24 Ocak 2018 Çarşamba 04:30
  • 3.7999 TL
  • 4.6522 TL
KOCAELİ

Oh la la Tülay'la

Tülay Duran

tulayduran@bizimkocaeli.com
Yazarın Tüm Yazıları

ONLAR TUZU TEPEDEN ATMIYOR…

05 Eylül 2017 Salı - 10:05

Her ne kadar etle fazla aram olmasa da iyi bir yerdeki eti asla kaçırmam.

Burası da tam da böyle bir yer…
Dışarıdan baktığınızda içerideki cenneti keşfetmeniz zor.
Geniş bir otopark, yeşilliklerle saklanmış bir şelale…
Şelaleyi keşfettiğiniz an, o geniş ferah mekanı da keşfetmiş olacaksınız.
Burası et üzerine her damağın merkezi,
Burası eşsiz bir kahvaltının da adresi.
Başkalarının ne yaptığı önemli değil,
Çünkü onlar bu işin piri…
Körfez Mahallesi D-130 Karayolu Üzeri
No:4 Yeniköy, Başiskele mevkiinde bulunan
Kekik Et, vermiş olduğumuz tarifin adresi.
Ve başında da SEZGİN ELLİBEŞ…

 

 

 

Her ne kadar ismi direk eti çağrıştırsa da buradaki kahvaltı, 10 numara 5 yıldız.
Serpme ve tabak alternatifinde sunulan kahvaltıda tüm ürünler doğal ve yerinden temin edilmekte yani en iyisi soframıza gelmekte. Burada istediğiniz saatte de kahvaltı yapabilirsiniz. Diğer uzmanlık konuları ise piliç çevirme ki; sadece onlarda kömürde yapılmakta. Bu piliçin diğer özelliği ise 350 gramın altındaki tavuğu soframıza getirmemeleri. Bu ne demek peki? Gününden önce kesilip soframıza gelmemesi ve derisinin yağlanıp çevirmeye uygun olmasıdır. Bu işletmede patatesinden tutun da yağına kadar her şey markalı, Sezgin bey, beğenmediği hiçbir ürünü dükkanına sokmuyor.

 

 

Ete gelince, inanın tadından önce sunumu iştah kabartıyor. Özellikle tereyağlı ciğer ve tereyağlı biftekleri yok satıyor. O yüzden önden verilen atıştırmalıklarla doymamanızı tavsiye ederiz. Bunların dışında hardala yatırılmış antrkot var ki; üzerindeki baharatlarla piştikten sonra hardal çok nefis bir aroma veriyor. Diğer önereceğim ürün ise bütün pişmiş pirzola, hiç dilimlenmemiş halde mangalın üzerine kanca ile asılıyor,30-40 dakika mangalın üzerindeki sıcağı yiyor. Daha sonra o sıcağı yiyen pirzola kancadan çıkartılıyor, yan şekilde mangala bırakılıyor, pişerken çevriliyor, piştikten sonra da masada dilimleniyor, arzu edilirse de Trabzon tereyağı dökülüyor, ondan sonra da yeniyor. T-bone; bir tarafı antrkot, bir tarafı da bonfiledir. Bu özel olarak testereyle kesiliyor, zeytinyağında defne yaprağıyla beraber bekletiliyor. Şaşlık eti ise bir gün öncesinden kremaya yatırılıyor, sosu var özel. İçine 1 kg zeytin yağı, pul biber, kara biber, biraz da limon sıkılıp etler içine yatırılıyor. Ondan sonra soğan et, soğan et şeklinde şişe geçiriliyor ve ızgarada pişiriliyor yani yemeğin de yanında yatın misali.

 

 

 

Öyle rakamlarda piyasadaki rakamlar gibi uçuk değil. Etin kalitelisi lezzetin de kalitesi onlarda. Onlar bu işin zevk işi olduğunu söylüyorlar ve tuzu tepeden atmakla olmayacağını da belirtiyorlar. Lezzeti yakalamanın yöntemleri yani tuzu tepeden atmaktan geçmiyor. Eğer etteki lezzetin tarifini alacaksanız; Kekik Et’e mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

KEKİK ET
Körfez Mahallesi D-130 Karayolu Üzeri
No:4 Yeniköy, Başiskele
Tel:0262 343 5363

 

 

6715 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

ANKET

KÖŞE YAZARLARI