleyebilirim. Fiyat konusunda gerçekten iddialıyız.

 

 

“İSTANBUL AVRUPA YAKASINA DEVAMLI SATIŞ VE SEVKİYATIMIZ BULUNMAKTA”

-Çevre illerden talepler nasıl?

Özellikle Sakarya bölgesindeki Serdivan müşterisi Mobesko’yu seviyor, burada 92 mağaza mevcut. Buraya geldiğinde insanlar, perdesini çözebiliyor, aksesuarını bizim gibi birkaç mağaza var orada çözebiliyor, parkesini, aydınlatmasını çözebiliyor, bu bölgede böyle olanağı sağlayan başka bir yer yok. Biz mesela Bolu’ya da satış yaptık, İstanbul Avrupa yakasında belli bir çevremiz olduğu için de özellikle oraya devamlı bir satışımız, sevkiyatımız bulunmakta.

 

“İLK HEDEFİM 2 SENEDE 3 MAĞAZA AÇIP, YURTDIŞINA DA HER AY İHRACAT YAPABİLEN KAPASİTEYE ULAŞMAK”

-Son olarak şubelerden ve hedeflerden bahseder misiniz?

İlk mağazamız İzmit’te, ilk şubemiz de çok yakında Aqua Florya AVM’de olacak, Maltepe’de de yeni açılan bir AVM var, onunla da görüşme halindeyiz. Mağazaya gelenlerin tepkisi çok iyi, çok kısa sürede müdavim müşteri de edindik, şuana kadar altıncı alışverişini yapan müşterilerimiz bile var. İlk hedeflerimde 2 senede 3 mağaza açmak ve yurtdışına da her ay ihracat yapabilen bir kapasiteye ulaşmak var. İzmit’te bir AVM içi olabilir ama şuan için öyle bir ciddi düşüncemiz yok çünkü burası metrekare anlamında zaten çok büyük bir mağaza. Bölge olarak da Mobesko’nun olduğu yeri lojistik anlamda çok beğeniyorum, müşteri kitlesi olarak da yukarıya çıkan bir çizgimiz bulunmakta. Buraya müşteri kitlesini getirebilmek önemli. Çok yeniyiz ama ileride lokomotif olabileceğimize dair ışık görebiliyoruz.

1005 defa okundu.

DİĞER HABERLER

O zaman, Tüm İzmit’e CHEERS!

O zaman,  Tüm İzmit’e CHEERS!

Wes Hotel’in teras katında açılan Cheers Roof, ‘gastropub’ kültürünü ilimize taşıyarak, iyi yemek, iyi içki ve iyi müziği biraraya getirdi... Hem de Körfez’in muhteşem manzarasına karşı...

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Metabolizma, genetik miras ve çevresel faktörler etkisinde, kendisine sunduğumuz kaynaklarla beslenir, şekillenir ve aktivitesini sürdürmeye çalışır. Oluşturduğu etkiyi sağlık durumu ve fiziksel güç olarak hissettirir

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP Bölge Başkanı GÖKALP GÖKDEMİR; ŞUAN 2018 İÇİN KESİNLEŞMİŞ 7 PROJEMİZ VAR VE SÜREKLİ DE ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ.

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

Farklı bir model, farklı bir dil okulu.

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

Her şey özel bir şirkette operatör olarak çalışan Ertan Arslan ile İngilizce Öğretmeni Gülsün Arslan’ın 8.sınıf 13 yaşındaki güzeller güzeli kızları Esma’nın bir kedi istemesiyle başlamış.

BACK STAGE Mustafa Alarata

BACK STAGE Mustafa Alarata

Eylül sayımızda mega projelerin adamı Mustafa Alarata ile tanıştırmıştık sizi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI