15 Aralık 2017 Cuma 16:54
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

SİZİ DAVET EDİYORUM..!

Sizi DAVET ediyorum..!
  • 0
  • 3483

İnsanoğlunun özünde vardır;Başkalarının sahip olduğuna özenmek, başkalarında olanı istemek...Elinde olanı değil de başkasına ait olanı benimsemek...Özellikle söz konusu benim yaş grubumsa bu rakam daha da artabiliyor.Her konuda alçakgönüllü davranan biriyim.Ne altımda olan arabayla ne de kullandığım bir çantanın markasıyla hava atmayı sevmem.Kimseyi ayağındaki ayakkabı veya cebindeki parasına göre sınıflandırmam.Kısacası kimseyi kıskanmam.Ta ki; Eskişehir’e gidene kadar…

HAZIRLAYAN: NAZLICAN ARSLAN

 

“TEK YAPMANIZ GEREKEN HANGİ VAGONDA OTURMAK İSTEDİĞİNİZE KARAR VERMEK.”

Hayatımda ilk defa kıskançlık duygusunu yaşadım hem de öyle böyle değil tam anlamıyla zirvede yaşadım. Sebebine gelecek olursak sizlere Eskişehir gezimden bahsetmem yerinde olur. Doğu Ekspresi ile yaptığım 24 saatlik tren gezisinin ardından trenle seyahat etme korkumun tamamen önüne geçtim. Trenle yolculuk yapmayı özlemiş olmalıyım ki; babama bir gün otururken ‘’Eskişehir’e gidelim mi ?’’ diye sordum. Onun da içindeki gezginci ruhu canlanmış olmalı ki “Trenle gidelim” dedi ve sabah ilk tren olan 8.20 trenine bilet aldık, böylelikle Eskişehir’e doğru yola çıktık. Eskişehir’i anlatmadan önce tren yolculuğu hakkında bildiklerimi aktarmayı bir borç bilirim. Öncelikle trenle yolculuğun en güzel yanı gideceğiniz yerde ne park yeri arıyorsunuz ne de gereksiz otopark ücretleri veriyorsunuz. İstediğiniz her noktadan taksi bulabilme imkanınız varken, insanın arabayla bir yere gidesi gelmiyor.

Trenle yolculuğun avantajlarından biri ve bence en önemli olanı ise trafik çilesi olmaması.

Trenle yolculuğa çıkarken tek yapmanız gereken hangi vagonda oturmak istediğinize karar vermek. Sonrası inanın ki çok ama çok keyifli. Veee Eskişehir.

 

 

“BÖYLE GELİŞMİŞ BİR ŞEHRİN İÇİNDE TARİHİ YAŞATAN VE KENDİNİ KORUMAYI BAŞARMIŞ BİR YER ODUN PAZARI.”

Bir buçuk saatlik tren yolculuğumuzun ardından Eskişehir Garı’na vardık. Hemen bir taksiye atlayıp daha önceden Eskişehir’de bulunan babamın yani o günkü tur rehberimin öncülüğünde Odun Pazarı’na gittik. Fotoğrafların gerçeğini yansıtamadığını orada öğrendim.

İtiraf etmek gerekirse fotoğrafların yansıtamadığı bir ruhu var Odun Pazarı’nın.

Hala böyle tarih kokan yerler var mı ? Hala size bir yer sorduğunuzda şurada demek yerine gideceğiniz yere sizinle eşlik eden insanlar var mı ? Güler yüzlü tontiş teyzeler var mı ?

Hepsi Odun Pazarı’nda var. Böyle gelişmiş bir şehrin içinde tarihi yaşatan ve kendini korumayı başarmış bir yer Odun Pazarı. Sokağın başından sonuna uzanan renkli ahşap evler, bahçelerinden organik sebzeler satan köylüler ve elbette antika dükkanları... Antika dükkanlarına özellikle dikkat çekmek isterim çünkü babamın yeni hobisi haline gelen antika bizi Odun Pazarı’nın bütün dükkanlarına girmeye sürükledi. Her girdiğimiz yerde sıcakkanlı insanları gördükçe yaptığımız sohbetin keyfi tarifi olmayacak bir hal aldı, elbette yeni dostluklar da kurmadık değil. Odun Pazarı’na gidenlerin olmazsa olmazı Çi börek yeme akımından da elbette geri kalmadık.

 

 

“MEĞER ESKİŞEHİR PARKLARIYLA ÜNLÜ OLAN, İÇİNDE KİLOMETRELERCE YÜRÜYÜŞ ALANI BULUNAN, HER PARKTA FARKLI AKTİVİTELER YAPABİLECEĞİNİZ BİR YERMİŞ.”

Odun Pazarı’nın ardından rotamızı her fotoğrafları süsleyen sanki yurt dışında çekilen bir fotoğraf izlenimi veren meşhur Masal Şatosu’na çevirdik. Taksiciye Masal Şatosu dediğimizde bize Şazova Parkı mı ? diye bir soru yöneltti. Ben Masal Şatosu diye ısrar edince bana oranın bir parkın içinde olduğunu söyledi. Ben nasıl yani, bir parkın içinde devasa bir şato nasıl olabilir diye düşünürken bizi devasa girişi olan yeşillik bir parka getirdi. Burası neresi dediğimde bana şatonun bu parkın içinde olduğunu söyledi. Söyledi söylemesine de ben o şaşkınlıkla taksiden inemedim bile. Uzun atışmalar sonunda babam “Gel bir bakalım” dedi ve biz o devasa demir kapıdan içeri yürümeye başladık. İlk şokumu orada yaşadım.

Bizim dilimizde dolanan park kelimesinden çok farklıydı burası. Meğer Eskişehir parklarıyla ünlü olan, içinde kilometrelerce yürüyüş alanı bulunan, her parkta farklı aktiviteler yapabileceğiniz bir yermiş. Hal böyle olunca biz de başladık parkın içini keşfetmeye.

Yürüdükçe yürüyesiniz geldiği bu parkta bir hayvanat bahçesi bile mevcut. Gerçi hayvanat bahçesi demek hakaret olur. Bir hayvanat bahçesi düşünün içindeki bütün hayvanların gönlünce gezdiği, onlara dokunabileceğiniz, hatta ağızlarını kocaman açtıklarında kafanızı ağızlarının içine bile sokabileceğiniz... Burası hayvanat bahçesiyse bizim oradaki ne diyor insan.

 

 

“MÜZEDE SERGİLENEN HER BİR BALMUMU HEYKELİNDE EMEĞİ OLAN KİŞİ YILMAZ BÜYÜKERŞEN’MİŞ.”

Sazova Parkı’nda yaptığımız gezi sonrası kendimizi Balmumu Müzesi’nde bulduk.

Yurtdışına gidenlerin uğrak noktası olmazsa olmazı, gerçeğiyle çekilemesek de balmumu da yeter dediği Madame Tussauds Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği bu müze. Yanlış anlaşılmasın öyle sanatçılar getirtilip yapılmadı bu müze. Bu müze Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapıldı. Yapıldı diyorum çünkü müzede sergilenen her bir balmumu heykelinde emeği olan kişi Yılmaz Büyükerşen’miş. Bir belediye başkanı düşünün balmumundan heykeller yapıyor üstelik bunları sergilemek için de bir de müze açıyor. Balmumu Müzesi’nin ardından rotamızı Kentpark’a çeviriyoruz.

 

 

“KAMYONLARLA KUMLAR GETİRTİLİP SEVİMLİ ŞEMSİYELERLE SÜSLENMİŞ, DENİZ KENARI HAVASI VEREN BİR PLAJI VE YAPAY DA OLSA BİR DENİZLERİ VAR”

Ne var bu Kentpark’ta? Plaj var, deniz var. Nasıl yani ? Sen de Eskişehir’i öveceğim diye iyice abarttın Nazo. Eskişehir’de plaj ne arasın deniz mi var ? Evet var. Eskişehir’de bulunan Kentpark’ta Türkiye’nin ilk yapay plajı var. Siz okurken gözlerine inanamadınız hatta bazılarınız yazıyı okumayı yarıda kesip hemen arama motoruna bu yapay plajın olup olmadığına baktınız. Ama var. Hem de kamyonlarla kumlar getirtilip sevimli şemsiyelerle süslenmiş, deniz kenarı havası veren bir plajı ve yapay da olsa bir denizleri var. Meğer burada hafta sonları yer bulmak imkansızmış. Hayret ettiniz değil mi ? Ben de öyle.

 

“HAYATIMDA İLK DEFA KISKANDIM.”

Yazıyı biraz gezi yazısı havasından çıkartıp sitemlerime gelecek olursak; Hayatımda ilk defa KISKANDIM. Birinin taktığı çantayı, kullandığı arabayı, makamını veya mevkiini değil. Ben bir şehri KISKANDIM. Ben Eskişehir’i KISKANDIM. Ve buradan sayın büyüklerimize sesleniyorum. Sizleri DAVET EDİYORUM. Her kim biz de bunun iyisi var diyorsa o kişiyi DAVET EDİYORUM. Tur rehberliği yapmaya da gönüllüğüm üstelik. Eskişehir yalnızca bir şehir olmaktan çok fazlası ve daha da ilerlemeye devam ediyor. Yaşım gereği haddime midir bilemem ancak Eskişehir’e bu değerleri katan Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i de gönülden takdir ediyorum.

3483 defa okundu.

DİĞER HABERLER

O zaman, Tüm İzmit’e CHEERS!

O zaman,  Tüm İzmit’e CHEERS!

Wes Hotel’in teras katında açılan Cheers Roof, ‘gastropub’ kültürünü ilimize taşıyarak, iyi yemek, iyi içki ve iyi müziği biraraya getirdi... Hem de Körfez’in muhteşem manzarasına karşı...

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Metabolizma, genetik miras ve çevresel faktörler etkisinde, kendisine sunduğumuz kaynaklarla beslenir, şekillenir ve aktivitesini sürdürmeye çalışır. Oluşturduğu etkiyi sağlık durumu ve fiziksel güç olarak hissettirir

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP Bölge Başkanı GÖKALP GÖKDEMİR; ŞUAN 2018 İÇİN KESİNLEŞMİŞ 7 PROJEMİZ VAR VE SÜREKLİ DE ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ.

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

Farklı bir model, farklı bir dil okulu.

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

Her şey özel bir şirkette operatör olarak çalışan Ertan Arslan ile İngilizce Öğretmeni Gülsün Arslan’ın 8.sınıf 13 yaşındaki güzeller güzeli kızları Esma’nın bir kedi istemesiyle başlamış.

BACK STAGE Mustafa Alarata

BACK STAGE Mustafa Alarata

Eylül sayımızda mega projelerin adamı Mustafa Alarata ile tanıştırmıştık sizi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI