19 Ekim 2017 Perşembe 03:05
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 21°

TAM ZAMANI: BALIK VE DİĞER DENİZ ÜRÜNLERİ

Tam zamanı: balık ve diğer DENİZ ÜRÜNLERİ
  • 0
  • 1723

Besin ögelerinin depolanması, sağlık kriterlerinin başında gelen taleplerimizden.  Zira, metabolizma ihtiyaç duyduğunda yoksunluğunu hissetmesin ve işleyiş tıkırında devam etsin…  İçinde bulunduğumuz dönem de deniz ürünleri sayesinde birçok önemli besin öğesini depolama olanağı sunuyor

Proteinden zengin besinler içerisinde, ilk sıralarda yer alan balıketi ve diğer deniz ürünleri, av yasağının kalkmasıyla birlikte daha sık yenebilir hale geldi. Balık pazarının önünden geçerken, hem çeşit sayısının çokluğu dikkatten kaçmıyor.  Özellikle sağlıklı beslenme ilkelerinde haftada 2 gün balık yemek olunca, zannediyorum şu sıralar bunu uygulayabilmek daha kolay.  İstiyorum ki, farkındalığınızı arttırarak, deniz ürünlerini sofralarımızda hak ettiği yere koyalım…

 

NEDEN BALIK ETİ YEMELİYİZ?

Balık eti, deniz ürünleri denince ilk akla, hücrelerimizin yapı taşı olan proteinler geliyor.  İyi kalite protein aldığımızda, vücut,  maksimum düzeyde, içerikten faydalanır.  Balık eti de proteince vücudun en sevdiği besinlerden bir tanesi.  Özellikle çocukların, hamile ve emzikli annelerin, yaşlı bireylerin mutlaka beslenmelerinde yer vermeleri, yerinde seçim demek olacaktır.

 

Vücudun temel gereksinim duyduğu vitaminlerden birisi olan D vitamini, besinlerden balık etinde bulunur. Yine vitaminlerden A, B6, B12 vitaminleri de balık eti ile vücuda alabildiğimiz vitaminlerdir.  

 

Kalp damar sağlığı açısından, vücuda faydalı Omega 3 yağ asidi içeriğiyle balık eti vazgeçilmezimiz olmalı.  Böylece Kolesterol ve Trigliserit yüksekliğinin de önüne geçilebilir. Dolayısıyla kalp-damar hastalıkları görülme sıklığı azalır.  Ayrıca anne karnında bebeğin n-3 yağ asidini anneden aldığını, bu nedenle hamilelikte balık tüketmenin gerekliliğini hatırlatmak isterim.

Vücut kemik ve diş yapısının temel minerallerinden Fosfor ve Kalsiyum da balıketinde, deniz ürünlerinde içerik olarak zengindir.  Yine minerallerden Çinko, İyot ve Klor da deniz ürünlerinde yer alır.                 

Yapılan araştırmalar, çocukluk itibariyle sıklıkla balıketi ve deniz ürünü tüketen bireylerin, gelişimlerinin daha sağlıklı ve hastalıklara yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Kişisel diyetimizde bir engel yok ise, haftada 2 kez tüketilmesi, en ideal alım şeklidir. 

 

TAZE BALIK KRİTERLERİ…

Balık, tazeliğini ilk olarak gözlerinin saydam ve parlak olması ile gösterir. Pulları da gözleri gibi parlak olmalıdır. Etinin sertliği dikkat çekicidir. Solungaçları kırmızımsı renktedir. Balık bayatlamaya başladığında bu renk turuncuya dönmeye başlar. Suyun içine bıraktığınızda taze balık dibe çöker.

 

BALIK TEMİZLEME VE PİŞİRME

Yemek üzere aldığınız taze balığın, en uygun şekilde temizlenmesi ve yine en uygun şekilde pişirilmesi, lezzetinin bozulmaması açısından önemlidir.  Bu konuda balıkçınız size en büyük desteği sağlayacaktır.  Pişirme tekniklerinden hangisini uygulayacağımız (ızgara, buğulama ve pek de tavsiye etmediğim kızartma) ise, hangi balık türü olduğuna göre değişmektedir. Bu arada kızartma lezzetini, fırında yağlı kağıt üzerinde, uygun sıcaklık ve pişirme süresi ile sağlayabileceğimizi hatırlatmak isterim. Zira balıketinden faydalanırken, kalp sağlığımızı da kötü yönde etkilememiş oluruz.

 

BALIK ETİ SAKLAMA KOŞULLARI

Uygun ortam sağlanmadığında, mikroorganizmalarca çok kolay bozulan et ürünleri, insan sağlığını kötü yönde etkiler.  Bayat ve bozulmuş balıketi de zehirlenmelere neden olur.  Bu nedenle deniz ürünlerini taze tüketmek, mümkünse yenileceği gün eve almak, pişme anına dek uygun sıcaklıkta saklamak önemlidir.

 

ŞANSIMIZIN FARKINDA MIYIZ?

Üç tarafı denizle çevrili ülkemizde ve konum olarak şanslı bir bölgede yer alan ilimizde, en taze şekliyle balık ve deniz ürünü tüketebilme şansına sahibiz.   Bu şansı en iyi derecede kullanmak elimizde… 

Sağlığınız için, Kişisel Diyet Planınızda bir engel yok ise, haftada 2 gün balıketi tüketiniz derim…   

1723 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çekici bakışlar ya da YAKICI BAKIŞLAR

Çekici bakışlar ya da YAKICI BAKIŞLAR

Tahsin Eryılmaz'dan öneriler...

Bunları okuyun..!

Bunları okuyun..!

Bir işin tam vakti derler ya işte o hesap. Şimdi kitap okuma zamanı. Tatil bitti. Sıcaklar gitti. Artık sonbaharın o hüzünlü ama tatlı günlerini yaşıyoruz. Böylesi gün ve mevsimlerde yapılacak en güzel işlerden birisi de kitap okumak. Gerçi kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur ya neyse.

İzmit’te YEŞİLÇAM KOKUSU

İzmit’te YEŞİLÇAM KOKUSU

“Bir filmde görmüştüm, insanlar birbirini gerçekten seviyordu” gibi iddialı sloganla yola çıkan Uğur Sayaroğlu, 70 ve 80’lerin yansımasını taşıyan mistik yapısıyla dikkat çeken ve Karabaş Mahallesi, Şehit Musa Sokak 14/A İzmit adresinde bulunan işletme, huzur ve nostaljiyi bütünleyerek müşterilerine zamanda yolculuğa sürüklüyor.

ATATÜRK VE KOCAELİ

ATATÜRK VE KOCAELİ

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıldönümü… Atatürk için İzmit her zaman çok önemliydi. Özellikle Cumhuriyet’i ilan etmeden önce, 16 Ocak 1923’de o dönemin gazeteci ve yazarlarıyla İzmit’te toplantı yapmış, Cumhuriyet ile ilgili fikirlerini ilk kez burada onlara açıklamıştı. Bu vesileyle Ata’mızı saygı ile anarken, o dönemlerde şehrimizde çekilmiş, tarihte yeri olan fotoğraflara yer vermek istedik. Bu araştırmayı yaparken de çok güzel bir hikayenin yansıdığı ilimizde çekilmiş fotoğrafa rastladık. İşte o hikayeyle başlayan, tarihe yansıyan ATATÜRK VE KOCAELİ

Bu lezzetleri mutlaka DENEMELİSİNİZ

Bu lezzetleri mutlaka DENEMELİSİNİZ

Geçen ay binlerce kilometre öteden Brezilya ve Arjantin’den iki çok iyi restoranı tanıtmıştım

PIRELLI kış için UYARIYOR

PIRELLI kış için UYARIYOR

Yeni kış lastiği tebliği için ön hazırlıklara başlayan Pirelli Otomobil Lastikleri A.Ş. uyarıyor: “Yeni yönetmelik ile birlikte bu yıl kış lastiği zorunluluğu binek otomobilleri de kapsayacak. Bu da kış lastiklerine olan talebi ciddi şekilde arttıracak. Bu yıl müşteri taleplerini tahmin etmek ve ona göre aksiyon almak kritik önem taşıyor”.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI