20 Şubat 2018 Salı 18:48
  • 3.7823 TL
  • 4.6729 TL
KOCAELİ 10°

UZMAN KONUŞMA TERAPİSTİ YASEMİN TEKİN UYARIYOR! ANNE VE BABALAR MUTLAKA OKUMALI!

Bigman Çakman
  • 0
  • 3368

Fizomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, İki yaş itibariyle konuşmayan çocuk derhal bir konuşma terapistine götürülmeli çünkü gecikme ileri de hem konuşma güçlüğüne hem de biliçsel geriliğe neden olabilir" dedi.

Fizomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, ülkemizde aynı hatayı hemen her anne ve babanın yaptığını söyledi.  Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, " İki yaş itibariyle konuşamayan bir çocuğu zaten babası da, dayısı da üç, dört yaşında konuşmuş deyip umursamamak büyük hata.  İki yaş itibariyle konuşmayan çocuk derhal bir konuşma terapistine götürülmeli çünkü gecikme ileri de hem konuşma güçlüğüne hem de biliçsel geriliğe neden olabilir" dedi. Her anne babanın çocuğunun bir an önce konuşmasını istediğini, bunun hem kendilerinde gereksiz beklentiye hatta gerginliğe hem de çocuk üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğunu vurgulayan ünlü terapist, şunları söyledi: " Bu beklenti yersiz çünkü bir sürecin yaşanması gerekiyor. Ancak iki yaş belirleyici rakamdır. Çocuklar tam olarak ne zaman konuşmaya başlar sorunun yanıtı iki yaşındadır... İlk aylarda iletişim sözsüzdür ve aylar geçtikçe sözlü bir hal alır.

 

“BİR BEBEĞİN BELLİ AYDA ÇIKARDIĞI SESLER, HECELER, KELİMELER DİĞER ÇOCUK İÇİN AYNI OLMAYABİLİR.”

3 ayda agulamalar başlar, 5 ve 6. aylarda uygulamalar sesli oyuna dönüşür. 6 ile 10. aylar arasında 'ma-ma, ba-ba,de-de' gibi hece tekrarları görülür. Bu dönem pek çok anne ve baba tarafından gerçek kelimelerin ortaya çıkışıyla karıştırılır. Aslında bu tekrarlar bebe tarafından çıkarılan anlamlı kelimeler değildir. İlk yaşıyla beraber bebekler dilinin seslerini ve vurgularını iletişim aracı olarak kullanmaya başlar. Çevresi tarafından ilk anlaşılır kelimeler 12 ile 18. aylar arasında duyulur. Fakat bu gelişim periyodunda bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurmak zorundayız. Bir bebeğin belli ayda çıkardığı sesler, heceler, kelimeler diğer çocuk için aynı olmayabilir. 18. ayda jargon konuşma dediğimiz anlamsız kelime benzeri sesler ve birçok tek kelime vardır. 24. ayda iki kelimelik cümleler kurar, yaklaşık elli sözcük söyleyebilirler. Bununla birlikte 200 kelimeyi anlaması beklenir." 

 

"4 YAŞINDA 'R' HARFİNİ SÖYLEYEMEMESİ SORUN DEĞİL AMA 2 YAŞINDA KONUŞABİLMELİDİR..."

"İlk seslerin çıkışı ilk aylara denk gelse de günlük konuşmanın çocuklar tarafından doğru kullanılması daha uzun zamana yayılır" diyen Tekin, uyarılarını şöyle tamamladı: " Örnek verecek olursak 'R' sesi yayın şekilde geç gelir. 4 yaşındaki bir çocuk dahi bu sesi hatalı kullanabilir. Bu anne ve babalar için sorun gibi gözükse de biz uzmanlar için normal bir durumdur. İki yaşına kadar konuşmayı başaramamış çocukların mutlaka konunun uzmanı konuşma terapistlerine götürülmesi gerekir. Anne ve babası da, dayısı da, halası da çok geç konuştu şeklindeki yanlış düşünceler, ileri de çocuğu sonraki tüm hayatını etki altına alacak türden konuşma bozukluğu ve biliçsel geriliğe sebep olabilir. Buradaki önemli konulardan biri de dediğim gibi bu süreçte doğuştan olan ya da hastalıklara bağlı gelişen işitme kayıplarıdır. Anne ve babaların dikkatli olmaları şart. İşitme kaybı erken tespit edilip, erken dönemde gerekli amplifikasyon ve tedavi sağlanan çocukların konuşmalarının da normal gelişim göstermesi beklenir. Bu gelişim periyodu gözlemlenemediğinde ise mutlaka bir dil ve konuşma bozuklukları uzmanına danışıp bilgi alınmalıdır."

 

 

“O CİHAZLARI KULLANMAK ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİLDİR"... "

Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, özellikle son yıllarda hayatımızın büyük bölümünü kaplayan teknoloji ürünlerine dair de hayati uyarılarda bulundu. Eskiden bir tek televizyon varken günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, laptoplar gibi sayısız teknolojik materyal ile içli dışlı hale geldiğimizi, bunun en çok da çocuklar üzerinde tehditler yarattığını kaydeden Tekin, " Özellikle son 15-20 yıldır etrafınızda konuşma güçlüğü yaşayan, dil ve konuşma gelişimi tamamlanmamış insanlar varsa başlıca sebebi bu cihazlardır" dedi. "O CİHAZLARI KULLANMAK ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİLDİR"... " Bu tür teknolojik aletler herkesin kullanabileceği şekilde dizayn edildiğinden çocukların bu cihazları kullanması bir zeka göstergesi değildir" diyen Tekin, yaptığı açıklamada şunları söyledi: " Bu tür cihazların özellikle okul öncesi dönemde ki bu 0-5 yaş arasıdır, kullanılması çocuğun bilişsel ve dil-konuşma gelişimini olumsuz etkilemektedir.  

 

 

"DAHA DA VAHİMİ OTİZME YOL AÇIYOR..."

Aksine bu cihazların tek taraflı olarak ürettiği sesler çocuklarda belli bir süre sonra arkaplan gürültüsüne dönüşecek bu da çocukların boş bilinçlerini dolduracaktır. Televizyon gibi iletişimi engelleyen cihazlarda çocuklar sadece alıcı dilini kullandığı için ifade edici dilleri gelişmez. Bu da gecikmiş dil ve konuşmaya sebep olur. Boş olan bilinçleri de bir sürü gereksiz bilgiyle dolduğu için göz kontağı kurma, dikkatini toplama, söyleneni algılama, iletişim kurmada zorluk gibi başka sorunlarda ortaya çıkar." "DAHA DA VAHİMİ OTİZME YOL AÇIYOR..." Bu tür cihazların etkilerinin sadece konuşmayla sınırlı olmadığına ayrıca çocuklarda otizm belirtilerini de ciddi şekilde artırdığına vurgu yapan Tekin, uyarılarını şu şekilde tamamladı.

 

“TELEFON, TABLET TÜRÜ TEKNOLOJİK CİHAZLAR İŞİTSEL İŞLEMLEME BOZUKLUĞUNA DA SEBEP OLUR.”

" Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Sadece rahatsızlığı yaşayan çocuk değil bütün ailesi bu sıkıntıyı ömür boyu çekmek zorundadır. Konunun hassasiyeti buradan bile gayet net anlaşılabilir. Telefon, tablet türü teknolojik cihazlar işitsel işlemleme bozukluğuna da sebep olur. Bu bozukluk çocuklarda entegrasyon, işitsel şifreleme ve konuşmanın akışını etkiler. Çocukların normal gelişimini tamamlamaları için yaşamın ilk yıllarında olabildiğince teknolojiden uzak tutulmaları bu sürede teknolojinin nasıl faydalı, etkili ve verimli kullanılabileceği öğretilmelidir."

3368 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Marka Savaşları BAŞLIYOR

Medyatik İnteractive Solutions kurucusu Taner Torun marka savaşlarını başlatıyor…

Can Dostum Vehbi ve Latte

Can Dostum Vehbi ve Latte

Kedisinin fotoğraflarını paylaşmaktan bıkmayan Vehbi’nin hikayesine ortak olduk

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

RE/MAX MAXIMUM OFİS YENİ YILA HIZLI GİRİYOR…

Gayrimenkul sektöründe dünya devi olan RE/MAX’in ilimizdeki güçlü temsilcisi Maximum Ofis, yeni yıla yeni hedeflerle giriyor.

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

KIŞIN GİDİLECEK 8 EŞSİZ DURAK

Kış ülkemizde iyice kapıya dayandı

IŞIĞINI YANSIT

IŞIĞINI YANSIT

Bilinçli Güzellik İçin Basit Yöntemler

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

YENİ YILDA HEDEF: SAĞLIKLI VE FORMDA OLMAK

Yeni bir yıla, yeni umutlarla girmiş bulunuyoruz. Dileğimiz, sağlıklı bir yıl geçirmek olsa gerek.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI