23 Kasım 2017 Perşembe 17:55
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 13°

UZMAN KONUŞMA TERAPİSTİ YASEMİN TEKİN UYARIYOR! ANNE VE BABALAR MUTLAKA OKUMALI!

Uzman Konuşma Terapisti YASEMİN TEKİN uyarıyor! ANNE VE BABALAR MUTLAKA OKUMALI!
  • 0
  • 2128

Fizomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, İki yaş itibariyle konuşmayan çocuk derhal bir konuşma terapistine götürülmeli çünkü gecikme ileri de hem konuşma güçlüğüne hem de biliçsel geriliğe neden olabilir" dedi.

Fizomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, ülkemizde aynı hatayı hemen her anne ve babanın yaptığını söyledi.  Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, " İki yaş itibariyle konuşamayan bir çocuğu zaten babası da, dayısı da üç, dört yaşında konuşmuş deyip umursamamak büyük hata.  İki yaş itibariyle konuşmayan çocuk derhal bir konuşma terapistine götürülmeli çünkü gecikme ileri de hem konuşma güçlüğüne hem de biliçsel geriliğe neden olabilir" dedi. Her anne babanın çocuğunun bir an önce konuşmasını istediğini, bunun hem kendilerinde gereksiz beklentiye hatta gerginliğe hem de çocuk üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğunu vurgulayan ünlü terapist, şunları söyledi: " Bu beklenti yersiz çünkü bir sürecin yaşanması gerekiyor. Ancak iki yaş belirleyici rakamdır. Çocuklar tam olarak ne zaman konuşmaya başlar sorunun yanıtı iki yaşındadır... İlk aylarda iletişim sözsüzdür ve aylar geçtikçe sözlü bir hal alır.

 

“BİR BEBEĞİN BELLİ AYDA ÇIKARDIĞI SESLER, HECELER, KELİMELER DİĞER ÇOCUK İÇİN AYNI OLMAYABİLİR.”

3 ayda agulamalar başlar, 5 ve 6. aylarda uygulamalar sesli oyuna dönüşür. 6 ile 10. aylar arasında 'ma-ma, ba-ba,de-de' gibi hece tekrarları görülür. Bu dönem pek çok anne ve baba tarafından gerçek kelimelerin ortaya çıkışıyla karıştırılır. Aslında bu tekrarlar bebe tarafından çıkarılan anlamlı kelimeler değildir. İlk yaşıyla beraber bebekler dilinin seslerini ve vurgularını iletişim aracı olarak kullanmaya başlar. Çevresi tarafından ilk anlaşılır kelimeler 12 ile 18. aylar arasında duyulur. Fakat bu gelişim periyodunda bireysel farklılıkları da göz önünde bulundurmak zorundayız. Bir bebeğin belli ayda çıkardığı sesler, heceler, kelimeler diğer çocuk için aynı olmayabilir. 18. ayda jargon konuşma dediğimiz anlamsız kelime benzeri sesler ve birçok tek kelime vardır. 24. ayda iki kelimelik cümleler kurar, yaklaşık elli sözcük söyleyebilirler. Bununla birlikte 200 kelimeyi anlaması beklenir." 

 

"4 YAŞINDA 'R' HARFİNİ SÖYLEYEMEMESİ SORUN DEĞİL AMA 2 YAŞINDA KONUŞABİLMELİDİR..."

"İlk seslerin çıkışı ilk aylara denk gelse de günlük konuşmanın çocuklar tarafından doğru kullanılması daha uzun zamana yayılır" diyen Tekin, uyarılarını şöyle tamamladı: " Örnek verecek olursak 'R' sesi yayın şekilde geç gelir. 4 yaşındaki bir çocuk dahi bu sesi hatalı kullanabilir. Bu anne ve babalar için sorun gibi gözükse de biz uzmanlar için normal bir durumdur. İki yaşına kadar konuşmayı başaramamış çocukların mutlaka konunun uzmanı konuşma terapistlerine götürülmesi gerekir. Anne ve babası da, dayısı da, halası da çok geç konuştu şeklindeki yanlış düşünceler, ileri de çocuğu sonraki tüm hayatını etki altına alacak türden konuşma bozukluğu ve biliçsel geriliğe sebep olabilir. Buradaki önemli konulardan biri de dediğim gibi bu süreçte doğuştan olan ya da hastalıklara bağlı gelişen işitme kayıplarıdır. Anne ve babaların dikkatli olmaları şart. İşitme kaybı erken tespit edilip, erken dönemde gerekli amplifikasyon ve tedavi sağlanan çocukların konuşmalarının da normal gelişim göstermesi beklenir. Bu gelişim periyodu gözlemlenemediğinde ise mutlaka bir dil ve konuşma bozuklukları uzmanına danışıp bilgi alınmalıdır."

 

 

“O CİHAZLARI KULLANMAK ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİLDİR"... "

Uzman Konuşma Terapisti Yasemin Tekin, özellikle son yıllarda hayatımızın büyük bölümünü kaplayan teknoloji ürünlerine dair de hayati uyarılarda bulundu. Eskiden bir tek televizyon varken günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, laptoplar gibi sayısız teknolojik materyal ile içli dışlı hale geldiğimizi, bunun en çok da çocuklar üzerinde tehditler yarattığını kaydeden Tekin, " Özellikle son 15-20 yıldır etrafınızda konuşma güçlüğü yaşayan, dil ve konuşma gelişimi tamamlanmamış insanlar varsa başlıca sebebi bu cihazlardır" dedi. "O CİHAZLARI KULLANMAK ZEKA GÖSTERGESİ DEĞİLDİR"... " Bu tür teknolojik aletler herkesin kullanabileceği şekilde dizayn edildiğinden çocukların bu cihazları kullanması bir zeka göstergesi değildir" diyen Tekin, yaptığı açıklamada şunları söyledi: " Bu tür cihazların özellikle okul öncesi dönemde ki bu 0-5 yaş arasıdır, kullanılması çocuğun bilişsel ve dil-konuşma gelişimini olumsuz etkilemektedir.  

 

 

"DAHA DA VAHİMİ OTİZME YOL AÇIYOR..."

Aksine bu cihazların tek taraflı olarak ürettiği sesler çocuklarda belli bir süre sonra arkaplan gürültüsüne dönüşecek bu da çocukların boş bilinçlerini dolduracaktır. Televizyon gibi iletişimi engelleyen cihazlarda çocuklar sadece alıcı dilini kullandığı için ifade edici dilleri gelişmez. Bu da gecikmiş dil ve konuşmaya sebep olur. Boş olan bilinçleri de bir sürü gereksiz bilgiyle dolduğu için göz kontağı kurma, dikkatini toplama, söyleneni algılama, iletişim kurmada zorluk gibi başka sorunlarda ortaya çıkar." "DAHA DA VAHİMİ OTİZME YOL AÇIYOR..." Bu tür cihazların etkilerinin sadece konuşmayla sınırlı olmadığına ayrıca çocuklarda otizm belirtilerini de ciddi şekilde artırdığına vurgu yapan Tekin, uyarılarını şu şekilde tamamladı.

 

“TELEFON, TABLET TÜRÜ TEKNOLOJİK CİHAZLAR İŞİTSEL İŞLEMLEME BOZUKLUĞUNA DA SEBEP OLUR.”

" Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Sadece rahatsızlığı yaşayan çocuk değil bütün ailesi bu sıkıntıyı ömür boyu çekmek zorundadır. Konunun hassasiyeti buradan bile gayet net anlaşılabilir. Telefon, tablet türü teknolojik cihazlar işitsel işlemleme bozukluğuna da sebep olur. Bu bozukluk çocuklarda entegrasyon, işitsel şifreleme ve konuşmanın akışını etkiler. Çocukların normal gelişimini tamamlamaları için yaşamın ilk yıllarında olabildiğince teknolojiden uzak tutulmaları bu sürede teknolojinin nasıl faydalı, etkili ve verimli kullanılabileceği öğretilmelidir."

2128 defa okundu.

DİĞER HABERLER

BEN DE YOK DEMEMELİ, İNSAN KENDİNİ KONTROL ETMELİ.

BEN DE YOK DEMEMELİ, İNSAN KENDİNİ KONTROL ETMELİ.

Yakalandığı meme kanseri hayatının geri kalanına yön verdi

ENEZ’DE (AİNOS) ÜÇ GÜN

ENEZ’DE (AİNOS) ÜÇ GÜN

Gülerek; “Yine kayboldun” tatlı sitemini yapan dostlara; “Üç günlüğüne Enez’e kaçtım” yanıtını verdiğimde, bir bölümünün; “Enez nerede” sorusuyla karşılaştım.

Kasım’da AŞK BAŞKADIR

Kasım’da AŞK BAŞKADIR

Kasım ayından hepinize kucak dolusu sevgiler. Kasım ayı yemyeşil ağaçların yapraklarını sararttığı, sonbaharın iyice hissedildiği bir ay olması sebebiyle insanda hüznü çağrıştırır. Ben ve kızımda ise bu hüznün sebebi bir tık daha fazladır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kasım sabahı aramızdan ayıran bu ay yaklaştıkça, onu anmak için her sene bir etkinlik yaparız

TURK CHOPPER “BAŞKAN”

TURK CHOPPER “BAŞKAN”

Geçtiğimiz sayılarda Ender Garage ile yaptığımız röportajda Selahattin Ender ile keyifli bir çekim gerçekleştirdik. Her ay farklı konular ve konuklar ile yaptığım çekimlerde farklı hikayelere şahit oluyorum

Benim Güzel Ailem “GÖKMEN AİLESİ”

Benim Güzel Ailem “GÖKMEN AİLESİ”

Bu ay Özel Mira Anaokulu Miracle Kids’in kurucuları Eyüp Gökmen ve Lena Tuğper Gökmen’in evine konuk olduk. Bir kere özellikle şunu söylemek isterim, kahkahaların bir röportajı nasıl sabote ettiğini bu röportajda tanık oldum. i

En özel kavanoz pastaları YADE JAR BAKERY…

En özel kavanoz pastaları YADE JAR BAKERY…

Almanya doğumlu ve işletme mezunu. Her şey misafirliğe giderken eli boş gitmeme Adına yaptığı kavanoz pastalarla başlamış.

ANKET

KÖŞE YAZARLARI