23 Kasım 2017 Perşembe 17:57
  • 3,638 TL
  • 3,903 TL
  • 144,20 TL
  • 90.491
KOCAELİ 13°

Duygu Mert

duygumert@bizimkocaeli.com
Yazarın Tüm Yazıları

İYİ PARTİ ve KOCAELİ

30 Ekim 2017 Pazartesi - 19:47

İYİ Parti, geçtiğimiz hafta resmen kuruldu.

Kurucu kabinede partinin lideri Meral Akşener dahil; Cumali Durmuş, Lütfü Türkkan ve Ruhittin Sönmez isimleri ile toplam dört Kocaeli menşeili isim mevcut.

Görev dağılımları da gerçekleşen kurucu kabinede;

Merkez Disiplin Kurulu asil üyeliği ile Cumali Durmuş ve Ruhittin Sönmez görevlendirildiler.

 

***

 

Şimdi bildiklerimizi bir evirip çevirip toparlayalım.

Toparlayalım çünkü, toparlayamadığımız ölçüde ‘dezenformasyon’ yani bilgi kirliliği dediğimiz olgudan kaynaklı, esas hedefe ulaşamama sıkıntısı oluyor.

Her kafadan bir ses, her sesten kimin işine yarayıp yaramadığı belli olmayan sonuçlar doğuyor, çoğunlukla da Türk Siyaseti’nin yereldeki makus talihi yaşanıyor ve kısır döngülerden sağlıklı sonuçlar çıkmıyor.

İYİ Parti, Türkiye’nin iktidara muhalif kesimi için ciddi bir umut.

Üç aşağı beş yukarı en tepede bazı önemli soru işaretleri giderildi.

Kamuoyuna partinin adı, logosu, sloganı ve kurucu kabine listesi ile görevlendirilmeler yapılıp açıklandı.

Şimdi iller düzeyindeki soru işaretleri gündemin ana maddesi.

Lideri Meral Akşener’in kendi şehri olan Kocaeli’de nasıl bir teşkilatlanma yapacağı en az yukarıda yapacakları teşkilatlanma kadar önemseniyor.

Zamanı geldiğinde “kendi ‘kalesi’nde gol yedi” dedirtmemek için, diğer illerden çok daha öncelikli ve incelikli kararlar vermek zorunda lider.

Bunun da bilincinde olduğundan özellikle Kocaeli için son kararın kendi inisiyatifinde olacağını belirttiği, tarafıma ulaşan bilgi.

 

***  

 

Kocaeli’nde 2-3 aya yakındır İl Başkanlığı için adı geçen isimler belli.

Yerel basına da zaman zaman yansıyan bu isimler bir elin parmaklarını geçemiyor ama ne yazık ki.

Önce anket yapıldığı ve bu anketten üç ismin çıktığı söylendi. Şanbaz Yıldız, Ruhittin Sönmez ve Haluk Ulusoy.

Anket yapma kısmının sadece bir kulis efsanesi olduğunu düşünüyorum ben.

Meral Hanıma yakın isimlerin ya da kendisine ulaşmak ve oyun kurucusu olabilmek isteyenlerin kendi inisiyatifleri ile yaptıkları aday bulma çalışmalarına ne zamandan beri anket deniyor doğrusu muamma.

Kendi inisiyatifleri ile aday bulma çalışmaları yapıyorlar zira resmen genel merkezden tebliğ edilmiş bir istek değil bu.

Bu noktada bahsi geçen üç isimden biri olan Ruhittin Sönmez, Meral hanıma en yakın isimdi ve kurucular arasında yer alınca il başkanlığı için yapıldığı iddia edilen  ‘anket‘ten ismi düşmüş oldu.

Parti tüzüğü hazırlığında da emek harcadı. Kurucu kabinede yer almasıyla, il başkanlığından adı boşa çıkmış oldu ama atamadan üç ay sonra gerçekleşecek kongre için gerisi şimdilik soru işareti.

 

*** 

 

Dar alanda kısa paslaşmalarda elde kaldı iki isim: Şanbaz Yıldız ve Haluk Ulusoy.

Hayatım boyunca ‘Küçük insanlar isimleri, büyük insanlar ise olayları konuşur’ cümlesini kendime düstur edinmişimdir.

‘Bu konuda bunu nasıl yapacaksın’ diyorsanız, basit.

Tersten giderek değil yani isimden değil, ‘nasıl birisi olması gerektiği’ kriterlerini ortaya koyarak.

ATATÜRKÇÜ olmalı. Genlerinde CUMHURİYET sevgisi ve bilinci yerleşmiş bir kişiliği olmalı. Milliyetçi olmalı.

Siyasette kirlenmemiş isim olmalı, ama mutlak ve mutlak siyasetle de uğraşan biri olmalı zira siyasi tecrübesi olmayan bir insanı il başkanı koltuğuna sadece parası var pulu var diye oturtursanız onu ve teşkilatı kafadan ’yamyamlara’ yem edersiniz.

Kamuoyunda karşılığı olmalı.

Kentin apaçık içinden gelen biri olmalı… Hatta soyuyla sopuyla… Bu kentin sokaklarında yürümüş, bu kentin her normal bireyi gibi bu kentte yaşamış biri olmalı. Aynen Meral Hanım gibi.

Kentte en az bir 30 senesini geçirmiş olmalı, kentin yakın siyasi tarihine, gündemine hakim biri olmalı… Mümkünse kentin sivil toplum örgütlerinde de çalışmışlığı ve topluma bir kibrit çöpü kadar dahi olsa faydası dokunmuş biri olmalı…

Donanımlı olmalı. Kentin ileri gelenleri tarafından kabul görecek, en azından saygı duyulacak daha da önemlisi kentin ileri gelenleri ile istişareleri olan biri olmalı…

Hazırlayacağı yönetim kurulu listesi de en az kendisine ait kriterleri temsil edecek bireylerden oluşmalı;  sol-sağ, ülkücü, demokrat ya da sünni-alevi ayırt etmeksizin kentin dokusundan çıkmış başarılı iş insanları, akademisyenler, doktorlar gibi çok çeşitli meslek kuruluşlarından donanımlı kent insanlarından olmalı.

 

***

 

Şimdi kriterlere baktıktan sonra elde kalan isimleri bu kriterlere göre değerlendirmek siz değerli okuyucunun elinde.

Tabii yeniden altını çiziyorum: Bizlerin tasarrufunda olan bilgi ile bu iki ismi değerlendirmenizi salık veriyorum.

Meral Hanımın, tıpkı parti ismindeki gibi sağ gösterip sol vurması ile zamanı geldiğinde açıklayacağı bambaşka bir isim de olasılık dahilinde.

Bana kişisel düşüncemi soracak olursanız; Ben bambaşka bir isim için Meral Akşener’den umutluyum.

Çünkü bir kez daha eğri oturup doğru konuşmak gereği var.

Bizim kulislerde dönen haberlerden takip ettiğim kadarı ile Haluk Ulusoy ismi siyasette kirlenmemiş bir isim zira hayatında siyasetle uğraşmamış bir isim.  Diğer kriterlere geçmeden benim kendisinin isminin üstünü –affına sığınarak- kafamda çizme sebebim.

Siyaseten tecrübesi olmayan, ‘teşkilatlanma nedir nasıl yapılır’ı yaşamamış bir insan için; parayla ya da yanında tecrübeli olanlarla bu açığı kompanse edebileceği bir iş değil.

Şanbaz Yıldız ismine gelince… Kendisi ile MHP de bir dönem birlikte de çalıştığımız, hakikaten insani olarak da ailesi ile birlikte tanıyıp sevdiğim de bir isim. Ülkücü kökenli, zamanında rahmetli Başbuğ Türkeş’e yakın olan isimlerden.

Ülkücü kökenle bakmadan her inançtan, ideolojiden ve çevreden, saygın meslek gruplarından hazırladığı çok aydınlık bir listesinin olduğu biliniyor.

Şahsen aynı davada çalışmışlığımızdan da bildiğim; Sabırlı, özgüvenli, teşkilatlanmanın bel kemiğinden gelen, ocu bucu gibi ayrımlara takılmadan her çevreden insanı başaracağına inanırsa sarıp sarmayalan, zamanında eski küskün ülkücülerle yeni partililerin arasında daima ‘köprü’ olma görevi ile görevlendirilmiş ve bu zor işin altından herseferinde maddi-manevi kalkabilmiş bir isim.

Ancak… Ben kendisini yukarıda saydığım kriterlerle dahi değerlendiremiyorum zira bu iş için ‘kararlı’ bir duruş gerekir.  “Varım, yokum, olabilirim, olmaya da bilirim”le yola çıkılmaz. Yola çıkma niyeti var ise de benim iki isimden biri tercihim olur o zaman.

İddianıza inanıyor iseniz, net olmalısınız. Net olmanız size kaybettirecek olsa dahi.

“24 saat siyasette çok önemlidir” düsturundan yola çıkalım.

Bekleyip görelim.

4163 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

ANKET

KÖŞE YAZARLARI