16 Aralık 2017 Cumartesi 19:58
  • 3.8718 TL
  • 4.5662 TL
KOCAELİ 16°

TAM ZAMANI: BALIK VE DİĞER DENİZ ÜRÜNLERİ

Tam zamanı: balık ve diğer DENİZ ÜRÜNLERİ
  • 0
  • 5862

Besin ögelerinin depolanması, sağlık kriterlerinin başında gelen taleplerimizden.  Zira, metabolizma ihtiyaç duyduğunda yoksunluğunu hissetmesin ve işleyiş tıkırında devam etsin…  İçinde bulunduğumuz dönem de deniz ürünleri sayesinde birçok önemli besin öğesini depolama olanağı sunuyor

Proteinden zengin besinler içerisinde, ilk sıralarda yer alan balıketi ve diğer deniz ürünleri, av yasağının kalkmasıyla birlikte daha sık yenebilir hale geldi. Balık pazarının önünden geçerken, hem çeşit sayısının çokluğu dikkatten kaçmıyor.  Özellikle sağlıklı beslenme ilkelerinde haftada 2 gün balık yemek olunca, zannediyorum şu sıralar bunu uygulayabilmek daha kolay.  İstiyorum ki, farkındalığınızı arttırarak, deniz ürünlerini sofralarımızda hak ettiği yere koyalım…

 

NEDEN BALIK ETİ YEMELİYİZ?

Balık eti, deniz ürünleri denince ilk akla, hücrelerimizin yapı taşı olan proteinler geliyor.  İyi kalite protein aldığımızda, vücut,  maksimum düzeyde, içerikten faydalanır.  Balık eti de proteince vücudun en sevdiği besinlerden bir tanesi.  Özellikle çocukların, hamile ve emzikli annelerin, yaşlı bireylerin mutlaka beslenmelerinde yer vermeleri, yerinde seçim demek olacaktır.

 

Vücudun temel gereksinim duyduğu vitaminlerden birisi olan D vitamini, besinlerden balık etinde bulunur. Yine vitaminlerden A, B6, B12 vitaminleri de balık eti ile vücuda alabildiğimiz vitaminlerdir.  

 

Kalp damar sağlığı açısından, vücuda faydalı Omega 3 yağ asidi içeriğiyle balık eti vazgeçilmezimiz olmalı.  Böylece Kolesterol ve Trigliserit yüksekliğinin de önüne geçilebilir. Dolayısıyla kalp-damar hastalıkları görülme sıklığı azalır.  Ayrıca anne karnında bebeğin n-3 yağ asidini anneden aldığını, bu nedenle hamilelikte balık tüketmenin gerekliliğini hatırlatmak isterim.

Vücut kemik ve diş yapısının temel minerallerinden Fosfor ve Kalsiyum da balıketinde, deniz ürünlerinde içerik olarak zengindir.  Yine minerallerden Çinko, İyot ve Klor da deniz ürünlerinde yer alır.                 

Yapılan araştırmalar, çocukluk itibariyle sıklıkla balıketi ve deniz ürünü tüketen bireylerin, gelişimlerinin daha sağlıklı ve hastalıklara yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Kişisel diyetimizde bir engel yok ise, haftada 2 kez tüketilmesi, en ideal alım şeklidir. 

 

TAZE BALIK KRİTERLERİ…

Balık, tazeliğini ilk olarak gözlerinin saydam ve parlak olması ile gösterir. Pulları da gözleri gibi parlak olmalıdır. Etinin sertliği dikkat çekicidir. Solungaçları kırmızımsı renktedir. Balık bayatlamaya başladığında bu renk turuncuya dönmeye başlar. Suyun içine bıraktığınızda taze balık dibe çöker.

 

BALIK TEMİZLEME VE PİŞİRME

Yemek üzere aldığınız taze balığın, en uygun şekilde temizlenmesi ve yine en uygun şekilde pişirilmesi, lezzetinin bozulmaması açısından önemlidir.  Bu konuda balıkçınız size en büyük desteği sağlayacaktır.  Pişirme tekniklerinden hangisini uygulayacağımız (ızgara, buğulama ve pek de tavsiye etmediğim kızartma) ise, hangi balık türü olduğuna göre değişmektedir. Bu arada kızartma lezzetini, fırında yağlı kağıt üzerinde, uygun sıcaklık ve pişirme süresi ile sağlayabileceğimizi hatırlatmak isterim. Zira balıketinden faydalanırken, kalp sağlığımızı da kötü yönde etkilememiş oluruz.

 

BALIK ETİ SAKLAMA KOŞULLARI

Uygun ortam sağlanmadığında, mikroorganizmalarca çok kolay bozulan et ürünleri, insan sağlığını kötü yönde etkiler.  Bayat ve bozulmuş balıketi de zehirlenmelere neden olur.  Bu nedenle deniz ürünlerini taze tüketmek, mümkünse yenileceği gün eve almak, pişme anına dek uygun sıcaklıkta saklamak önemlidir.

 

ŞANSIMIZIN FARKINDA MIYIZ?

Üç tarafı denizle çevrili ülkemizde ve konum olarak şanslı bir bölgede yer alan ilimizde, en taze şekliyle balık ve deniz ürünü tüketebilme şansına sahibiz.   Bu şansı en iyi derecede kullanmak elimizde… 

Sağlığınız için, Kişisel Diyet Planınızda bir engel yok ise, haftada 2 gün balıketi tüketiniz derim…   

5862 defa okundu.

DİĞER HABERLER

O zaman, Tüm İzmit’e CHEERS!

O zaman,  Tüm İzmit’e CHEERS!

Wes Hotel’in teras katında açılan Cheers Roof, ‘gastropub’ kültürünü ilimize taşıyarak, iyi yemek, iyi içki ve iyi müziği biraraya getirdi... Hem de Körfez’in muhteşem manzarasına karşı...

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Besinlerin Gizli Güçlerinden: ORAC DEĞERLERİ

Metabolizma, genetik miras ve çevresel faktörler etkisinde, kendisine sunduğumuz kaynaklarla beslenir, şekillenir ve aktivitesini sürdürmeye çalışır. Oluşturduğu etkiyi sağlık durumu ve fiziksel güç olarak hissettirir

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP’tan 2018 yılı için; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP Bölge Başkanı GÖKALP GÖKDEMİR; ŞUAN 2018 İÇİN KESİNLEŞMİŞ 7 PROJEMİZ VAR VE SÜREKLİ DE ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ.

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

WIMBLEDON LANGUAGE ACADEMY TAÇLANDIR KENDİNİ

Farklı bir model, farklı bir dil okulu.

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

CAN DOSTUM ESMA&SEZAR

Her şey özel bir şirkette operatör olarak çalışan Ertan Arslan ile İngilizce Öğretmeni Gülsün Arslan’ın 8.sınıf 13 yaşındaki güzeller güzeli kızları Esma’nın bir kedi istemesiyle başlamış.

BACK STAGE Mustafa Alarata

BACK STAGE Mustafa Alarata

Eylül sayımızda mega projelerin adamı Mustafa Alarata ile tanıştırmıştık sizi.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI