22 Şubat 2018 Perşembe 13:46
  • 3.7970 TL
  • 4.6795 TL
KOCAELİ 12°

TÜM MARKALARIN BULUŞTUĞU DEV MAĞAZA GÜVENAL ÇANTA

Bigman Çakman
  • 0
  • 3215

1964 yılından başlayan ve Tam 53 yılın jübilesi bu DEV MAĞAZA…

900 metrekare ve 3 katlı olan mağazada hiçbir yerde 

Bir arada bulamayacağınız markalar ve en özel koleksiyonlar mevcut.
Ömer Ağa Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Naci Girginsoy Sok.
No:27/A İzmit adresinde açılan Güvenal Çanta’yı,
Üçüncü kuşak Elif Yaymacı’dan tüm detaylarıyla öğrendik.
İşte Güvenal Çanta,
İşte markalaşma süreci ve
İşte DEV MAĞAZANIN tüm detayları…

 

-Elif hanım, üçüncü kuşak olarak Güvenal markasının kuruluş hikayesini alabilir miyiz?

Dedem Hayri Yaymacı, 1964 yılında kurmuş. Aslında onun da babasından gelen bir mesleki geçmişi var. Soyadımız Yaymacı’dan anlaşılacağı üzere dedemin babası, o dönemler  yere tezgahını serip orada çakmak, kemer ve cüzdan satarmış. Daha sonra dedem Hayri Yaymacı, şimdi hala devam eden, kuzenlerimin işlettiği Kuyumcular Çarşısı’nda bulunan pasajın içindeki yeri açmış. Babam Ömer Yaymacı ise küçüklüğünden itibaren okula gitmeyip devamlı dükkana gidermiş. Öyle küçük bir dükkanda üç aile ekmek yerken; bugünlere geldik.

“KÜÇÜK BİR DÜKKANDA
ÜÇ AİLE EKMEK YERKEN;
BUGÜNLERE GELDİK.”

-Peki, Elif hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1993 doğumluyum ve Ankara Gazi Üniversitesi Grafik, Tasarım bölümü mezunuyum. Zaten ben de küçüklüğümden beri babamla olmayı, dükkana gelmeyi çok seviyordum. Yaz tatillerinde hep buradaydım. Benim öyle İzmit’te çok geniş bir arkadaş grubum yok, lise dönemlerimde bile hafta sonları gezmeyip dükkana gelip çalışırdım, üniversite dönemim de o şekilde geçti, tatillerde soluğu dükkanda alırdım. Ben insanlarla iletişimde olmayı açıkçası çok sevdim. 

-Çok büyük bir mağaza açtınız, amacınız neydi?

Buradaki amacımız aslında hepsini bir araya toplamaktı. Mesela Sanat Sokağı’ndaki mağazamıza gelen müşterimizi istediği ürünü alabilmesi için Yürüyüş Yolu’ndaki mağazamıza yönlendirebiliyorduk. Bu da müşteri açısından pek iyi olmuyordu, belki o anda geçiştirip gidebiliyor, bir bakıma müşterimizi de kaçırabiliyorduk. Buraya bir aile geldiği zaman, karı koca kendilerine aldıkları gibi çocuklarının da ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Tüm ürün yelpazesi ve tüm markaların hepsi burada. Müşteri buraya girdiği zaman A’dan Z’ye kadar her şeyi bulabilir. Mağazamız 3 katlı olup, 900 metrekare alanda, 10 personelle hizmet vermekteyiz.

 

“İZMİT’TE, BU MARKALARIN HEPSİNİ 
 BİR ARADA GÖREBİLECEĞİNİZ
HİÇBİR MAĞAZA YOKTUR.”

-Mağazanızda bulunan markalardan bahseder misiniz?

Marka olarak, burada en minimum markadan başladığımız zaman Pierre Cardin, U.S Polo yükseldikçe Vakko, Michael Kors, Guess, Calvin Klein, Tommy ve Gön ki bu marka hakiki deri el işçiliği olan bir çanta markasıdır. İzmit’te bu markaların hepsini bir arada görebileceğiniz hiçbir mağaza yoktur. İthal markalarda ise Kriste Bell, Mattew Cox,  DSN, David Jones gibi markaları sayabiliriz. Markalarda özellikle Vakko müşterisi fazlalıkta diyebiliriz. Kipling diye bir markamız var ki; onların da özel müşterisi vardır, Kipling kumaşını bilen geliyor, Belçika malıdır, özelliği de kumaşının hem hafif olması hem de yağmur suyu geçirmiyor olmasıdır. Özellikle seyahat eden insanlar için çapraz çantaları ve sırt çantaları mevcuttur.

“ERKEKLER İÇİN HAKİKİ DERİ
OLAN CACHAREL MARKA
AYAKKABILARIMIZ MEVCUT”

-Ürün yelpazesinden biraz bahseder misiniz?

Bayan çantası, okul çantası, erkek çantası ki; erkek çantası bizde hep geri plandaydı ama giriş katında, sol arka köşe, sırf erkek çantaları üzerine dizayn edildi ve çok geniş ürün yelpazesini de burada bulabilirler. Valizler için de keza öyle, erkekler için ayakkabıda da ilk grup geldi, Cacharel marka ve yine hakiki deri, çok rahat bir ayakkabı. Bu markanın bayan grubu da çok yakında gelecek ve özellikle kış sezonu olduğu için çizme ve bot ağırlıklı olacak.  Ekstra olarak biz zaten Calvin Klein’de ayakkabı da satıyoruz, çantalarıyla takım şekilde alabilirler. Yazın ise Vakko’da babet ayakkabılarımız olacak.  Alt katta okul çantası ve valiz grubumuz var, okul çantalarında Vans, U.S  Polo, Benetton ve Puma markalarını bulabilirler. Ayrıca The North Face marka çantalarımız da mevcut. Bijuteri bölümü de açtık, ithal bir grup 15 gün de bir ürün yenilemesi yapıyorlar. Şallarımız da aynı grup içinde mevcut.

“BU KOLEKSİYONLARI
BAŞKA HİÇBİR
MAĞAZADA BULAMAZLAR”

Ürün yelpazemizde özellikle şuna dikkat ediyoruz, mesela herkeste Pierre Cardin marka çanta olmaya başladı, biz de herkeste olmaması adına hiçbir yerde bulamayacakları Pierre Cardin’in en yeni ve en farklı modellerini getirdik ki; bunlar da adetli ürünlerdir.   Dediğim gibi bu ürünleri hiçbir yerde bulamazlar ki geçen sezonlarda olmayan bir koleksiyondur. U.S Polo ise buradaki mağaza zaten konfeksiyon üzerine, oralarda ancak en fazla 5 model bulabilirler ama burada geniş bir ürün yelpazesi ve her seçeneği mevcut ve kısacası bütün koleksiyonu var. Bu sezon tüylü ve süet moda ki; renklerde de haki tonlar hakim. Süetlerimizin çoğu hakiki deridir ve  Kriste Bell’in özel tasarımlarıdır. Süet dokuları da çok iyi, renkler de ise taba, yeşil, füme ve siyah olmak üzere 4 renk mevcut. Abiye çantalarımız var ki; takıya girmemizin sebebi de çantasıyla birlikte takıyı kombinleyebilsinler diye.

-Mağazanızla birlikte logonuzda da bir değişiklik oldu, bu değişikliğe neden gittiniz?

Logoyu da ben ve grafik tasarım mezunu bir arkadaşımla oluşturduk. Bu mağazayla birlikte artık daha kurumsal olmaya çalışıyoruz, bir logomuz olsun ki; onu kurumsallığa döndürebilelim düşüncesiyle başladık. İzmit’te Güvenal’ı herkes biliyor ama Gvnl’yi bir marka haline getirmek ve biraz daha geniş çaplı düşünmek için ilk adım olan logodan başladık.

“İNTERNET ÜSTÜNDEN DE
SATIŞLARIMIZ DEVAM ETMEKTE
AYRICA TAKİPÇİ SAYISI 10 BİNİ BULAN 
guvenal.canta INSTAGRAM
HESABIMIZ DA MEVCUT.

-İnternet üzerinden de satışlarınız var mı?

Evet, şuan bizim devam eden bir internet satışımız da var, n11, hepsiburada ve gittigidiyor’da güzel satışlarımız var ki; ön planda da valiz satışlarımız mevcut orada. Kendi sitemizde de devam ediyor ama sadece sitemizin tanıtımını biraz yapmamız gerekiyor. Burada da mesleğimle ilgili çalışmalar yapıyorum, ürünlerin fotoğraflarını çekip düzenlemelerini yaptıktan sonra sitelerde sunumlarını sağlıyorum. Ayrıca takipçi sayısı 10 bini bulan  guvenal.canta Instagram hesabımız da mevcut.

“EN ÖNEMLİ ŞEY
MÜŞTERİNİN BURADA
RAHAT ETMESİ.”

-Son olarak, önünüzde atacağınız adımlardan bahseder misiniz?

Önümüzdeki adımlarda bu mağazayı geliştirmek, ürün yelpazesini geliştirmek ve tekrardan kurtulmak. Çok büyük mağaza olduğu için, buradaki ürünler adetli ürünlerdir, mantığımız; ürün satılsın, onun yerine başka bir ürün gelsin, yine yenileşelim, müşteri burayı tanısın ve bu sokağı canlandıralım. Mesela babam söylüyor; Sanat Sokağı’ndaki dükkanımızı ilk açtığımızda çıkmaz sokakmış kimse yokmuş, şimdi bu sokak için de iyi tepkiler aldık, bence daha merkezi bir yerde, yürüyüş oluna yakın, otopark sorunu yok ki; hemen yakınımızda otoparklar var, özellikle akşam saatlerinde çok büyük bir yoğunluk oluyor. Amacımız müşteriyi buraya alıştırmak. Müşteri buraya geldiğinde otursun, kahvesini içsin hiçbir şey almasa bile önemli değil, hizmet önüne gelsin, en önemli şey müşterinin burada rahat etmesi.  

 

3215 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI